H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

آمادگی آزمون تافل

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

آمادگی آزمون تافل

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

آمادگی آزمون تافل ؛ منابع، برنامه ریزی و نکات مهم

فهرست مطالب

آزمون‌های تافل و آیلتس پرکاربرد‌ترین آزمون‌های ارزیابی زبان انگلیسی در دنیا هستند و قطعا برای داشتن عملکرد فوق‌العاده سر جلسه نیاز است دوران آمادگی آزمون تافل یا آیلتس را به خوبی گذرانده باشید. قبلا در مورد منابع و روش‌های مطالعه و برنامه‌ریزی در دوران آمادگی آزمون آیلتس صحبت کردیم. در این مقاله از هوش برتر ایرانیان، به شما بیشتر در ارتباط با آزمون تافل، منابع مطالعاتی، روش‌های خودارزیابی و برنامه ریزی خواهیم گفت.

آزمون تافل چیست؟

آزمون تافل در دنیا بیش از ۶۰ بار در سال برگزار می‌شود. این آزمون به ۲ شیوه برگزار می‌شود: تافل کاغذی و تافل اینترنتی. اگرچه ممکن است فکر کنید تفاوتی در این آزمون‌ها وجود ندارد، نمرات، قسمت‌های مختلف ارزیابی زبان و هزینه شرکت در آزمون‌ها متفاوت است. به همین ترتیب، اطلاع از جزییات برگزاری آزمون، مستقیما بر انتخاب منابع و نحوه برنامه ریزی جهت آمادگی آزمون تافل شما تاثیرگذار است. در جدول زیر اطلاعاتی در اختیار شما می‌گذاریم.

محل برگزاری آزمون هزینه شرکت در آزمون مدت زمان آزمون ارزیابی مهارتها نمره نوع آزمون
کرج، تهران، اصفهان، کیش ۱۸۰ دلار آمریکا ۳ ساعت و نیم خواندن، نوشتاری، شنیداری و ساختار ۳۱۰-۶۷۷ تافل کاغذی (تافل کتبی)
موسسات مورد تایید سازمان سنجش ۱۶۰-۳۰۰ دلار آمریکا ۲  ساعت و نیم خواندن، نوشتاری، شنیداری و صحبت کردن ۰-۱۲۰ تافل اینترنتی
در تمامی کشورها به جز چین و ایران ۲۴۰ دلار آمریکا ۳ ساعت و نیم خواندن، نوشتاری، شنیداری و صحبت کردن ۰-۱۲۰ تافل در خانه

(ویژه دوران پاندمی کویید ۱۹)

هزینه آزمون تافل و آیلتس

هزینه آزمون تافل در مناطق مختلف دنیا متغیر است. برای ثبت نام آزمون تافل در ایران ابتدا باید به صفحه مراکز آزمون و تاریخ‌ها مراجعه کنید، کشور ایران را انتخاب کنید تا تمامی تاریخ‌های احتمالی برای ۶۰ روز انتخابی شما نمایش داده شود. پس از آن لازم است یک حساب کاربری بسازید. برای پرداخت هزینه یا باید کارت ارزی داشته باشید یا با خرید ووچر از مراکز مربوط پرداخت هزینه آزمون را تکمیل کنید.

اگر شما هم قصد دارید به دنبال آموزش زبان انگلیسی برای مهاجرت باشید، بهتر است این مقاله را بخوانید. در این نوشتار ما به چالش‌های یادگیری زبان از خانه تا سفارت پرداخته‌ایم و چند نکته کلیدی معرفی کرده‌ایم.

نرم افزار آمادگی آزمون تافل
در کنار مطالعه کتب کاغذی از نرم افزار TOEFL IBT Preparation – Vocabulary and Reading استفاده کنید.

نکات آمادگی برای آزمون تافل از صفر

جهت موفقیت در آزمون تافل، باید شرایط تمرین شما نزدیک به ارزیابی آزمون تافل باشد. باید برای کسب نمره خوب هنگام آمادگی برای آزمون تافل ۵ ترفند زیر را تمرین کنید.

 • حرفه‌ای یادداشت برداری کنید

یکی از مهارت‌های خیلی مهم در آزمون تافل این است که بتوانید با تنها یک‌بار شنیدن فایل‌ صوتی، به سوالات پاسخ دهید، صحبت کنید و در رابطه با موضوعِ صوت انشا بنویسید. از آنجایی که نمی‌توانید فایل را مجددا پخش کنید، باید هنگام آمادگی برای آزمون تافل با روش‌های یادداشت برداری به خوبی آشنا باشید.

 • در آزمون‌ های ماک تافل شرکت کنید

وقتی در آزمون تافل شرکت می‌کنید، تقریبا همیشه به هدف کسب نمره مشخصی تلاش می‌کنید. هنگام آمادگی آزمون تافل باید بدانید نمره هدف شما چیست. به همین جهت بهتر است در چند آزمون شبیه ساز یا آزمون ماک تافل شرکت کنید.

 • هر روز مطالعه کنید

تمامی داوطلبین آزمون تافل روزانه دامنه‌ لغات خود را افزایش می‌دهند. هر چه قدر بیشتر بخوانید، با کلمات بیشتری آشنا می‌شوید و قدرت درک مطلب شما افزایش خواهد یافت. اگر شما هم شیوه یادگیری زبان انگلیسی در خانه را انتخاب کردید، مهم است که در خواندن و مطالعه کردن استمرار داشته باشید.

 • به پادکست‌ها گوش کنید

خوشبختانه فضای مجازی باعث شده به منابع خوب دسترسی داشته باشیم و استفاده از این فایل‌های صوتی برای یادگیری تلفظ بهتر و افزایش درک مطلب شنیداری موثر هستند.

 • با تایپ کردن آشتی کنید

قسمت نوشتاری آزمون تافل با استفاده از کامپیوتر انجام می‌شود. بنابراین، هنگام آمادگی برای آزمون تافل باید در نظر بگیرید که سرعت تایپ شما بالا باشد و بتوانید بدون نگاه کردن به کیبورد متنتان را تایپ کنید.

آمادگی برای آزمون تافل
تمرین کنید با کیبورد QWERTY برای بخش نوشتاری تمرین کنید.

آمادگی برای آزمون تافل در خانه 

تافل در خانه مثل آزمون اصلی تافل اینترنتی است و برای شرکت کردن در این آزمون باید امکانات لازم ( مانند هدفون، کامپیوتر، دوربین) را فراهم کنید. حتما پیش از شرکت در آزمون، بیاموزید دستورالعمل‌های هر تسک را تحلیل کنید و مطمئن شوید آنچه سوال از شما میخواهد را متوجه شده‌اید. البته نباید بیش از حد به جزییات توجه کنید و وقت را از دست دهید. برای مثال، باید برای ذخیره زمان کافی، حتما مهارت یادداشت برداری را برای مهارت ریدینگ و لیسنینگ تمرین کنید. از طرفی، باید به خودتان یادآور شوید که این آزمون ارزیابی دانش زبان انگلیسی شما است. پس باید به بهترین شکل دانش زبانتان را اثبات کنید.

بهترین منابع تافل بدون استاد

 • Official Guide to the TOEFL Test

یکی از کتاب‌هایی که مستقیما توسط مجری برگزاری آزمون تافل منتشر می‌شود، کتاب راهنمای آزمون تافل می‌باشد. هر اطلاعاتی که بخواهید در ارتباط با جدیدترین شیوه برگزاری و آمادگی آزمون تافل کسب کنید در این کتاب یافت می‌شود.

 • Cracking the TOEFL Ibt

این کتاب هر سال ویرایش می‌شود و کتاب جامعی از لحاظ آمادگی آزمون تافل به شمار می‌آید. در هر درس می‌توانید تمرین‌های اسپیکینگ و لیسنینگ بی‌شماری پیدا کنید و به دروس و تمارین آنلاین نیز دسترسی داشته باشید.

با وجود این، شاید تمایل داشته باشید با کتاب‌های سطح‌بندی شده شروع کنید که در این رابطه کتاب‌های for Listening Tactics از بهترین منابع لیسنینگ تافل به شمار می‌آیند.

بهترین منابع آزمون تافل

 • Essential Words for the TOEFL

کتابهای Essential برای مهارتهای متنوعی و ازمون‌های مختلف مثل تافل و آیلتس ارائه می‌شوند. برای آمادگی آزمون تافل بهتر است با کلماتی آشنا باشید که بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. در این کتاب با مجموعه کلمات در بافت آشنا خواهید شد و به انجام تمرین‌های متعدد شبیه آزمون تافل می‌پردازید. اگر حافظه شما تصویری است، روزانه با اپلیکیشن موبایل TOEFL Pictionary کلمات را به یاد بسپارید.

 • ۲۴۰ Writing/Speaking Topics: with Sample Essays

به طور کلی بهترین منابع رایتینگ تافل این دو مجموعه کتاب شما را برای پاسخ‌دهی به سوالات رایتینگ و اسپیکینگ کمک می‌کند و می‌توانید با نمونه پاسخ‌ها ایده‌های جالبی بگیرید و ساختارهای گرامری درست را بیاموزید. مورد مشابه این کتاب، Speaking and Writing Strategies for the TOEFL iBT می‌باشد. از امتیازات خوب این کتاب آموزش مهارت‌های لازم (مانند یادداشت برداری و نقشه کشی ذهنی) برای آزمون تافل می‌باشد.

 • TOEFL Grammar Guide

این کتاب به زبان ساده نوشته شده است و نکات مهم گرامری که باید در آزمون تافل رعایت کنید را آموزش می‌دهد. همچنین، با مطالعه این کتاب به خوبی با کاربردی‌ترین ساختارهای گرامری آزمون تافل آشنا خواهید شد. با این وجود، اگر به دنبال بهترین کتاب گرامر برای آمادگی آزمون تافل باشید، پیشنهاد می‌کنیم با روش‌هایی که در مقاله چگونه گرامر انگلیسی را یاد بگیریم منابع مناسب خودتان را مطالعه کنید تا سریع‌تر پیشرفت کنید.

بهترین منابع آزمون تافل کاغذی

ترفندهای تافل

حتما شما هم می‌دانید که همه چیز دانش شما نیست و باید مهارت مدیریت زمان را تمرین کنید. به همین جهت برای هر مهارت به شما چند استراتژی معرفی می‌کنیم.

ریدینگ تافل

برای تقویت مهارت خواندن و کسب نمره خوب، بهتر است، با تکنیک‌های تقویت مهارت خواندن آشنا شوید و آن‌ها در هر متن پیاده‌سازی کنید.

 • اسکیم متن شامل خواندن سریع یک قسمت برای دریافت ایده اصلی است. در حالی که اسکن شامل جستجوی اطلاعات خاص است. این تکنیک ها را تمرین کنید تا به طور موثر جزئیات کلیدی را پیدا کنید و ساختار کلی گذر را درک کنید.
 • ایجاد واژگان قوی برای درک متن های بخش ریدینگ تافل ضروری است. به یادگیری کلمات جدید به طور منظم عادت کنید و از آنها برای تقویت درک خود در زمینه استفاده کنید.
 • متن های ریدینگ تافل معمولاً ماهیت آکادمیک دارند و طیف وسیعی از موضوعات مانند علم، تاریخ و علوم اجتماعی را پوشش می‌دهند. با مطالعه مقالات، مجلات و مقالات دانشگاهی به زبان انگلیسی با این نوع متون آشنا شوید.
 • با پرسیدن سوال، پیش‌بینی و خلاصه کردن نکات اصلی در حین خواندن، فعالانه با متن درگیر شوید. این امر درک و حفظ اطلاعات شما را بهبود می بخشد.
 • با انجام تست‌های تمرینی زمان بندی شده تحت شرایط امتحان، تجربه روز آزمون را شبیه سازی کنید. این به شما کمک می کند تا با فرمت بخش ریدینگ تافل آشنا شوید و مهارت های مدیریت زمان خود را بهبود ببخشید. 
 • برای دریافت بازخورد در مورد مهارت های خواندن خود، کار با یک معلم خصوصی یا پیوستن به یک گروه مطالعه را در نظر بگیرید. آن‌ها می‌توانند بینش‌های ارزشمندی را ارائه دهند، استراتژی‌های مؤثری را پیشنهاد کنند و به شما در رفع هرگونه ضعف کمک کنند. از پرسیدن سوال و روشن کردن هر گونه شک و تردیدی دریغ نکنید.

تقویت مهارت خواندن آزمون تافل

رایتینگ تافل

در قسمت رایتینگ، می‌بایست پیش از نگارش مراحل زیر را هرگز فراموش نکنید:

 • الف) خواندن دستور العمل
 • ب) توجه به کلمات کلیدی مورد نظر طراحان سوال(کلماتی مانند describe یا discuss که روند نگارش شما را تعیین می‌کنند)
 • پ) تجزیه و تحلیل سوال (یافتن کانون توجه سوال، درک بافت مدنظر، تعاریف و مثال‌ها)
 • ت) گزینش ایده‌ها با استفاده از تکنیک بارش فکری
 • ث) برای آماده سازی طرح نوشتار از اپلیکیشن موبایل TOEFL Essay استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: تقویت مهارت رایتینگ (Writing)؛ از انتخاب موضوع تا ویرایش نهایی را می‌توانید در این مقاله پیدا کنید.


لیسنینگ تافل

با فرض اینکه شما قصد دارید مهارت شنیداری خود را تقویت کنید، پیشنهاد می‌کنیم:

 • الف) قبل از گوش کردن به فایل صوتی سوالات را پیش‌خوانی کنید تا بدانید هنگام گوش کردن به فایل دنبال چه اطلاعاتی باشید.
 • ب) در انتخاب میزان صدای هدفون یا حالت عادی شنیدن فایل دقت لازم را داشته باشید.

 آزمون شنیداری تافل

اسپیکینگ تافل

در قسمت اسپیکینگ تافل با دو نوع سوال روبرو خواهید شد ولی در پاسخ‌دهی چهار نکته را هرگز فراموش نکنید.

 1. به طور منظم صحبت کردن را تمرین کنید: هر روز زمانی را به تمرین صحبت کردن به زبان انگلیسی اختصاص دهید. در گفتگو با افراد بومی، دوستان یا شرکای تبادل زبان شرکت کنید. علاوه بر این، در نظر بگیرید که صحبت کردن خود را ضبط کنید و برای شناسایی مناطقی که باید بهبود پیدا کنید، به موارد ضبط شده گوش دهید.
 2. بر تلفظ و لحن تمرکز کنید: به الگوهای تلفظ و لحن خود توجه کنید. واضح صحبت کردن و بیان دقیق کلمات را تمرین کنید. لحن و ریتم سخنرانان بومی را تقلید کنید تا طبیعی تر و روان تر به نظر برسید.
 3. دایره لغات خود را گسترش دهید: با یادگیری منظم کلمات و عبارات جدید دایره لغات خود را تقویت کنید. استفاده از آنها را در زمینه در طول مکالمات و هنگام پاسخ دادن به درخواست های صحبت تمرین کنید. دایره لغات متنوع به شما کمک می کند تا خود را به طور مؤثرتر و با اطمینان بیشتری بیان کنید.
 4. از الگوهای گفتاری استفاده کنید: با انواع سؤالات گفتاری رایج آشنا شوید و برای هر نوع الگوها یا ساختارهای گفتاری ایجاد کنید. این به شما کمک می کند تا افکار خود را به طور منسجم سازماندهی کنید و در طول امتحان به سوالات پاسخ موثرتری بدهید.

برنامه مطالعاتی آمادگی آزمون تافل

همانطور که برای آزمون تافل مطالعه می‌کنید، همیشه بر مهارت‌هایی که بر آن تسلط ندارید تمرکز کنید. با این روش، زمان بیشتری به تقویت نقاط ضعف خود اختصاص خواهید داد و در این مهارت‌ها عملکرد بهتری خواهید داشت. بنابراین، حتما برنامه مطالعاتی آمادگی آزمون تافل را شخصی‌سازی کنید. علاوه بر این، به دلیل شباهت سوالات بخش لیسنینگ تافل و آیلتس، یک روز درمیان تست‌های آزمون آیلتس را حل کنید.

حتی ممکن است با برخی از سوال‌ها همیشه مشکل داشته باشید و پاسخ اشتباه دهید. بنابراین، در برنامه روزانه تمرین تعداد بیشتری از سوالات مشابه را قرار دهید تا مطمئن شوید سوالات را درست متوجه می‌شوید. از طرفی احتمال این وجود دارد که سرعت یادداشت برداری شما کم باشد یا موقع خواندن متون مجبور باشید زمان زیادی اختصاص دهید. تمامی این نکات بسیار در عملکرد نهایی شما تاثیرگذارند. بنابراین، سعی کنید روی تجربیاتتان تمرکز کنید.

انواع سوالات درک مطلب تافل
از نرم افزار TPO برای شرکت کردن در آزمونهای شبیه ساز تافل استفاده کنید.

آمادگی آزمون تافل ؛ جمع‌بندی

وقتی حرف از آزمون دادن می‌شود، اضطراب آزمون و فکر داشتن یک آمادگی موثر ذهنمان را درگیر می‌کند. با این حال، تمامی داوطلبین موفق، هدف تعیین می‌کنند، منابع مناسب مطالعه می‌کنند و از نکات آزمونی بهره می‌گیرند. دوره آموزش زبان انگلیسی ایمپکت مجموعه‌ای از تمام این موارد با تضمین صد در صدی ماست. امیدواریم منابع معرفی شده در این مقاله به شما کمک کرده باشد نمره مورد نظرتان را در آزمون تافل کسب کنید. فراموش نکنید برای ما از تجربه مطالعه منابع بنویسید شاید تجربه شما برای بسیاری از دوستانتان مفید باشد.

دوره آموزش زبان ایمپکت

یادگیری واقعی و اصولی زبان انگلیسی

اگر میخوای انگلیسی واقعی رو بر اساس مهارت های یادگیری و نوروساینس و به کمک ابزار هایی مثل نقشه کشی ذهنی یاد بگیری، همین حالا روی لینک زیر کلیک کن. ایمپکت بر اساس متد علمی و معروف تاپ ناچ طراحی شده و همه مهارت های زبان رو با کمک فیلم، سریال و داستان بهتون آموزش میده.
برای دریافت دوره + اطلاعات تکمیلی در دکمه روبرو استفاده نمایید.

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *