H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

آموزش زبان انگلیسی

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

آموزش زبان انگلیسی

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

آموزش زبان انگلیسی: چالش‌ها و فرصت‌های پیش رو

فهرست مطالب

آموزش زبان انگلیسی: چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی شما

آموزش و یادگیری زبان انگلیسی در قرن بیست و یکم به یکی از مهمترین مهارت‌های زندگی تبدیل شده است. همین هم سبب شده که تسلط و اشنایی با این زبان بتواند فرصت‌های شغلی، اجتماعی و تحصیلی زیادی را برای ما فراهم کند. در واقع همه ما در دنیای امروز برای توسعه فردی خود به زبان انگلیسی نیاز داریم. اما بیاید این سوال را از خود بپرسیم: که چرا تا کنون نتوانسته­ایم زبان انگلیسی را، به عنوان مهمترین و پرکاربردترین زبان بین المللی، فرابگیریم؟ و اگر تصمیم به یادگیری آن بگیریم چه چالش‌هایی پیش روی ماست؟ بهترین راه برای آموزش زبان چیست؟ و در نهایت آنکه، اگر این‌ مهم را به سرانجام برسانیم چه فرصت‌هایی را به دست خواهیم آورد؟ مقاله‌ای که پیش روی شماست، سعی در پاسخ به این پرسشها داشته و تلاش دارد افقی روشن‌تر پیش روی شما قرار دهد.

تجربه تلخ عدم آشنایی با زبان انگلیسیرد شدن در استخدام

مصمم و با اعتماد‌به‌نفس‌ نشسته‌اید و منتظرید تا نوبتتان فرابرسد. تمام سوالاتی را که ممکن است ازشما پرسیده شود در ذهنتان مرور می­کنید. ازجواب‌های خوبی که آماده کرده‌اید خیلی‌ راضی هستید و به همه‌ی آنهایی که مثل شما منتظر نوبتشان هستند نگاهی پیروزمندانه می‌اندازید.

 وارد اتاق که می­شوید می­نشینید روبروی دو نفر با لبخندهایی که کم و بیش برایتان آشناست. فرمی را که پرکرده‌اید به آنها می‌دهید. بعد از خوش و بش‌های رسمی و همیشگی، راجع به تحصیلات و میزان تسلطتان به زبان انگلیسی میپرسند. با کمی من‌ و من می‌گویید: در حد دروس دبیرستان و دانشگاه. منتظرید سوالات بیشتری بپرسند اما کار به سوال و جوابهایی که از قبل آماده کرده‌اید نمی‌کشد. همان جمله‌ی همیشگی را می‌شنوید: “با شما تماس گرفته خواهدشد!” اما شما معنی این جمله را می­دانید. می­پرسید یعنی رد شدم؟ خیلی مودبانه می­گویند: ”ما ‌فردی را می‌خواهیم که مسلط به زبان انگلیسی باشد.” و شما با حالی نچندان خوشایند به همراه حسرتی قدیمی، مصاحبه کاری دیگری را ترک می‌کنید.

این داستان شاید در ابتدا ناراحت کننده به نظر بیاید اما آنچه گفته شد، موقعیتی است که برای خیلی از ماها، حداقل یک بار، پیش آمده است.‌ آنهم نه فقط در خصوص مصاحبه کاری. شاید درخصوص مشکل برقراری ارتباط با یک گردشگر خارجی، لذت نبردن از یک فیلم زبان اصلی و یا عدم توانایی در خواندن یک مطلب علمی در یک سایت انگلیسی. ناراحت نباشید، خبر خوب این است که هر شکست، انگیزه‌ی مضاعفی برای پیشرفت است. خبر بهتر اینکه شما اکنون به نقطه ضعف خود پی برده­اید و می­توانید آن را برطرف سازید.

چرا تاکنون نتوانسته‌­ام زبان انگلیسی را یاد بگیرم؟عدم آموزش زبان انگلیسی

برای پاسخ به این پرسش می­بایست با خود صادق باشید. همه­‌ی ما کم و بیش با اهمیت آموزش زبان آشنا هستیم اما خوب که فکرش را می­کنیم درمی­یابیم که آنقدرها هم خود را مقید به پیگیری و تداوم در این کار نکرده­ایم. ذکر این نکته ضروری است که تغییر، زمانی رخ می­دهد که لزوم آن احساس شود. تصور کنید می‌خواهید چیدمان منزل خود را تغییر دهید. بلافاصله با کمک خانواده یا حتی به تنهایی شروع به این کار می‌کنید. یا اینکه تصمیم می­گیرید آرایش موهایتان را عوض کنید، پس بدون اینکه وقت را تلف کنید به آرایشگاه می­روید. چرا؟ پاسخ روشن است: شما لزوم تغییر را حس کرده اید و می­دانید با تغییر چیدمان منزل یا آرایش موهایتان حس بهتری به شما دست خواهد داد.

در مورد آموزش زبان چطور؟ آیا این حس در شما پدید آمده است؟  آموزش زبان نوعی تغییر در زندگیتان محسوب می­شود. تغییری که فارغ از ابعاد اجتماعی و مالی، نگرش شما را به دنیای پیرامونتان دگرگون می‌کند.

برای آموزش زبان بهتر است با خود روراست باشیدروراست بودن

شاید بگویید: من خیلی دلم می­خواهد زبان یاد بگیرم اما به هر دلیلی نمی­توانم. هرگاه چنین افکاری در ذهنتان شکل گرفت، به خود بگویید آیا آنقدر برای آموزش زبان مشتاق هستم که تماشای یک مسابقه فوتبال یا سریال مورد علاقه­ام را کنار بگذارم؟ اگر پاسختان منفی است باید اقدامی بکنید. انسانها برحسب غریزه همواره از سختی­ گریزانند و به سمت راحتی و آرامش تمایل دارند. تماشای تلویزیون، چک کردن شبکه های اجتماعی یا گپ و گفت با دوستان، همگی فعالیت هایی هستند که برای ما حس خوشایندی به همراه دارند.

در عوض فعالیت­هایی هم وجود دارند که در ناخوآگاه ما، به عنوان کارهای طاقت فرسا و ناخوشایند تعریف شده‌­اند. ممکن است بگویید من آموزش زبان را دوست دارم اما نکته اینجاست که شما به صورت خودآگاه این فعالیت را دوست دارید ولی ناخودآگاه شما، آن را معادل چیزهای منفی قرار داده است. مثلا، آموزش زبان انگلیسی را معادل با این قرار داده که شما نمی­توانید زمان بیشتری با خانواده یا با دوستانتان بگذرانید و یا لذت تماشای یک مسابقه فوتبال را از دست می­دهید. از این­رو، اولین کاری که باید انجام دهید این است که به ضمیر ناخودآگاه خود بیاموزید که فعالیتی همچون آموزش زبان انگلیسی، امری خوشایند و شیرین است.

آموزش زبان با کنترل ذهن

 برای افزایش تمرکز و کنترل ذهن در مسیر آموزش زبان می­توانید این تمرین را انجام دهید. چشمان خود را برای چند دقیقه ببندید و خود را در دو یا سه سال آینده تصور کنید. تصورکنید که به میزان بالایی از تسلط به زبان انگلیسی دست یافته­اید به طوری که می­توانید با یک گردشگر خارجی به راحتی صحبت کنید، یک فیلم زبان اصلی را بدون مشکل تماشا کنید و در یک مصاحبه کاری به راحتی به مکالمه انگلیسی بپردازید. با این کار به ضمیر ناخودآگاه خود یاد می­دهید آموزش زبان را معادل با لذت و خوشی قلمداد کند.

به عبارت دیگر با این کار، شیرینی رسیدن به هدفی بلند مدت را به فعالیت­ها و لذت­های کوتاه مدتی که عمدتا تاثیر مثبتی برروی زندگی ما ندارند ترجیح می­دهید. البته عدم موفقیت در آموزش زبان به عوامل دیگری نیز مربوط می­شود. عواملی از قبیل شرایط اقتصادی، خانوادگی، روانشناختی و غیره. اما آنچه اهمیت دارد میزان اشتیاق، علاقه و پشتکار شما برای یادگیری است که اگر با یک روش درست همراه شود، هر مانعی را از پیش رو برخواهد داشت.

 

زمان کافی برای آموزش زبان ندارمزمان کافی برای آموزش زبان انگلیسی

یکی از دلایلی که اکثر فراگیران زبان مطرح می­کنند، نبود وقت کافی برای آموزش زبان است. این دلیل در شرایط فعلی جامعه در نگاه اول منطقی به نظر می­رسد اما آیا واقعا اینگونه است؟ برای پاسخ به این پرسش، بهتر است مقدار زمانی را که صرف فعالیت­های غیرکاری و غیر درسی خود می­کنید محاسبه کنید. این کار را در طول یک هفته انجام دهید. نتیجه شما را شگفت زده خواهد کرد! جالب است بدانید طبق تحقیق انجام شده در ایالات متحده در سال ۲۰۱۹، کاربران ۱۶ تا ۲۴ ساله، به طور میانگین حدود ۳ ساعت از روز را صرف کار با شبکه های اجتماعی کرده اند. تصور کنید اگر با استفاده از مینیمالیسم دیجیتال این زمان صرف یادگیری یک زبان خارجی می­شد چه اتفاقات بزرگی رخ می­داد.

حال که از نحوه صرف زمان خود در طول روز آگاهی یافته­اید، باید به فکر مدیریت زمان و پیدا کردن سبک یادگیری خود باشید. در ابتدا می­بایست اوقاتی از طول شبانه روز را که بازدهی ذهنی بیشتری دارید مشخص کنید. بسیاری، ساعات ابتدایی روز را بهترین زمان برای یادگیری می­دانند و بسیاری نیز شب را به واسطه آرامش آن برای این امر مناسب می­شمارند. این دیگر به عهده خود شماست که بهترین زمان برای یادگیری را انتخاب کنید.

 

من استعداد آموزش زبان را ندارم عدم یادگیری

ذهن شما بسیار قدرتمند است. اگر طرز تفکرتان این است که نمی­توانید یک زبان خارجی را فرا بگیرید یا اینکه استعداد این کار را ندارید، قطعا به سختی می­توانید این باور را تغییر دهید. پس سعی کنید نگاهتان را عوض کنید. این تصور که ذهن شما به سختی می­تواند یک زبان خارجی را یاد بگیرد اشتباهی است که به صورت ناخودآگاه مرتکب می­شوید. این تفکر نادرست ریشه در تجربیات قبلی ما دارد. زمانی که، در دوران تحصیل خود یا در تلاش­های قبلی خود برای آموزش زبان، با انبوهی از اطلاعات و روش های نادرست مواجه شدیم و خود را در مقابل این حجم از اطلاعات جدید تنها یافتیم. این تنها منحصر به شما نیست، بلکه گریبان­گیر بسیاری از فراگیران زبان است.

 بگذارید این سوال را از شما بپرسیم که آیا در طول روز مطالب جدیدی از سیاست، ورزش، مباحث کاری یا درسی خود یاد می­گیرید؟ قطعا پاسخ خواهید داد: بله، یاد می­گیریم. پس چرا گاهی عنوان می­شود که ما استعداد آموزش زبان نداریم؟ پاسخ بسیار روشن است. به این دلیل که شما نقشه راهی برای یادگیری زبان انگلیسی ندارید. نقشه راهی که دست شما را گرفته و با خود همراه کند.

از زبان غول نسازید!

فراموش نکنید که نفس یادگیری، عملی بسیار لذت بخش است. حال اگر پای آموزش زبان در میان باشد این لذت صد چندان­ می­شود. بسیاری از فراگیران زبان، به واسطه شکست­های گذشته، آن­ را امری دلهره آور، دشوار و نیز مختص افراد خاصی از جامعه می­دانند. به یاد داشته باشید که انسان همواره از ناشناخته­ها هراس دارد. بسیاری از افراد که آموزش زبان را به تاخیر می­اندازند و یا از آن واهمه دارند، تنها از عدم شناخت کافی از زوایای آموزش زبان رنج می برند. به زبان ساده باید گفت که اگر از نحوه یادگیری یک زبان خارجی آگاه شوید و لذت یادگیری آن را کشف کنید بدون شک رهایش نخواهید کرد.


بیشتر بخوانید: راهکارهای غلبه بر استرس


مهمترین تکنیک‌های آموزش زبانتکنیک های آموزش زبان انگلیسی

تحقیقات بی­شماری در زمینه آموزش زبان و یافتن موثرترین راه برای این کار انجام شده است که هریک به نوبه خود قابل تامل است. اما تا کنون راهی که همه برروی آن اتفاق نظر داشته باشند پیدا نشده است. دلیل این امر هم واضح است: هر زبان آموزی با بقیه زبان آموزان فرق دارد. نیازها، شرایط سنی، شرایط اجتماعی، تجربیات گذشته و حتی شرایط اقتصادی شما با افراد دیگر متفاوت است. عواملی که در نحوه یادگیری شما تعیین کننده هستند. اما این بدان معنی نیست که هیچ راه خوب و کاربردی برای آموزش زبان وجود ندارد. چندین راهکار مناسب برای نیل به این هدف وجود دارد که به اختصار به بررسی آن­ها می پردازیم.

برنامه‌ریزی داشته باشیدبرنامه ریزی

اکنون که به یک دید کلی در خصوص زمان­های آزاد خود و بهترین ساعات برای یادگیری رسیدید، بایستی برنامه­ریزی مشخصی برای این کار آماده کنید. نکته حائز اهمیت، استفاده بهینه از اندک زمانی است که در اختیار دارید. فکر می­کنید کار سختی است؟ با این مثال ساده در می­یابید که اصلا کار دشواری پیش رو ندارید. چند دقیقه از زمان خود را در مترو یا اتوبوس و یا در صف های انتظار سپری می­کنید؟ همان زمان را صرف گوش دادن به فایل­‌های صوتی آموزش زبان انگلیسی کنید. یا اینکه نسبت به حفظ کردن واژگان زبان اقدام کنید. فرض کنید از مسیر خانه تا محل کارتان بایستی از پنج ایستگاه مترو عبور کنید. می­توانید در مسیر رفت به محل کارتان، در فاصله­‌ی هر ایستگاه یک لغت را به ذهن بسپارید و در فاصله برگشت به خانه همان پنج لغت را مرور کنید.

[sc name=”paligelot_banner”][/sc]

 با این کار هر هفته تعداد قابل توجهی از لغات کاربردی زبان انگلیسی را یاد گرفته اید. این تنها یک راه از میان ده­‌ها راه موجود برای حفظ لغات انگلیسی بود تا دریابید می­‌توان از هر فرصتی برای یادگیری استفاده کرد. چه یادگیری لغت و چه سایر مهارت­ها.


بیشتر بخوانید: برای درس خواندن چگونه برنامه ریزی کنیم


اجازه دهید زبان انگلیسی در زندگی روزمره شما حضور داشته باشد آموزش زبان انگلیسی در زندگی روزمره

این کار نه تنها به شما در یادگیری سریع­تر زبان کمک می­کند بلکه فرصت آشنایی با فرهنگ زبان مقصد را می­دهد. بهترین راه برای این کار، زندگی در یک کشور خارجی می­باشد. اما آیا همگی ما این امکان را داریم؟ قطعا خیر. پس چه باید کرد؟ بهترین کار، فراهم کردن محیطی است که هرچه بیشتر به محیط یک کشور خارجی که قصد آموزش زبان آن را داریم، نزدیک­تر باشد. فرض کنید می­خواهید زبان انگلیسی یاد بگیرید.

برای این کار می­توانید از ساده‌­ترین قدم­ها شروع کنید. زبان گوشی، تلویزیون و هر ابزار دیجیتال دیگر  خود را به انگلیسی تغییر دهید. توضیحات انگلیسی روی بسته­بندی مواد غذایی را بخوانید. داستان‌های انگلیسی متناسب با سطح خود مطالعه کنید و با استفاده از تکنیک‌های یادداشت برداری و خلاصه نویسی، مطالب ارزشمند آن را برای خود حفظ کنید. به­ جای اینکه فیلم­‌هایی با دوبله فارسی تماشا کنید، از فیلم های زبان اصلی با زیرنویس فارسی صحیح یا در موارد پیشرفته­تر با زیرنویس انگلیسی بهره ببرید.

ممکن است در این لحظه توصیه­‌هایی را به خاطر بیاورید که شما را از تماشای فیلم با زیرنویس فارسی منع می­‌کرده است. بخاطر داشته باشید، شما همین الان ابزار بسیار قدرتمندی به نام زبان مادری خود در اختیار دارید. چرا نباید از آن استفاده کنید؟ میزان استفاده از زبان مادری در ابتدا نقش بیشتری در یادگیری شما ایفا می­کند. اما به مرور زمان و با پیشرفت شما، این نقش کمرنگ­تر خواهد شد. پس نگران این نباشید که گاهی به دنبال معادل یک واژه انگلیسی در زبان فارسی بگردید.


برای دانلود و گوش دادن به پادکست‌های رایگان انگلیسی اینجا کلیک کنید.


 

شرکت در کلاس زبان را فراموش نکنید

در کلاس­های آموزش زبان شرکت کنید و تجربیات و ناکامی­‌های گذشته خود را به فراموشی بسپارید. احتمالا بسیاری از شما تجربه خوبی از کلاس­های زبان نداشته باشید اما می­توانید با تحقیق و یافتن یک کلاس خوب، تجربه متفاوتی کسب کنید. شرکت در کلاس­های آموزش زبان از چند جنبه دارای اهمیت است:

  • اول اینکه، به شما جرات و اعتماد به نفس صحبت کردن می­دهد.
  • دوم اینکه، شما را وادار به صحبت کردن و استفاده از دانش پیشین و نیز آموخته­های جدید خود می­کند.
  • و درنهایت، با انجام مکالمه های متعدد، امکان اشتباه کردن را برای خود فراهم می آورید تا بدین وسیله توسط مدرس خود تصحیح و در مسیر درست قرار گیرید.

[sc name=”gelat504″][/sc]

 در این­­جا نقش یک مدرس که ویژگی­‌های یک معلم زبان خوب را داشته باشد بسیار پررنگ و حیاتی است. شما با افزایش مهارت­های زبانی به تدریج به یک زبان آموز مستقل تبدیل خواهید شد و می‌­توانید نقش فعال‌تری نسبت به گذشته داشته باشید. این بدان معنی نیست که دیگر نیاز به مربی ندارید، بلکه به این معنی است که می­توانید تصمیم بگیرید از چه منابعی و با چه درجه دشواری استفاده کنید و در کل مسئولیت یادگیری را خودتان به عهده بگیرید.

چالش‌ها و فرصت‌های آموزش زبان: سخن پایانی

بر کسی پوشیده نیست که آموزش زبان بخصوص در دنیای حاضر، بسیار ضروری و در برخی موارد اجتناب ناپذیر است. امر آموزش زبان، همانند تمامی فعالیت­های ذهنی، با چالش‌­هایی روبرو است. اما آنچه اهمیت دارد، فراهم آوردن شرایطی است که از فرایند یادگیری کلاسلذت ببریم. فراگیران زبان با کمک گرفتن از ابزارها و راهکارهای مختلف و متنوع یادگیری و نیز آگاهی از نحوه مطالعه مفید، می­توانند تجربه­ای بی­نظیر از آموزش زبان برای خود رقم زده و با تمرکز برروی هدف و فرصت­های آینده، نظیر یافتن شغلی مناسب، ارتقایشان اجتماعی و یا لذت یک سفر خارجی، تمامی این چالش­ها را به فرصتی بی­بدیل تبدیل نمایند.

یادگیری واقعی و اصولی زبان انگلیسی

اگر میخوای انگلیسی واقعی رو بر اساس مهارت های یادگیری و نوروساینس و به کمک ابزار هایی مثل نقشه کشی ذهنی یاد بگیری، همین حالا روی لینک زیر کلیک کن. ایمپکت بر اساس متد علمی و معروف تاپ ناچ طراحی شده و همه مهارت های زبان رو با کمک فیلم، سریال و داستان بهتون آموزش میده.
برای دریافت دوره + اطلاعات تکمیلی در دکمه روبرو استفاده نمایید.
به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

17 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *