H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی چیست و چرا مهم است؟

فهرست مطالب

نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی

داستان از اینجا شروع می شود که یک روز از خواب بیدار می شوید و به خودتان می گویید باید زبان انگلیسی یاد بگیرم. ولی خوب که فکر میکنید می بینید این فکر، یک شبه به ذهنتان خطور نکرده است. بارها و بارها در شرایطی قرار گرفته اید که به خاطر نداشتن دانش کافی زبان انگلیسی، فرصت های زیادی را ازدست داده اید. من نمی خواهم در باره اهمیت یادگیری زبان صحبت کنم. آنچه که در این مقاله سعی در بیان آن داریم یک نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی است. روشی که از طریق آن، یک بار برای همیشه، این خلاء بزرگ را برطرف کنید.

بگذارید از این سوال شروع کنیم که چرا بیشتر افراد، در ابتدای مسیر یادگیری، از ادامه راه باز می‌مانند و یادگیری زبان را به عنوان نقطه‌­ی تاریکی از زندگی خود رها می‌کنند؟ نکته جالب اینجاست که این افراد، علیرغم داشتن هوش و استعداد مناسب، دست از تلاش برای یادگیری زبان برمی‌دارند. این پرسش تنها و تنها یک پاسخ دارد: شیوه‌­ی نا مناسب یادگیری زبان. شیوه­‌ی نادرستی که عمدتا باعث دلسردی زبان آموزان می‌شود. تا جایی که خود را در یادگیری زبان انگلیسی بی‌استعداد و کم توان قلمداد می‌کنند. بخش دیگری از این مشکل از جایی نشات می‌گیرد که ما نمی‌دانیم روزی جند ساعت درس بخوانیم تا به موفقیت برسیم. حال که علت این ناکامی را می دانیم بیاید نگاهی به روش صحیح یادگیری زبان انگلیسی بیندازیم.

برای طراحی نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی از کجا شروع کنیم؟آغاز نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی

برای دویدن، ابتدا باید راه رفتن را بیاموزید. تصور کنید می‌خواهید در مسابقه دوی سرعت شرکت کنید. همه شرایط و امکانات را دارید اما شرط اصلی را ندارید: بلد نیستید راه بروید! مکالمه انگلیسی هم دقیقا همین است. خیلی از افراد می گویند می‌خواهم به راحتی انگلیسی حرف بزنم. حال آنکه برای این کار ابتدا باید ابزار اولیه یک مکالمه را در اختیار داشته باشید. مهمترین و ابتدایی ترین ابزار، یادگیری لغات کاربردی زبان هدف است. روش یادگیری لغت بسته به نوع شخصیت شما، مقدار زمانی که بدان اختصاص می دهید و منبعی که در اختیار دارید متفاوت خواهد بود. کتاب، اپلیکیشن های موبایل، فایل های صوتی و بازی های رایانه ای از بهترین منابع برای افزایش دامنه لغات هستند.

لغت های جدیدی را که هنگام مطالعه، تماشای فیلم، وبگردی یا هر فعالیت دیگری فرامی‌گیرید یادداشت کنید. درصورت امکان عبارتی را که لغت مورد نظر در آن بکار رفته نیز بنویسید. این کار دو مزیت دارد: اول اینکه نحوه صحیح کاربرد کلمه را در یک جمله فرا‌ می‌گیرید، دوم اینکه املای صحیح کلمات با نوشتن، در ذهن شما حک خواهد شد. طبقه‌بندی لغات نیز به سازمان‌دهی ذهنی شما کمک می کند. مجموعه لغاتی که مربوط به یک موضوع خاص باشند بهتر در حافظه شما جای می گیرند و به راحتی فراخوانی می شوند. در انتهای هر روز یا هر زمانی که برا شما مناسب باشد، لغات جدید را مرور کنید و سعی کنید خود نیز، آنها را در جملاتی بکار ببرید.


بیشتر بخوانید: حفظ لغات انگلیسی


 

مثل یک کودک باشید یادگیری زبان

اگر می‌خواهید خوب صحبت کنید، باید خوب گوش دادن را بیاموزید. بگذارید برای درک بهتر این موضوع به گذشته برگردیم. به گذشته نسبتا دور، زمانی که نوزاد بودیم. اگرچه ما در یکی دو سال ابتدایی زندگی خود به ظاهر کاری انجام نمی‌دهیم اما درواقع، درحال شنیدن و گوش دادن به مکالمات اطراف خود هستیم و ذهن خود را با انبوهی از ورودی ها و داده ها آماده می‌کنیم. سپس بعد از چندین ماه، تک کلماتی را به زبان می‌آوریم. این در خصوص یادگیری زبان خارجی هم صدق می‌کند. برای صحبت کردن شما باید گوش فعالی داشته باشید. هرچقدر ورودی زیادتری داشته باشید در نهایت خروجی بیشتری هم خواهید داشت. مزیت دیگر این امر، یادگیری لغات و اصطلاحات با تلفظ صحیح آن‌هاست. چرا که اگر کلمه ای را با تلفظ اشتباه یاد بگیرید، به سختی می توانید آن را از ذهن خود پاک کنید.

یکی از جذاب‌ترین فعالیت‌هایی که به تقویت مهارت شنیداری شما کمک می کند، گوش دادن به داستان‌های صوتی سطح‌بندی شده است. خوشبختانه بسیاری از این داستانها به آسانی در دسترس هستند. شما می‌توانید سطح مناسب خود را انتخاب کرده و هر روز زمان معینی را در نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی خود برای گوش دادن به آن اختصاص دهید. جذابیت یک داستان می تواند بهترین مشوق شما برای گوش دادن موثر باشد. خیلی نگران کلماتی نباشید که متوجه نمی شوید. مهم این است که مفهوم و جریان کلی یک داستان را درک می‌کنید. بهترین معیار برای انتخاب یک داستان صوتی متناسب با سطح شما، این است که پس از گوش دادن به آن متوجه شوید تا ۹۵ درصد از مفهوم آنرا درک می‌کنید. اگر کتاب خاصی مد نظرتان نیست، می‌توانید مقاله کتاب‌هایی که باید خواند را مطالعه کنید.

گرامر بخوانیم یا نه؟گرامر در نقشه یادگیری زبان انگیسی

دانستن لغات زیاد، اصطلاحات و ضرب‌المثل، ذهن شما را نیرومند می‌کند. اما این حجم از توان، نیازمند یک استخوان‌بندی مستحکم است تا زیبا و استوار جلوه کند. این استخوان‌بندی، همان دستور زبان است. در واقع گام بعدی در راه یادگیری زبان انگلیسی، یادگیری دستور زبان است. بسیاری از فراگیران زبان از نام گرامر فراری هستند که عمدتا نشات گرفته از تجربیات نا مطلوب در دوران تحصیل است. برای برخی دیگر حتی گرامر به یک وسواس در مطالعه زبان انگلیسی تبدیل شده است. حال آنکه فرآیند یادگیری دستور زبان، اگر با روش صحیح همراه باشد، از زیباترین تجربیات یک زبان آموز در مسیر یادگیری خواهد بود. یادگیری قواعد زبان به شما کمک می کند تا مطالب یک کتاب را به درستی دریابید، به عمق معنی یک ترانه بهتر پی ببرید، صحیح و زیبا سخن بگویید و در نهایت بتوانید متنی قوی و گیرا بنویسید.

سعی کنید هر قاعده دستوری که یاد می‌گیرید را در زندگی شخصی خود به کار ببرید. به عنوان مثال، اگر زمان حال ساده را فرا گرفتید سعی کنید آن را در مورد خودتان به کار ببرید و چند جمله جدید بسازید. این کار باعث نهادینه شدن این قواعد در ذهن شما خواهد شد. حتی می‌توانید دفترچه‌ای داشته باشید و جملات خود را بنویسید و کم کم آن را تبدیل به دفترچه خاطرات خود کنید. این کار هم باعث پیشرفت در بحث یادگیری دستور زبان می شود، هم خاطرات شما را ثبت خواهد کرد که کار بسیار دلنشین و جذابی است و هم به مهارت نوشتاری شما کمک خواهد کرد تا در آینده بتوانید در آزمون های بین‌المللی همچون IELTS، به راحتی موفق شوید. این یعنی یک تیر و چند نشان!


به تماشا بنشینید:

چالش‌های یادگیری زبان‌های خارجی

لایو اینستاگرامی سهیل امانی و رضا آرش‌‌نیا


 

تعادل را رعایت کنیدتعادل

برای اینکه نقشه راه زبان انگلیسی شما بتواند مسیر درستی را به شما نشان دهد، باید تمامی مهارت‌ها را جدی بگیرید. اغلب فراگیران زبان می خواهند مکالمه خوب و روانی داشته باشند پس به سمت مهارت گفتاری تمایل بیشتری دارند. به یاد داشته باشید که ذهن ما دقیقا همانند یک رایانه عمل می کند و در صورت دریافت ورودی مناسب، خروجی مناسی ارائه خواهد کرد. در این میان مهارت های شنیداری و خواندن در حکم ورودی و مهارت های گفتاری و نوشتاری در حکم خروجی هستند.

به طور میانگین در یک ارتباط موثر، ما در ۴۰% مواقع شنونده و در ۳۵% مواقع گوینده هستیم. نقش مهارت خواندن و مهارت نوشتاری در ارتباطات ما نیز به ترتیب ۱۶% و ۹% می باشد. این یعنی ما باید قبل از هرچیز توانایی درک مطلب خوبی داشته باشیم. برآیند این چهار مهارت اصلی در نهایت به اینجا ختم می‌شود که مهارت زبان انگلیسی شما خوب است یا ضعیف. پس بر روی هر چهار مهارت، به صورت متناسب تمرکز کنید.

در طراحی نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی از دیگران هم کمک بگیریدنقشه یادگیری زبان انگلیسی در کنار یک دوست

اجازه دهید از تجربه شخصی خودم در زمینه یادگیری زبان برایتان بگویم. روزی که برای اولین بار شروع به یادگیری دستور زبان انگلیسی کردم، کتاب خودآموزی خریدم تا با آن دستور زبان انگلیسی را یاد بگیرم. با زمان حال ساده مشکلی نداشتم و با اندک زحمتی آن را فراگرفتم. اما برای چند روز متوالی بر سر مبحث زمان حال استمراری گیر کرده بودم و نمی توانستم به درستی آن را درک کنم. این ناکامی در یادگیری یک قاعده دستوری بسیار نا امید کننده بود. و من، درست مثل بسیاری از فراگیران زبان، اولین فکری که به ذهنم خطور کرد این بود که: من استعداد یادگیری زبان ندارم. چندین روز پس از این شکست بزرگ، یکی از دوستانم به صورت اتفاقی از علاقه‌اش به زبان انگلیسی گفت و پیشنهاد کرد که این کار را با هم آغاز کنیم. من هم که هنوز اشتیاقی هرچند اندک در وجودم باقی مانده بود پذیرفتم.

یادگیری در کنار یک دوست

روز اول، همان کتاب خود آموز را آوردم و شروع به توضیح دادن زمان حال ساده کردم. وقتی با ترس و لرز زمان حال استمراری را توضیح می‌دادم انگار معجزه ای اتفاق افتاده بود. من با هر جمله ای که می گفتم، زوایای پنهانی این قاعده دستوری را کشف می کردم. سوالاتی که برای دوستم پیش می آمد، همان ابهام هایی بود که من در ذهن داشتم و با بیان مجدد آنها، به راحتی درکشان می کردم و فرا می گرفتم. توضیحات من برای دوستم در واقع مروری بود آگاهانه بر هر آنچه که پیش از آن به راحتی و بدون توجه از کنارشان گذشته بودم.

آن روز متوجه شدم که یاد دادن به دیگران به دانش شما عمق می دهد. شما نیز آنچه را که می آموزید، از لغت گرفته تا اصطلاح و ضرب‌المثل و دستور زبان، با دیگران به اشتراک بگذارید و به آنان آموزش دهید. این کار نه تنها به یادگیری‌تان کمک می کند، بلکه شما را به فردی محبوب بین دوستانتان بدل می کند.

از اشتباه کردن نهراسید اشتباه کردن

تا زمانی که اشتباه نکنید پیشرفت نخواهید کرد. این امر در زمینه یادگیری زبان خارجی مشهودتر و ملموس‌­تر است. شما به عنوان فراگیر زبان، بایستی بر ترس خود از اشتباه کردن غلبه کنید. بسیاری‌از افراد در کلاس‌های آموزش زبان از این هراس دارند که نکند اشتباه کنند. دلیل ترس آن‌ها هم تمسخر یا مورد قضاوت قرار گرفتن توسط دیگران یا استاد است. این فکر باعث می‌شود این افراد سکوت اختیار کنند یا به جملات حداقلی بسنده کنند.

بگذارید رک بگوییم، تا زمانی که به این باور نرسید که اشتباه کردم بخشی از فرایند یادگیری است، پیشرفت نخواهید کرد. هرگاه از اشتباه کردن در جمله‌سازی یا از انتخاب نادرست یک کلمه در جملات انگلیسی خود هراس داشتید، به این فکر کنید “که من برای یادگیری اینجا هستم. اگر بلد بودم و عاری از اشتباه بودم که دیگر نیازی به شرکت در یک کلاس یا فراگیری زبان نداشتم. به یاد داشته باشید ذهن شما همواره در حال مقایسه کردن است. اگر جمله درستی وارد ذهنتان شود آن را با جمله اشتباهی که از قبل در حافظه خود داشتید مقایسه و جایگزین می کند. پس به خودتان فرصت اشتباه کردن بدهید تا با اصلاح آن، به ذهنتان در انتخاب بهترین ها کمک کنید.


همچنین بخوانید: مقابله با افکار منفی


 

نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی ؛ سخن پایانیسخن پایانی نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی

در نهایت باید گفت، به خود و به استعدادتان اعتماد داشته باشید. اگر روش مناسبی برای فراگیری یک زبان خارجی در پیش بگیرید به سرعت پیشرفت خواهید کرد. به این ترتیب یادگیری زبان برای شما به خاطره‌ای شیرین تبدیل خواهد شد. علاوه بر آن داشتن پشتکار و لذت بردن از فرآیند یادگیری را فراموش نکنید. دقیقا همانند سفری که تک تک مناظر موجود در مسیر، لذت بخشند و جزئی از سفر محسوب می‌شوند. هرگز خود را بخاطر رسیدن به مقصد، از این لذت‌ها محروم نکنید. چرا که دیدن یک فیلم خوب، خواندن یک کتاب جذاب و یا گوش دادن به یک سخنرانی زیبا، خود به تنهایی لذت‌بخش و شور آفرین است.

یادگیری واقعی و اصولی زبان انگلیسی

اگر میخوای انگلیسی واقعی رو بر اساس مهارت های یادگیری و نوروساینس و به کمک ابزار هایی مثل نقشه کشی ذهنی یاد بگیری، همین حالا روی لینک زیر کلیک کن. ایمپکت بر اساس متد علمی و معروف تاپ ناچ طراحی شده و همه مهارت های زبان رو با کمک فیلم، سریال و داستان بهتون آموزش میده.
برای دریافت دوره + اطلاعات تکمیلی در دکمه روبرو استفاده نمایید.

 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

13 پاسخ

 1. با سلام خدمت کادر زحمت کش مجموعه هوش برتر ایرانیان
  ببخشید دیگر ایمیل نمی فرستید؟
  یکی دو ماه میشه که ایمیلی از شما دریافت نکرده ام.😩

 2. من پکج کوجینگ مطالعه رو دریافت کردم ولی مشکل درون خوانی دارم، نمیتونم فقط با مشاهده کردن بخونم، برای دروس تخصصی عبارت خوانی میکنم ولی درون خوانی دارم

  برای مشکل درون خوانی و اینکه بتوان با مشاهده کردن خواند چیکار باید کرد؟؟

  1. منم مشکل رو داشتم اما تمرین کم تر شد خلاصه به گفته استاد دشمن درون خوانی. تندخوانیه

 3. سلام من یکی ازدریافت کنندگان پکیج استاد هستم کنکوری ایم ولی درتست زنی خیلی کندام لطفابه استاد بگیددروس حساسی مثل زیست شناسی روازروش تند خوانی بخونم

 4. مطالب گفته شده بسیار کلیدی و مرنبط با یادگیری هستند ..ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *