H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

آمادگی آزمون آیلتس

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

آمادگی آزمون آیلتس

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

نقشه راه آمادگی آزمون آیلتس ؛ راهنمای گام به گام

فهرست مطالب

وقتی حرف از مهاجرت می‌شود یا تصمیم می‌گیرید برای مقاطع بالاتر در ایران و کشورهای خارج تحصیل کنید، به لیستی از مدارک لازم برمی‌خورید که در بیشتر موارد یکی از آن‌ها داشتن مدرک آیلتس است. در این مقاله، قصد داریم به قسمت مهمی از آموزش زبان انگلیسی برای مهاجرت یعنی آمادگی آزمون آیلتس بپردازیم و از منابع خودخوان آیلتس، یادگیری آیلتس در خانه و روش برنامه ریزی آن صحبت کنیم. اما در ابتدا بهتر است با کلیت این آزمون آشنایی پیدا کنیم.

مرکز آزمون آیلتس
آزمون آیلتس در دو مرکز IDP و BC برگزار می‌شود و از نظر نمره‌دهی تفاوتی ندارند.

آزمون آیلتس چیست

یکی از آزمون‌هایی که برای ارزیابی آمادگی داوطلبان برای تحصیل یا گذراندن دوره تخصصی در دانشگاه‌های خارج از کشور و حتی سرمایه گذاری در یک کشور خارجی می‌باشد آزمون آیلتس است. آزمون آیلتس ۲ نوع است: آکادمیک و جنرال. در این آزمون می‌توانید به دفعات شرکت کنید اما مدرک دریافتی شما فقط ۲ سال اعتبار دارد. این آزمون که به زبان انگلیسی در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا برگزار می‌شود حدود ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه به طول می‌انجامد و شامل ۴ زیر بخش است:

  1. مهارت شنیداری
  2. مهارت خواندن
  3. مهارت نوشتاری
  4. صحبت کردن

 

با اصطلاحات آزمون آیلتس آشنا شوید

شما باید قبل از آمادگی آزمون آیلتس بدانید که به چه IELTS Band Score نیاز دارید. یعنی اینکه نمره مدنظر شما چیست. تقریبا دانشگاه‌ها نمره ۶ و نیم به بالا را تایید می‌کنند. اگر بخواهید به این نمره در آزمون دست یابید باید هنگام آمادگی آزمون آیلتس مهارت‌های لازم را در جدول Band Score Scale and Descriptor مطالعه کنید. در این جدول، به تفکیک نمره مد نظر توضیحاتی ارائه شده است. مثلا نمره ۶ و نیم بین نمره ۶ و ۷ است و توانایی‌های داوطلب در این سطح شرح داده شده است. همچنین برای هر یک از مهارت‌ها جدول نمره وجود دارد ( مثلا IELTS Reading Score) که می‌توانید بر اساس نمره Band Score را حدس بزنید. برای جزییات بیشتر، جدول زیر را مطالعه کنید.

بالاترین نمره آیلتس

چه کسانی و چطور در آزمون آیلتس شرکت می‌کنند

برای شرکت در این آزمون مهم نیست در چه رشته‌ای تحصیل کرده‌اید و چه اهدافی از شرکت در این آزمون دارید. همه در این آزمون شرکت می‌کنند و ارزیابی می‌شوند. در آیلتس برای هر مهارت نمره‌ای بین از ۰ تا ۹ در نظر گرفته شده است و هر نمره نشان‌دهنده سطح مشخصی از مهارت زبانی است. برای اینکه در این آزمون شرکت کنید یا بدانید کدام مرکز اطراف شما برگزارکننده آزمون آیلتس می‌باشد باید به این سایت رجوع کنید. اما فرض بگیریم که شما یکی از مقاصد ذکر شده را در ذهن دارید و می‌خواهید برای شرکت در آزمون آیلتس آمادگی پیدا کنید. چه روشی بهتر است؟

روش آمادگی برای آزمون آیلتس

ابتدا بهتر است در یک آزمون تعیین سطح شرکت کنید. زیرا دانستن سطح شما در انتخاب سطح منابع تاثیرگذار است. سپس هر روز حداکثر زمانی را برای تمرین زبان انگلیسی قرار دهید به شکلی که هر چهار مهارت آزمونی را در برنامه در نظر گرفته باشید. فقط روی نقاط ضعفتان تمرکز نکنید. بلکه به طور منظم تمرین کنید و به خودتان بین هر ساعت مطالعه استراحت بدهید. اگر یک روز از هفته را به استراحت کامل بدهید خیلی بهتر می‌توانید در طول هفته با انرژی به مطالعه ادامه دهید. فراموش نکنید که راز موفقیت شما مطالعه آهسته و پیوسته است.


بیشتر بخوانید: درس خواندن در کتابخانه بهتر است یا خانه؟


برای اینکه هر روز به هر چهار مهارت زبان توجه کافی داشته باشید، توصیه این است که روزهای فرد را به مطالعه و تمرین مهارت خواندن و نوشتن و روزهای زوج را به تمرین مهارت شنیداری و صحبت کردن اختصاص دهید. به این صورت هر روز دو مهارت را با تمرکز کامل از روی منابع اصلی مطالعه خواهید نمود و برای مهارتهای مخالف مثلا روزهای فرد برای تقویت مهارت شنیداری، فیلم به زبان انگلیسی تماشا کنید یا به اخبار رادیویی گوش کنید. حتما پس از آن خلاصه‌ای از فیلم را به زبان انگلیسی برای خود بازگو کنید.

از آنجایی که کل آزمون و ارزیابی مهارت‌ها در یک روز اتفاق خواهد افتاد، مدت زمان امتحان دشمن شما است و باید هنگام آمادگی برای آزمون آیلتس سرعت مهارت خواندن و شنیداری خود را به مرور افزایش دهید که این خود مستلزم مطالعه منابع خوب و تلاش مداوم در منزل است.

مراکز آزمون آیلتس
اگر دازای بیماری خاصی مانند دیابت هستید، باید شرایط و ضوابط روز آزمون را از قبل مطالعه کنید و خود را برای شرایط آزمون آماده نمایید.

آمادگی برای آزمون آیلتس در خانه

این روزها برای هر تک مهارت نیز کلاس‌های آمادگی آزمون آیلتس برگزار می‌شوند تا کسانی که زمان و پشتکار کافی برای مطالعه و تمرین آزمون آیلتس در منزل را دارا هستند بتوانند برای تقویت مهارت‌ها در کلاس‌ها شرکت کنند. با این حال، اگر علاقمند باشید سهم بیشتری از زمان خود را برای مطالعه آزمون آیلتس در خانه سپری کنید، منابع مطالعاتی زیر که برای آمادگی آزمون آیلتس نگارش شده‌اند را بررسی کنید. و فراموش نکنید که برای استمرار حتما نقشه راه یادگیری برای خودتان طراحی کنید. اینکه چقدر چه منابعی و با چه افرادی مطالعه کنید همه را باید در مسیر یادگیری در نظر بگیرید. اما بهترین منابع آمادگی آزمون آیلتس کدامند؟

  • منابع مجازی

سایت IELTS-Exam و DC IELTS برای مهارت‌های مختلف مانند صحبت کردن و تقویت دامنه لغات شما روزانه تمرین و مطالب آموزشی خوبی ارائه خواهد نمود. یکی از ویژگی‌های این سایتها ارائه تمرین‌های شبیه‌ساز آزمون آیلتس برای تمرین مطالب آموخته است. برای مثال، شما تعدادی کلمه موضوع‌بندی شده خواهید آموخت. مثل: 

night life

pace of life

residential area

سپس در پایان به شما سوالات مشابه تسک‌های مهارت صحبت کردن ارائه می‌کند تا از کلمات استفاده کنید:

?Where do you live

?What kind of a place is it

?How long do you think you will continue to live there

همچنین می‌توانید از اپلیکیشن IELTS Tes Prep به طور رایگان استفاده کنید و هر زمان که علاقمند باشید مهارت‌های مختلف خودتان را تقویت کنید. علاوه بر این، جهت سهولت دسترسی به نمونه سوالات و پاسخ‌های داوطلبین استفاده از این اپلیکیشن را پیشنهاد می‌کنیم. در هر صورت، برای افرادی که علاقمندند تک مهارت خود را با اپلیکیشن‌ها پیش ببرند، خواندن مقاله بهترین اپلیکیشن های آموزش زبان را پیشنهاد می‌کنیم.

اپلیکیشن آمادگی آزمون آیلتس
در این برنامه هم مطالب گرامری و لغات خوبی خواهید آموخت هم نمره کلی شما پیشبینی خواهد شد.
  • کتاب‌های آمادگی آزمون آیلتس

معمولا اصلی‌ترین منابع آمادگی آزمون آیلتس کتاب هستند. در این رابطه داوطلبان آزمون آکادمیک و جنرال که سطح زبانی متوسط به بالا دارند می‌توانند از مجموعه کتاب‌های زیر استفاده کنند:

  • The Official Cambridge Guide to IELTS

اگرچه این کتاب برای مدرسین آزمون آیلتس نوشته شده است، نکات ارائه شده در این کتاب می‌تواند برای آمادگی آزمون آیلتس در خانه از منابع مفید باشد.

 

  • Cambridge IELTS Practice Tests 8-15

هر یک از این کتاب‌ها دارای ۴ آزمون مشابه آیلتس می‌باشد که می‌توانید مهارت‌های خود را ارزیابی کنید.

کتاب خودخوان آیلتس
کتابهای insight منابعی موثر در افزایش نمره آیلتس هستند.
  • Official IELTS Practice Materials

همانطور که می‌دانید به دلیل زمان محدود آزمون آیلتس باید سرعت عمل در پاسخگویی داشته باشید و از استراتژی‌های مشخصی استفاده کنید. به همین دلیل هر آنچه بخواهید در مورد تکنیک‌های مهارت‌های مختلف بدانید در این کتاب پیدا می‌کنید.

  • Cambridge IELTS Trainer

یکی دیگر از منابعی که می‌توانید هم نکات کاربردی آمادگی آزمون آیلتس را یاد بگیرید و آن‌ها را در آزمون‌ها پیاده‌سازی کنید کتاب مذکور می‌باشد. در این کتاب ۶ آزمون قرار داده شده است و کتاب راهنمای محبوب داوطلبین آزمون آیلتس می‌باشد.

آزمون آیلتس
مجموعه کتابهای بارونز از بهترین منابع آمادگی آزمون آیلتس هستند.

منابع شروع آیلتس از صفر

اگر در سطح مشخصی از زبان قرار دارید اما قصد دارید برای آزمون آیلتس آمادگی پیدا کنید، پیشنهاد می‌کنیم در دوره‌های Pre-IELTS شرکت کنید. حتی می‌توانید کتاب‌هایی مانند Mindset یا Headway را تهیه کنید و با جدیت کامل مطالعه کنید. همچنین می‌توانید برای تنوع از منابع پیشتر ذکر شده استفاده کنید. با این حال، شاید بهتر باشد برای شروع در کلاس‌های آمادگی آزمون آیلتس ثبت‌نام کنید. در این کلاس‌ها به مرور دامنه لغاتتان افزایش خواهد یافت و با تمرین بیشتر با سوالات، ساختارها و منابع مفید آزمون آیلتس آشنا خواهید شد. پیشنهاد ما برای هریک از مهارت‌های زبانی منابع زیر است:

[sc name=”paligelot_banner”][/sc]

مهارت صحبت کردن

از میان کتاب‌های آمادگی آزمون اسپیکینگ آیلتس، کتاب IELTS Best Speaking Brain Trainer را معرفی می‌کنیم. این کتاب در سی درس نگارش شده است و به شما اصطلاحات رایج، تعداد جملات لازم برای پاسخگویی به هر تسک اسپیکینگ را آموزش خواهد داد. همچنین، در قسمت‌هایی نمونه پاسخ وجود دارند و می‌توانید از آن‌ها به عنوان مدل استفاده کنید. حتی با این کتاب خواهید آموخت که در پاسخ به کدام سوال می‌توانید از اصطلاحات استفاده کنید.


بیشتر بخوانید: یادگیری اصطلاحات انگلیسی


مهارت شنیداری

از کتاب‌هایی که می‌توانید به راحتی با انواع تکنیک‌ها و سوالات مختلف مهارت شنیداری آشنا شوید کتاب Listening for IELTS انتشارات کالینز می‌باشد. درس‌های کوتاه با نکات خوب و قابل تکرار از ویژگی‌های مثبت این کتاب است. البته همچنان پیش از مطالعه این کتاب می‌توانید به سراغ منابع تقویت مهارت شنیداری که پیش‌تر معرفی کرده‌ایم بروید و سپس به این کتاب مراجعه نمایید. 

کتابهای آیلتس
متن‌هایی که در پاسخ به هر یک از تسک‌ها می‌نویسید را توسط یک مدرس یا ممتحن آیلتس بررسی کنید.

مهارت خواندن

بهترین منبع برای تمرین مهارت خواندن و آمادگی برای آزمون آیلتس منابعی است که در بالا به آن اشاره کردیم. از این جهت که منابع معرفی شده نمونه آزمون‌های برگزار شده می‌باشند و توسط انتشارات آکسفورد چاپ می‌شوند در یادگیری شما فوق‌العاده‌اند. فراموش نکنید که تکنیک‌ها را از کتاب‌ها مطالعه و روی نمونه آزمون‌ها اجرا کنید. برای اینکه سرعت مطالعه خود را بالا ببرید، از روش‌های مطالعه مهارت خواندن استفاده کنید.

[sc name=”gelat504″][/sc]


بیشتر بخوانید: تقویت زبان انگلیسی


مهارت نوشتن 

از مهارت‌های زبانی که به استمرار نیاز دارد مهارت نوشتن است. مهارت خواندن بسیار متاثر از مهارت شنیداری و خواندن شما است. بنابراین، هر چه قدر مدت زمان خواندن فعال شما بیشتر باشد احتمالا اینکه از ساختارهای درستی با لغات مناسب استفاده کنید بیشتر است. بهترین کتابی که می‌توانیم برای شروع آمادگی آزمون نوشتن آیلتس به شما معرفی کنیم کتاب Writing for IELTS انتشارات کالینز می‌باشد. با این کتاب، در هر درس متناسب با موضوعی مشخص کلمه می‌آموزید، و با نحوه پاسخگویی با تسک دوم و تحلیل اطلاعات آماری آشنا خواهید شد. فراموش نکنید که در آزمون آیلتس املای درست کلمات امتیاز زیادی دارد. بنابراین، از همین ابتدا فراموش نکنید که موقع تمرین نوشتن و یادگیری لغات جدید این مهارت میکرو را در برنامه قرار دهید.


بیشتر بخوانید: چگونه املا زبان را یاد بگیریم؟


مهارت آزمون دادن
در روزهای نزدیک به آزمون ممکن است مضطرب باشید اما به تمرین کردن و مرور ادامه دهید.

آمادگی آزمون آیلتس ؛ کلام آخر

در این مقاله در ارتباط با منابع و اهمیت استمرار در مسیر آمادگی آزمون آیلتس گفتیم. اما به خاطر داشته باشید که موفقیت شما به توانایی شما در استفاده از تکنیک‌های آزمون آیلتس بستگی دارد. پس فرصت آمادگی آزمون آیلتس ارزشمندترین زمان یادگیری از هر نقطه اشتباه از کار شما است. برخی نیز ممکن است به شما بگویند که یکی از مهارت‌های آزموت آیلتس سخت‌تر است. و این افراد توصیه می‌کنند تمرکزتان روی آن تک مهارت باشد. در صورتی که این تصور اشتباه است و ارزش تمامی قسمت‌ها به یک میزان است. امیدواریم نکاتی که در این مقاله جهت آمادگی آزمون آیلتس به آن اشاره کردیم برای شما کاربردی باشد.

 

یادگیری واقعی و اصولی زبان انگلیسی

اگر میخوای انگلیسی واقعی رو بر اساس مهارت های یادگیری و نوروساینس و به کمک ابزار هایی مثل نقشه کشی ذهنی یاد بگیری، همین حالا روی لینک زیر کلیک کن. ایمپکت بر اساس متد علمی و معروف تاپ ناچ طراحی شده و همه مهارت های زبان رو با کمک فیلم، سریال و داستان بهتون آموزش میده.
برای دریافت دوره + اطلاعات تکمیلی در دکمه روبرو استفاده نمایید.
به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *