H_B_I-mianlogo

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

چگونه در عید درس بخوانیم

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

چگونه در عید درس بخوانیم

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

چگونه در عید درس بخوانیم

فهرست مطالب

تعطیلات عید، فرصت مناسبی برای شارژ و تمرکز مجدد برای سال جدید است. برخی از دانش‌آموزان و والدین، عید را فرصتی عالی برای تمرین دروس و آمادگی برای امتحانات پیش‌رو می‌دانند؛ اما آیا درس خواندن در عید ایده خوبی است؟ اگر چنین است، چگونه می‌توانیم قبل از بازگشایی دوباره مدارس و در عید درس بخوانیم ؟ و یا اصلا چگونه مفهومی درس بخوانیم تا بتوانیم بیشترین بهره را از این ایام ببریم.

درس خواندن در عید مزایایی دارد. مثلا پس از اینکه کلاس‌ها شروع شد، آنچه معلم در موردش صحبت می‌کند را بهتر درک خواهید کرد. درواقع در کلاس احساس سردرگمی نخواهید داشت؛ اما اگر می‌خواهید به طور مؤثر این کار را انجام دهید، باید درست مطالعه کنید. در غیر این صورت فقط وقت خود را تلف خواهید کرد.

 

چگونه در عید به شکل موثری درس بخوانیم

شاید ساده‌ترین راه برای توضیح اینکه «مطالعه مؤثر» چیست، نشان دادن یک نمونه از نحوه «مطالعه غیرمؤثر» در تعطیلات عید باشد. به مثال زیر توجه کنید:

شما از خواب بیدار می‌شوید، روی صندلی می‌نشینید و کتاب درسی را باز می‌کنید. در شروع چند ساعتی مطالعه می‌کنید؛ زیرا فکر می‌کنید این همان کاری است که باید انجام دهید و روش درستی است. شما هیچ یادداشتی برنمی‌دارید و  با خود می‌گویید: «امیدوارم مطالب را فراموش نکنم». درحین به زور درس خواندن، وارد تلگرام و اینستاگرام می‌شوید و با خود می‌گویید: «یعنی بقیه دارند چه کار می‌کنند؟» سپس آهی می‌کشید و فکر می‌کنید که دیگران یا در سواحل دراز کشیده‌اند یا مشغول تماشای فیلم هستند. درنهایت به خودتان می‌گویید: «بیچاره من که باید در عید درس بخوانم» و دوباره به خواندن کتاب درسی‌تان مشغول می‌شوید.

شما در پایان روز احساس خستگی می‌کنید و دیگر نمی‌توانید مطالب کتاب را به خاطر بسپارید. چشمانتان درد می‌کند و احساس کلافگی و گیجی می‌کنید. تنها کاری که می‌خواهید انجام دهید این است که زانوی غم بغل بگیرید و گریه کنید. بله، این روش درس خواندن در عید غیرموثر است. لطفا با خودتان این کار را نکنید؛ زیرا روش بهتر و کم دردسرتری برای شروع سال تحصیلی جدید پس از عید وجود دارد. این روش شامل اختصاص دادن 5 تا 10 درصد از روز برای مطالعه (تقریبا 1 تا 2 ساعت) است. ازطرفی بیشتر از آنچه تصورش را کنید، در عید سرگرمی و آرامش خواهید داشت. در ادامه به نکاتی درباره اینکه چگونه در عید درس بخوانیم خواهیم پرداخت.


از دست ندهید: شرایط مطالعه ؛ چگونه برای درس خواندن آماده شویم؟


چگونه در عید درس بخوانیم برنامه ریزی

1- یک برنامه درسی برای عید تنظیم کنید

تنها چیزی که در طول عید شما را در مسیر تحصیل نگه می‌دارد، برنامه‌ریزی است! شما باید یک برنامه فشرده تنظیم کنید و به آن پایبندی باشید. روز به روز از دو هفته عید را تقسیم کنید، کارهایی که می‌خواهید انجام دهید را بنویسید و در حین حرکت آنها را تیک بزنید. اصلا سعی نکنید که از برنامه پیشی بگیرید. به آنچه نوشته‌اید پایبند بمانید و پس از پایان عید از موفقیت خود لذت ببرید.


بیشتر بخوانید: برای درس خواندن چگونه برنامه ریزی کنیم


 

2- در روزهای عید فقط کمی درس بخوانید (مطالعه مختصر)

به یاد داشته باشید که در تعطیلات عید هستید. خب، تعطیلات چه فایده‌ای دارد؟ باید استراحت کنید تا مجددا شارژ شوید؛ بنابراین در مطالعه زیاده‌روی نکنید. شما فقط می‌خواهید در عید کمی درس بخوانید. ما روش «مطالعه مختصر» را توصیه می‌کنیم. بدین شکل که شما یک الی دو ساعت، در فواصل کوتاه و سریع (15 تا 20 دقیقه) مطالعه می‌کنید. پس از آن استراحت یا تفریح خواهید کرد. یکی از مزایای مطالعه میان وعده این است که بار درس را از روی دوش‌تان برمی‌دارد. درواقع می‌دانید که لازم نیست تا آخر روز نگران درس باشید. پس از درس خواندن در عید به این روش، حتی می‌توانید بیرون بروید یا بازی کنید. از طرفی از اینکه سخت‌ترین کار را ابتدا انجام داده‌اید، حس خوبی خواهید داشت. این یک تمرین عالی است که برای باقی سال تحصیلی و همچنین زندگی خراج از مدرسه به شما کمک خواهد کرد.


همچنین بخوانید: روزی چند ساعت درس بخوانیم تا موفق شویم؟


 

3- در عید درس خواندن را با یک چیز خوشمزه و هیجان‌انگیز ترکیب کنید

چرا حل کردن تمرینات ریاضی را با یک میلک‌شیک در یک کافه دنج ترکیب نکنید؟ یا مثلا تاریخ هنر را در یک گالری هنری نخوانید؟ یک تعطیلات عید خوب، باید شما را از روال معمول‌تان خارج کند. همچنین لازم است ذهن شما را در معرض ایده‌ها و مکان‌های جدید و متفاوت قرار دهد.

پس برای در عید درس خواندن، مکان خود را تغییر دهید. اگر در مکان‌هایی که به نوعی با دروس شما مرتبط هستند وقت بگذرانید، مطالعه بیشتر شبیه به تفریح خواهد بود تا عذاب!

چگونه در عید درس بخوانیم غذا خوردن

4- نگرش خود درباره درس خواندن در عید را تغییر دهید: شما درحال تفریح هستید

زبان قدرتمند است. کلماتی که از آنها استفاده می‌کنیم، می‌تواند تفاوت زیادی در سطح انگیزه ما ایجاد کند. مطالعات نشان داده است که درنظر گرفتن یک فعالیت به‌عنوان سرگرمی و نه کار، منجر به افزایش اشتیاق و انرژی در افراد می‌شود. 

درصورتیکه اگر همان فعالیت به عنوان کار در نظر گرفته شود، افراد به سختی می‌توانند خود را مدیریت کنند. درواقع آنها تلاش می‌کنند تا هر طور شده، کار را زودتر به پایان برسانند. خب، حالا سؤال این است که چگونه می‌توانید با درس خواندن در عید سرگرم شوید؟ چندتا از راه‌های ساده عبارتند از: خواندن کتاب‌های جالب درمورد دروس (کتاب‌های غیر درسی)، بازدید از مکان‌های جالب مرتبط با دروس (مثلا یک موزه یا گالری هنری)، تماشای گفتگوهای TED، گوش دادن به پادکست یا شرکت در سخنرانی کارشناسان در دانشگاه‌های مرتبط با رشته تحصیلی‌تان.

نکته کلیدی این است که شما نمی‌خواهید در عید درس خواندن کار سختی باشد. پس برای جلوگیری از فرسودگی قبل از شروع مدرسه، باید مطالعه را سرگرم‌کننده نگه دارید. در واقع اینکار به ما کمک می‌کند تا از یادگیری لذت ببریم.

 

5- در عید هر روز برای تفریح وقت بگذارید

حتما این ضرب‌المثل را شنیده‌اید: «هر چیزی سر جای خود». خب، این حرف کاملا درست است. شما در تعطیلات عید هستید؛ بنابراین حق دارید کارهای سرگرم‌کننده انجام دهید که به درس اصلا مربوط نمی‌شود! البته کاری که به عنوان تفریح انتخاب می‌کنید مهم است. تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از فعالیت‌ها، نسبت به بقیه انرژی‌دهنده‌تر و روحیه‌بخش‌تر هستند. 

برای مثال تفاوت زیادی میان هفت ساعت نشستن پشت مانیتور کامپیوتر و رفتن به ساحل برای شنا با دوستان وجود دارد. درواقع از نظر روحیه‌بخش بودن، ساحل برنده است! پس فکر کنید و ببینید که چه فعالیت‌هایی به شما انرژی می‌دهد و چه فعالیت‌هایی باعث می‌شود احساس بی‌حوصلگی و فرسودگی داشته باشید.


حتما بخوانید: روش ‌های صحیح مطالعه برای دانش آموزان


 

6- در عید با دوستان‌ درس بخوانید

گروهی درس خواندن یک روش ثابت شده برای مطالعه موثر است؛ زیرا می‌توانید نظرات‌تان را با یکدیگر مطرح کنید و درباره دروس بحث کنید. هر دو روش مطالعه شفاهی و کتبی از یکدیگر پشتیبانی می‌کنند و اطلاعاتی را که می‌خواهید تثبیت می‌کنند. همچنین خوب است در کنار افرادی باشید که شرایط مشابه شما را دارند. بدین شکل متوجه خواهید شد تنها کسی نیستید که در طول عید درس می‌خواند.

درس خواندن با دوستان

7- حداقل یک روز از عید را کاملا تعطیل کنید

پیروی از یک برنامه واقعا مهم است؛ اما برنامه‌ریزی برای استراحت هم بسیار مهم است. کار بیش از حد منجر به فرسودگی شغلی می‌شود، اطلاعات وارد مغز نمی‌شود و در حین مطالعه به خواب می‌روید. واقعا مهم است که حین مطالعه، مرتب بلند شوید و راه بروید.همچنین بهتر است یک روز از هفته اول و یک روز از هفته دوم عید را به خود استراحت فکری دهید. شما در طول عید، به یک یا دو روز نیاز دارید تا اصلا به مدرسه فکر نکنید. بیرون بروید با دوستان‌ هر کاری که دوست دارید انجام دهید.

بعضی از دانش‌آموزان ممکن است احساس کنند که وقت گرانبهای خود را تلف می‌کنند؛ اما به ما اعتماد کنید، اینطور نیست. شما باید ذهن خود را دوباره شارژ کنید تا برای جذب اطلاعات جدید تازه شود. این کار حتی می‌تواند به شما در رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه هم کمک بسیاری کند. کمی فاصله گرفتن از درس، می‌تواند دید تازه‌ای به شما دهد.

پاداش

8- به خود پاداش دهید

درس خواندن در عید می‌تواند کار سختی باشد؛ پس همین دلیل کافی است تا به خود پاداش دهید. چه پایان روز باشد، چه پایان هفته یا پایان یک درس خاص؛ در هر صورت آن را جشن بگیرید. برای مثال چند ساعت با دوستان‌ بیرون بروید، فیلم تماشا کنید از از شیرینی موردعلاقه خود لذت ببرید. درواقع اگر روحیه خود را بهتر کنید، می‌توانید برای جلسه مطالعه بعدی با انگیزه‌تر و متمرکزتر باشید.

 

9- هدف نهایی خود را در معرض دید قرار دهید

همیشه هدف نهایی را در نظر داشته باشید. اهداف و انگیزه‌های خود را روی یک تکه کاغذ بنویسید و آن را در جایی که به راحتی می‌توانید ببینید بچسبانید. بدین ترتیب شما یک یادآوری دائمی خواهید داشت که چرا در عید، اینقدر سخت درس می‌خوانید. از طرفی ابن یک روش عالی برای به خاطر سپردن این است که این دوره به زودی به پایان می‌رسد و شما می‌توانید دوباره به لذت بردن از زندگی بازگردید. خودتان به خودتان انگیزه دهید!

هدف نهایی

چگونه در عید درس بخوانیم ؛ جمع‌ بندی

در عید درس خواندن کار خوبی است؛ اما به شرطی که به طور موثر مطالعه کنید و زیاده‌روی نکنید. فکر کنید سال تحصیلی مانند یک ماراتن است؛ نه دوی سرعت. شما نمی‌خواهید در 200 متر اول انرژی خود را تمام کنید. پس می‌توانید تعطیلات عید را به عنوان دوره تمرینی برای ماراتن بزرگ در نظر بگیرید. 

شما این شانس را دارید که در عید، پایه درسی خود را قوی کنید. همچنین می‌توانید عادت مطالعه مختصر، ایجاد الگوهای تغذیه و خواب خوب، یافتن مکان‌های جدید برای لذت بردن از مطالعه، ایجاد علاقه به موضوعات غیردرسی و غیره را ایجاد کنید.

بدین ترتیب قبل از شروع ماراتن، ذهن شما تیزتر خواهد بود و یادگیری آسان‌تر خواهد شد. این نکات چگونه در عید درس بخوانیم را اجرا کنید و در مطالعه خود موفق باشید!

 

 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راز تمرکز بالا

افراد کتابخون