H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

آموزش زبان انگلیسی با بازی

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

آموزش زبان انگلیسی با بازی

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

آموزش زبان انگلیسی با بازی برای کودکان و نوجوانان

فهرست مطالب

در مقاله‌های قبلی درمورد اهمیت آموزش تعاملی صحبت کردیم: مثلا آموزش زبان با داستان و یا آموزش زبان با انیمیشن. اما فعالیت‌های کلاسی مثل سرود، آهنگ، بازی و کار دستی نیز به آموزش زبان انگلیسی کمک می‌کند. روش‌های آموزش زبان انگلیسی با بازی علاوه بر تشویق به یادگیری فعال در رشد مهارت‌های فردی زبان‌آموزان تاثیرگذارند. اما منظور از بازی فقط توپ یا بازی‌های کامپیوتری نیست. با چند کاغذ، خودکار و روش‌های خلاقانه می‌توان زبان انگلیسی را یاد گرفت.

در این مقاله، به انواع بازی‌های سرگرم‌کننده برای تدریس گرامر و درک مطلب، و چند بازی آموزش لغات انگلیسی و تلفظ و مهارت شنیداری اشاره می‌کنیم. همچنین، برای آنان که علاقمند هستند آنلاین گرامر و کلمه یاد بگیرند بهترین بازی‌های آنلاین آموزش زبان انگلیسی یا بازی‌های گروهی برای یادگیری چهار مهارت زبان را معرفی می‌کنیم. 

 

فلسفه آموزش زبان انگلیسی با بازی چیست

بازی‌ها یکی از مهمترین فاکتورهای آموزش زبان انگلیسی و یادگیری فعالانه هستند. علاوه بر این، جذابیت بازی‌ها باعث شده آموزش زبان انگلیسی با بازی در قسمت اصلی تدریس زبان قرار بگیرند.

معلمان هم باید این نکته را در نظر بگیرند که در آموزش تعاملی و با نشاط یادگیری زبان‌آموزان سرعت می‌یابد. حتی لازم نمی‌شود زبان‌آموزان چیزی را حفظ کنند یا استرس بگیرند. در واقع، هنگامی که فراگیر شما در یک فضای آموزشی مفرح و چالش‌برانگیز قرار بگیرد با دیگر دوستانش رقابت می‌کند و همین موضوع انگیزه‌ای برای حل آن مسئله می‌شود. از طرفی، استفاده از بازی‌ها در کلاس فقط به زبان‌آموزان کمک نمی‌کند بلکه معلمان هم در این فعالیت لذت‌بخش شریک می‌شوند و کلاس از حالت آموزش سنتی فاصله می‌گیرد.

 

بهترین بازی‌ها برای یادگیری کلمات

خوشبختانه روش‌های مختلفی برای آموزش کلمات زبان انگلیسی با بازی وجود دارد که در سرعت یادگیری و به یادسپاری کلمات جدید تاثیر زیادی دارند. در ادامه ۴ بازی برای یادگیری کلمات به شما معرفی می‌کنیم. تقریبا تمامی این بازی‌ها محدودیت سنی و سطح یادگیری ندارند و می‌توانید هر زمان که دوست داشتید آن‌ها را انجام دهید. اگرچه نمی‌توان استفاده از بازی را بهترین روش یادگیری زبان دانست، اما همچنان می‌توان روی آن به عنوان یک ابزاری کمکی حساب باز کرد.

اسم و فامیل

برای انجام این بازی حداقل به یک پارتنر نیاز دارید تا با یکی از حروف انگلیسی درمورد کشور، حیوان، اشیا یا میوه شروع به نوشتن کنید. به هر سوال ۱۰ امتیاز بدهید و برای جواب‌های مشابه ۵ امتیاز در نظر بگیرید.

[sc name=”paligelot_banner”][/sc]

مترادف و متضاد

آموزش کلمات زبان انگلیسی با بازی فضایی برای زبان‌آموزان خلق می‌کند که از روش سنتی فاصله بگیرند. مثلا، خودتان هنگام یادگیری کلمات متضاد یا متراداف آن‌ها را در کارت‌های رنگی جداگانه بنویسید. هر سه روز یکبار، سراغ کارت‌های خود بروید و کارت‌ها را روی میز بچینید. سپس سعی کنید متضاد یا مترادف کلمات را به یاد آورید. هر بار به خودتان به نسبت تعداد کارت‌ها برای هر پاسخ تا حداکثر ۱۰ امتیاز در نظر بگیرید و بررسی کنید پیشرفت‌تان در مدت زمان یادگیری چه تغییری می‌کند. به این شکل با خودتان رقابت می‌کنید.

آموزش زبان با بازی
ساختن فلش‌کارت برای آموزش کلمات زبان انگلیسی هنگام بازی یکی از ایده‌های خوب است.

کشورها و پایتخت‌ها

یک نقشه جهان داشته باشید و کشورهای مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید. سعی کنید هر بار از هر کشور تعدادی اطلاعات یاد بگیرید. مثلا نام یک حیوان را از هر کشور بیاموزید. کارت‌هایی انتخاب کنید و روی کارت را اسم آن حیوان را بنویسید و پشت کارت اسم کشور و پایتخت آن را بنویسید. به مرور زمان میزان یادگیری خودتان را بررسی کنید.


همچنین بخوانید: یادگیری سریع زبان انگلیسی


مرد معلق

بازی Hangman فقط به یک کاغذ یا تخته و خودکار نیاز دارد و می‌توانید آن را در گروه‌های کلاسی و دو نفره انجام دهید. یکی از شما باید مخفیانه‌ کلمه‌ای انتخاب کند و به تعداد حروف آن کلمه خط تیره رسم کند. بعد برای هر راهنمایی قسمتی از یک آدمک را رسم کنید و به دوستتان اجازه بدهید کلمه مد نظر را حدس بزند. این بازی بسیار هیجان‌انگیز است و شما را مجبور می‌کند خوب فکر کنید. 

 

استفاده از بازی‌ها در کلاس فقط به زبان‌آموزان کمک نمی‌کند بلکه معلمان هم در این فعالیت لذت‌بخش شریک می‌شوند و کلاس از حالت آموزش سنتی فاصله می‌گیرد.

 

بازی‌های موبایل و کامپیوتر برای آموزش لغات زبان انگلیسی

این روزها، بدون هزینه و با استفاده از تلفن همراه هم می‌توان زبان انگلیسی یاد گرفت. برای مثال، می‌توانید در اپ‌استورها برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی با بازی را پیدا کنید. از مزایای این اپلیکیشن‌ها این است که آموزش از سطوح مبتدی شروع و تا پیشرفته ادامه می‌یابد. ‌از آنجایی که این برنامه‌ها به هدف آموزش زبان انگلیسی با بازی طراحی شده‌اند محیط‌ جذابی دارند و باعث تنوع در یادگیری می‌شود. در ادامه تعدادی از برنامه‌های موبایل برای یادگیری کلمات و دیکته آن‌ها را معرفی می‌کنیم. اما اگر دوست داشتید با اپلیکیشن‌های اموزش زبان بیشتر آشنا شوید حتما مقاله بهترین اپلیکیشن های آموزش زبان برای یادگیری سریع و رایگان را مطالعه کنید. 

مزرعه حیوانات

 Farm Animals Swap Spelling Game برنامه‌ای است که با بازی نام حیوانات را به شما آموزش می‌دهد. حتی با این بازی دیکته کلمات را تمرین می‌کنید. این بازی روی تمامی سیستم‌های عامل نصب می‌شود و بسیار معروف است.

[sc name=”gelat504″][/sc]

رازل

اپلیکیشن Ruzzle به شما حروف در هم ریخته می‌دهد و شما باید کلماتی را که می‌توان با آن حروف ساخت حدس بزنید. مانند بازی مزرعه حیوانات، با استفاده از این برنامه دیکته شما بهتر می‌شود.

آموزش زبان انگلیسی با بازی لگو
اسباب‌بازی‌ها و بازی‌های مختلف بر رشد ذهنی و مهارت‌های فردی فراگیران موثر است.

Verb Opposite

این بازی نه تنها برای آموزش کلمات متضاد زبان انگلیسی مناسب است بلکه به دامنه لغات شما می‌افزاید. البته این بازی فقط برای تلفن‌های هوشمند نسخه ios مناسب هستند. نسخه مشابه این بازی با نام Synonyms and Antonyms برای تلفن‌های اندروید در دسترس است و با این بازی به سرعت کلمات را یاد می‌گیرید. پس شما هم می‌توانید برای حفظ لغات انگلیسی از این بازی کمک بگیرید.

Word Shake

این بازی در هر مرحله به شما ۱۶ حرف الفبا می‌دهد و از شما می‌خواهد در مدت زمان مشخصی چند کلمه با آن حروف بسازید. 

 

بازی‌های سرگرم‌کننده برای تمرین تلفظ

علاوه بر این‌که می‌توانید از ویدیوهای آموزشی تمرین تلفظ استفاده کنید، بازی‌های جالبی نیز وجود دارد که به صحبت کردن شما کمک زیادی می‌کند. اینجا ۳ بازی برای یادگیری و تمرین تلفظ کلمات و جملات انگلیسی معرفی کرده‌ایم:

Tongue Twister

گفتن کلمات با حروف مشابه و تکراری هم سرگرم‌کننده است هم به تلفظ شما کمک می‌کند. استفاده از Tongue Twister برای همه سطوح فعالیت لذت‌بخشی است و به سرعت صحبت کردن شما کمک می‌کند.

Sound Brainstorming

قبل از شروع بازی روی یک برگه هر تعداد کلمه که صدای مشابهی دارند را بنویسید. بعد برگه خودتان را با دوستتان جا به جا کنید و از او بخواهید یک کلمه به آن اضافه کند. با این بازی هم کلمات جدید را یاد می‌گیرید هم در تمرین تلفظ به یکدیگر کمک می‌کنید. برای اطمینان از تلفظ صحیح کلمات، آن‌ها را در دیکشنری با صدا گوش کنید.

Silently Mouthing

این بازی همان لب‌خوانی است. دوست یا معلمتان کلمه‌ای خواهد گفت بدون اینکه صدای او را بشنوید. شما باید حدس بزنید آن کلمه یا عبارت چیست. دقت در حدس زدن کلمات و فعال شدن لیست لغاتی که در ذهن دارید حسابی در این بازی به کمکتان می‌آید.

بازی و داستان کوتاه برای آموزش زبان
بازی، داستان خوانی، شعر و موسیقی کلاس را شاد و یادگیری را فعالانه می‌کند.

بازی‌های خلاقانه برای تمرین مهارت درک‌مطلب زبان انگلیسی

اگرچه با خواندن داستان و کتاب‌های درک‌مطلب می‌توانید به تقویت مهارت خواندن کمک کنید، بازی‌هایی نیز وجود دارند که به سادگی و با روشی متفاوت هم بخوانید هم صحبت کنید. در ادامه به قوانین ۲ بازی محبوب برای افزایش درک مطلب اشاره کرده‌ایم. 

Word Jumble Race

در این بازی یک متن کوتاه را انتخاب کنید و جملات یا پاراگراف‌های آن را روی کاغذهایی جداگانه بنویسید یا تایپ کنید. سپس آن‌ها را به شکل در هم ریخته روبروی خود قرار دهید و سعی کنید آن را به ترتیب اتفاق افتادن مرتب کنید. بعد جواب‌های خود را با متن اصلی بررسی کنید. این بازی یکی از راه‌های آموزش خواندن زبان انگلیسی است که می‌توانید با دوستانتان هم انجام دهید.

Go Fish

برای این بازی اول ۲۰ کلمه از کتاب درسی خودتان انتخاب کنید. هر کدام را روی کارت‌های جداگانه بنویسید. از دوستتان بخواهید او هم همین روش را انجام دهد. سپس، روبروی هم بنشینید و کارت‌هایتان را در دست بگیرید. از یکدیگر بپرسید:

?’Do you have a card that sounds like ‘night

در این شرایط باید کلمه‌ای پیدا کنید که هم‌آوا باشد. اگر پیدا کردید کارت برای دوستتان است و باید آن در جعبه Go Fish بیندازد. البته، می‌توانید این روش را برای پرسیدن کلمات مشابه هم دنبال کنید و امتیاز بگیرید. مثلا:

?’Do you have ‘dolphins

اگر زبان‌آموز سطوح پیشرفته هستید، با این بازی آموزش زبان انگلیسی کلمات مشابه مانند cent/scent; dear/deer را تمرین و تکرار کنید.


این مقاله را از دست ندهید:

آموزش زبان انگلیسی با داستان


بهترین بازی‌ها برای یادگیری گرامر

مرور کردن قواعد و الگوهای گرامری یکی از مهم‌ترین اصول صحبت کردن و درک بهتر جملات انگلیسی است. بهترین‌ بازی‌ها برای یادگیری گرامر هدفمند و هیجان‌انگیز هستند زیرا در این شرایط ذهن شما از حالت کنترل و تمرکز خارج شده و مجبور خواهید شد فوری پاسخ دهید. اینجا با ۳ بازی آموزش گرامر زبان انگلیسی آشنا می‌شوید.

بیست سوالی

مشابه بازی Hangman در این بازی به تمرین پاسخ بله/خیر می‌پردازید. اول کلمه یا عبارتی را در نظر می‌گیرید و موضوع آن عبارت را به دوستتان می‌گوید. مثلا اگر Mr. Bean را در نظر دارید باید موضوع آن را Characters بنویسید. بنابراین، بقیه متوجه می‌شوند باید درمورد یک شخصیت کارتونی، فیلم یا داستانی فکر کنند. از دوستانتان بخواهید با سوالات کلی مثل رنگ و اندازه شروع کنند. بعد جزیی‌تر سوال بپرسند. حتما تعداد سوالات را بشمارید و بررسی کنید چه زمان صرف حدس زدن کلمه یا عبارت خواهد شد. دقت داشته باشید که در این بازی باید تمرکز اصلی شما روی ساختن سوالات گرامری صحیح باشد. 

پنج سوالی

در این روش آموزش زبان انگلیسی با بازی لازم است ابتدا یک جمله داشته باشید و ۵ حدس کنجکاوانه برای دلیل اتفاق افتادن آن بزنید. مثلا دوستتان می‌گوید:

.My friend is causing me stress

در این مرحله نوبت شما است که ۵ حدس بزنید.

.Why? Your friend is causing you stress because she never cleans the room

.Why? She won’t clean the room because she expects you to do it

.Why? She expects you to do it because she thinks she’s a princess

.Why? She thinks she’s a princess because her parents’ maid used to clean her room

.Why? The maid cleaned her room because the maid was paid to do it

با هر بار حدس زدن باید دقیقا به آنچه در ذهن دوست شما است نزدیک شوید. با این بازی آموزش زبان انگلیسی، گرامر جملات استدلالی را خوب یاد می‌گیرید.  

ب
برای جذاب کردن کلاس درس، گاهی در فضای باز آموزش زبان را با بازی داشته باشید.

Battleship

بازی Battleship برای همه سطوح(مبتدی، متوسطه، پیشرفته) قابل اجرا است و حتما شما هم در کتاب‌های درسی با آن مواجه شده‌اید. به هر حال، در این روش شما به یک پارتنر نیاز دارید تا بازی کنید. معمولا در مورد هر مبحث گرامری، شما و دوستتان یک برگه دارید که ممکن است اطلاعات شما با دوستتان متفاوت باشد. از مزایای یادگیری زبان انگلیسی با این بازی آن است که با دوستتان پرسش و پاسخ انجام می‌دهید چالش را حل کنید.

 

بازی برای آموزش رایتینگ

نوشتن انشای انگلیسی قوانین خودش را دارد. با این حال، با کلاس‌های بازی محور آموزش زبان انگلیسی می‌توانید هم بخوانید هم اسپیکینگ تمرین کنید. این یعنی تقویت زبان انگلیسی آن‌هم در دو مهارت مجزا در ادامه، شما با ۲ بازی جذاب یادگیری رایتینگ آشنا می‌شوید.

حواس پنجگانه یا Five Senses

تمرکز اصلی این بازی روی آموزش نوشتن پاراگراف‌های توصیفی است و برای زبان‌آموزان سطوح متوسطه و پیشرفته زبان مناسب است. اول تعدادی شکلات تهیه کنید بعد نام حواس پنجگانه را به زبان انگلیسی روی کاغذ یا تابلو بنویسید. از خودتان یا زبان‌آموزانتان بپرسید شکلات چه طعم، بو و شکلی دارد و خوردنش چه حسی به آن‌ها می‌دهد. هر صفتی که به ذهنتان می‌آید را در دسته بندی حواس بنویسید. در این بازی ترجیحا از روش نقشه کشی ذهنی استفاده کنید. در آخر، سعی کنید با همین صفات در مورد شکلات جملات مرتبط بنویسید و آن را به یک پاراگراف‌ توصیفی تبدیل کنید. بعد خودتان را به خوردن شکلات‌ها دعوت کنید. البته لازم نیست فقط شکلات باشد از هر خوراکی دیگر که بتوانید درمورد آن توضیح دهید استفاده کنید.

 

Cube Test

همانند بازی بالا، این بازی برای آموزش مهارت درک مطلب زبان انگلیسی می‌باشد. این بازی خیلی آسان است و بین زبان‌آموزان بزرگسال و نوجوان محبوب است. تعدادی کاغذ سفید بردارید و به این سناریو فکر کنید. “شما در جنگل در حال راه رفتن هستید تا اینکه به یک مکعب برمی‌خورید.” حالا به سوالات زیر پاسخ دهید:

?How big is the cube

?What color is the cube

?How does that color make you feel

?Can you see inside the cube

?How big is the cube compared to the desert

سعی کنید هنگام پاسخ‌دهی از خلاقیتتان استفاده کنید و یک داستان تخیلی درمورد آن مکعب بنویسید. متن را به دوستتان بدهید و از او بخواهید از شما اطلاعات دقیق‌تری بپرسد. در این روش هم به تمرین نوشتن می‌پردازید هم صحبت می‌کنید.

 

چند بازی‌ آسان برای تقویت مهارت شنیداری

فیلم، انیمیشن، کارتون و موسیقی در تقویت مهارت شنیداری موثر هستند. اما با بازی هم می‌توان مهارت شنیداری زبان انگلیسی را تقویت کرد. در ادامه در مورد ۲ روش یادگیری و آموزش مهارت شنیداری زبان انگلیسی با بازی صحبت کرده‌ایم. البته این بازی‌ها ممکن است برای نوجوانان انتخاب بهتری باشد، ولی کاملا به خلاقیت شما یا معلمتان بستگی دارد و می‌توانید در مورد مسائل مختلف و سطح خودتان این بازی‌ها را در آموزش زبان انگلیسی قرار دهید.  


با هم بخوانیم: آموزش زبان با انیمیشن


ترتیب تولد

برای اینکه ترتیب ماه‌های میلادی را در زبان انگلیسی با بازی یاد بگیرید Birth Order Lineup انتخاب خوبی است. این روش برای گفتن تاریخ تولد اعضای کلاس هم روش خوبی است. هر فرد باید تاریخ تولد خود را بگوید، و به ترتیب روز، ماه و سال روی صندلی بنشینید. و در آخر بررسی کنید آیا همه در جای درست نشسته‌اند یا خیر. 

Swat the Word

اینجا یک بازی مهیج آموزش زبان انگلیسی به نام Swat the Word را معرفی می‌کنیم. در این بازی باید ۲۰ الی ۳۰ کلمه را روی تابلویی بنویسید. و به دو گروه تقسیم شوید. یک توپ کوچک انتخاب کنید. گروه اول یک کلمه از آن کلمات انتخاب می‌کند و می‌گوید. سپس فرد گروه دوم باید کلمه را از روی تخته پیدا کند و با توپ روی کلمه ضربه بزند. اگر جواب اشتباه باشد، فرد دیگری از همان گروه باید جایگزین شود.

بازی بینگو در کلاس زبان
از بازی Chinese Whisper برای تقویت مهارت شنیداری استفاده کنید.

بازی‌ها باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند

همانطور که گفتیم آموزش زبان انگلیسی با بازی می‌تواند در بهبود راندمان کلاس موثر باشد. اگر در سطوح پیشرفته یا متوسطه هستید، بازی‌هایی انتخاب کنید که به مرور کردن مطالب گذشته و آموزش نکات جدید زبان انگلیسی به شما کمک کند. اگر برای سطوح مبتدی از بازی برای آموزش زبان انگلیسی استفاده می‌کنید، از بازی‌های ساده‌تر استفاده کنید. حتما یک بازی انتخاب کنید که در راستای یادگیری یا تقویت زبان انگلیسی شما باشد و از فرآیند بازی لذت ببرید. بنابراین، انتخاب بازی مناسب نه تنها فضای آموزشی را تغییر می‌دهد، بلکه مطالب قبلی را در ذهن شما احیا می‌کند.

به چه نکاتی باید قبل از آموزش با بازی به کودکان توجه کنیم

بازی‌ها تنوع بالایی دارند و معلمان می‌توانند بیشتر درمورد آموزش زبان انگلیسی همراه با بازی و سرگرمی برای تدریس گرامر، کلمات و درک مطلب از وبسایت‌های آموزش زبان بخوانند. البته بازی‌ها قوانین خاص خود را دارند و باید به نکات مهمی هنگام آموزش زبان انگلیسی با بازی دقت کنید.

  • از بازی‌ها به عنوان فاصله تدریس یک بخش به بخش دیگر استفاده کنید
  • قوانین و روند بازی را کامل آموزش دهید
  • هر جلسه قوانین و مقررات بازی را بازگو کنید
  • در مواقع تنش کلاسی و گروهی، با ملایمت با زبان‌آموزان صحبت کنید
  • به آن‌ها گوشزد کنید که بازی‌ها بخشی از آموزش هستند و برای تفریح انجام نمی‌شود

اگر زبان‌آموز شما با قوانین و اهمیت بازی در یادگیری آشنا باشد، به راحتی با شما و روند کلاس همراه می‌شود و علاقمند خواهد شد در جلسات بعدی آموزش با بازی داشته باشید.

آموزش زبان انگلیسی با بازی ؛ سخن پایانی

وقتی در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید یا به تازگی در یک دوره آموزش زبان انگلیسی ثبت‌نام کرده‌اید، باید نظم داشته باشید و از منابع با کیفیت استفاده کنید. اما گاهی این شرایط کسل‌کننده می‌شود و هیچ اشکالی ندارد. در این مواقع آموزش زبان انگلیسی با بازی می‌تواند در درک بعضی مفاهیم و حفظ انگیزه شما تاثیرگذار باشد. فقط باید بهترین بازی را برای یادگیری انتخاب کنید.

ما در این مقاله سعی کردیم انواع بازی برای یادگیری گرامر، کلمه، تلفظ، درک مطلب، نوشتن و شنیدن به شما معرفی کنیم که هم ‌بتوانید انفرادی و هم با دوستانتان انجام دهید. مطمئن باشید بازی‌ها بهترین منابع کمک درسی هستند که خودتان را امتحان کنید چه مطالبی از کتاب درسی یادگرفته‌اید.

پس با توجه به آن‌چه گفتیم، از یادگیری لذت ببرید و این بازی‌ها را در فرآیند یادگیری و آموزش زبان انگلیسی خودتان قرار دهید.

یادگیری واقعی و اصولی زبان انگلیسی

اگر میخوای انگلیسی واقعی رو بر اساس مهارت های یادگیری و نوروساینس و به کمک ابزار هایی مثل نقشه کشی ذهنی یاد بگیری، همین حالا روی لینک زیر کلیک کن. ایمپکت بر اساس متد علمی و معروف تاپ ناچ طراحی شده و همه مهارت های زبان رو با کمک فیلم، سریال و داستان بهتون آموزش میده.
برای دریافت دوره + اطلاعات تکمیلی در دکمه روبرو استفاده نمایید.
به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *