H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

تقویت زبان انگلیسی

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

تقویت زبان انگلیسی

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

تقویت زبان انگلیسی؛ منابع و ابزارهای کمک آموزشی

فهرست مطالب

احتمالا شما هم مثل خیلی از زبان آموزان دیگر، چند سالی هست که کلاس زبان شرکت می‌کنید و زبان آموز موفقی بودید. اما الان احساس کردید در مدت زمان آموزش زبان انگلیسی برای تقویت مهارت‌های اصلی زبان دست به کار شوید.

یا شاید این سال‌ها با مطالعه خودخوان تلاش کرده‌اید به زبان انگلیسی مسلط شوید. اما مهارت شنیداری خوبی ندارید یا نمی‌دانید انشاهای انگلیسی که می‌نویسید خوب هستند یا نه. خوب، اگر برای تقویت زبان انگلیسی به این صفحه آمده‌اید، ما به شما بخاطر تلاشتان تبریک می‌گوییم. در این مقاله، ترفندهایی معرفی می‌کنیم که می‌توانید همین حالا برای تقویت زبان انگلیسی در تمامی مهارت‌های زبان از آن‌ها استفاده کنید.

 

اول از همه باید بدانیم

کلاس رفتن فقط ۵۰ درصد مسیر یادگیری است و برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی باید برنامه روزانه داشته باشید. فرض کنید شما یک کوهنورد هستید که قرار است در یک ماه به قله صعود کنید. اگر در صعود فقط دستان را به طناب گرفته باشید اما پیش نروید، خسته خواهید شد. تسلط به زبان انگلیسی هم مثل فتح قله است. بنابراین، حتما هر روز زمانی را به مطالعه زبان انگلیسی اختصاص بدهید و آنچه آموخته‌اید را به همراه مطالب جدید تمرین و تکرار کنید. پیشنهاد می‌کنیم یک دفترچه خاطرات داشته باشید و هر روز گزارش یادگیری و میزان رضایت خودتان از یادگیری زبان انگلیسی را ثبت کنید.

تسلط به زبان انگلیسی مثل فتح قله است. بنابراین، حتما هر روز زمانی را به مطالعه زبان انگلیسی اختصاص بدهید و آنچه آموخته‌اید را به همراه مطالب جدید تمرین و تکرار کنید.

یکی از مسائل مهم دیگر تعیین سطح است. اگر خودتان متوجه شده‌اید چه مهارت زبان انگلیسی خود را باید تقویت کنید، چه بهتر! اما اگر مطمئن نیستید تقویت کدام مهارت در اولویت قرار دارد حتما در یک آزمون تعیین سطح شرکت کنید. پس فراموش نکنید که شرکت در آزمون تعیین سطح و نوشتن برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان مرحله اول برای جهش در یادگیری است. حالا که مطمئن هستید در چه سطح زبان قرار دارید و دفترچه خود را تهیه کرده‌اید، باید سراغ تهیه منابع برویم.

 

انتخاب منابع مناسب، یک تیر و چند نشان

یکی از مسائلی که همیشه در فرایند آموزش زبان انگلیسی ذهن فراگیر با آن درگیر است انتخاب منابع مناسب است. معمولا فراگیرانم از من می‌پرسند برای تقویت گرامر کدام کتاب را تهیه کنم؟ برای تقویت زبان انگلیسی چه فیلمی ببینم؟ فیلم و انیمیشن چه تاثیری در تقویت مهارت شنیداری من دارد؟ اگر فیلم ببینم در انشا نویسی ضعیف نمی‌شوم؟

خوب، یک پاسخ برای این سوالات وجود دارد: اول با سبک یادگیری خودتان آشنا شوید. و منابعی انتخاب کنید که مفرح باشد. سپس منابع را به روشی بخوانید که به اصطلاح با یک تیر چند نشان بزنید و چند مهارت را با هم تمرین کنید. 

 

بهترین کتاب‌ها برای تقویت زبان انگلیسی

معمولا کتاب اولین منبعی است که برای تقویت مهارت‌های مختلف به سمتش می‌روید. و این انتخاب خوبی است! لازم نیست فقط به کتاب درسی بچسبید؛

داستان و رمان بخوانید 

با خواندن مجموعه داستان کوتاه یا رمان را شروع کنید. البته زمینه لازم برای این‌که آموزش زبان با داستان را تجربه کنید این است که یک آشنایی اولیه با زبان انگلیسی داشته باشید. در این صورت، می‌توانید در کنار یادگیری کلمات جدید، گرامر جملات را بررسی کنید و مهارت درک مطلب خود را تقویت کنید. رمان طنز The Sellout یا مجموعه داستان‌ تخیلی The Bogey Beast شروع خوبی است.

روزنامه و مجله بخوانید 

روزنامه‌ها و مجلات انگلیسی هم منابع ارزشمندی برای تقویت زبان انگلیسی هستند. یکی از نکات مثبت مجلات این است که درمورد وقایع روز بین‌المللی و زمینه‌های متنوع یاد خواهید گرفت که می‌تواند راهی برای ارتباط با پارتنر یا دوستان انگلیسی‌زبان شما باشد. وبسایتهای مختلفی برای خواندن مجلات انگلیسی وجود دارند و یکی از آن‌ها discovermagazine.com است که به تقویت اطلاعات عمومی هم کمک می‌کند.

برای تقویت گرامر کتاب آموزشی بخوانید

گاهی لازم است برای تقویت گرامر زبان انگلیسی هم منبع خوبی تهیه کنید. یکی از معروفت‌ترین و بهترین کتاب‌های گرامر انگلیسی Grammar in Use می‌باشد. انتشارات آکسفورد این کتاب را در سه سطح ( مقدماتی، متوسطه، پیشرفته) منتشر کرده است و شامل مباحث پرکاربرد دستور زبان انگلیسی و تمارین مرتبط می‌باشد. 

اگر دوست دارید بدون اینکه صفحاتی از قوانین گرامری را بخوانید، Oxford Practice Grammar  کتابی است که گرامر را با جمله سازی و تمرین‌های متنوع به شما آموزش می‌دهد. این کتاب در دو سطح متوسطه و پیشرفته منتشر شده است و برای زبان‌آموزان همین سطح‌ها مناسب است.

اگر دوست دارید یک منبع جامع گرامر داشته باشید کتاب English Grammar Digest را تهیه کنید. از ویژگی‌های خوب این کتاب داشتن آزمون تعیین سطح گرامر در ابتدای کتاب است. جالبتر آن که در پایان هر فصل از این کتاب سوالات چندگزینه‌ای وجود دارند و می‌توانید میزان یادگیری خودتان را بسنجید. البته این کتاب برای سطوح پیشرفته انتخاب مناسب‌تری است.

تقویت زبان انگلیسی در خانه
یکی از راه‌های تقویت زبان انگلیسی مرور کردن مطالب قبلی است.

تا اینجا، منابع مناسب برای یادگیری کلمات، تقویت گرامر زبان انگلیسی و صحبت کردن را یادگرفتیم. اما چگونه درک‌مطلب انگلیسی خود را تقویت کنیم؟ تکنیک‌های درک مطلب زبان انگلیسی را چگونه یاد بگیریم؟

مهارت خواندن را با کتاب‌های آموزش ریدینگ تقویت کنید

برای تقویت ریدینگ زبان انگلیسی می‌توانید متناسب سطح زبان خودتان از کتاب‌های Active Reading یا Oxford Word Skills استفاده کنید. این کتاب‌ها نه تنها شما را با کلمات متنوع در زمینه‌های تخصصی و روزمره آشنا می‌کنند بلکه به مرور به شما تکنیک‌های درک‌مطلب را آموزش می‌دهند. اگر در سطح پیشرفته زبان هستید و هنوز نیاز دارید در زمینه‌های متنوع بخوانید، از روزنامه‌های آنلاین و اپلیکیشن‌های تلفن همراه مثل Flipboard استفاده کنید.

آخرین بحث این قسمت کتابی برای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی است. تمرین مهارت شنیدن چه برای زبان‌آموزان مبتدی و چه فراگیران سطوح بالاتر چالش‌برانگیز است. علاوه بر این، شنیدن اهمیت زیادی در ارتباط برقرار کردن دارد و لازم است همیشه در حال تمرین این مهارت باشید. 

برای تقویت لیسنیگ کتاب‌های جدا تهیه کنید

متناسب با سطح خودتان از Q Skills یا Tactics for Listening استفاده کنید. در یادگیری اصلا عجله نکنید. حتما هر فایل را ۳ بار با روش‌هایی که قبلا در یادگیری سریع زبان انگلیسی به شما آموزش داده‌ایم تمرین کنید. برای اینکه بعدا بتوانید مطالب را مرور کنید، از یادداشت برداری و نقشه کشی ذهنی غافل نشوید. این دو تکنیک مطالبی را که می‌آموزید به یکدیگر پیوند می‌دهد و به یاد آوردن مطالب را ساده‌تر می‌شود.

 

تقویت زبان انگلیسی با انیمیشن و فیلم

خوشبختانه با پیدایش اینترنت و دسترسی همه به اطلاعات روز، می‌توانید با برنامه‌های تلویزیونی، رادویی، فیلم و انیمیشن زبان انگلیسی یاد بگیرید. از طرفی، برای آن دسته از فراگیران که حافظه دیداری و شنیداری دارند، فیلم و پادکست در تقویت زبان انگلیسی موثر است. مثلا، استفاده از زیرنویس فیلم‌ها و آموزش زبان با انیمیشن‌ باعث می‌شود با کلمات آشنا شوید و جملات را بهتر متوجه شوید.

اگر شما هم مثل دیگر زبان‌آموزان می‌پرسید برای تقویت زبان انگلیسی چه فیلمی ببینیم؟ ما به شما توصیه می‌کنیم ابتدا از سریال‌هایی مانند Friends شروع کنید و بعد با فیلم مورد علاقه‌ خودتان یادگیری زبان را ادامه دهید. چرا که اشتیاق در یادگیری و تقویت زبان انگلیسی بسیار موثر است!

تقویت زبان انگلیسی با فیلم
گاهی با خودتان درمورد فیلم یا پادکست اخیر انگلیسی صحبت کنید.

بعضی از زبان‌آموزان به اخبار روز علاقمند هستند. یکی از راه‌هایی که می‌توانید مهارت شنیداری خودتان را تقویت کنید این است که به رادیوهای انگلیسی گوش کنید. و سعی کنید هر آنچه می‌شنوید را بنویسید.

لازم نیست برای شروع با یک مصاحبه یا سخنرانی طولانی شروع کنید. دقیقا BBC 2 Minutes  برای این کار یک منبع بی‌نظیر است. چرا؟ همانطور که از عنوانش مشخص است، هر فایل صوتی کلا ۲ دقیقه است. ابتدای هر فایل موضوع بحث و کلمات مهم گفتگو به شما آموزش داده می‌شود و سپس به گفتگو گوش می‌کنید. بعد از اتمام بحث حالا نوبت این است که دقیق هر جمله و کلمه را گوش کنید و آن را با گوینده تکرار کنید. روزی فقط ۲ دقیقه، عالی نیست؟ 

 

آهنگ‌هایی برای تقویت زبان انگلیسی

علاوه‌بر تماشا کردن و گوش کردن به پادکست‌ها، می‌توانید از آهنگ انگلیسی برای تقویت زبان استفاده کنید. همراه با خواننده انگلیسی مورد علاقه‌تان بخوانید و سعی کنید مقابل آینه فراز و فرود صدا را از او تقلید کنید. اصلا مهم نیست که همه کلمات را تشخیص نمی‌دهید، فقط زمزمه کنید. در مراحل بعد می‌توانید از روی متن آهنگ بخوانید و صدای خودتان را ضبط کنید.

با تکرار این روش، تلفظ بهتری خواهید داشت و بدون این‌که بدانید چقدر به تقویت زبان انگلیسی کمک می‌کنید لحظات شادی را سپری می‌کنید. و حتما سعی کنید از آهنگ‌های آهسته شروع کنید. مثلا، زبان‌آموزان من ترجیح می‌دادند آهنگ‌های Ed Sheeran یا Sam Smith گوش کنند. هر چند به خوبی آهنگ‌های Adele را هم از بر بودند. مطمئن باشید هرچه بیشتر این روش را تکرار کنید، پیشرفت بیشتر و بهتری در زبان انگلیسی خواهید داشت. 

 

روشی برای همه، نه فقط تنبل‌ها

روش جذاب دیگری هم برای تقویت زبان انگلیسی وجود دارد. البته خیلی روش عجیبی نیست و درمورد آن زیاد شنیده‌ایم: یادگیری در خواب! راستش را بخواهید، این موضوع واقعیت دارد چون یادگیری در خواب متوقف نمی‌شود. برای اینکه تاثیر آن را ببینید شما باید قبل از خواب کاری برای تقویت زبان انگلیسی انجام دهید: مثل خاطره نویسی، حفظ کردن لغات یا گوش دادن به یک پادکست انگلیسی. در این صورت همیشه ذهنتان برای یادگیری فعال خواهد ماند.  

[sc name=”paligelot_banner”][/sc]

تقویت زبان انگلیسی با ابزارهای کمک آموزشی

اگر در کلاس زبان شرکت می‌کنید، باید این عادت را در خود ایجاد کنید که ابزارهای لازم یادگیری و تقویت زبان انگلیسی را بشناسید. و مهم‌تر که آن‌ها را تهیه کنید و در مسیر یادگیری از آن‌ها استفاده کنید.

  • دیکشنری

اولین و مهم‌ترین ابزار یادگیری زبان انگلیسی دیکشنری است. از همان ابتدا از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید و کاربرد و تلفظ کلمات را با آن یاد بگیرید. دیکشنری Longman یا Merriam Webster گزینه‌های خوبی برای تلفن همراه هستند. اگر در کلاس از شما انتظار می‌رود دیکشنری کاغذی داشته باشید متناسب سطح‌تان یک لغت‌نامه Oxford بخرید. داشتن یک لغت‌نامه خوب، شما را با کاربرد کلمات در زمینه‌های مرتبط آشنا می‌کند و نقش مهمی در تقویت جمله سازی زبان انگلیسی شما دارد.

  • نرم افزار تقویت مکالمه زبان انگلیسی

از آنجایی که همیشه تاکید می‌کنیم ثبات و نظم در یادگیری مهم است، برای اینکه از آنچه می‌آموزید استفاده کنید یک هم صحبت یا پارتنر پیدا کنید. نرم‌افزار Meetup یا Tandem انتخاب خوبی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی ۱۵ دقیقه‌ای روزانه با انگلیسی‌زبانان است.

تقویت زبان انگلیسی و نرم افزار
از منابعی استفاده کنید که مناسب سطح و سن شما است.

اگر دوست دارید بدون پارتنر مکالمه زبان انگلیسی را تقویت کنید از وبسایت Converse استفاده کنید. البته، این وبسایت فرصتی برای شما فراهم کرده تا جملات را بشنوید و از گوینده تقلید کنید. بدین ترتیب، با اعتماد به نفس بیشتری می‌توانید در موقعیت‌های واقعی صحبت کنید.

  • وبسایت‌های تقویت زبان انگلیسی

برای اینکه لذت یادگیری را تجربه کنید، خواندن درمورد موضوعات متنوع و کاربردی اهمیت دارد. مثلا اگر دوست دارید درمورد فوتبال صحبت کنید می‌توانید در وبسایت‌های مختلف که درمورد این موضوع می‌نویسند بخوانید. برای مثال Dummies یک وبسایت عالی برای یادگیری موضوعات مختلف است. وقتی متن‌ها را می‌خوانید کلمات جدید را با روش نقشه کشی ذهنی یادداشت کنید و کاربرد آن‌ها را در دیکشنری مطالعه کنید. سپس خلاصه نویسی کنید یا یک ویس ضبط کنید. همانطور که دیدید، این روش در تقویت ۴ مهارت‌ اصلی زبان انگلیسی نقش دارد.

داشتن یک لغت‌نامه خوب، نقش مهمی در تقویت جمله سازی زبان انگلیسی شما دارد.

برای این‌که انشاهای انگلیسی خودتان را بررسی کنید، می‌توانید از وبسایت Grammarly استفاده کنید. این وبسایت گرامر جملات و دیکته کلمات شما را بررسی می‌کند و به مرور درمورد اشتباهاتتان آگاه خواهید شد. یک روش دیگر نیز برای بهتر نوشتن وجود دارد. از یکی از وبسایت‌های آموزش زبان مطلبی بخوانید و سعی کنید هر چند خط از آن را با کلمات جدید بازنویسی کنید. در واقع، این روش به خلاصه نویسی و تمرین گرامر شما کمک می‌کند. 

  • اپلیکیشن‌های آموزش زبان

این روزها آموزش‌های مجازی برای هر فرد در هر نقطه از جهان دسترسی به منابع آموزشی خوب را ممکن کرده است. مثلا با استفاده از اپلیکیشن‌های آموزش زبان یادگیری سریع‌تر و هیجان‌انگیزتری خواهید داشت. حتی رقبای بین‌المللی هم پیدا می‌کنید و سعی می‌کنید نقاط ضعف خود را در زبان انگلیسی تقویت کنید. اپلیکیشن‌هایی مثل Duolingo و memrise از معروف‌ترین آن‌ها هستند. اگر علاقمند هستید بیشتر درمورد این نرم‌افزارها بدانید مقاله بهترین اپلیکیشن‌های آموزش زبان را مطالعه کنید. 

[sc name=”gelat504″][/sc]

همانطور که مشاهده کردید آموزش زبان انگلیسی فقط به کلاس منتج نمیشود. بعضی از جنبه‌های زبان انگلیسی نیاز به ممارست بیشتری دارند و در کلاس قابل تمرین نیستند. اما شما می‌توانید با ابزارهای کمک آموزشی و راه‌های تقویت زبان انگلیسی خیلی سریع‌تر از آن‌چه متصور می‌شوید پیشرفت کنید. 

نکات پایانی

در این مطلب منابع تقویت زبان انگلیسی را بررسی کردیم. از اهمیت نظم و پیوستگی در یادگیری زبان انگلیسی گفتیم. و در نهایت به ابزارهای مهم آموزشی پرداختیم که چگونه در تقویت مهارت‌های اصلی زبان انگلیسی از آن‌ها استفاده کنیم.

شناختن نقاط ضعف و قوت در یادگیری زبان انگلیسی یکی از عوامل مهمی است که باعث پیشرفت و تسلط در زبان انگلیسی می‌شود. شناختی که اگر به موقع صورت بگیرد، می‌تواند از شما زبان‌آموز مستقل بسازد. برای این کار به شما مراحل و منابع را در راستای تقویت زبان انگلیسی را معرفی کردیم. اما به نظرم، مهم‌ترین مورد شناخت خودتان نسبت به مهارت‌ها و سبک یادگیریتان است.

رابطه بین تمرین و تسلط به زبان انگلیسی مانند رابطه وزنه‌برداری و ورزشکار می‌ماند: هرچقدر بیشتر ممارست کنید موفق‌تر خواهید شد. حتی اگر مقدار تمرین کم اما ادامه‌دار باشد انجام کار ساده‌تر خواهد بود. تنها در این صورت است که فرصت‌ها را برای تقویت زبان انگلیسی می‌شناسید و از هر زمان برای یادگیری استفاده می‌کنید.

یادگیری واقعی و اصولی زبان انگلیسی

اگر میخوای انگلیسی واقعی رو بر اساس مهارت های یادگیری و نوروساینس و به کمک ابزار هایی مثل نقشه کشی ذهنی یاد بگیری، همین حالا روی لینک زیر کلیک کن. ایمپکت بر اساس متد علمی و معروف تاپ ناچ طراحی شده و همه مهارت های زبان رو با کمک فیلم، سریال و داستان بهتون آموزش میده.
برای دریافت دوره + اطلاعات تکمیلی در دکمه روبرو استفاده نمایید.
به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *