H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

روش یادداشت برداری کرنل

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

روش یادداشت برداری کرنل

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

روش یادداشت برداری کرنل چیست + نقش آن در یادگیری

فهرست مطالب

قبل از هرچیز بگذارید از شما سوالی بپرسم، اصلا چه دلیلی برای خلاصه نویسی کردن وجود دارد؟ خب همه ما در اطراف خود آدم‌های موفقی را دیده‌ایم. تقریبا تمام این افراد یک خصوصیت مشخص داشته‌اند و آن خصوصیت اقتصادی بودن کارهای آنها بوده است. اقتصاد همیشه با پول و منابع مالی معنا نمی‌شود. بلکه در اصل این معنا را می‌دهد که شما بیشترین بازده را با کمترین هزینه‌ها بدست آورید. شاید بپرسید خب این چه ربطی به مقاله ما داشت؟ ربطش این است که یادگیری اینکه چگونه یادداشت برداری و خلاصه نویسی کنیم به ما کمک خواهد کرد که بیشترین بهره را از مطالعه کردن ببریم. به همین علت هم ما تصمیم گرفتیم که در این مقاله به شما روش یادداشت برداری کرنل (Cornell Notes) را آموزش دهیم که بدون شک یکی از بهترین و موثرترین روش‌ها برای خلاصه نویسی است.

چه چیزهایی در این مقاله می‌آموزیم؟

 1. تاریخچه و تعریف این روش
 2. نحوه استفاده از روش کرنل
 3. مزایای استفاده از یادداشت کرنل
 4. تحقیقات انجام شده در مورد تاثیرگذاری این روش
 5. جمع بندی و پیشنهادات آموزشی

تاریخچه روش یادداشت برداری کرنل دانشگاه کرنل

یادداشت کرنل برای اولین بار در دانشگاه کرنل و توسط والتر پاوک معرفی شد. او که خود رئیس مرکز مطالعات و فنون یادگیری این دانشگاه بود، توانست با معرفی و به نوعی ابداع این روش، در کنار تالیف کتاب‌های آموزشی، به یادگیری دانشجویان کمک ویژه‌ای کند. تا جایی که برخی از افراد او را یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین افراد در حوزه آموزش مهارت‌های مطالعه می‌دانند.

هدف اصلی از ابداع روش کرنل این است که شما حتی اگر علاقه‌ای به یادداشت برداری سنتی یا حتی استفاده از نقشه کشی ذهنی نداشته باشید، می‌توانید از این روش یادداشت برداری به عنوان یک جایگزین استفاده کنید. در واقع به کمک روش کرنل شما علاوه بر اینکه مطالب را در حجم کمی خلاصه می‌کنید، می‌توانید هنگام مرور هم آن‌ها را با این سیستم بهتر یاد بگیرید.

سیستم یادداشت برداری کرنل معمولا مناسب کسانی است که در مقاطع بالای آموزشی مثل دانشگاه یا دبیرستان در حال تحصیل هستند. دلیل اصلی آن هم حجم بالای کتاب‌ها و منابع درسی در این مقاطع است. استفاده از روش کرنل علاوه بر اینکه می‌تواند به خلاصه کردن مطالب کمک کند، باعث افزایش یادگیری افراد هم خواهد شد. چرا؟ چون به کمک این سیستم شما تمام مطالب را به شکل کاملا سازماندهی شده و منظم بر روی کاغذ یادداشت می‌کنید. باورتان نمی‌شود؟ اشکالی ندارد، چون حالا وقت یادگیری روش کرنل فرارسیده است!


بیشتر بخوانیم : بهترین روش برای درس خواندن در دبیرستان


 

چگونه از روش یادداشت برداری کرنل استفاده کنیم؟

قبل از هرچیز باید بگوییم که در این روش خبری از یادداشت کردن دوباره و چند باره مطالب یا آوردن عین مطالب کتاب بر روی کاغذ نیست. روش کرنل در کنار نقشه کشی ذهنی یکی از اقتصادی‌ترین روش های خلاصه نویسی به حساب می‌آید. در ادامه سه مرحله مهم برای یادگیری و استفاده از سیستم کرنل را یاد می‌گیریم.

 

مرحله اول: بخش بندی کاغذ

در این مرحله شما باید درست مثل شکل زیر، کاغذ خود را به ۳ بخش مجزا تقسیم بندی کنید. پیشتر گفتیم که در این روش نظم و سازماندهی مطالب بیش از هرچیز دیگری اهمیت دارد. پس حتما از دستورالعمل زیر پیروی کنید تا نتیجه کار چیزی شبیه به کاغذ ما شود.

نمونه یادداشت کرنل

 1. خطی در سمت راست کاغذ خود بکشید تا کاغذ را به دو ستون تقسیم بندی کنید.
 2. ستون سمت راست باید ۳۰ درصد و ستون سمت چپ ۷۰ درصد بقیه عرض کاغذ را شامل شوند.
 3. فراموش نکنید که خط خود را تا پایین صفحه ادامه ندهید، چراکه باید در پایین هر صفحه خلاصه مطالب را هم بنویسید.
 4. اگر از دفتر معمولی استفاده می‌کنید، ۵ تا ۶ سانتیمتر پایین صفحه را برای خلاصه نویسی کردن قرار دهید.

نکته هوش برتری

فراموش نکنید که اگر قرار است برای متون انگلیسی خلاصه‌نویسی کنید
باید این ترتیب تقسیم بندی را برعکس انجام دهید.

مرحله دوم: نامگذاری هر بخشخلاصه نویسی به روش کرنل

بعد از اینکه هر بخش را تقسیم بندی کردید، وقت آن می‌رسد که یاد بگیریم هر کدام از آنها محل قرار گیری چه اطلاعاتی هستند؟ مشخص کردن این موضوع نه تنها به منظم شدن خلاصه‌های شما کمک خواهد کرد، بلکه باعث خواهد شد که به کمک آن، مغز خود و توانایی‌هایش را بهتر محک بزنید. چگونه؟ با هم خواهیم دید.

ستون سمت راست

ستون سمت راست یا ستون سر نخ جایی است که در آن شما باید نشانه‌ها یا سرنخ‌هایی از خود برای یادگیری و یادآوری مطالب به جا بگذارید. این سر نخ ها باید چه چیزهایی باشند؟ نگران نباشید در واقع این بخش بیشتر از اینکه بخواهد در مورد مطلب به شما سر نخ بدهد، در هنگام مرور به شما کمک می‌کند که بفهمید هر کدام از بخش‌ها مربوط به چه چیزی هستند؟ برای اینکه این موضوع را بهتر بفهمید، به شکل زیر نگاه کنید.

یادداشت کرنل

در واقع ستون سمت راست مشخص می‌کند که مثلا عباراتی که نوشته‌ایم کلمات کلیدی مربوط به آن مبحث هستند یا سوالاتی راجع به آن؟ بهترین استفاده از این راهنما زمانی است که شما در حال درس خواندن در شب امتحان هستید و دوست دارید خلاصه‌های خود را به خوبی مرور کنید تا برای فردا آماده باشید. در ستون سمت راست باید موضوعات و دسته بندی‌های اصلی را انجام دهید. حتی یادداشت کردن نکات مفیدی که  به بهبود یادگیری شما کمک می‌کنند هم در این ستون می‌تواند کارآمد باشد. علاوه بر آن سعی کنید که این بخش را در حین مرور و بعد از کلاس پر کنید.

 

ستون سمت چپ

بعد از اینکه عنوان مربوط به هر نوشته را در ستون سمت راست مشخص کردید، نوبت به آن می‌رسد که خود آن را در ستون سمت چپ قرار دهید. مثلا اگر در حال خلاصه نویسی در مورد همین روش یادداشت برداری کرنل هستید، بعد از آنکه در قسمت سمت راست عبارت “کلمات کلیدی” را نوشتید، باید در ستون سمت چپ کلماتی چون یادداشت برداری، خلاصه نویسی و حتی نقشه کشی ذهنی را در آن یادداشت کنید. همانطور که گفتیم این موضوع هنگام مرور مطالب به شما کمک خواهد کرد.

اما چه چیزهایی باید در این قسمت نوشته شود؟

 • استفاده از جملات کوتاه و خلاصه برای گزارش نوشتن درباره مطلب یا سخنرانی
 • نوشتن سوالاتی که در حین مطالعه یا شنیدن سخنرانی به ذهنتان می‌آید
 • نوشتن عبارت‌های کلیدی مربوط به مطلب

قسمت پایین صفحه

در این بخش شما باید گزارشی به صورت کاملا خلاصه درباره هر آنچه که از کتاب یا سخنرانی یاد گرفته‌اید و روی کاغذ آورده‌اید بنویسید. دقت داشته باشید که این بخش حتما باید بعد از اتمام سخنرانی یا مطالعه کردن نگاشته شود.

 

نحوه مرور یادداشت کرنل 

بعد از اینکه نوشتن مطالب تمام شد، وقت آن فرا می‌رسد که آن را مرور کنید تا اطلاعات بهتر در ذهنتان ثبت شود. اما چه راهکارهایی برای مرور بهتر مطالب  پیشنهاد می‌شود؟

اول اینکه بهتر است متن ستون سمت چپ را به وسیله یک کاغذ بپوشانید. سپس سعی کنید با نشانه‌هایی که در ستون سمت راست یادداشت کرنل خود نوشته‌اید، مطالب مربوط به ستون سمت چپ را حدس بزنید. این موضوع حافظه کوتاه مدت شما را تحریک خواهد کرد به کمک آن شما می‌توانید مطالب را به حافظه بلند مدت خود انتقال دهید. این یعنی مطالب هیچگاه از یاد شما نخواهند رفت و تنها با یک تلنگر همه چیز در مغز شما بازیابی خواهد شد.

مرور کردن

دومین راهکاری که یادگیری از روش کرنل را چند برابر می‌کند، سوال طرح کردن است. بعد از مطالعه مطالب هر دو ستون مدام از خود سوال کنید که چیزهایی که یادداشت کرده‌اید از چه جهتی اهمیت دارند؟ چه مبانی دیگری بر اساس آنها پایه ریزی شده‌اند و شما چگونه می‌توانید از آنها بهره ببرید؟ سوال کردن از خود یکی از بهترین روش های مطالعه و یادگیری است که شما می‌توانید در هنگام مرور مطالب از آن بهره ببرید.

آخرین راهکار هم این است که شما برنامه‌ریزی داشته باشید و هر هفته نوشته‌های خود را  مرور کنید. اگر بلد نیستید چگونه این کار را اصولی انجام دهید، مقاله منحنی یادگیری را مطالعه کنید.

 

مزایای استفاده از روش یادداشت برداری کرنل

اما واقعا روش یا سیستم کرنل چگونه قرار است به ما کمک کند؟ بگذارید با هم به این فکر کنیم که چه اتفاقی می‌افتاد اگر می‌توانستیم تمام مطالبی را که باید مطالعه کنیم و احتمالا در امتحان به آنها پاسخ دهیم را در حجم کوچکی خلاصه کنیم؟
وقت آن رسیده که با هم ببینیم استفاده از روش کرنل چه فوایدی برای ما خواهد داشت.

 

۱- صرفه جویی در زمان و انرژیزمان

بعد از اینکه یادداشت برداری را کامل کردید، وقت آن است که طی مدت زمان خاصی آن را مرور کنید تا به خاطر بسپارید. این یعنی شما دیگر نیازی ندارید که برای مرور مطالب، کتاب‌های حجیم را مطالعه کنید و دوباره بخوانید. همچنین اگر در یک دوره شرکت کرده بودید، لازم نیست که ساعت‌ها فیلم‌های آموزشی مربوط به آن را دوباره نگاه کنید. می‌پرسید چرا؟ چون شما تمام این مطالب را در خلاصه‌نویسی خود آورده‌اید. 

مثلا اگر روزی بخواهید از همین روش یادداشت برداری کرنل برای خلاصه کردن مطالب کلاس‌های دانشگاه خود استفاده کنید، لازم نیست برگردید و کل این مقاله را از ابتدا بخوانید. البته به شرطی که قبلا با استفاده از خود این روش مطالب مهم و کلیدی آن را یادداشت کرده باشید!

 

۲- دسترسی راحت‌تر برای امتحانات

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که شب امتحان بخواهید درس بخوانید، اما مطالب را آنقدر پراکنده یادداشت کرده باشید که مجبور شوید به سراغ کتاب اصلی بروید. در این صورت شما احتمالا احساس ناامیدی و یاس خواهید کرد. چرا که زمان خیلی کوتاهی در اختیار دارید ولی حجم زیادی از مطالب را باید مطالعه کنید. 

برای اینکه در چنین مواقعی اشک و گریه به سراغتان نیاید، می‌توانید با استفاده از روش کرنل مطالب مهم را در طول ترم یادداشت برداری کنید. این یادداشت‌ها به دلیل اینکه کاملا مرتب و سازماندهی شده است، به شما کمک می‌کند تا در زمان کوتاهی که در اختیار دارید مطالب را به خوبی جمع بندی کنید. 


بیشتر بخوانیم: درس خواندن در شب


۳-یادگیری فعال خواهید داشت

یادگیری فعال زمانی اتفاق می‌افتد که شما بتوانید از ابزارهای موجود برای افزایش یادگیری خود استفاده کنید. مثلا دانستن این که چطور نقشه ذهنی بکشیم به ما کمک خواهد کرد که بتوانیم مطالب را به خوبی در یک شکل خلاصه نویسی کنیم. اما همین موضوع در مورد روش یادداشت برداری کرنل هم صدق می‌کند. در واقع شما زمانی که در حال خلاصه نویسی به این روش هستید، سعی می‌کنید مطالب را یک بار در ذهن خود آنالیز کنید و مهمتر از آن یک بار دیگر به زبان خود بیان کنید. 

نوشتن خلاصه

بیان مطالب به زبان خود باعث فعال شدن آنها در ناخودآگاه ما خواهد شد. در واقع این موضوع هم مثل مورد اول به ما کمک می‌کند که مطالب را به خوبی در ذهن خودمان تثبیت کنیم. اگر در مورد تاثیر ضمیر ناخودآگاه در یادگیری و در کل تمام بخش‌های زندگی چیزی نمی‌دانید، به شما توصیه می‌کنید که حتما مقاله ذهن آگاهی چیست را مطالعه کنید.

نکته هوش برتری

در یک کلام می‌توان گفت که روش کرنل در کنار نقشه‌های ذهنی از بهترین روش‌های خلاصه نویسی برای امتحان به حساب می‌آیند.

 

تحقیقات انجام شده بر روش یادداشت برداری کرنل

بر اساس ویکی‌پدیا، در تحقیقی که در سال ۲۰۱۰ در دانشگاه ویچیتا انجام شد، مشخص شد که یادداشت کرنل به دانش‌آموزان یک کلاس زبان کمک کرده ‌است که بتوانند بهتر از سایرین که از روش‌های سنتی یادداشت برداری استفاده می‌کردند، از مطالبی که آموخته‌اند، جهت استفاده در محیط‌های مختلف استفاده کنند. درواقع روش کرنل به دلیل اینکه درست مثل نقشه کشی ذهنی شما را بیشتر از سایر روش های خلاصه نویسی درگیر مطالب و عبارات کلیدی می‌کند، یادگیری و استفاده از مطالب را نیز برای شما آسانتر خواهد کرد. بدین ترتیب می‌توان گفت که به کمک این روش ما یاد می‌گیریم که چگونه با یکبار خواندن یاد بگیریم

روش یادداشت برداری کرنل 3

یادداشت برداری به روش کرنل ؛ سخن پایانی

  به طور کلی تمام استراتژی‌هایی که برای خلاصه نویسی و یادداشت برداری مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توانند کاربرد و اثر خود را در آموزش شما بگذارند. پس بهتر است که تنها به یک روش متکی نباشید. برای مثال ما به شما پیشنهاد می‌کنیم از نقشه کشی ذهنی در کنار روش یادداشت برداری کرنل استفاده کنید. این باعث خواهد شد که این دو روش، علاوه بر اینکه بسیار شبیه به هم هستند، نقاط ضعف یکدیگر را هم بپوشانند. 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

8 پاسخ

 1. سلام و وقت بخیر
  بسیار عالی و کاربردی بود..ممنون از شما و مطالب مفیدتون🙏🌹

  1. روزتون بخیر
   ممنون که با ما همراه هستید دوست عزیز.

 2. سلام وعرض ادب خدمت شما
  مطالبتون فوق العادس من واقع در بحث مطالعه واین که چطور مطالعه کنم مشکل داشتم و دارم بخصوص در بحث خلاصه نویسی
  خیلی ممنونم ازتون ?????

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *