اصل پارتو

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

اصل پارتو

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

اصل پارتو یا قانون ۸۰/۲۰ چیست و چه تاثیری بر روی زندگی ما دارد؟

اصل پارتو یا قانون ۸۰/۲۰ چیست و چه تاثیری بر روی زندگی ما دارد؟

زمان و انرژی، دو چالش بزرگ پیش روی ما در دنیای امروز هستند. برای اینکه بتوانیم هم پا و همسو با پیشرفت تکنولوژی پیش برویم، نیاز داریم تا سرعت خود را در یادگیری و آموزش مطالب جدید هم چند برابر کنیم. اما لازمه سرعت بالا مصرف بیشتر انرژی است. حال این سوال پیش می‌آید که چگونه می‌توانم هم انرژی را مدیریت کرد، و هم از زمان خود بهترین استفاده را برد؟ یکی از بهترین اصول و تکنیک‌هایی که سالهاست در زمینه رشد کسب و کار و بهبود عملکرد مورد استفاده قرار می‌گیرد، اصل پارتو یا همان قانون معروف ۸۰/۲۰ است. امروز قرار است با هم یاد بگیریم، که چگونه می‌توان به کمک اصل پارتو، یادگیری سریع و مفیدی داشت.

 

تعریف اصل پارتو

اصل پارتو مدل

 

ویلفردو پارتو، مهندس، اقتصاددان و جامعه شناس ایتالیایی بود که در قرن ۱۹ ام می‌زیست. در کنار تمام خدماتی که او به پیشرفت علم داشته است، مهمترین کاری که وی را در تاریخ جاودانه کرده همین اصل پارتو است. اما این اصل چگونه در ذهن پارتو شکل گرفت؟

” اولین جرقه‌های این موضوع زمانی در ذهن پارتو شکل گرفت، که او هنگام برداشت محصول خود، دریافت که در واقع ۲۰ درصد از حجم تمام محصولش، ۸۰ درصد از بهترین محصول او را تشکیل می‌دهد. این موضوع او را به فکر کردن در مورد توزیع نا برابر محصولات خویش وا داشت.”

بعد از این اتفاق، پارتو شروع به تحقیق در مورد این اصل در سایر زمینه ها شد. نتیجه آن بود که او متوجه شد این موضوع در زمینه توزیع ثروت و حتی در عرضه اجناس درون بازار هم به چشم می‌خورد. در نهایت نتیجه‌گیری او در این جمله خلاصه می‌شود:

 

۸۰ درصد از نتایج، برگرفته از ۲۰ درصد تلاش شما هستند.

کاربردهای اصل پارتو

استفاده از تلفن همراه

اما آیا کاربردهای قانون ۸۰/۲۰ به همینجا ختم می‌شود؟ خیر. موارد زیر را خوانده و به آنها فکر کنید.

 1. روی تلفن همراه شما برنامه‌های زیادی نصب شده است، اما شما ۸۰ درصد از زمان خود را صرف استفاده از ۲۰ درصد آنها می‌کنید. (مثلا تلگرام و اینستاگرام) 
 2. شما ممکن است دوستان زیادی داشته باشید، اما در واقع ۸۰ درصد از وقت خود را با ۲۰ درصد آنها می‌گذرانید. 
 3. فرقی ندارد که خانه شما چند اتاق خواب دارد، احتمالا شما هم ۸۰ درصد از وقت خود را در ۲۰ درصد فضای خانه خود می‌گذرانید. 
 4. ۸۰ درصد از باگ‌های به وجود آمده در بسترهای مختلف کامپیوتری، ریشه در ۲۰ درصد از مشکلات دارند. 
 5. ۸۰ درصد از مسیری که شما در طول یک سال رانندگی می‌کنید را، ۲۰ درصد مسیرها تشکیل می‌دهند. 
 6. زمانی که به یک فروشگاه بزرگ می‌روید، احتمالا ۸۰ درصد زمان خود را در ۲۰ درصد از غرفه‌ها می‌گذرانید. 
 7. هزینه‌های درمانی ۲۰ درصد از بیماران، ۸۰ درصد هزینه کل درمان سالانه را تشکیل می‌دهد.

استفاده از قانون ۸۰ / ۲۰ برای یادگیری بهتر

از همه این مطالب و اتفاقات روزمره که بگذریم، می‌رسیم به جایی که قرار است از این قانون برای افزایش سرعت و کیفیت مطالعه و یادگیری خود استفاده کنیم. چرا؟ چون درس خواندن در حالت عادی برای بسیاری از ما کاری خسته کننده و سخت است. حال تصور کنید که قرار است در مدت زمان نسبتا کوتاهی حجم زیادی از دروس را مطالعه کنید. مثلا به کنکور فکر کنید. خیلی از شما احتمالا در این روزها به فکر کنکور و قبولی در این آزمون هستید. اما اصل پارتو چگونه می‌تواند به ما در افزایش آمادگی برای قبولی در کنکور کمک کند؟

نکته اصلی و حائز اهمیت در مورد اصل پارتو این است که استفاده از این اصل در هنگام مطالعه و درس خواندن نه تنها کیفیت کار ما را بیشتر می‌کند، بلکه سرعت یادگیری ما را نیز افزایش می‌دهد. چگونه؟ خب دلیل اصلی این اتفاق این است که به کمک این استراتژی‌ها شما قادر خواهید بود تمرکز خود را بر روی بخش های مهم تر گذاشته و به همان میزان نمره خود را بالاتر ببرید. علاوه بر آن، فراهم کردن شرایط مطالعه اصولی و صحیح به شما کمک خواهد کرد تا مطالب را بهتر و زودتر یاد بگیرید. اینگونه برای مرور و مطالعه دوباره مطالب هم زمان به اندازه کافی خواهید داشت. حال با هم تعدادی از این استراتژی‌ها را بررسی می‌کنیم.

قانون 80/20

استفاده از اصل پارتو هنگام درس خواندن

مهمترین موضوعی که در اصل پارتو باید به آن توجه کنیم، تناسب نتیجه با تلاش است. پس برای اینکه بتوانیم نتایج بهتر و گاها بیشتری نسبت به تلاشی که انجام می‌دهیم داشته باشیم، باید ابتدا دریابیم که در چه بخش‌هایی بهتر از سایرین هستیم. پیدا کردن نقاط قوت به ما کمک خواهد کرد که با تمرکز بیشتر بر روی آنها بتوانیم بازده خود را از مطالعه افزایش دهیم.

تصور کنید که کنکور یا امتحان مهمی در پیش دارید اما به خوبی برای آن آماده نشده‌اید. کاری که احتمالا در اینگونه مواقع انجام می‌دهیم این است که با استرس و فشار زیاد، سعی می‌کنیم که تمام مطالب (۱۰۰ درصد) را مطالعه کنیم. اما غافل از آنکه این نوع مطالعه کردن، به هیچ وجه پایان خوشی برای ما نخواهد داشت. دلیل آن این است که اگر به خوبی برای تست زنی مطالعه نکرده باشیم، احتمالا در بین جلسه از جواب های خود مطمئن نخواهیم بود. این یعنی کلی جواب اشتباه که هرکدام هم برای ما نمره منفی دارند.

اما راه حل چیست؟ در اینگونه شرایط بهتر است که از قبل لیستی از مطالبی که در آنها مهارت بیشتری دارید تهیه کنید (۲۰ درصد) . اینکار باعث می‌شود که شما با تمرین بیشتر بر روی این مطالب و بخش‌ها، بتوانید نمره بهتری در آزمون کسب کنیم (۸۰درصد). اینگونه ما دیگر به سراغ سایر مطالبی که مطالعه نکرده‌ایم نخواهیم رفت و از شر نمره منفی هم در امان خواهیم بود!

زندگی روزمره

بهترین انتخاب‌ها برای یادگیری بهتر

اما علاوه بر اولویت بندی و انتخاب مطالب مختلف برای یادگیری، ابزارهایی که برای یادگیری از آنها استفاده می‌کنیم هم بسیار اهمیت دارند. مثلا اگر شما از نقشه کشی ذهنی استفاده می‌کنید و از این روش به خوبی نتیجه گرفته‌اید، پس چرا بر طبق اصل پارتو از آن بهره نبرید؟

یا شاید علاقه به کد گذاری بین مطالب درسی دارید و اتفاقا از این روش هم نتیجه گرفته‌اید، پس اینجا هم سرمایه‌گذاری کردن روی کد گذاری مثل نقشه کشی ذهنی به یادگیری شما کمک خواهد کرد.

اما اهمیت اصل پارتو در انتخاب سبک های یادگیری هم به چشم می‌خورد. برای اینکه بتوانیم با مطالعه همان ۲۰ درصد از مطالب، ۸۰ درصد نتیجه دلخواه خود را بگیریم، باید از روش‌ها و سبک‌های مناسب برای یادگیری استفاده کنیم. این یعنی حتی قبل از شروع درس خواندن هم باید با توجه به شناختی که از خود داریم، سبک مناسب خود را پیدا کنیم. اینگونه شما خواهید توانست از تک تک ثانیه‌های خود برای افزایش بازده در یادگیری بهره ببرید.

مدل قانون 80/20

استفاده از قانون ۸۰/۲۰ در سایر زمینه‌ها

۱٫اگر شغل آزاد دارید، بهتر است به جای اینکه بدون فکر کردن پروژه‌های جدیدی را تقبل کنید، زمان خود را صرف آن دسته از کارهایی (۲۰ درصد) کنید که بیشترین سود (۸۰ درصد) را برای شما به ارمغان می‌آورند.

۲٫ شاید هم در بازارهایی مثل مثل بورس و سایر بازارهایی از این دست فعالیت دارید. خب بهتر است همین اصل را در خرید و فروش سهام‌ها هم رعایت کنید. دلیل آن هم واضح است، اگر یادتان رفته می‌توانید یکبار دیگر داستان پارتو که منجر به خلق این اصل شد را مطالعه کنید.

اصل پارتو، سخن پایانی

فرقی ندارد که شغل، حرفه یا رشته تحصیلی شما چیست. استفاده از اصل پارتو یا همان قانون ۸۰/۲۰ به ما کمک خواهد کرد تا با تمرکز بر روی قسمتی از کارها که مهمتر است، بتوانید سود بیشتری چه از لحاظ مالی، چه از لحاظ معنوی و چه از لحاظ تحصیلی کسب کنید. همچنین شما می‌توانید برا آشنایی بیشتر با این قانون کتاب زیر را مطالعه کنید:
کتاب The 80/20 Principle از ریچارد کخ

4.2/5 - (12 امتیاز)

به مقاله امتیاز دهید :

4.2/5 – (12 امتیاز)

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:
فهرست مطالب

3 پاسخ

  1. واقعا عالی بود مرسی خیلی کامل و جامع توضیح داده بودید مخصوصا اینکه به کاربرد اصل پارتو در مطالعه و کنکور پرداخته بودید خسته نباشید واقعا ممنون ولی ای کاش نقد این قانون روهم مینوشتید

   1. سلام دوست عزیز
    رضایت شما افتخار ماست
    ممنون از پیشنهادی که دادید حتما بررسی میشه
    موفق و تندرست باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code