H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

قرص افزایش تمرکز

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

قرص افزایش تمرکز

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

قرص افزایش تمرکز ؛ دروغی شیرین یا حقیقتی تلخ؟!

فهرست مطالب

متمرکز بودن در دنیای دیجیتال امروز تقریبا به یک رویا تبدیل شده است. آنهم در حالی که تمرکز بدون شک مهمترین تکنیکی است که ما برای موفقیت باید بیاموزیم. بدون تمرکز افراد بازدهی پایین و ضریب اشتباه بالایی دارند. بسیاری از افراد برای اینکه بتوانند تمرکز خود را تقویت کنند به سراغ قرص و داروها می‌روند. غافل از اینکه بهترین راه افزایش تمرکز، یادگیری تکنیک‌های مربوط به آن است. درست مثل کاری که ما در دوره جامع ذهن متمرکز انجام دادیم. در این مقاله قصد داریم به برخی از سوالات در مورد قرص‌ها و داروهای افزایش تمرکز پاسخ دهیم. پس اگر می‌خواهید یکبار برای همیشه به این سوال پاسخ دهید، تا انتها همراه ما باشید.

در این مقاله یاد می‌گیریم:

 • آیا قرص افزایش تمرکز حقیقت دارد؟
 • ریتالین و عوارض آن
 • پروویجیل چیست؟
 • سایر قرص‌های افزایش تمرکز
 • روش‌های بی‌خطر برای افزایش تمرکز

قرص افزایش تمرکز 2

آیا قرص افزایش تمرکز واقعی است؟

اما قبل از اینکه به سراغ قرص‌ها و داروهای موجود در بازار برویم، بد نیست به اصل این موضوع نگاهی بیاندازیم. تمرکز، بر خلاف باور مردم، یک توانایی خدادادی نیست. در واقع گرچه برخی موارد ژنتیکی ممکن است روی توانایی ما در تمرکز کردن تاثیر بگذارند، اما برخی عوامل دیگر هم در آن موثرند. بد نیست بدانید که تمرکز کردن در حقیقت یک نوع مهارت است. همانطور که می‌دانید مهارت‌ها هم به مرور زمان و با تمرین بیشتر و یادگیری نکات جدید در ما پرورش پیدا می‌کنند. اما جالبتر اینجاست که بدانید خود تمرکز هم تکنیک‌هایی دارد که یادگیری آن‌‍‌ها ما را به فردی متمرکز تبدیل می‌کند. کاری که ما در دوره ذهن متمرکز انجام داده‌ایم، جمع‌آوری و آموزش همین نکته‌هاست.

با توجه به اینکه مشکل عدم تمرکز بسیار بین مردم فراگیر است، بسیاری از افراد همچنان به دنبال راه‌هایی مثل خوردن قرص افزایش تمرکز هستند. اما اجازه دهید ببینیم که نظر متخصصان درباره قرص افزایش تمرکز چیست. شاید آنگاه بتوانیم بین دوره‌‌های آموزشی مثل ذهن متمرکز و قرص‌های افزایش تمرکز انتخاب درستی داشته باشیم.


آشنایی با اصول افزایش تمرکز در مقاله:

تمرکز بی‌نهایت؛ راهنمای جامع افزایش تمرکز


ریتالین؛ معروفترین قرص افزایش تمرکز

احتمالا دستکم نام ریتالین یک بار به گوش شما خورده است. متیل فنیدات که با نام تجاری ریتالین در بازار یافت می‌شود، در اصل یک نوع داروی محرک است که از آن در درمان بیماری‌هایی مثل اختلال نقص توجه (ADHD) استفاده می‌شود. اما دلیل اینکه برخی از این قرص برای افزایش تمرکز استفاده می‌کنند چیست؟

بد نیست بدانید ریتالین هم مانند بسیاری از محرک‌ها موجب افزایش ترشح دوپامین در مغز می‌شود. این کار باعث می‌شود که فرد احساس سرخوشی پیدا کرده و خستگی را احساس نکند. در نتیجه او با انرژی و دقت بیشتری کارهای خود را انجام می‌دهد. این خاصیت ریتالین باعث شده که بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموزان به اشتباه از آن به عنوان قرص افزایش تمرکز استفاده کنند.

چرا نباید از ریتالین استفاده کرد؟!

مانند بیشتر محرک‌ها، استفاده از ریتالین به مرور باعث ایجاد وابستگی در بدن خواهد شد. در صورتی که شما به صورت سرخود این دارو را مصرف کنید این عوارض برای شما پیش می‌آیند:

 • پرخاشگری
 • ضعف در بینایی
 • سردرد و سرگیجه
 • مشکلات تنفسی
 • تغییر خلق و خو
 • تپش قلب

علاوه بر تمام این موارد، ریتالین می‌تواند بر روی یادگیری مغز شما هم تاثیر منفی بگذارد. سوال اینجاست که آیا مصرف چنین قرص‌هایی برای افزایش تمرکز واقعا ارزش اینهمه مشکلات را دارد؟ آن‌هم در حالی که می‌توانیم با یادگیری تکنیک‌های افزایش تمرکز ذهن متمرکزی را به خود هدیه بدهیم؟


اگر همچنان در مقابل یادگیری تکنیک‌‎های تمرکز مقاومت می‌‎کنید
حداقل از گیاهان دارویی برای تقویت تمرکز خود کمک بگیرید!

مقاله:
درمان گیاهی حواس پرتی و عدم تمرکز


آیا مصرف پروویجیل (مُدافینیل) واقعا موجب افزایش تمرکز می شود؟

اگرچه پروویجیل به اندازه ریتالین مشهور نیست، اما بد نیست بدانید بسیاری از افراد مخصوصا دانشجویان از این دارو برای تقویت تمرکز خود استفاده می‌کنند. پروویجیل دارویی است که در اصل برای درمان اختلالات خواب توسط پزشکان تجویز می شود. این دارو که به مُدافینیل هم مشهور است مغز را هشیار نگه می دارد و موجب بیدار ماندن فرد می‌شود. از همین رو خیلی از افراد برای شب بیدار ماندن و درس خواندن از آن استفاده می‌کنند. آثار مُدافینیل به اندازه ریتالین خطرناک و مخرب نیست و بنابر گفته بسیاری پزشکان این دارو در فرد مصرف کننده اعتیاد ایجاد نمی کند. اما این دارو هم آثار مخربی بر روی سلامت روحی و روانی فرد مصرف کننده دارد.

قرص افزایش تمرکز 3

عوارض پروویجیل

مصرف پروویجیل بدون تجویز پزشک و قطع کردن مصرف آن بعد از مدتی استفاده، معمولا در یک سوم افراد موجب سردرد یا تهوع و سرگیجه می‌شود. همچنین مصرف طولانی مدت داروهایی از این دست که برای تقویت تمرکز استفاده می‌شوند، باعث می‌شود که فرد در فراموش کردن خطرات بدی که دارد دچار مشکل شده و به مرور زمان افسردگی یا حتی در مواردی جنون به سراغش بیاید. مصرف پرویجیل و ریتالین بدون تجویز پزشک می‌تواند عواقب بسیار خطرناکی برای شما داشته باشد.

کدام قرص افزایش تمرکز را مصرف کنیم؟

طبق تحقیقات اخیر دانشگاه پنسلوانیا مصرف دارو برای افزایش تمرکز زیاد کارا نیست و موجب آسیب جدی به نرون های عصبی نیز ممکن است بشود. به همین دلیل پیشنهاد اول ما این است که بجای مصرف داروهای مختلف از تمرین‌ها و تکنیک‌های افزایش تمرکز کمک بگیرید. ما این تکنیک‌ها و تمرین‌های کاربردی و مفید افزایش تمرکز را در ۱۲ جلسه بصورت کامل آموزش داده‌ایم. شما می‌توانید با شرکت در دوره جامع ذهن متمرکز با بهترین تکنیک‌های افزایش تمرکز آشنا شوید. از مدیتیشن گرفته تا ساخت عادت ها و در نهایت مینیمالیسم دیجیتال همگی در این دوره آموزش داده شده اند. در ضمن، شرکت کردن در آن هم عوارض روحی و جسمی برای شما نخواهد داشت!
اما کدام دارو یا قرص برای افزایش تمرکز مفید است و عوارض کمتری برای ما دارند؟ در ادامه به معرفی دو گروه از مکمل‌های دارویی و غذایی می‌پردازیم که می‌توانند عملکرد مغز و تمرکز شما را تا حد زیادی بهبود ببخشند.


این مقاله را از دست ندهید!

مینیمالیسم دیجیتال چیست؟
راز متمرکز باقی ماندن در دنیای شلوغ


ال کارنیتین ها

اگر همچنان اصرار به جای یادگیری تکنیک‌های تمرکز اصرار دارید که با قرص و دارو تمرکز خود را افزایش دهید، بد نیست بدانید یکی از بهترین مکمل‌ها برای بهبود عملکرد مغز و تمرکز، آمینو اسیدی به نام ال کارنیتین است. ال کارنیتین معمولا توسط ورزشکاران استفاده می‌شود و موجب آب شدن چربی‌ها و عضله‌سازی می‌شود. اما علاوه بر تاثیری که روی بدن می گذارد، این ماده باعث رفع خستگی مغز ما شده و عملکرد آنرا بهبود می بخشد.

پیشنهاد ما این است که به جای قرص، کپسول یا آمپول‌های موجود، از مواد غذایی مثل کلم بروکلی، آووکادو، زغال اخته و لبو استفاده کنید. همچنین همانطور که گفته شد مکمل‌های دارویی ال کارنیتین نیز به سادگی قابل دسترسی هستند.

ال تیانین ها

ال تیانین مکمل دیگری است که تاثیر شگفت انگیزی بر روی قدرت تمرکز شما می‌گذارد و می تواند آنرا به طرز چشمگیری افزایش دهد. مانند ال کارنیتین‌ها، این ماده هم یک نوع آمینو اسید است که منشا طبیعی داشته و در مواد غذایی مانند قارچ و چای به وفور یافت می شود. یکی از دلایلی که افراد در محیط کار و به هنگام کار کردن چای مینوشند و با نوشیدن چای احساس بهتری پیدا می کنند، وجود همین ماده است. ال تیانین موجب افزایش ترشح دوپامین شده که خود باعث کاهش استرس می شود و مستقیما بر روی خلق و خوی ما تاثیر گذار است.

ال تیانین

آیا بدون مصرف دارو می‌شود تمرکز را افزایش داد؟

البته که می‌شود، اما آن هم مراحل خاص خودش را دارد. برای افزایش تمرکز باید مراحل زیر را طی کنید تا به موفقیت واقعی در این زمینه برسید:

 1. در مرحله اول باید در مورد تکنیک‌های افزایش تمرکز تحقیق کنید و لیستی از آن‌ها جمع آوری نمایید.
 2. در مرحله دوم باید چند تکنیک و تمرین را انتخاب کرده و آن‌ها را آموزش ببینید.
 3. و در مرحله سوم باید تلاش کنید که روزانه این تمرین‌ها و تکنیک‌ها را اجرا کنید تا به مرور تمرکزتان افزایش یابد.

قطعا انجام این مراحل چالش های زیادی را باخود به همراه خواهد داشت. اما خبر خوب اینکه ما تمامی این مراحل را برای شما انجام داده‌ایم!قطعا آموزش‌های غلط رایج در بعضی از دوره‌ها فقط وقتتان را تلف خواهد کرد و فایده‌ای نخواهد داشت. همین موضوع سبب شد تا با تحقیق فراوان مجموعه‌ای از تکنیک‌های کاربردی و آموزش‌های آن جمع‌آوری کنیم. همه این تکنیک‌ها در دوره ذهن متمرکز جمع آوری شده‌اند. این تکنیک‌ها کاملا کاربردی بوده و تا همین الان بیش از ۸۹۵ نفر از استفاده از این روش‌ها ابراز رضایت کردند.دوره جامع ذهن متمرکز به شما کمک خواهد کرد تا به سادگی و با خیال راحت به بالاترین حد تمرکز خود برسید.

قرص افزایش تمرکز ، جمع بندی و نتیجه گیری

داروها تبدیل به بخش مهمی از زندگی ما شده‌اند و ما تا حد زیادی به آنها وابسته‌ایم. اما ممکن است مصرف برخی داروها از مصرف نکردن آنها برای ما خطرناک‌تر و مضرتر باشد. به شما توصیه می‌کنیم که به جای مصرف دارو، تمرکز را مانند یک مهارت بیاموزید. اما اگر قصد دارید برای افزایش تمرکز خود دارو مصرف کنید،حتما با یک پزشک مشورت کنید.

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

22 پاسخ

 1. سلام بنده از نوپتوگر به دلیل داشتن noopept استفاده میکنم . ایا شما این مکمل رو پیشنهاد میکنید؟مرسی💚

 2. سلام خسته نباشید. من هم فراموشیم زیاد شده. زیاد مطالب تو ذهنم نمیمونه به باد فراموشی میره. عمرم رفت به فنا.اگه قرصی هست به منم معرفی کنید.

  1. سلام دوست عزیز
   مصرف دارو برای افزایش تمرکز زیاد کارا نیست و موجب آسیب جدی به نرون های عصبی نیز ممکن است بشود. به همین دلیل پیشنهاد اول ما این است که بجای مصرف داروهای مختلف از تمرین‌ها و تکنیک‌های افزایش تمرکز کمک بگیرید.

 3. سلام من کنکوریم و از قبل من این مشکلو داشتم ک موقع درس خووندن یاد خیلی چیزا میفتم و کیفیت مطالعه م رو داره کاهش میده چی کار کنم اگه قرص مصرف کنم اوکی میشه…

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است مصرف برخی داروها از مصرف نکردن آنها برای ما خطرناک تر و مضر تر باشد.
   به طور کلی به شما توصیه می کنیم قبل از مصرف هر قرص یا دارویی برای افزایش تمرکز
   با یک پزشک مشورت کنید.
   شما می توانید تمرین های افزایش تمرکز و یا
   افزایش تمرکز و دقت با اصلاح عادات بد و تمرین های موثر را امتحان کنید.
   مطمئن باشید این روش ها هم می توانند به طرز چشمگیری به بهبود تمرکز شما کمک کنند.

 4. اگه قیمت و عکس دارو رو هم بذارید خیلی ممنونم اصا اگه میشه در جواب ذکر کنید بی زحمت ممنون

   1. خواهشا یه راهی هم واس من بزارید حوصله دیگه ندارم درس بخونم یکسال از درس دور شدم واس همین اصلا حوصلشو ندارم

 5. سلام .من۳۰سالمه.الان طوری شدم که هرجایی که میرم فردای ان روزفراموش میکنم ان مسیر رو ازکجارفتم میخواستم ببینم دارو وقرصی واسم وجود دارد

  1. زعفران مصرف کنید روزانه و کارهای متفاوت انجام بدید ، سعی کنید جدلو حل کنید ورزش استراحت و لحظات روزانه شاد داشته باشید

  2. منم همین مشکل رو دارم و بنظرم داره هر روز بدتر میشه شرایطم
   ۲۹ سالمه البته

  1. سلام نکات جالب و موثر بود، اما اگه میشه عکسی از دارو را هم بذارید.
   ممنون.

  2. سلام میخواستم بدونم اگه میشه به من کمک کنید حالا فرقی نمیکنه چه با قرص و دارو چه تکنیکی یا هر چی ، من بیشتر از یه ساله بعضی مواقع سردرد شدید میشم و اینکه محیط اطرافم رو تاریک تر از حالت عادی میبینم به علاوه مشکل عدم تمرکز هم دارم ، به عنوان مثال وقتی میرم دست شویی و بعد دستم رو می شورم حدود سی ثانیه یا یک دقیقه بعد دوباره دستم رو می شورم چون فکر میکنم که دستمو نشستم و یادم نمیاد یا کسی از من سوالی می‌کنه ولی حواسم پرته یا وقتی با گوشی کاری رو انجام میدم فکر میکنم اشتباه رفتم و دوباره انجام میدم ، خواهشاً کمک کنید این سردردا کلافم کرده پدر و مادرم توجه نمیکنن و من همینطور در برخی از زمان ها سردرد معمولی تا شدید میگیرم وقتی شدید میشه محیطم رو تاریک تر میبینم و حالت خواب آلودگی بهم دست میده کمک کنید

   1. باسلام وقت بخیر
    جهت دریافت مشاوره رایگان میتوانید با ما تماس بگیرید.
    02128423069
    09057153695

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *