آموزش تندخوانی رایگان
تقویت حافظه, تمرکز, رشد فردی, مهارت های مطالعه

آموزش رایگان تندخوانی تایفون – از صفر تا صد

آشنایی کامل با تندخوانی و بهترین روش های آموزش آن​

جهان امروز با سرعت دیوانه‌واری در حال پیشرفت و توسعه است. هر روز تکنولوژی‌های جدیدی به زندگی ما اضافه می‌شوند که هرکدام این قابلیت را دارند که سبک زندگی ما را به طور کلی تغییر دهند. اما مهمترین چیزی که به ما کمک می‌کند تا خودمان را همگام با این سرعت پیش ببریم، آموزش دیدن است. مهارت‌های بسیار زیادی وجود دارند که یادگیری آن‌ها برای همه ما جذاب و تا حدود واجب است. اما بدون شک قبل از آموزش هر مهارتی، ابتدا می‌بایست روش های موثر یادگیری را فرا‌‌بگیریم. یکی از بهترین و موثرترین روش‌های روز دنیا که در تمامی کشورهای پیشرفته جهان از جمله امریکا و ژاپن تدریس می‌شود، تندخوانی است. آموزش تندخوانی شما را قادر می‌سازد که بدون افت کیفیت مطالعه خود، سرعت خواندن خود را افزایش دهید.شما علاوه بر آشنایی با این مهارت، فرصت استفاده از آموزش تندخوانی رایگان را هم خواهید داشت.

برای درک بهتر این موضوع قصد داریم در این مقاله به طور کامل به معرفی و بررسی تمام جوانب تندخوانی و نحوه آموزش آن بپردازیم. از همین رو نگاهی می‌کنیم به بخش‌هایی که در ادامه درباره آنها خواهید خواند:

تندخوانی چیست؟ (تاریخچه تندخوانی)

• آیا تندخوانی واقعی است؟

• فواید و مزایای آموزش تندخوانی

• تندخوانی و تقویت حافظه

• تندخوانی و تمرکز

• روش‌ها و ترفندهای تندخوانی

• رکورد داران تندخوانی

• بهترین اساتید تندخوانی و دلیل برتری آن‌ها

• کتاب های مربوط به تندخوانی

خب، وقت آن رسیده که قبل از هرچیز، به سراغ سرگذشت و تاریخچه تندخوانی برویم. پس بیایید با هم ببینیم که حرف حساب آن چیست!

تاریخچه آموزش تندخوانی

تندخوانی چیست؟​

همانطور که گفتیم، وظیفه اصلی تندخوانی افزایش سرعت مطالعه شما بدون افت کیفیت است. اما این اتفاق چگونه می‌افتد؟ یا اصلا بهتر است بپرسیم، تندخوانی از کجا شروع شد و چگونه به شکل امروزی‌اش درآمد؟

پیدایش، شروع و تاریخچه تندخوانی

همه معلم‌ها ترجیح می‌دهند با دانش‌آموزانی کار کنند و به آنها درس بدهند که در کلاس عملکرد بهتری دارند. خانم اولین وود هم دقیقا همین شرایط را داشت. وود معلم یک دبیرستان بود که تقریبا همه از او به عنوان مخترع تندخوانی یاد می‌کنند. اما اولین وود چگونه فهمید که می‌توان بدون افت کیفیت، سرعت مطالعه خود را بالا برد؟ داستان زیر به ما می‌گوید که راز پیدایش تندخوانی چیست:

 روزی خانم وود به همراه سایر دانش‌آموزان به اردویی در خارج از مدرسه رفته بودند. اولین وود که شیفته مطالعه بود و همیشه یک کتاب همراه داشت، تصمیم گرفت که زیر یک درخت مطالعه کند. اما تنها کمی بعد مجبور شد کتابش را همان جا رها کند تا به بچه‌ها سری بزند. زمانی که او برگشت تا مطالعه‌اش را ادامه دهد، با برگ‌هایی روبرو شد که روی کتابش افتاده بودند. همانطور که اولین وود سعی در کنار زدن آن برگ‌ها و تمیز کردن کتابش داشت، متوجه شد که زمانی که دستش در کنار خطوط کتاب قرار می‌گیرد و رو به پایین حرکت می‌کند، سرعت مطالعه او افزایش می‌یابد. 

همین سبب شد که این روش را بارها و بارها تکرار کند تا از اثرگذار بودن آن اطمینان حاصل کند. سپس او این موضوع را بر روی دانش‌آموزان خود هم امتحان کرد و زمانی که تاثیر مثبت آن را دید، دوره های آموزش تندخوانی را در سراسر کشور به راه انداخت.

سفر تندخوانی از دبیرستانی کوچک به ریاست جمهوری

نیکسون و کندی

خب، دیدید؟ گاهی وقت‌ها خوشبختی و سعادت درست در همی نزدیکی ما است. شاید روزی ۱۰ بار هم به آن نگاه کنیم. درست مثل اولین وود و شاید خیلی از شما که از انگشتتان برای خط بردن استفاده می‌کنید. اما باید اعتراف کرد که خط بردن اولین وود با همه ما فرق داشت. چرا؟ چون او در مدت زمان کوتاهی دوره های آموزشی خود را در سرتاسر امریکا شروع کرد. سپس طولی نکشید که آوازه این دوره‌ها به حدی در امریکا پیچید، که حتی روسای جمهور آن‌ها هم به آموزش مهارت تندخوانی روی بیاورند. ریچارد نیکسون و جان اف کندی، دو رئیس جمهور سابق امریکا هستند که هر دو خیلی زود در کلاس های خانم وود شرکت کردند. پس از این به مرور زمان دانش تندخوانی در سایر کشورهای دنیا هم مثل امریکا با استقبال مواجه شد.

 

آیا تندخوانی واقعی است؟

شاید حالا این سوال برای شما پیش بیاید که ” آیا چنین چیزی واقعا ممکن است؟” “اصلا مگر می‌شود که با سرعت ۳ تا ۴ برابر گذشته مطالعه کنیم، درحالی که همه چیز را مثل گذشته یا حتی بهتر از آن متوجه می‌شویم؟”
اگر شما هم مشتاق هستید که بدانید آیا تندخوانی واقعیت دارد اصلا نگران نباشید، چرا که ما در این مقاله به تمام سوالات شما در مورد آموزش تندخوانی پاسخ خواهیم داد. (راستش رو بخواید، اگر غیر از این بود قطعا به خودمان زحمت نمی‌دادیم که چنین مقاله بلند بالایی بنویسیم!)

تدریس تندخوانی

افراد تندخوان نیروی جادویی ندارند!

اولین چیزی که شاید لازم است بدانید این حقیقت است که تندخوانی هم مثل بسیاری از مهارت‌های دیگر فقط و فقط با تمرین و ممارست به ثمر می‌نشیند. پس این غیرممکن است که یک نفر ظاهر شده، برای شما ” اجی مجی لا ترجی” بخواند و بووم، سرعت مطالعه شما چند برابر شود! چنین چیزی حتی در فیلم‌ها هم دیده نمی‌شود. به همین دلیل هم تمام افرادی که توانسته‌اند بر تندخوانی و ترفندهای مختلف آن مسلط شوند، موفقیت خود را مدیون تمرین و ثبات هستند. هنوز هم قانع نشدید که تندخوانی کاملا واقعی است؟ اشکالی ندارد، بگذارید یک مثال را با هم بررسی کنیم.

رانندگی کردن کاری است که به تمرکز و دقت زیادی نیاز دارد، درست مثل درس خواندن. اما سوال اینجاست که ما در کدام حالت توجه بیشتری به رانندگی خود داریم و به اصطلاح حواسمان بیشتر جمع است، زمانی که پای خود را روی پدال گاز قرار داده و آن را تا انتها فشار می‌دهیم، یا وقتی که با کمترین سرعت ممکن در حال رانندگی و شاید حتی لذت بردن از مناظر دور و برمان هستیم؟

خب، مسلما در حالت اول، چرا؟ چون باید مدام مراقب این باشیم که با خودرو دیگری تصادف نکنیم. در حالی که وقتی در جاده‌ای سرسبز و خلوت در حال رانندگی هستیم، بیشتر از هرچیز سعی می‌کنیم از مناظر اطراف خود لذت ببریم. این دقیقا تفاوت میان تندخوانی و کندخوانی است. افراد کندخوان معمولا حواسشان راحتتر پرت می‌شود و تمرکز پایین تری دارند. در حالی که فرد تندخوان مجبور است که با تمرکز بیشتری متن را مطالعه کند. چرا؟ چون سرعت بیشتر نیازمند دقت بیشتر هم هست. پس می‌توان گفت که تندخوانی تاثیر کاملا مثبتی بر روی افزایش تمرکز و کنترل ذهن ما دارد. در ادامه این موضوع را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

 

فواید و مزایای آموزش تندخوانی

 

تندخوانی فایده های زیادی دارد که هر یک از آنها می‌توانند مشکلات خیلی از ما را حل کنند. اما اگر بخواهیم آنها را دسته بندی کنیم تقریبا به شکل زیر در‌می‌آیند:

 1. فواید تندخوانی در زندگی تحصیلی و حرفه‌ای
 2. فواید تندخوانی برای جامعه
 3. فواید تندخوانی برای افراد
 4. نقش تندخوانی در قبولی داوطلبان کنکور

 

فواید تندخوانی

این مقاله را برای خود نگهدارید!
برای دریافت pdf آموزش ۰ تا ۱۰۰ تندخوانی ایمیل خود را وارد کنید .
با داشتن pdf این مقاله همواره به آن دسترسی خواهید داشت و می توانید آموزش های آن را مدام مرور کنید.

فواید تندخوانی در زندگی تحصیلی و حرفه‌ای

مسلما هیچ کسی نیست که از ترفیع درجه و پیشرفت در کار و تحصیل بدش بیاید. یکی از مهمترین عوامل پیشرفت هم بالا بردن اطلاعات است. این کار باعث می‌شود که ما همیشه به روز باقی بمانیم. اینگونه هروقت با چالشی روبرو شویم، آمادگی مقابله با آن را داریم. چرا که از قبل انتظارش را می‌کشیدیم. اما بهترین راه کسب اطلاعات بیشتر چیست؟

کتاب‌ها هنوز هم بهترین منابعی هستند که برای تکمیل اطلاعات خود در زمینه‌های گوناگون استفاده کنیم. حال اگر آموزش تندخوانی را جدی گرفته باشیم، شانس و فرصت بیشتری برای مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر خواهیم داشت. تندخوانی با پایین آوردن زمان مطالعه ما، کمک می‌کند که از زمانی که در اختیار داریم بهترین استفاده را ببریم. وقتی این اتفاق بیافتد، در اصل ما با یک تیر دو نشان زده‌ایم. یعنی هم با افزایش اطلاعات خود، در تحصیل و کار از رقبایمان جلو زده‌ایم، و هم با تندخوانی کردن، مطالب بیشتری را در طول زمانی که در اختیار داشته‌ایم مطالعه کردیم.

فقط برای یک بار که شده تمام لحظات شب بیداری و درس خواندن در شب را برای امتحان به یاد بیاورید. استرس و فشاری که روی خود حس می‌کردید. عقربه‌های ساعت که در حال گذر بودند. اما دیگر لازم نیست که نگران باشید، چرا که با آموزش تندخوانی یاد خواهید گرفت که چگونه از زمان خود به بهترین شکل برای مطالعه استفاده کنید.

تندخوانی و کودکان

فواید تندخوانی برای جامعه

همه ما از وضع اسفناک مطالعه و کتابخوانی در کشورمان مطلع هستیم. بسیاری از افراد در طول یک سال هم حتی یک صفحه کتاب نمی‌خوانند. این فاجعه بزرگ دلایل بسیار زیادی دارد. مثلا یکی از مهمترین مشکلاتی که شاید خیلی از ما با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، مشکل نداشتن زمان است. این کمبود زمان سبب شده است که قید مطالعه و کتابخوانی را بزنیم. اما خب به لطف تندخوانی این مشکل هم قابل حل است. بسیاری از افرادی که تندخوانی را به عنوان یک مهارت یاد گرفته‌اند، به بهترین شکل ممکن زمان های خالی خود را با مطالعه پر می‌کنند. ولی چرا شما این کار را انجام ندهید؟ چرا از زمان های کوتاه و به اصطلاح مرده ای که دارید برای آموزش و یادگیری بیشتر استفاده نکنید؟

 

اما کسانی که کتاب خواندن را دوست ندارند چطور؟

آیا می‌دانستید اغلب افرادی که میل به مطالعه و درس خواندن ندارند، از  سرعت مطالعه خود بیزار هستند؟ بله، مسلما هر انسانی دوست نسبت به کاری که در انجام دادن آن خوب نیست، علاقه‌ای بروز نمی‌دهد. پس نتیجه می‌گیریم سرعت پایین مطالعه و آشنا نبودن با روش های نوین مطالعه مثل تندخوانی باعث می‌شود که افراد مطالعه کردن را دوست نداشته باشند. در حالی که حتی آموزش تندخوانی رایگان هم می‌تواند به همین افراد کمک کند که به مطالعه کردن علاقه مند شوند. به بیان دیگر، تندخوانی به مرور زمان موجب افزایش انگیزه برای درس خواندن و مطالعه کردن خواهد شد.

یادداشت برداری

فواید تندخوانی برای افراد

بعد از اینکه تاثیر مثبت تندخوانی را بر اجتماع بررسی کردیم نوبت به آن می‌رسد تا ببینیم این مهارت چگونه بر روی زندگی شخصی هریک از ما تاثیر خواهد گذاشت. مسلما سرعت پایین مطالعه و عملکرد غیرقابل قبول در امتحان‌های مختلف برای بسیاری از ما ناراحت کننده اند. این موارد حتی می‌توانند در بسیاری از افراد موجب کاهش اعتماد به نفس شوند. در حالی که شخص تندخوان، با سرعت بالا و دقت خوبی که در هنگام مطالعه مطالب مختلف دارد، نگرانی از این بابت نخواهد داشت. به بیان دیگر، تندخوانی حتی می‌تواند موجب افزایش اعتماد به نفس در افراد مختلف شود. این موضوع نه تنها در زمینه کاری و تحصیلی، بلکه تقریبا در تمام بخش‌های زندگی به افراد کمک خواهد کرد.  اعتماد به نفس بالا باعث می‌شود که شما قدر فرصت‌هایی که برایتان پیش می‌آیند را بهتر بدانید.

 

اما علاوه بر اعتماد به نفس، تندخوانی از جهات دیگری هم به رشد فردی ما کمک می‌کند. همانطور که گفتیم، تندخوانی به شکل‌گیری عادت مطالعه در افراد کمک می‌کند. این عادت خوب و پسندیده به ما کمک می‌کند تا زمان‌های خالی خود را به بهترین شکل ممکن پر کنیم. بدین ترتیب ما از زمان‌های به اصطلاح مرده خود برای افزایش اطلاعات استفاده خواهیم کرد. دلیل اصلی این اتفاق این است که تکنیک های تندخوانی به ما کمک می‌کنند تا اصول مطالعه صحیح را یاد گرفته و آنرا به کار بگیریم.

همچنین از آنجایی که برای خوب نوشتن، باید زیاد مطالعه کنیم، می‌توان این نتیجه را گرفت که تندخوانی حتی به تقویت مهارت‌های نوشتاری ما هم کمک خواهد کرد.

آموزش تندخوانی برای کنکور

نقش تندخوانی در قبولی داوطلبان کنکور

کنکور همان غول بی شاخ و دمی است که خواب را از چشمان خیلی از ما گرفته است. فرقی ندارد که داوطلب کنکور کارشناسی هستید، ارشد یا حتی دکتری. در هر مقطعی که باشید، مسلما حجم زیادی از دروس پیش روی شماست که باید آن‌ها را مطالعه کنید. و بدتر از همه اینکه زمان محدودی هم برای رسیدن به هریک از آنها در اختیار دارید. مجموعه این عوامل اضطراب و تنش بسیار زیادی را در شما ایجاد خواهند کرد. اما به لطف تندخوانی، می‌توان تا حد زیادی از بار این تنش و نگرانی بر روی خود کاست. جالب است بدانید حتی استفاده از آموزش تندخوانی رایگان هم تا حد زیادی می‌تواند به شما در رسیدن به این مهم کمک کند.

 

بهره بردن ۳۰۰ درصدی از زمان!

همانطور که گفتیم، زمان عاملی تعیین کننده در قبولی یا عدم قبول شدن افراد در امتحان‌هایی مثل کنکور است. چه زمانی که برای مطالعه مطالب گذاشته‌ایم، و چه زمانی که در هنگام آزمون در اختیار ما قرار گذاشته می‌شود. هر دوی این زمان‌ها به یک اندازه برای ما مهم و حیاتی هستند. اینجا است که اهمیت آموزش تندخوانی بیش از پیش مشخص می‌شود. تندخوانی با بالا بردن سرعت مطالعه و درک مطلب شما، کاری می‌کند تا ۳ برابر بهتر از سایرین از زمانی که در اختیار شما قرار گرفته است استفاده کنید. این مهارت به شما کمک می‌کند که مطلبی را که قبلا در ۳ ساعت مطالعه می‌کردید و یاد می‌گرفتید را حالا تنها در یک ساعت بیاموزید. تازه خبر خوب این است که درک مطلب شما در این ۱ ساعت بیشتر از ۳ ساعتی بوده که قبلا برای آن صرف می‌کردید.

آموزش تندخوانی و امتحانات

افزایش رضایت شخصی به کمک آموزش تندخوانی

دانستیم تندخوانی سبب افزایش اعتماد به نفس ما خواهد شد. حال، از آنجایی که داشتن عزت نفس و اعتماد به نفس یکی از مهمترین عوامل قبولی در هر آزمونی مثل کنکور است، می‌توان روی این جنبه از تندخوانی هم برای بالا بردن بخت قبولی خود در چنین آزمون‌هایی نام برد. ضمن اینکه تندخوانی موجب تقویت حافظه شما و استفاده بهتر از آن خواهد شد. باور نمی‌کنید؟ پس پاراگراف بعدی را از دست ندهید!

 

آموزش تندخوانی و تقویت حافظه

تقویت حافظه و آموزش تندخوانی

خب، فرض کنید که شما توانستید که تمام مطالب را با سرعت نور بخوانید. حتی اگر بتوانید همه چیزی که خوانده‌اید را متوجه شوید و یاد بگیرید، تا زمانی که نتوانید آن را به خاطر بسپارید و به یاد بیاورید، چه ارزشی خواهد داشت؟ ای سوالی است که شاید تا همین جا هم در ذهن شما شکل گرفته باشد. بعد از اینکه مطمئن شدیم تندخوانی با درک مطلب همراه است، نوبت به آن می‌رسد که رابطه بین تندخوانی و تقویت حافظه را نیز درک کنیم. پس بیایید به این موضوع هم نگاهی بیندازیم.

سقراط، فیلسوف مشهور یونانی، می‌گوید ” یادگیری همان یادآوری است.” این یعنی شما تا زمانی که نتوانید چیزی را به یاد بیاورید، نمی‌توانید ادعا کنید که آن را یاد گرفته اید. یادآوری چیزهای که یاد گرفته‌ایم بدون شک یکی از مهمترین و بزرگترین دغدغه‌های ما در طول زندگی است.  دلیل اصلی آن هم این است که ما معمولا بر  حسب نیازهایمان چیزهای جدید را یاد می‌گیریم. مثلا اکثر افرادی که به دنبال یادگیری زبان انگلیسی و قبولی در آزمون آیلتس هستند، به این فکر می‌کنند که شرکت در این آزمون چگونه می‌تواند زندگی آنها را تغییر دهد. اینجاست که حساسیت ما روی وقت و زمانی که برای یادگیری صرف می‌کنیم بیشتر خواهد شد. گرچه تندخوانی می‌تواند باعث افزایش سرعت مطالعه ما شود. اما در مورد به یاد آوردن مطالب چطور؟ تا چه اندازه می‌توانیم روی تاثیر مثبت تندخوانی بر روی حافظه خود حساب باز کنیم؟

کتابخانه

 

یک حافظه تند و تیز!

خبر خوش این که تندخوانی به صورت کاملا مستقیم بر روی حافظه شما اثر گذار است، آن هم تاثیر مثبت. دلیل اصلی این اتفاق تلاش مغز برای هماهنگ کردن سرعت مطالعه شما، با سرعت پردازش و درک مطلب درون مغز شماست. مغز ما (مثل تمام اعضای بدن) با تمرین قوی تر خواهد شد. پس زمانی که شما با سرعت بیشتری نسبت به قبل مطالعه می‌کنید، به نوعی مغز خود را تحت فشار قرار داده‌اید. این فشار نه تنها برای مغز و حافظه شما خطرناک نیست، بلکه موجب تقویت حافظه کوتاه مدت ما هم خواهد شد. پس تمرینات تندخوانی به مرور زمان موجب بهبود عملکرد مغز و حافظه ما خواهند شد.

اما آیا داستان تندخوانی و فواید آن همین جا به پایان می‌رسد؟
قطعا خیر.
در ادامه شما را با برخی دیگر از فواید آموزش تندخوانی آشنا خواهیم کرد.

 

مطالعه کردن

این مقاله را برای خود نگهدارید!
برای دریافت pdf آموزش ۰ تا ۱۰۰ تندخوانی ایمیل خود را وارد کنید .
با داشتن pdf این مقاله همواره به آن دسترسی خواهید داشت و می توانید آموزش های آن را مدام مرور کنید.

آموزش تندخوانی و افزایش تمرکز

پیشتر گفتیم که تندخوانی اثرات مثبتی رو روی مغز ما و نحوه عملکرد آن خواهد گذاشت. پس وقتی صحبت از مغز و حافظه است، بدون شک پای تمرکز هم به وسط می‌آید. یک بار دیگر مثال رانندگی را به یاد بیاورید. دیدید که تندخوانی چگونه تمرکز و دقت ما را افزایش می‌دهد. به بیان دیگر، تندخوانی مارا “مجبور” می‌کند تا با دقت و توجه بیشتری مطالب را مطالعه کنیم. اما تاثیر تندخوانی و آموزش آن بر تمرکز همینجا خلاصه نمی‌شود. در ادامه به شما خواهیم گفت که تندخوانی با افزایش تمرکز، چگونه از یک اشتباه رایج جلوگیری خواهد کرد. به بیان دیگر شما به کمک تندخوانی و آموزش آن تمرکز خود را نیز به رایگان افزایش خواهید داد!

 

 

دوباره‌خوانی یا Sub-vocalization

مطالعه

همه ما یک صدای درون داریم که خیلی وقت‌ها با آن صحبت می‌کنیم و برخی اوقات هم از او جواب‌هایی را دریافت می‌کنیم. این صدای درون همیشه همراه ما است. از هنگام درس خواندن و مطالعه کردن گرفته، تا موقع ظرف شستن و غذا پختن. اما صدای درون ما وقتی برایمان مشکل ساز خواهد شد، که در مطالعه کردن ما خلل ایجاد کند.

حتما برای شما هم پیش آمده است که در حال مطالعه مطالب، مدام به عقب برگشته و عبارات گذشته را دوباره بخوانید. این کار به شدت بر روی سرعت مطالعه شما تاثیرگذار است. در واقع دوباره خوانی کردن می‌تواند سرعت مطالعه شما را تا ۳ برابر کاهش دهد! پس باید زودتر فکری به حال آن کنیم.

 

حذف دوباره‌خوانی به کمک آموزش تندخوانی

همانطور که گفتیم، تندخوانی علاوه بر تمام ویژگی‌های مثبتی که دارد، موجب افزایش تمرکز افراد هم خواهد شد. جالب است بدانید که طبق تحقیقات، یکی از اصلی‌ترین عوامل دوباره‌خوانی هم کمبود تمرکز هنگام مطالعه است. یک فرد تندخوان به دلیل سرعت بالای مطالعه، مجبور است که تمرکز و توجه زیادی هم داشته باشد. همین عامل سبب می‌شود که تمام حواس فرد در هنگام مطالعه بر روی مطالبی جمع باشد که در حال مطالعه آن است. این موضوع ریسک دوباره‌خوانی را تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد.

علاوه بر آن، زمانی که شما با سرعت بالا و درک مطلب کافی مطالعه می‌کنید، دیگر دلیلی ندارد که بخواهید دوباره به عقب برگشته و مطالب را از اول بخوانید. چرا؟ چون در همان بار اول مطالب را درک کرده‌اید. گذشته از آن، مسلما شخصی که با سرعت و دقت بالا مشغول مطالعه ساعت، هیچ علاقه‌ای به کاهش سرعت خود و برگشت به عقب نخواهد داشت. درست مثل راننده‌ی یک اتومبیل مسابقه که با سرعت بسیار بالا در حال حرکت است و هیچ علاقه ای به ترمز ندارد. پس می‌تواند از همه این بحث‌ها نتیجه گرفت که تندخوانی به سادگی و با افزایش تمرکز موجب از بین رفتن دوباره‌خوانی هم خواهد شد.

 

روش ها و ترفندهای آموزش تندخوانی

“ز عمل کار برآید، به سخن دانی نیست”
بعد از اینکه شما را با دانش تندخوانی و فواید آن آشنا کردیم وقت آن رسیده که کمی آموزش آن را هم تمرین کنیم. در این بخش از مقاله شما را با ۳ مورد از تمرین‌ها و روش‌های تندخوانی آشنا خواهیم کرد. این تمرین‌ها به شرطی برای شما کارگر خواهند بود که آن‌ها را به صورت مداوم و با ثبات خاصی انجام دهید.

 

تمرین اول آموزش تندخوانی ؛ خط بردن

خط بردن

خب بهتر است قبل از هرچیز با تکنیکی شروع کنیم که سبب پیدایش تندخوانی به دست اولین وود شد. خط بردن ساده‌ترین و در عین حال مهمترین تکنیک تندخوانی به حساب می‌آید. فارغ از اینکه شما از کدام یک از سبک های یادگیری استفاده می‌کنید. حتما همه شما حداقل یکبار هم که شده برای گم نکردن خطی که در حال مطالعه آن هستید انگشت یا خودکار خود را زیر آن قرار داده‌اید. این هم نوعی از خط بردن است. اما شما زمانی بهترین بهره را از این تکنیک خواهید برد که یاد بگیرید چگونه اصولی از آن استفاده کنید. در ادامه به شما خواهیم گفت چگونه این تکنیک را به خوبی انجام دهید.

 

چگونه خط ببریم؟

معمولا ما هرگاه که می‌خواهیم از روی نوشته‌ای خط ببریم و آن را بخوانیم، سعی میکنیم خط بر (انگشت، مداد یا هر وسیله دیگری) را زیر کلمات به صورت افقی حرکت دهیم. این کار باعث می‌شود که ما متن را به صورت کلمه به کلمه بخوانیم. کلمه خوانی یکی از بدترین عادات مطالعه است و موجب کاهش سرعت ما هم می‌شود. در تمرین بعدی هم به طور مفصل در مورد کنار گذاشتن آن صحبت خواهیم کرد.

اما کاری که الان شما می‌بایست انجام دهید، این است که نگشت خود را دیگر بصورت افقی و یکنواخت زیر متن حرکت ندهید. بلکه بجای این کار سعی کنید هر بار دست خود را زیر یک عبارت بگذارید و سعی کنید آن عبارت را به صورت یکجا بخوانید. اینگونه گروه بندی جملات به ما کمک خواهد کرد که با سرعت بیشتری پیش برویم. اما اگر فکر می‌کنید انجام این تمرین برای شما سخت است، لازم نیست نگران باشید، ما در تمرین بعدی به شما عبارت خوانی را آموزش خواهیم داد.

 

درس خواندن

تمرین دوم آموزش تندخوانی ؛ عبارت‌خوانی

خب حالا که فهمیدید باید برای مطالعه با سرعت بالا به کمک خط بردن، عبارت‌خوانی لازم است، وقت آن رسیده که بفهمیم اصلا چگونه باید یک متن را به شکل عبارت‌های دسته‌بندی شده خواند.

کلمه خوانی یکی از بدترین عادت‌هایی است که ما داریم. این کار علاوه بر اینکه سرعت مطالعه ما را کاهش می‌دهد، خطر دوباره‌خوانی را هم بیش از پیش می‌کند. دلیل آن هم توقف های پشت سر هم ما است که بستر را برای SubVocalization  آماده می‌کند. درحالی که اگر با سرعت یکنواخت مطالعه کنیم، احتمال دوباره‌خوانی کردن متن کاهش می‌یابد. چشم شما بعد از خواندن هر کلمه یا عبارت متوقف می‌شود. پس بهترین راه این است که تعداد این توقف‌ها را کاهش دهیم.

 

چگونه عبارت‌خوانی کنیم؟

عبارت خوانی به معنای خواندن کلمات بصورت گروهی است. برای مثال جمله “ما برای یادگیری به دنیا آمده ایم و جهان، معلم ماست” را در نظر بگیرید. یک فرد کندخوان این جمله را به صورت کلمه کلمه می‌خواند و همین کار باعث پایین آمدن سرعت مطالعه او می شود. اما کسی که تندخوانی را یاد گرفته، این جمله را بصورت عبارت به عبارت می‌خواند. یعنی به این شکل:

ما برای   یادگیری به   دنیا آمده‌ایم   و جهان    معلم ماست

همانطور که دیدید فرد کندخوان این جمله را با ۱۰ بار مکث می‌خواند. درحالی که فردی که تنها تکنیک عبارت خوانی را یاد گرفته، می‌تواند با تنها ۵ بار مکث این جمله را بخواند. این یعنی شما تنها با یاد گرفتن عبارت‌خوانی به عنوان یکی از روش های تندخوانی، می‌توانید سرعت مطالعه‌تان را دوبرابر کنید.

 

تمرین سوم آموزش تندخوانی ؛ افزایش حوزه دید

حوزه دید

از هرچه بگذریم، سخن چشم خوش تر است. سومین تمرینی که برای شما آماده کرده ایم به شما کمک می‌کند تا مهمترین ابزار خود برای تندخوانی یعنی چشم‌هایتان را تقویت کنید.

بدون شک چشم ها اولین چیزی هستند که می‎توانند باعث افزایش یا کاهش سرعت مطالعه ما شوند. همان اندازه که یک چشم تیز بین می‌تواند سرعت شما را در درس خواندن افزایش دهد، اگر چشمتان ضعیف باشد، احتمال خستگی در هنگام مطالعه بیشتر خواهد شد. اما چیزی که امروز یاد خواهید گرفت قرار نیست آستیگماتیسم شما را برطرف کند. در ادامه ما به شما تمرین هایی را آموزش خواهیم داد که به کمک آنها خواهید توانست حوزه دید چشمان خود را افزایش دهید.

 

چرا افزایش حوزه دید مهم است؟

قبل از اینکه تمرین را شروع کنیم، اجازه دهید تا کمی در مورد اهمیت افزایش حوزه دید و نقش آن در آموزش تندخوانی صحبت کنیم. چشم ما در هر بار نگاه کردن قادر است کادر مشخصی را ببیند. این کادر مشخص، حوزه دید ما نام دارد. برای اینکه بتوانیم در هر بار نگاه کردن، کادر بزرگتری را ببینیم نیاز به آن داریم که چشم خود را برای انجام این کار آماده کنیم. تمرینات زیر به شما کمک خواهند کرد تا حوزه دید خود را افزایش دهید.

حوزه دید و تندخوانی رایگان

تمرین ستاره دریایی

 

 1. ستاره‌ی پنج پر روی کاغذ A3 نظیر شکلی که در بالا آمده است بکشید و روی دیوار اتاقتان بچسبانید.
 2. روی زوایای آن شماره بزنید و هر روز با چشمان خود چند بار از روی اضلاع حرکت کرده و کل شماره‌ها را نظاره کنید.
 3. این تمرین را در روز چند بار انجام دهید تا بتوانید حوزه‌ی دید بهتری داشته باشید.

 

 

تمرین کلمات پراکنده

 1. یک کاغذ سفید بردارید و بر روی وسط آن یک دایره کوچک بکشید
 2. سپس در اطراف دایره لغاتی را بصورت پراکنده بنویسید.
 3. حال سعی کنید درحالی که به دایره خیره شده‌اید کلمات را بخوانید
 4. دقت داشته باشید که چشمانتان باید فقط به دایره نگاه کنند و آنها را نباید حرکت دهید.

 

فراموش نکنید که راز موفقیت در یادگیری و تمرین تندخوانی داشتن ثبات است. پس اگر دوست دارید که در آموزش تندخوانی موفق شوید، حتما بصورت روزانه این تمرینات را تکرار کنید.

 

رکورد داران تندخوانی و نحوه آموزش آنها

 

حالا که با جنبه‌های مختلف تندخوانی آشنا شدیم، وقت آن رسیده که بفهمیم آموزش تندخوانی سرعت افراد را تا چه اندازه افزایش می‌دهد.

در این بخش شما را با:

 • مسابقات تندخوانی
 • رکورد داران تندخوانی در جهان
 • رکورد داران تندخوانی در ایران

آشنا خواهیم کرد.

رکورد تندخوانی

مسابقات تندخوانی

مثل تمام رویداد های دیگر، هر سال افراد زیادی از اقصی نقاط جهان در مسابقات تندخوانی شرکت می‌کنند. این افراد معمولا به طور میانگین توانایی خواندن حداقل ۱۰۰۰تا ۲۰۰۰ کلمه را در هر دقیقه دارند. همچنین اغلب آنها حدود ۵۰ درصد از متن را کامل متوجه می‌شوند. این یعنی آنها قادر به جوابگویی سوالاتی هستند که از این قسمت‌ها از آنها پرسیده می شود. سرعت مطالعه آنها هم با استفاده از فرمول محاسبه سرعت مطالعه حساب می‌شود.  برای مثال آنه جونز که سرعتی بالغ بر ۴۲۰۰ کلمه بر دقیقه دارد توانسته در تست درک مطلب به ۶۷ درصد سوالات پاسخ صحیح دهد. او می‌گوید:

“چشم من در هر بار توقف قادر به تشخیص حداقل سه کلمه است. این یعنی با هربار نگاه کردن قادر هستم ۳ کلمه ره بخوانم و متوجه شوم.”

نکته اینجا است که اگر تنها بتوانید در هر توقف چشم‌هایتان، فقط ۳ کلمه را عبارت‌خوانی کنید، سرعت شما تا این اندازه پیشرفت خواهد کرد.

این مقاله را برای خود نگهدارید!
برای دریافت pdf آموزش ۰ تا ۱۰۰ تندخوانی ایمیل خود را وارد کنید .
با داشتن pdf این مقاله همواره به آن دسترسی خواهید داشت و می توانید آموزش های آن را مدام مرور کنید.

رکورد تندخوانی در جهان

 

اگرچه افراد بسیار زیادی در دنیا هستند که توانسته‌اند به سرعت مطالعه آنه جونز برسند. اما برخی دیگر از افراد رکورد‌ هایی از خود در تندخوانی برجای گذاشته‌اند، که هوش از سر آدم می‌پراند! هاوارد استفان برگ یکی از این افراد است. او توانسته بهترین رکورد تندخوانی را با خواندن ۲۵ هزار کلمه را در یک دقیقه از خود برجای بگذارد. البته چند سال بعد ماریا ترسا کالدرون ادعا کرد که قادر است در هر دقیقه ۸۰ هزار کلمه را بخواند و تمام متن را کاملا درک کند. از آنجایی که چنین سرعتی غیر منطقی به نظر می‌آید، نمایندگان گینس هم هنوز به این گفته وی اعتنایی نکرده اند. ضمن اینکه در سال ۲۰۱۵ قوانینی برای این رشته وضع شد که به وسیله آنها از ادعاهای غیرمنطقی جلوگیری شود.

 

مهمترین نکته ای که در مورد این افراد وجود دارد این است که همه آنها روزی از سرعت مطالعه خود ناراضی بوده‌اند و به یکباره تصمیم گرفته‌اند که تحولی بزرگ در مطالعه خود و سرعت آن ایجاد کنند. شما هم اگر از سرعت مطالعه‌تان ناراضی هستید، بهتر است همین حالا برای افزایش سرعت مطالعه خود تمرین های تندخوانی را شروع کنید.

سرعت مطالعه و تندخوانی

آموزش تندخوانی در ایران

اگرچه چند سالی است که تندخوانی به عنوان یک مهارت حتی به صورت رایگان هم آموزش داده می‌شود، اما متاسفانه هنوز اثری از مسابقات رسمی تندخوانی دیده نمی‌شود. در حالی که این مسابقات می‌توانند در افراد انگیزه ایجاد کنند و به آن‌ها کمک کنند که با یادگیری تندخوانی، سرعت مطالعه خود را افزایش دهند. چرا که در درجه اول سرعت مطالعه ما نسبت به سایر کشور های پیشرفته دنیا بسیار پایین است.

جالب است بدانید که آمریکایی‌ها بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ کلمه را در یک دقیقه مطالعه می کنند و دانشجویان ژاپنی با ثبت رکورد قادر به خواندن بیش از ۱۰۰۰ کلمه در دقیقه هستند. در کشور های پیشرفته تندخوانی پیش‌نیاز ورود به دانشگاه محسوب می شود اما متاسفانه بیش از ۹۰ درصد از دانشجویان ایرانی حتی نام این مهارت را هم نشنیده‌اند‌. متاسفانه باید بگویم، سرعت مطالعه بین دانشجویان ایرانی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه در دقیقه می باشد که آمار به شدت ضعیفی است.

 

 

بهترین کتاب های آموزش تندخوانی

کتابخانه

کتاب‌ها ارزان‌ترین و شاید راحتترین راه برای یادگیری مطالب مختلف به شمار می‌روند. تندخوانی هم یکی از مهارت‌هایی است که حتی اگر نشود تمام آن را با استفاده از یک کتاب یا دو کتاب یاد گرفت، اما مطالعه و آشنایی با کتاب‌های مربوط به آن می‌تواند پروسه یادگیری ما را سریعتر کند. به همین دلیل هم ما تصمیم گرفتیم در اینجا ۶ مورد از بهترین کتاب های تندخوانی را به شما معرفی کنیم.

این کتاب‌ها عبارتند از:

 1. برنامه ۷ روزه یادگیری تندخوانی
 2. راهنمای کامل برای احمق‌هایی که می خواهند تندخوانی یاد بگیرند!
 3. کتاب تندخوانی تونی بوزان
 4. ده روز تا سریعتر خواندن
 5. راهنمای کامل تندخوانی از ناتان آرمسترانگ
 6. فتوریدینگ

 

برنامه ۷ روزه یادگیری تندخوانی رایگان

درست نیست اگر اینجا هم حرف از آموزش تندخوانی بزنیم، اما از مخترع این روش یعنی خانم اولین وود صحبتی به میان نیاوریم. این کتاب شاید بهترین و کامل ترین نمونه موجود در بازار نباشد. اما خواندن آن خارج از لطف نیست. اولین وود سعی کرده تا در این کتاب برنامه ای ۷ روزه را به مخاطبانش ارائه کند. این برنامه هفت روزه شاید شما را تندخوان نکند، اما حداقل اش این است که شما را به خوبی با این مهارت آشنا خواهد کرد.

 

راهنمای کامل برای احمق هایی که می خواهند تندخوانی یاد بگیرند!

شاید شما هم با دیدن اسم این کتاب تعجب کنید. اما حقیقت این است که ابی مارکس، نویسنده این کتاب، آثار بسیاری در زمینه یادگیری سریع و بهتر مطالب دارد. ویژگی اصلی این کتاب نثر ساده و قابل فهم آن است. به طور کلی می‌توان ادعا کرد که ابی مارکس هیچ نکته را نکته ای را نگفته باقی نگذاشته است. همچنین وجود تمرینات زیاد و موثر در این کتاب، سبب شده که شما در طول مدت زمان خاصی بتوانید بر این مهارت مسلط شوید. شما می‌توانید در طول زمان مطالعه و انجام تمرینات این کتاب، مدام سرعت مطالعه خود را ثبت کنید و به مرور زمان بفهمید چه اندازه پیشرفت داشتید.

 

کتاب تندخوانی تونی بوزان

اغلب افراد تونی بوزان را به خاطر اختراع خارق‌العاده او یعنی نقشه کشی ذهنی به یاد دارند. اما تونی بوزان در بسیاری از زمینه های دیگر هم فعالیت های زیادی داشته است. درست مثل همین کتاب. بوزان در این کتاب، علاوه بر ذکر کردن ویژگی های تندخوانی، به سراغ حوزه های دیگر هم رفته است. مثلا او سعی کرده تا با ذکر کردن نکاتی در مورد خلاصه نویسی و یادداشت برداری، این کتاب را بیش از پیش پر استفاده و مفید کند.

 

ده روز تا سریعتر خواندن

کتابی دیگر از ابی مارکس بیل که در این کتاب هم به بررسی راهکارهایی پرداخته شده است، که به افزایش سرعت مطالعه شما کمک خواهند کرد. این کتاب پر فروش آموزش تندخوانی یکی از معروفترین ها در این زمینه به حساب می‌آید و مثل تقریبا تمام کتاب های این لیست تمرین محور است.

 

 

راهنمای کامل تندخوانی از ناتان آرمسترانگ

این کتاب به نوعی با رویکرد شخصی نوشته شده است. اما این به چه معناست؟ این یعنی آرمسترانگ کوشیده تا در این کتاب به کمک تجربه‌های شخصی خود، و بهره گیری از دوره‌های آموزشی که طی سالیان مختلف گذرانده است، علاوه بر پاسخ دادن به بسیاری از جملات شما، تمرینات فوق‌العاده ای هم برای آموزش تندخوانی طراحی و در کتاب خود قرار دهد. آرمسترانگ به این دلیل در این زمینه از سایرین معروفتر است که خود او زمان و هزینه زیادی را صرف یادگیری این مهارت‌ها کرده است.

 

فتوریدینگ یا تصویرخوانی

آخرین کتابی که امروز به شما معرفی می‌کنیم اثر مشهور پاول شیل است. او باور دارد که اگر بتوانیم در فتوریدیگ مسلط شویم، خواهیم توانست تنها با یک نگاه محتویات یک صفحه را به طور کامل خوانده و متوجه شوید. ادعایی که در نگاه اول به شدت بچگانه و حتی احمقانه به نظر می‌رسد. اما با یکبار مطالعه این کتاب متوجه می‌شوید که وقت و هزینه ای که مطالعه آن صرف کردید کاملا ارزشش را داشته است.

 

آیا کتاب‌ها راهی مناسب برای آموزش تندخوانی رایگان هستند؟

سوالی که حالا شاید برای شما یش بیاید این است که خب وقتی که کتاب های مناسبی برای آموزش تندخوانی وجود دارند، چرا باید به دنبال دوره های آموزشی بود؟

کتاب‌ها به همان اندازه که خوب و پربار هستند، اما برای یادگیری برخی چیزها ساخته نشده‌اند. این یعنی کمک گرفتن از یک مشاور یا مدرس تندخوانی، به شما کمک خواهد کرد تا علاوه بر مطالب داخل کتاب، با کمک گرفتن از یک استاد تندخوانی، آینده خود را تضمین کنید.

اگر همین حالا سری به اینترنت بزنید، قطعا با سیلی از دوره های رایگان و غیر رایگان آموزش تندخوانی روبرو خواهید شد. از دوره‌هایی که با بدترین کیفیت ممکن تولید شده‌اند گرفته، تا دوره‌هایی مثل دوره تندخوانی هوش برتر ایرانیان که بر اساس دانش روز دنیا و با بهره گیری از جدیدترین مطالب آموزشی طراحی شده و تدریس می‌شوند.

اما چگونه می‌توان فهمید که بهترین استاد تندخوانی کشور کیست؟ از کجا باید بفهمیم که کدام دوره تندخوانی بهترین دوره موجود در بازار است. استاندارد های لازم برای انتخاب بهترین دوره کدامند؟
کمی صبر کنید. ما تمام این سوالات را پاسخ خواهیم داد.

کتابخوانی و آموزش تندخوانی

اساتید آموزش تندخوانی

معلم‌ها همیشه نقش بسیار مهمی در پیشرفت و یا پسرفت دانش‌آموزان و دانشجویان خود داشته‌اند. مسلما تندخوانی هم از این قائله مستثنا نیست. قبلا گفتیم که خوشبختانه آموزش تندخوانی در کشور ما با اقبال بیشتری نسبت به قبل روبرو شده است. اما آیا می‌توان همین حرف را در مورد اساتید تندخوانی هم زد؟ آیا این اساتید به اندازه کافی هستند و مهمتر از آن، آیا همه آنها برای آموزش تندخوانی از آمادگی و دانش کافی برخوردارند؟ دوره های موجود چطور؟ آیا همه آن‌ها دارای محتوای آموزشی مفید هستند؟ اجازه بدید با هم به تک تک این سوالات پاسخ دهیم.

 

بهترین استاد تندخوانی ایران

حتما شما هم در دوران مدرست و دانشگاه معلم‌ها و استادهایی داشته‌اید که از شرکت در کلاس های آنها خسته نمی‌شدید. این اساتید معمولا موجب افزایش انگیزه برای درس خواندن هم می‌شوند، چرا که دانش‌آموزان/ دانشجویان در این کلاس‌ها احساس خستگی نمی‌کنند.

اما علاوه بر خلق و خوی خوب و توانایی کنترل و اداره کلاس، آگاهی استاد از مطلبی که در حال تدریس آن است هم بسیار اهمیت دارد. آشنایی استاد با مبحثی که در حال تدریس آن است سبب می‌شود که بتواند اطلاعات خوبی در اختیار دانشجویان یا دانش‌آموزان خود قرار دهد.

اما در کنار همه این‌ها، تسلط یک استاد بر نحوه تدریس مطالب هم از اهمیت زیادی برخوردار است. چنانچه استاد بر فنون تدریس مسلط نباشد و با روش های مطالعه و یادگیری آشنا نباشد، در انتقال مطالب به مشکل خواهد خورد.

اما همه این حرف‌ها برای این زده شد تا شما را با یکی از بهترین اساتید تندخوانی ایران آشنا کنیم.

 

 

سهیل امانی ، از بهترین اساتید آموزش تندخوانی ایران

سهیل امانی

یک جوان جویای نام که خیلی زود توانست پله های ترقی را با آموزش دیدن و یادگیری مهارتهای مختلف طی کند، حالا چند سالی است که آموخته های خود را با مردم به اشتراک می‌گذارد. سهیل امانی به سبب سابقه طولانی مدتی که در تدریس زبان انگلیسی داشته است، به طور کلی با روش های مختلف تدریس و سبک های یادگیری آشناست. او همچنین شاگرد کسانی چون تونی بوزان بزرگ بوده است و برای مثال نقشه کشی ذهنی را مستقیما از او یاد گرفته است.

علاوه بر این، شوق و علاقه او برای یادگیری مطالب بیشتر در زمینه فعالیتش، باعث شده که از آموزش های افرادی مثل دومینیک ا برایان هم در دوره های خود استفاده کند. پس چه چیزی بهتر از اینکه یک دبیر، به ما مهارت آموزی کند؟

 

بهترین دوره آموزش تندخوانی کدام است؟

اگرچه دوره های آموزش تندخوانی رایگان خوبی در دسترس ما قرار دارند، مسلما هرکدام از ما قبل از اینکه دست در جیب مبارک کنیم و بخواهیم برای شرکت در دوره ای هزینه پرداخت کنیم، ابتدا از خود می‌پرسیم که “آیا ارزش این پول رو دارد؟”. این سوال کاملا طبیعی و عاقلانه است. چرا؟ چون علاوه بر پول قرار است چیزی گرانبهاتر یعنی زمان خود را صرف آن کنیم. پس بیایید با هم یک دوره را از جوانب زیر بررسی کنیم:

 

 • هزینه شرکت در دوره
 • محتوای آموزشی دوره
 • تجربه شرکت کنندگان
 • جامعه هدف
 • پشتیبانی

بهترین آموزش تندخوانی

۱- هزینه شرکت در دوره

قطعا همه ما به دنبال این هستیم که با کمترین مبلغ پرداختی، بیشترین کیفیت را دریافت کنیم. اما چنین چیزی تا چه حد امکان پذیر است؟ خب از قدیم گفته‌اند که ” هرچقدر پول بدهی، همان اندازه هم آش می‌خوری”. مثلا ما در مجموعه هوش برتر ایرانیان تلاش کرده‌ایم تا تمام دوره های خود را با قیمتی در اختیار شما قرار بدهیم، که اغلب افراد قادر به شرکت در آن‌ها باشند. اما متاسفانه همیشه افرادی وجود دارند که با قیمت های نامعقول در کنار کیفیت پایین دوره‌هایشان قصد خالی کردن جیب شما را دارند.

 

۲- محتوای آموزشی دوره

اما شاید مهمتر از مبلغ، کیفیت آموزشی دوره است. چرا که اگر دوره‌ای محتوای ارزشمند داشته باشد، آنگاه هزینه پرداختی برای آن به چشم نخواهد آمد. دوره آموزش تندخوانی هوش برتر ایرانیان هم با استفاده از دانش و اطلاعات روز دنیا طراحی شده است. به همین دلیل هم معمولا نتیجه خوبی را برای شرکت کنندگان به همراه داشته است. باور نمی‌کنید؟ پاراگراف بعدی را بخوانید.

 

۳- تجربه شرکت کنندگان

یکی از چیزهایی که اخیرا در کشور ما باب شده است، اتکا و اعتنا به نظر شرکت کنندگان در یک دوره است. این اتفاق بسیار خوبی است. چرا که بدون شک کسانی که تجربه ای واقعی از شرکت در یک دوره داشته اند، می‌توانند به ما در انتخاب درست کمک کنند. در مورد دوره آموزش تندخوانی هوش برتر ایرانیان هم همین موضوع صدق می‌کند. همیشه گفته ایم و می‌گوییم که بدون شک بهترین گواه برای کیفیت کار ما، نظرات شما همراهان است. به همین دلیل هم خوشحالیم وقتی می‌بینیم که توانسته‌ایم رضایت ۹۹٫۹ درصد مخاطبان خود را به طور کامل جلب کنیم. بله، یک دوره خوب باید تا این حد خوب باشد!

 

۴- جامعه هدف

بسیاری از دوره های موجود در بازار ممکن است فقط بخش کوچکی را از جامعه پوشش دهند. این دوره‌ها اگرچه ممکن است متمرکز کار کنند، اما متاسفانه اغلب در ساختار خود ضعف‌هایی دارند که سعی می‌کنند با محدود کردن این ضعف‌ها هم پوشانده شوند. حال آنکه دوره آموزش تندخوانی که جامعه هدف بزرگتری دارد و بخش های مختلف جامعه را در بر می‌گیرد، مسلما جامع تر به رقبای خود است. فکر نمی‌کنم لازم باشد بگویم دوره های هوش برتر ایرانیان هم همین ویژگی را دارند!

 

۵- پشتیبانی

خدمات پس از فروش یا همان پشتیبانی فاکتور مهم دیگری است که باید به آن توجه کرد. بسیاری از موسسات به محض فروش دوره و دریافت پول، شرکت کنندگان را به کلی رها می‌کنند. این کار موجب می‌شود که اگر ما در طول دوره با سوال یا نقطه مبهمی مواجه شدیم، ندانیم چگونه آن را برطرف کنیم.

 در حالی که ما بر خلاف بسیاری از موسسات دیگر همیشه سعی کرده‌ایم رابطه خود را با شرکت کنندگان حفظ کنیم تا هرجا احساس مشکل ردند، بتوانند بدون هیچ هزینه اضافه ای آن را با ما در میان بگذارند. به یاد داشته باشید که اگرچه اغلب آموزش ها بصورت مجازی و از پیش ضبط شده هستند، اما حس مسئولیت پذیری و انسانیت افراد می‌تواند گرما و صمیمیت این دوره های آنلاین و غیر حضوری را حتی از گرمای کلاس های حضوری هم بیشتر کند.

این مقاله را برای خود نگهدارید!
برای دریافت pdf آموزش ۰ تا ۱۰۰ تندخوانی ایمیل خود را وارد کنید .
با داشتن pdf این مقاله همواره به آن دسترسی خواهید داشت و می توانید آموزش های آن را مدام مرور کنید.

61 thoughts on “آموزش رایگان تندخوانی تایفون – از صفر تا صد

 1. صابر رضائي گفت:

  سپاس از مقاله عالیتون

 2. Oli9 گفت:

  سلام چطوری میتونم آموزش رایگان تندخوانی رو دریافت کنم؟

  1. هوش برتر ایرانیان گفت:

   سلام. وقت بخیر
   مقاله این صفحه را کامل مطالعه کنید.

 3. فرینا گفت:

  عالی بود ممنون که این اطلاعات رو در اختیارمون گذاشتید

  1. هوش برتر ایرانیان گفت:

   سپاس فراوان
   موفق و پیروز باشید

 4. امیر گفت:

  سلام واقعا خوب بود ولی اگه میشه pdf کتاب هایی که گفته بودین رو برام بفرستین لطفا ایمیلم:www.yegon@yahoo.com
  با تشکر

  1. هوش برتر ایرانیان گفت:

   سلام

   چشم

 5. رسول حیدری گفت:

  موفق باشید

  1. هوش برتر ایرانیان گفت:

   مرسی
   شما هم همیشه بدرخشید.

 6. رسول حیدری گفت:

  سلام استاد گرامی من هم،سالها عاشق مسلط شدن به این روش برای مطالعه بودم امیدوارم برای سربلندی ایران که سرمایه معنوی برای شما ایجاد خواهد کرد به آموزش رایگان که در شبکه کالا قول دادید ادامه دهید را وعده وفا امیدوارم نام ات ماندگار گردد

  1. هوش برتر ایرانیان گفت:

   سلام و درود
   خیلی ممنونم
   چشم حتما دوست عزیز

 7. مهدی گفت:

  من چند بار ایمیلم رو وارد کردم ولی چیزی ارسال نشده؟؟؟!!!!

  1. هوش برتر ایرانیان گفت:

   سلام
   امکان نداره نیامده باشه. پوشه اسپم تون را چک کنید

 8. روژان گفت:

  سلام من چندین بار ایمیلمو فرستادم ولی هیچ pdfبراب من نیومد

  1. هوش برتر ایرانیان گفت:

   سلام
   امکان ندارد، لطفا پوشه اسپم تان را چک کنید

 9. عبدالقیوم قانقرمه گفت:

  سلام
  خدا قوت…
  برای دوره هایی به صورت غیر حضوری انجام می شود ( بسته های آموزشی ) آیا گواهینامه هم صادر می شود ؟ از کجا ؟

  1. هوش برتر ایرانیان گفت:

   سلام
   بله دوست عزیز. گواهی از طرف موسسه هوش برتر ایرانیان.

 10. پدرام گفت:

  با سلام ممکنه چندتا فیلم از مسابقات تندخوانی بفرستید ایا واقعا رسیدن به چنین سرعتی ممکن هست من که فکر نمی کنم و یا حداقل خودتون چند نوع کتاب با سرعت بالا بخونید و به سوالات جواب بدین با سرعت ۱۰۰۰ کلمه فیلمشو اماده کنید تو سایت قرار بدین
  من خیلی سایت شما رو دنبال می کنم منتظر پاسخ شما هستم

 11. حمید گفت:

  سلام برای بار دوم دارم ایمیلم رو میفرستم اما چیزی ارسال نشد ممنون

  1. mahdisarfarazi99 گفت:

   مشکلی در سیستم به وجود آمده و ما در صدد رفع آن هستیم
   به محض رفع شدن مشکل ایمیل را برای شما ارسال خواهیم کرد.

 12. امیررضاشکری گفت:

  آخه باز نمیشه

 13. جواد خلیفه گفت:

  سلام یه سوال دارم و اون اینکه توی تمرین خط افزایشی من وقتی برای بار پنجم مطلب رو میخونم تا به نقطه E برسم به دلیل اینکه مطالب قبلی رو برخی بار برخی ۴ بار و… خوندم طبیعیه که چون با مطلب آشنایی دارم سرعت افزایش پیدا کنه
  بهتر نیست هر بار مطلب عوض بشه تا نتایج این افزایش سرعت واقعی باشه؟؟

 14. hosein1364 گفت:

  کار نیکو کردن از پر کردن است
  عالی . اجرت با خدا

 15. ملیحه سهرابی وفا گفت:

  سلام و سپاس از آموزش عالی تون در مورد مطالعه مهارت زبان خوندن برای آمادگی جهت موفقیت در آزمون های زبان چه راهکاری دارید؟

  1. هوش برتر ایرانیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   بهترین راهکار پیشبرد آموزش تحت حمایت یک استداد حرفه و کاربلد است.

 16. علیی گفت:

  با سلام ، واقعا ازتون ممنونم که این پکیج رو به صورت رایگان به اشتراک گذاشتین.

 17. نیما صاد گفت:

  سلام و ممنون بابت ارائه رایگان این دوره. واقعا بعد از همون تمرین جلسه اول تاثیرش رو دیدم……نه در حد اعلا ولی همون خط بردن هم روی تندخوانی تاثیر داره
  خدا خیرتون بده. امیدوارم همه تندخوانی و یاد بگیرن

 18. Elham گفت:

  خیلی ممنون از بابت آموزش عالی تون. من دانشجو هستم و قصد شرکت در دوره PhD را دادم اما متاسفانه سرعت مطالعه م بسیار پایینه و همیشه توی آزمون ها وقت کم میارم که باعث ضایع شدن حقم میشه… مطمئنا آموزش شما کمک کننده خواهد بود برایم

 19. م ش گفت:

  سلام من فایل شما رو دانلود کردم خیلی مفید و موثر بود گرچه باید تمرین داشته باشیم برای رسیدن به هدف ولی با فایل شما کامل و خوب تند خوانی توضیح داده شده و بسیار کاربردی هست – ممنون از شما

  1. mkmkarimiyan گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از لطفتون موفق باشید ?

 20. ننوید گفت:

  سلام متاسفانه من نتونستم دوره پی دی اف رو دانلود کنم لینکی ک فرستادین مشکل
  داشت

  1. هوش برتر ایرانیان گفت:

   سلام
   مشکل حل شده. دوباره امتحان کنید

 21. محمد مهدی گفت:

  من این فایل رو دوبار دانلود کردم؛ اما باز هم فایل باز نشد! لطفا راهنمائیم کنید! باتشکر?

  1. هوش برتر ایرانیان گفت:

   سلام
   فرمت این فایل PDF است. شما باید نرم افزار پی دی اف خوان نصب داشته باشید.

 22. زهرا قجر گفت:

  سلام
  چرا فایل به صورت زیپه من نمیتونم باز کنم?

  1. هوش برتر ایرانیان گفت:

   سلام.
   اپلیکیشن RAR را نصب بفرمایید.

 23. بهار گفت:

  باسلام..دوبار ادرس دادم ولی برام ارسال نشد چیزی

  1. هوش برتر ایرانیان گفت:

   سلام
   لطفا پوشه اسپم ایمیل تان را چک کنید. حتما ارسال شده.

 24. عسل زمانی گفت:

  من این تند خوانی دوست دارم چون علاقه به درس خوندن دارم

  1. محمد گفت:

   سلام من این فایل رو دانلود کردم ولی باز نمیشه.می خواستم ببینم چرا

   1. هوش برتر ایرانیان گفت:

    فایل بررسی شد. هیچ مشکلی وجود نداره.

 25. امیرحسین گفت:

  عالی بود،خیلی ممنون.

 26. شهرام گفت:

  سلام وعرض احترام
  توی درخواستهام داشتم مینوشتم باید دوره تند خوانی یاد بگیرم تا نت وباز کردم وسرچ کردم دیدم سایت شما هست الان هم تازه دانلود کردم
  من مشایخی هستم مدرس درمباحث انگیزشی وقانون جذب و رفتار شناسیdisc
  سایتم zehneali.ir
  درود فراوان به عشق وجود مدیر سایت

  1. هوش برتر ایرانیان گفت:

   با سلام خدمت شما. خوشحالم کخ این اتفاق افتاد.
   موفق و پیروز باشید…

   1. محدثه خدایار گفت:

    سلام من سال ۱۴۰۰کنکور دارم اگر فایل تند خوانی را تهیه کنم به من کمک می کند ؟

    1. هوش برتر ایرانیان گفت:

     سلام
     وقت بخیر
     بله، حتما کمک بسیار زیادی میکنه.

 27. محمدحسن احمدی گفت:

  باسلام و خداقوت خدمت استاد گرامی جناب آقای امانی
  از جنابعالی بابت مطالب ارزشمند و مفید که بصورت رایگان ارائه شده بود بسیار سپاسگذارو متشکرم.استاد عزیز شما چه زیبا ذکات علم کردین. خداوند حافظ شما باشد.

  1. هوش برتر ایرانیان گفت:

   با سلام. وقت بخیر. خیلی ممنونم

 28. همتا فلاح پور گفت:

  فقط می تونم بگم مرسی

 29. نجمه گفت:

  استاد عزیز دمتون گرررم..واقعا خدا خیرتون بده…عاااالی..خیلی خوشحال شدم

  1. مهدی گفت:

   سلام
   خسته نباشید
   ببخشید وقتی که شروع میکنم به تمرین تندخوانی
   یه دفعه استرس شروع میشه
   می تونید بگید دلیلش چیه؟؟

  2. محمد اسماعیل نقره کوب گفت:

   با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد گرامی، میخواستم از خدمتتون بپرسن این روش تندخوانی با روش های دیگر که در کشور ما مرسوم شده و در حال آموزش هست تفاوت خاصی داره یا خیر، با تشکر از شما

   1. هوش برتر ایرانیان گفت:

    با سلام
    در کلیات خیر ولی در جزئیات کاملا متفاوت است.

    1. مینا سلیمی گفت:

     سلام ,سپاس بابت سایت خوبتون.چقدر مقاله هایی که گذاشتین خوبن.میشه لطفا pdfکتابهایی که برای تندخوانی هست رو برام بفرستین.

     1. پشتیبان ارشد هوش برتر ایرانیان گفت:

      با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز
      pdf خواسته شده به آدرس ایمیل شما ارسال شد.
      موفق و پیروز باشید

  3. زینب گفت:

   برنامه خیلی خوبه ممنون

  4. روژان گفت:

   سلام من چندین بار ایمیلمو فرستادم ولی هیچ pdfبراب من نیومد

  1. هوش برتر ایرانیان گفت:

   سپاس

 30. مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید
  خیلی ممنونم از این که این آموزش خوب رو رایگان ارائه کردید برای همه مردم .
  pdf که مربوط به تمرین جلسه دوم بود و گفتن پرینت بگیرید رو من تو فایلی که دانلود کردم ندیدم ( فقط اسلاید های اموزشی رو به صورت pdf گذاشته بودن)
  اگه امکانش هست فایل رو به ایمیلم بفرستید یا بزارید رو سایت
  بازم تشکر میکنم

  1. mkmkarimiyan گفت:

   سلام ممنون از شما. لطفا به آیدی که در کانال درج شده پیام بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *