H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

تقویت حافظه تصویری

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

تقویت حافظه تصویری

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

تقویت حافظه تصویری ؛ مثل آب خوردن به حافظه بسپار!

فهرست مطالب

حافظه بخش مهمی از مغز ماست و زندگی کردن با یک حافظه ضعیف تقریبا غیرممکن است. اما بی شک مهمترین بخش حافظه ما، حافظه تصویری است. مغز ما تصاویر را آسانتر به خاطر می سپارد و بیاد می آورد. به همین دلیل حافظه تصویری اهمیت بسیاری برای ما دارد. اما مانند تمام قسمت های مغز، راههای زیادی برای تقویت حافظه تصویری وجود دارد. ما می توانیم با استفاده از تمرین ها و تکنیک های مختلف مثل تصویرسازی و همچنین خوردن مواد غذایی حافظه تصویری خود را تا حد زیادی بهبود ببخشیم و دیگر نگرانی از بابت فراموشی مطالب مختلف نداشته باشیم.

حافظه تصویری چه کاربردی دارد؟

تقویت حافظه تصویری و تصویرسازی

شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که چرا ما به حافظه تصویری نیاز داریم و باید به آن اهمیت ویژه ای بدهیم. بارها برای همه ما پیش آمده که مطالبی را مطالعه کرده ایم ولی هنگامی که به آنها نیاز داشتیم قادر نبوده ایم این مطالب را به یاد بیاوریم. حالا آنکه اگر به کمک تصویرسازی این مطالب را در ذهن خود ثبت کرده بودیم خیلی راحتتر می توانستیم آنها را در زمان نیاز به خاطر بیاوریم. برای مثال ما محتویات یک فیلم را با جزئیات کامل به یاد می آوریم. اما اگر به جای فیلم دیدن، کتاب مربوط به آن فیلم را مطالعه کرده بودیم در بیاد آوری جزئیات قطعا به مشکل برمیخوردیم. در ادامه روش هایی را به شما آموزش می دهیم تا به وسیله آنها حافظه تصویری تان را تقویت کنید. 

 

تقویت حافظه تصویری به کمک تمرین های تصویرسازی

تصویرسازی

پیشتر و در مقاله آموزش تصویر سازی به طور کامل از اهمیت تصویر سازی و تاثیر آن بر روی بطور کامل توضیحاتی داده بودیم. همانطور که میدانید ذهن ما مانند یک ماهیچه عمل می کند و هرچه تمرین بیشتری داشته باشد قوی تر خواهد شد. برای تقویت حافظه تصویری خود، شما باید تمرینات تصویرسازی را مدام انجام دهید. یکی از روش های تصویرسازی که بسیار برای حافظه ما مفید است، اجرای تکنیک شگفت انگیز کاخ حافظه است. سعی کنید با استفاده از این تکنیک تمام مطالبی که میخواهید به خطر بسپارید را تصویرسازی و حفظ کنید. اینگونه علاوه بر اینکه مطالب مورد نیازتان را به راحتی به خاطر سپرده اید، حافظه تصویری خودتان را هم تقویت خواهید کرد. 

تقویت حافظه تصویری با استفاده از روش های مطالعه

روش های مطالعه گوناگونی هم وجود دارند که می توانند موجب تقویت حافظه تصویری شما شوند. یکی از مهمترین آنها استفاده از نقشه ذهنی است. نقشه های ذهنی از آن جهت مهم هستند که کشیدن آنها می تواند به تقویت حافظه تصویری ما کمک بسیاری کند. وقتی که ما تصمیم میگیریم که یک نقشه ذهنی بکشیم، اجزا و شاخه های مختلف آن را در ذهن تجسم می کنیم، و سپس با توجه به اطلاعاتی که قبلا یادداشت کرده ایم آنرا ترسیم می کنیم. اینگونه ما کاری تقریبا شبیه به تکنیک کاخ ذهنی امجام داده ایم، با این تفاوت که به جای اینکه در ذهنمان نقشه این کاخ را بکشیم، آنرا روی کاغذ رسم کرده ایم. علاوه بر این نقشه های ذهنی بخاطر به کار رفتن رنگ های مختلف در آنها برای ذهن و حافظه ما جذاب ترند و یادگیری از طریق آنها موجب خستگی ذهن نخواهد شد. 

نقشه ذهنی

تقویت حافظه تصویری به کمک خوراکی ها

پیش از این چند بار در مقاله های مختلف به گفته ایم که
برای تقویت حافظه چه بخوریم؟، اما خوراکی ای که بیش از
بقیه برای تقویت ذهن و حافظه ما به خصوص حافظه تصویری،
مهم است گردو است. گردو حاوی مقادیر بسیار زیادی امگا-۳
است و علاوه بر آن سرشار از پروتئین است. این مواد غذایی
برای سلول های مغز شما بسیار مفید اند و به انجام واکنش های
بین سلول های مغز کمک بسیاری می کنند. 

فراموش نکنید که در کنار خوردن گردو، حتما روزانه مقداری
سبزیجات را در رژیم غذایی خود قرار دهید. سبزیجاتی مثل
بروکلی و یا گوجه فرنگی با داشتن آنتی اکسیدان های فراوان
و مفید از بروز بیماری هایی مانند آلزایمر جلوگیری میکنند. همچنین
تحقیقات نشان داده است که استفاده از رنگ سبز و بطور کلی
خوردن غذاهای رنگی میتواند به تقویت حافظه تصویری کمک کند. 

 

مشروبات الکلی، دشمنی بزرگ برای حافظه شما

تقویت حافظه تصویری 2

نوشیدن الکل آن هم بصورت مداوم می تواند صدمات جبران ناپذیری به مغز شما وارد کند. تحقیقات نشان می دهند که الکل بر روی انتقال دهنده های پیام های عصبی مغز ما تاثیر می گذارد و آنها را دچار اختلال می کند. همچنین الکل به گیرنده های موجود در سلول های مغز هم آسیب وارد می کند که این خود موجب ضعیف شدن حافظه، بخصوص در بخش تصویری می گردد. پس برای تقویت حافظه تصویری تا می توانید از نوشیدنی های الکلی دوری کنید.

بازی هایی که به تقویت حافظه تصویری شما کمک می کنند

اما علاوه بر نکات گفته شده بازی هایی وجود دارند که می توانند به تقویت حافظه تصویری شما بسیار کمک کنند. اولین بازی که به بازی چمدان معروف است یک بازی گروهی است. در این بازی شما بصورت دایره وار می نشینید و نفر اول بازی را با این جمله شروع می کند: من در چمدانم یک جوراب دارم. سپس نفر بعدی ادامه می دهد: من در چمدانم یک جوراب و یک کلاه دارم. این بازی همینطور با اضافه کردن کلمات جدید توسط افراد حاضر ادامه پیدا میکند. فردی که نتواند اشیای ذکر شده را بیاد بیاورد بازی را باخته است.

علاوه بر این بازی شما می توانید از بازی های تمرکزی مقل شطرنج و سودوکو هم استفاده کنید. انجام این بازی ها به شدت قوه ادراک و حافظه شما را تقویت خواهند کرد. سعی کنید هر روز بخشی از اوقات فراغت خود را به انجام بازی های فکری اختصاص دهید.

جمع بندی

تقویت حافظه تصویری امری مهم و حیاتی برای کسانی است
که از ضعف حافظه خود رنج می برند و یا بدنبال این هستند که
حافظه تصویری خود را بهبود ببخشند. برای این کار علاوه بر روش
های ذکر شده می توانید با یادگیری اصول تقویت حافظه،
با تمرین های گوناگون دیگر حافظه تصویری خودتان را تقویت کنید. 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *