H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

تمرکز حواس برای درس خواندن

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

تمرکز حواس برای درس خواندن

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

تمرکز حواس برای درس خواندن ؛مطالعه با نهایت تمرکز

فهرست مطالب

داشتن تمرکز در انجام هر کاری ضروری است و موفقیت بدون تمرکز تقریبا غیر ممکن است. راه های زیادی برای افزایش تمرکز حواس برای درس خواندن وجود دارد که هریک از آنها برای گروه خاصی از افراد مفیدند. مثلا بازی های تمرکزی می‎توانند به بسیاری از افراد کمک کنند که با دقت بیشتری کارشان را انجام دهد. برای اینکه بتوانیم پاسخ این سوال که چگونه با تمرکز درس بخوانیم را پیدا کنیم، می بایست اول با روش هایی آشنا شویم که به ما کمک می‎کنند که با ناتوانی در درس خواندن مقابله کنیم. در این مقاله از هوش برتر ایرانیان به شما نکاتی را معرفی خواهیم کرد که برای غلبه بر عدم تمرکز حواس در شما بسیار مفیدند. 

برنامه ریزی، اولین راه برای مقابله با ناتوانی در درس خواندن

اولین نکته در افزایش تمرکز حواس برای درس خواندن برنامه‌ریزی کردن است. برای داشتن یک برنامه خوب و کاربردی لازم است که ابتدا بخش‌های مختلف یک مبحث را تقسیم بندی کنید. سپس این بخش ها را به مدت ۴۰ تا ۴۵ دقیقه مطالعه کنید و بعد از آن، ۵ تا ۱۰ دقیقه استراحت کنید. خوب است بدانید که استراحت‌‎های کوتاه و وقفه‌‎های کوتاه بین درس خواندن، اگر هدفمند باشند نه تنها باعث طولانی تر شدن زمان مطالعه شما نخواهند شد بلکه باعث درک بهتر مطالب می‎شوند. مغز ما مثل هر عضو دیگری از بدن نیاز به استراحت و بازیابی توان خود دارد. به همین دلیل باید حتما بعد از هر ۴۵ دقیقه مطالعه کردن، زمان کوتاهی را به استراحت کردن مغز اختصاص دهیم. اگر این کار را نکنید، بعد از مدتی مغز شما احساس خستگی می کنند و بازده آن به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند.

برنامه

 

 

از طرفی اگر مطلبی که مطالعه می‌کنید را بعد از مدتی تغییر ندهید، مغز شما از مطالعه کردن مطالب تکراری خسته شده و در این صورت هم بازده آن پایین می‌آید. برای جلوگیری از این مشکل  که باعث عدم تمرکز حواس خواهد شد، سعی کنید مطالب مختلف اما شبیه به هم را در کنار هم مطالعه کنید. مثلاً یکی از روش های تندخوانی برای کنکور مطالعه کردن دو درس ریاضی و فیزیک در کنار هم است. اگرچه این دو درس با هم تفاوت هایی دارند، اما  هر دو با آمار و ارقام و فرمول ها سر و کار دارند. به همین دلیل خوب است که بعد از هر ۴۵ دقیقه مبحث مطالعه تان را تغییر دهید. این کار نه تنها از خسته شدن ذهن شما جلوگیری می کند، بلکه حتی برخی از آن به عنوان یکی از راه های تقویت حافظه و هوش هم یاد می‎کنند.

 

نقش مواد غذایی در تمرکز حواس برای درس خواندن

دومین استراتژی افزایش تمرکز حواس برای درس خواندن ، استفاده از خوراکی ها و میان وعده‌‎هایی است که در حین انجام مطالعه به به تمرکز ما کمک می کنند. خوراکی هایی مثل شکلات تلخ، میوه هایی مانند سیب و موز‌، آجیل ها و همچنین سایر سبزیجات مثل بروکلی می توانند تمرکز ما را در هنگام مطالعه افزایش دهند. پیشتر و در مقاله برای تمرکز حواس چه بخوریم لیستی از این خوراکی ها را به شما معرفی کرده ایم. خوردن این خوراکی ها در حین مطالعه کردن هم باعث تغییر طعم دهان ما خواهند شد و هم مانند یک کپسول انرژی عملکرد مغز ما را بهبود خواهند بخشید. برای مثال، خوردن شکلات تلخ به دلیل آزادسازی برخی آنزیم ها درون مغز، عملکرد آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

عدم تمرکز حواس برای درس خواندن

اما نکته‌ای که باید در مورد این میان وعده ها رعایت کنید این است که اصلاً از غذاهایی که حاوی شکر مصنوعی هستند استفاده نکنید. مواد غذایی مانند کیک ها و شیرینی ها و هر گونه ماده غذایی دیگری که با شکر مصنوعی و تصفیه شده درست شده‌اند، باعث افزایش ناگهانی قند خون ما خواهند شد. این اتفاق شاید در نگاه اول مفید به نظر برسد اما وقتی می‎فهمیم که مصرف شیرینی در حین مطالعه تا چه اندازه مضر است که بدانیم بعد از مدت کوتاهی قند خون ما به صورت ناگهانی افت خواهد کرد. این افت ناگهانی به شدت بر روی مغز ما و به خصوص ناتوانی در درس خواندن تاثیر خواهد گذاشت.

مورد دیگری که توصیه می‌شود از آن زیاد استفاده نکنید قهوه و مواد کافئینی است.
کافئین یک نوع محرک است و مصرف بیش از اندازه آن نه تنها کمکی به بیدار ماندن
درس خواندن شما نمی‌کند، بلکه ممکن است موجب افزایش اضطراب در شما و عدم
توانایی شما در تمرکز کردن شود.

 

برای مقابله با عدم تمرکز حواس تحرک داشته باشید

چگونه برای درس خواندن تمرکز کنیم

برای اینکه خستگی مغز زود به سراغتان نیاید بهتر است که در همان زمان‌هایی که استراحت می‌کنید از جای خود بلند شده، و تعدادی حرکات کششی را انجام دهید. این کار علاوه بر اینکه خستگی ماهیچه های شما را در میکند، باعث گردش بهتر خون درون رگ های شما خواهد شد. بدین ترتیب خون بهتر به مغز شما خواهد رسید و اکسیژن بیشتری در اختیار سلول های مغز شما قرار می‎گیرد. همه این عوامل باعث خواهند شد که تمرکز حواس شما برای درس خواندن افزایش پیدا کند.

علاوه بر این یک راه دیگر برای خلاصی از خستگی و کرختی ناشی از مطالعه و غلبه بر ناتوانی در درس خواندن، این است که اگر امکانش را دارید از جای خود بلند شده به بالکن یا حیاط رفته و چند قدم راه بروید. یا حداقل خود را در معرض هوای آزاد قرار دهید. البته قبل از قبل از آن حتماً مطمئن شوید که هوا آلوده نیست و قدم زدن شما تاثیر منفی بر شش ها
و مغز شما نخواهد گذاشت!

 

آب، جادوی تمرکز حواس برای درس خواندن

همیشه برای اینکه ساده بودن یک کار را نشان دهیم از جمله “مثل آب خوردن می‎ماند”
استفاده می کنیم. اما بسیاری از ما همین کار ساده را هم انجام نخواهیم داد. تحقیقات
متعددی نشان داده اند که کمبود آب در بدن علاوه بر افزایش میزان خستگی هنگام مطالعه،
باعث کاهش تمرکز فرد نیز خواهد شد. همیشه یک لیوان آب در کنار تان بگذارید و در حین
مطالعه و هر یک ساعت یک بار چند جرعه از آن بنوشید. فعالیتهای مغزی ما نیازمند مواد مغذی
زیادی هستند که برخی از آنها در آب یافت می شود به همین دلیل بهتر است که علاوه بر
استفاده از میان وعده ها، در طول مطالعه خود کمی هم آب بنوشید.

 

چگونه با تمرکز درس بخوانیم ، انتخاب مکان مناسب

یکی دیگر از استراتژی های موثر در افزایش تمرکز ذهن برای درس خواندن که اتفاقا
باعث افزایش سرعت مطالعه هم می شود، این است که فضا را برای خود آماده کنید.
آماده کردن فضا به این معناست که در قدم اول ما مکان مناسبی را برای مطالعه انتخاب
کنیم. برای مثال جایی را انتخاب نکنید که سر و صدای زیادی دارد و یا سرما و گرمای آن
بیش از اندازه است. سعی کنید یک مکان ساکت و با هوای معتدل را انتخاب کنید.

در قدم دوم بهتر است که تمامی چیزهایی که ممکن است حواس شما را از درس خواندن
پرت کنند را از خودتان دور کنید مثلاً گوشی تلفن همراه تبلت و موبایل و هر چیز دیگری که
ممکن است در حین مطالعه کردن موجب حواس پرتی و ناتوانی در درس خواندن شما شوند
را از خودتان دور کنید. حداقل اگر می‎خواهید از آن‎ها استفاده کنید، آنرا در زمان های استراحت
خود انجام دهید.

اما نکته آخر برای ساختن یک فضای مناسب مطالعه، این است که شما تمام چیزهایی
که برای مطالعه به آنها نیاز دارید را با خودتان به اتاق یا محل مطالعه ببرید. این کار باعث
می شود که در وسط درس خواندن شما مجبور نباشید که اتاق را ترک کنید و یا حتی جای
خود را ترک کنید و از آن بیرون بروید. تحقیقات نشان می‌‎دهند افرادی که در حین مطالعه
کردن از اتاقشان خارج می شوند، شانس بیشتری برای از دست دادن تمرکز شان خواهند داشت.

 

ناتوانی در درس خواندن عدم تمرکز حواس چگونه با تمرکز درس بخوانیم

خواب و تمرکز حواس برای درس خواندن

استراتژی آخر برای اینکه چگونه با تمرکز درس بخوانیم این است که شما همیشه میزان مناسبی از زمان خود را بخوابید. کم خوابی می‌تواند کاملاً تمام زحمات شما را بر باد بدهد. حتی اگر به دنبال درس خواندن در شب امتحان هستید، بهتر است که قسمتی از زمان خود را به خوابیدن اختصاص دهید. برای تعیین کردن دقیق این زمان بهتر است تا وقتی خواب بر چشمانتان چیره می شود صبر کنید و آنگاه مدت معینی را به خواب بروید.

یک تفکر اشتباه در مورد این نوع خوابیدن حتی در شب امتحان این است که اغلب افراد تصور می کنند خوابیدن در شب امتحان ممکن است زمان آنها را هدر دهد. اما غافل از آنکه کم خوابی و خستگی زیاد موجب عدم تمرکز حواس میشود که در نهایت باعث خواهد شد مطالعه خوبی نداشته باشند. در نتیجه تمام آن زمانی که به سختی بیدار مانده‌اند را به هدر داده اند. داشتن خواب کافی یکی از مهم ترین و حیاتی ترین ارکان در افزایش تمرکز حواس برای درس خواندن است. مغز ما هم مانند تمام اعضای بدن خسته می شود و بهترین راه رفع این خستگی خوابیدن است. جالب تر آنکه در هنگام خواب بسیاری از صدمات جزئی مغز بهبود پیدا می‌کند.

 

تمرکز حواس برای درس خواندن ، جمع بندی

تمام نکات گفته شده به ما کمک می کنند دریابیم که چگونه با تمرکز درس بخوانیم و بتوانیم بر عدم تمرکز حواس خود غلبه کنیم. علاوه بر آنها شما می توانید از بسیاری از تمرینات دیگر که برخی از آنها حتی از بهترین روش ها برای درس خواندن در دبیرستان هستند هم کمک بگیرید و استفاده کنید. فقط فراموش نکنید که برخی اوقات کارهای ساده ای مثل همان آب نوشیدن می تواند تغییرات بزرگی ایجاد کند. 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *