H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

چگونه تمرکز کنیم

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

چگونه تمرکز کنیم

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

چگونه تمرکز کنیم ، ۸ نکته طلایی برای افزایش تمرکز

فهرست مطالب

نداشتن تمرکز کافی در حین انجام کارها می تواند باعث بروز اتفاقات بد و صدمات جبران ناپذیری شود. مثلا پزشکی که به دلیل نداشتن تمرکز کافی جان بیماری را به خطر انداخته است. پس دانستن این موضوع که چگونه تمرکز خود را در هنگام کار یا برای درس خواندن حفظ کنیم بسیار مهم و حیاتی است. ما در این مقاله با آموزش نکاتی در باب افزایش تمرکز و کنترل ذهن ، یاد خواهیم گرفت که چگونه تمرکز کنیم .

۱٫ انتخاب و مدیریت مناسب فضای کار یا مطالعه

محیط کار

اولین نکته برای افزایش تمرکز ذهن در حین انجام کار یا مطالعه انتخاب یک صندلی و میز مناسب است. به خصوص اگر شما یک کار دفتری دارید و یا کارمند هستید. مغز ما در  تناسب کامل با اندام مان قرار دارد و زمانی که احساس راحتی نکنیم نمی توانیم به خوبی بر روی کارمان تمرکز کنیم. پس بهتر است صندلی، میز یا مکانی که انتخاب میکنیم با کارمان متناسب باشد. راحت نبودن هنگام کار یا مطالعه نه تنها تمرکز ذهن ما را بر هم می‌زند بلکه باعث می شود زمان زیادی را صرف این کنیم که راحتتر بنشینیم.

نکته دیگری که باید در هنگام کار در دفتر به آن توجه کرد، این است که سعی کنید تا حد ممکن صفحه کامپیوتر یا همان دسکتاپ‌تان را خلوت کنید.
این کار دو فایده دارد. اولین فایده آن این است که سیستم شما با سرعت بهتری کار خواهد کرد.
از طرفی زمانی که مطالب و فایل های اضافی بر روی صفحه اصلی شما وجود نداشته باشند،
شما می توانید راحت تر بر روی کارتان تمرکز کنید و چیزهای دیگر حواس شما را پرت نخواهند کرد.
به همین دلیل بهتر است مطالبی که به کارتان ارتباطی ندارند را از روی صفحه اصلی پاک کرده یا به فولدرهای دیگر انتقال دهید.

۲٫ درست کردن یک چک لیست

برنامه ریزی کردن برای انجام کارها همیشه عاملی مهم در بهبود تمرکز ذهن ماست. اما برای اینکه بفهمیم چگونه در حین کار تمرکز کنیم یا برای درس خواندن آماده شویم، بهتر است یک چک لیست از تمام کارهایی که قرار است انجام دهیم تهیه کنی. سپس این چک لیست را در کنار خود قرار داده و پس از رسیدن به هر کدام از اهداف کنار آن تیک بزنید یا رویش خط بکشید. اینگونه هم کارهای تان را مرحله به مرحله انجام می دهید و هم پس از انجام هر کدام از آنها احساس خوبی خواهید داشت. چرا که یک مرحله از کارتان را به خوبی انجام داده‎اید. اما ترتیب انجام کارها موضوع دیگری است که در ادامه در مورد آن صحبت کنیم.

 

۳٫ چگونه تمرکز کنیم ، اولویت بندی

یکی از روش‌های دیگری که ما می‌گوید چگونه در حین کار و در هنگام درس خواندن تمرکز کنیم این است که کارهایی که داریم را اولویت‎بندی کنیم. اولویت‎بندی کارها به ما این شانس را می‌دهد که انرژی خود راه برای انجام همه کارها را تقسیم بندی کنیم و وسط انجام کاری از آن خسته نشویم. خستگی یکی از مهمترین عوامل حواس‎پرتی و کاهش تمرکز است اما چگونه این اولویت‎بندی را باید انجام دهیم؟

برای اینکه کارهای‎مان به خوبی دسته‎بندی و اولویت‎بندی شوند، بهتر است اول از مهم‎ترین کارها شروع کنیم. برای مثال من هر روز صبح کارهایی را که نیازمند دقت و توجه بیشتری هستند را اول انجام می دهم. حتی اگر این کارها نسبت به سایرین سخت‎تر باشند. این کار باعث خواهد شد که بخش مهمی از وظایفی که بر عهده من هست در همان ابتدای صبح انجام شود. این اتفاق خود دو فایده بزرگ دارد. اول از همه اینکه که به اصطلاح کمر کار شکسته خواهد شد. اگر کتاب چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد را خوانده باشید، خواهید فهمید که انجام دادن کارهای‎بزرگ تر‎ و سخت‎تر راه را برای انجام دیگر وظایف آسان‎تر خواهد کرد. اما چگونه؟

دلیل این اتفاق آن است اگر بفهمیم چگونه بر روی کارهای مهم و سخت‎تر تمرکز کنیم خواهیم توانست که به راحتی کارهای روزمره را نیز انجام دهیم. در نتیجه بهتر است اول با کارهای دشوارتر شروع کنیم. سپس به سراغ کارهایی برویم که اگرچه آنها را دوست نداریم، اما مجبوریم آنها را انجام دهیم.

فایده دیگری که این کار دارد این است که شما بعد از انجام کارهای مهم تر و سخت‎تر احساس رضایت بیشتری از خود دارید. این احساس رضایت انگیزه و میل شما را بیشتر خواهد کرد. و باعث می‎شود که در ادامه روز هم کارهای‎تان را با تمرکز بیشتری انجام دهید.

چگونه تمرکز ذهن خود را برای درس خواندن حفظ کنیم

۴٫ چگونه در محل کار تمرکز خود را حفظ کنیم

همانطور که از کارهایی حرف زدیم که ممکن است به انجام آنها علاقه نداشته باشیم اما مجبور باشیم که انجامشان دهیم، حال می خواهیم در مورد بخشی از کارهای‎مان صحبت کنیم که معمولاً نسبت به انجام آنها علاقه بیشتری داریم. همه ما افرادی را دیده ایم که در هنگام انجام کارهای شان ذوق و علاقه زیادی نسبت به آن دارد. برای مثال آشپز‎هایی که وقت زیادی را صرف تزیین غذای‎شان میکند. اما این کار تا چه حد بر روی تمرکز ذهن ما و اینکه یاد بگیریم چگونه تمرکز خود را حفظ کنیم موثر است.

زمانی که شما نسبت به کاری که انجام می دهید علاقه بیشتری نشان دهید، خستگی کمتر به سراغ شما خواهد آمد. حتماً خیلی ها را دیده اید که علی رغم داشتن کارهای سخت و طاقت فرسا بدون هیچ مشکلی آنها را انجام می‌دهند. معمولا وقتی از این افراد در مورد دلیل این اتفاق بپرسید، آنها به شما خواهند گفت که در هنگام کار کردن اصلا احساس خستگی نخواهند کرد. دلیل آن این است که این افراد از کارشان لذت می‎برند. در نتیجه آن را با تمرکز بیشتری انجام می دهند و نه تنها خستگی به سراغشان نمی‎آید، بلکه کیفیت کاری که انجام می دهند نیز بسیار بالاتر از سایر افراد است. اما آیا همیشه کاری که انجام می دهیم این همان چیزی است که به آن علاقه داریم؟ البته که نه. پس چه باید کرد؟ در ادامه به شما خواهیم گفت.

 

۵٫ نقش همکاران

تمرکز حواس

همکاران یکی دیگر از عواملی هستند که می توانند به ما یاد دهند که چگونه تمرکز خود را در حین کار حفظ کنیم . نقش همکاران و به طور کلی هر کسی که در محل کار با آن برخورد داریم بسیار در تمرکز ذهن و یا عدم تمرکز ما مهم است. برای مثال، فردی که در محیطی کار میکند که همه افراد مدام در حال گفت‎و‎گو‎های غیر کاری مثل نتیجه فوتبال دیشب و یا غذای مهمانی هفته پیش هستند، کمتر می تواند بر روی کاری که انجام می‌دهد تمرکز کند. دلیل این اتفاق آن است که مغز ما مدام در حال پردازش اطلاعات است و زمانی که اطلاعات مختلفی از منابع گوناگون به آن سرازیر می‎شوند، دسته بندی آنها برای مغز مشکل خواهد شد. به همین دلیل ما قادر نیستیم که در حین کار تمرکز کنیم.

حال این وضعیت را با جایی مقایسه کنید که همه در آن در حال انجام کارهای خودشان
هستند و تنها در زمان استراحت و یا ناهار در مورد مسائل دیگر صحبت می کند. پس بهتر
است که سعی کنید دوستان و همکارانتان این موضوع را بفهمانید که زمانی که در حال
انجام کار مهمی هستید به سکوت و آرامش کافی نیاز دارید. مغز ما به اندازه کافی در
معرض استرس ها و افکار بیرونی هست، پس نیازی نیست که آن را بیش از اندازه درگیر
عوامل دیگر کنیم.

 

۶٫ چگونه به کمک روابط دوستانه تمرکز خود را حفظ کنیم ؟

اما آیا نکته قبلی که گفتیم به این معنا است که دیگر هیچ ارتباطی با همکاران ما
نداشته باشیم؟ ابداً خیر، زمانی که ما در یک شرکت یا کارخانه کار می کنیم، باید
ارتباطات سالم و دوستانه خود را با دیگر همکاران‎مان حفظ کنیم. این کار از دو جهت
اهمیت دارد اول اینکه اگر شما زیاد از حد خود را از جمع جدا کنید دیگر دوستی در
محل کار نخواهید داشت. این اتفاق باعث می شود که احساس خوبی نسبت به
محلی که در آن کار میکنید نداشته باشید. و در نتیجه تمرکزتان در حین کار کاهش یابد.

نکته دوم اما این است که مغز ما پس از انجام مداوم یک کار خسته خواهد شد
و تمرکز کردن برای آن دشوار می‌شود. صحبت کردن و یا کمک گرفتن از دوستان
یا همکارانمان باعث خواهد شد که کاری که انجام می‌دهیم بیش‎از‎حد خسته‎کننده
نباشد. فقط این نکته را فراموش نکنید که خوش و بش طولانی‌مدت ممکن است تاثیر
برعکس داشته باشد و نه تنها به ما یاد نمی‌دهد که چگونه تمرکز خود را حفظ کنیم
بلکه تمرکز ذهن ما را نیز از بین می‌برد.

 

۷. شبکه های اجتماعی

تمرکز ذهن چگونه برای درس خواندن تمرکز خود را حفظ کنیم

شبکه های اجتماعی و فضای مجازی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده اند. تقریباً تمام کارهای ما وابسته به فضای مجازی هستند. از گرفتن احوال دوستان و آشنایان تا مطلع شدن از جدیدترین اخبار روز ایران و جهان، و یا حتی گوش کردن به موسیقی، همه و همه از طریق شبکه های مجازی انجام می شوند. بدون شک پیشرفت و گسترش این شبکه ها تا حد بسیار زیادی برای ما مفید بوده است. اما شدیدا به شما توصیه می کنیم که برای داشتن تمرکز حواس برای درس خواندن یا در حین کار، از این شبکه ها دوری کنید.

دوستی دارم که برنامه هایی مثل اینستاگرام را یک باتلاق می‌نامید. دلیل این اتفاق آن بود که دوست ما عقیده داشت زمانی که فرد وارد اینستاگرام  می‌شود، پس از بررسی پستها و استوری های دوستانش به سراغ سایر مطالب موجود در این شبکه اجتماعی میرود.
همین باعث می شود بی آنکه متوجه شویم، ساعت ها زمان ارزشمند خود
را صرف تماشای ویدئو های بی ارزش و فایده کنیم. بهتر است تا جایی که
می‌توانید گوشی تلفن را در هنگام کار از خود دور کنید و یا حداقل استفاده
از آن را محدود به زمان هایی کنید که در حال استراحت هستید.

 

۸. چگونه به کمک خوراکی ها تمرکز کنیم

خوراکی ها همیشه قسمت لذت بخش زندگی ما بوده‌اند. زمانی که ما در حال انجام کاری هستیم بهتر است که در کنار خودمان خوراکی‌های قرار دهیم که می‌توانند برای عملکرد مغزمان مفید باشد. دانستن اینکه برای تمرکز حواس چه بخوریم  می‌تواند به ما کمک کند که در حین انجام کارمان تمرکز ذهن داشته باشیم. استفاده از مواد غذایی مثل شکلات تلخ، آجیل ها، سبزیجات و میوه ها می تواند عملکرد مغز ما و در نتیجه تمرکز ما را بهبود ببخشد.

نکته‌ای که باید در این این جا رعایت کنید این است که از مواد غذایی حاوی شکر تصفیه شده اصلا استفاده نکنید. همچنین غذاهای چرب و شور و انواع فست فودها هم می توانند عملکرد مغز ما را مختل کند. تنها تکه های کوچکی از شکلات و مغز هایی مثل گردو می توانند تا حد زیادی به تمرکز شما در حین کار کمک کنند. همچنین نوشیدن آب کافی در حین انجام کار می تواند به ما کمک کند تا راحت تر بفهمیم چگونه برای درس خواندن یا در حین کار تمرکز کنیم .

 

چگونه تمرکز کنیم ، سخن پایانی

همانطور که دیدید عوامل زیادی در اینکه چگونه تمرکز خود را برای درس خواندنیا در حین
کار حفظ کنیم وجود دارند. با توجه به اینکه پیش تر در مورد اینکه تمرکز چیست صحبت
کرده بودیم، سعی کردیم در این مقاله ما را با نکاتی آشنا کنیم که در محل کار به کمک‎تان
بیایند. علاوه بر نکات گفته شده، داشتن خواب کافی و پرهیز از انجام چندکار به صورت همزمان
هم می توانند به تمرکز شما در حین کار کمک ویژه ای بکنند.

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *