H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

روش خواندن کتاب داستان انگلیسی

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

روش خواندن کتاب داستان انگلیسی

مشخصات:

دانلود فایل :

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

فهرست مطالب

۴ روش آموزش زبان با داستان برای تمامی سطوح

فهرست مطالب

وقتی نوجوان بودم، همراه با مادرم قصه‌های اصیل ایرانی را می‌خواندیم و روایت‌ها باعث می‌شدند بیشتر با زندگی آدم‌ها و ذهنیتشان آشنا شوم. وقتی کمی بزرگتر شدم، خودم کتاب‌های متنوعی می‌خواندم و کلمات زیادی یاد می‌گرفتم که آن‌ها را در صحبت کردن هم استفاده می‌کردم. با شروع کلاس‌های آموزش زبان، سعی می‌کردم به سمت کتاب‌های انگلیسی داستانی بروم‌ تا بتوانم از طریق توصیف‌های روایی با فرهنگ و سبک زندگی مردمان آن کشور آشنا شوم. اما از وقتی‌که معلم شده‌ام، فراگیرانم می‌پرسند: چطور یادگیری زبان با داستان ممکن است؟ اگر داستان بخوانیم بقیه مهارت‌هایمان ضعیف نمی‌شود؟ در ادامه درمورد تاثیر داستان بر یادگیری و آموزش زبان انگلیسی بیشتر توضیح می‌دهیم و ۴ روش آموزش زبان با داستان ارائه می‌کنیم که از همین حالا هم بتوانید با آن‌ها داستان بخوانید و هر چهار مهارت‌ زبان انگلیسی را تمرین و تقویت کنید.

 

تاثیر داستان بر یادگیری زبان

خواندن داستان‌ کوتاه در یادگیری زبان انگلیسی موثر است و به تقویت هر چهار مهارت زبانی یعنی خواندن، نوشتن، شنیداری و گفتاری کمک می‌کند. در واقع، داستان‌خوانی مهارت خواندن و شنیداری شما را تقویت می‌کند و همزمان با کلماتی روبرو می‌شوید که در جملات آن‌ها را فرامی‌گیرید. حتی با شیوه صحیح استفاده از آن‌ها آشنا می‌شوید و یاد می‌گیرید در چه زمینه‌ای آن‌ها را به‌کار ببرید. کم‌کم نویسنده‌ی داستان‌های خودتان خواهید شد و جملاتی به سبک خودتان با این کلمات جدید می‌سازید. جالب‌تر آن‌که اگر از روی داستان‌ها بلند بخوانید و به فایل‌های صوتی داستان‌ها گوش دهید، بهتر صحبت خواهید کرد. از طرفی، همیشه بدانید که خواندن ادبیات و داستان به کلمه و ساختارهای گرامری مربوط نمی‌شود. شما با یک جامعه بزرگ از مردم و آداب و رسومشان روبرو می‌شوید و وقتی به آن کشورها سفر کنید راحت‌تر با دیدگاه‌ها ارتباط برقرار می‌کنید.

خواندن داستان‌ کوتاه در یادگیری زبان انگلیسی موثر است و به تقویت هر چهار مهارت زبانی یعنی خواندن، نوشتن، شنیداری و گفتاری کمک می‌کند. 

 

معلمان زبان انگلیسی نیز می‌توانند آموزش زبان با داستان را تجربه کنند. در کنار اینکه داستان‌ها فضای کلاس را تغییر می‌دهند، گوش دادن به داستان‌ها در افزایش تمرکز و کنترل ذهن زبان‌آموزان تاثیر دارد و توانایی آن‌ها در درک اطلاعات بیان‌شده را بهبود می‌بخشد. از آنجایی‌که فراگیران نوجوان و کودک دوست دارند چندین بار به یک داستان گوش دهند، آموزش با داستان اطلاعات زبانی را به‌صورت ناخوداگاه در ذهنشان ثبت می‌کند.  

 

نکاتی قبل از انتخاب کتاب

قبل از تهیه کتاب روی یک برگه بنویسید به چه موضوعاتی علاقمندید: مثلا مهاجرت، عشق، زندگی، خانواده، امید. سپس از سطح زبانی خودتان مطمئن شوید که برای این‌کار می‌توانید در یک آزمون تعیین سطح شرکت کنید. یا در کتابخانه و کتاب‌فروشی یک کتاب را انتخاب کنید و صفحه‌ای از آن را بخوانید. اگر از هر ۱۰ کلمه با ۷ کلمه آشنایی داشتید، آن کتاب می‌تواند مناسب سطح شما باشد. هنگام تهیه کتاب، ترجیحا کتاب‌هایی انتخاب کنید که عکس‌های گرافیکی و سی‌دی یا فایل صوتی داشته باشند زیرا این موارد در یادگیری شما نیز موثر هستند. پس کتاب و داستانی انتخاب کنید که دوست داشته باشید آن را مطالعه کنید.

 

داستان کوتاه انگلیسی برای کودکان
هنگام آموزش زبان با داستان از کتاب‌های متناسب سن فراگیران استفاده می‌کنیم.

همچنین بخوانید: بهترین روش یادگیری زبان


نکاتی در انتخاب کتاب داستان برای فراگیران و معلمان

کتاب‌هایی که انگیزه شما را برای یادگیری دوچندان می‌کنند ویژگی‌های خاصی دارند و ما برای شما چند توصیه خوب داریم:

 • کتاب‌های داستانی را متناسب با سطح زبانی خودتان تهیه کنید.
 • کتاب‌هایی انتخاب کنید که تصویر داشته باشند.
 • داستان‌ها را بر اساس موضوعشان انتخاب کنید.

 

 معلمان نیز می‌توانند در آموزش بهتر زبان با داستان نکات زیر را در نظر بگیرند:

 • ترجیحا از کتاب‌هایی استفاده کنید که زبان‌آموزانتان بهتر با محتوا و شخصیت‌هایش ارتباط برقرار کنند.
 • از کتاب‌های مصور استفاده کنید.
 • استفاده از کتاب‌هایی که صفحاتی با اندازه بزرگتر دارند و همه زبان‌آموزان بتوانند عکس‌ها را مشاهده کنند انتخاب بهتری است.

 

هنگام تهیه کتاب، کتاب‌هایی انتخاب کنید که عکس‌های گرافیکی و فایل صوتی داشته باشند. 

 

۴ روش یادگیری و آموزش زبان با داستان برای زبان آموزان و معلمان

حالا که کتاب داستانی را در دست دارید، بدانید که روش‌های مختلفی برای یادگیری و آموزش زبان با داستان وجود دارند. می‌توانید روش‌های زیر را انجام دهید و ببینید شما با کدام روش یادگیری بهتری خواهید داشت. به تعداد صفحات کتاب نگاه کنید و به کمک نقشه راه یادگیری زبان، برای خودتان برنامه‌ریزی کنید که هر روز چند ساعت برای چند صفحه می‌توانید وقت بگذارید و در چه مدت زمانی قصد دارید کتاب را به اتمام برسانید. توصیه می‌کنیم متناسب وقتتان زمان‌بندی و هدف‌گذاری را انجام دهید. در ادامه ما به معرفی ۴ روش آموزش زبان با داستان پرداخته‌ایم و به چند منبع که می‌توانید یادگیری زبان انگلیسی را با هر یک از روش‌ها‌ تجربه کنید اشاره کرده‌ایم.

[sc name=”paligelot_banner”][/sc]

روش اول: یادگیری و آموزش زبان با داستان کوتاه

مطالعه داستان‌های کوتاه زمان کمتری می‌برد و سریع‌تر می‌توانید خط داستانی را متوجه شوید. استفاده از داستان‌های کوتاه همچنین می‌تواند به یادگیری سریع زبان انگلیسی نیز کمک کند. اما برای اینکه مهارت‌های دیگر خود را تقویت کنید باید حتما مراحل زیر را به ترتیب اجرا کنید. 

 1. کتاب را باز کنید و عنوان آن را بخوانید.
 2. یک ماژیک در دست داشته باشید و فایل صوتی کتاب را پخش کنید.
 3. همزمان با گوش کردن کلماتی را که با آن‌ها آشنایی ندارید هایلایت کنید.
 4. برای بار دوم خودتان از روی متن بلند بخوانید و سعی کنید در تلفظ کلمات و لحن بیان از صدای گوینده تقلید کنید. اگر دوست داشتید تلفظ دقیق‌تر داشته باشید دوباره فایل صوتی را پخش کنید.
 5. پس از این‌که بر تلفظ کلمات مسلط شدید، جملات را آهسته بخوانید و معنی کلماتی که هایلایت کرده بودید را حدس بزنید. نهایتا برای اطمینان می‌توانید از لغت‌نامه آخر کتاب داستان خود یا از لغت‌نامه هوشمندتان استفاده کنید و از درک آن‌ها در جمله مطمئن شوید.
 6. در مرحله آخر، از هر صفحه یا هر چند پاراگراف برای خودتان دو تا سه خط خلاصه از اصل داستان بنویسید.
 7. پیشنهاد ما این است که زمانی اختصاص دهید و جملات را از نظر ساختاری بررسی کنید. اگر به تصویری در بین جملات بر خوردید، سعی کنید ارتباط آن را با قسمتی از داستان بیابید و خودتان وقایع آن صحنه را بازگو کنید.

اگر معلم هستید:

این مراحل را با فراگیران خود در کلاس انجام دهید. مراحل اول تا سوم را حین آموزش زبان با داستان به صورت کلاسی انجام دهید. سپس از زبان‌آموزانتان بخواهید مراحل چهارم و پنجم را گروهی انجام دهند. مرحله ششم را به زبان‌آموزانتان واگذار کنید و حتما آن‌ها را کنترل کنید.

ما به شما کتاب‌های زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

 • Oxford Word Skills
 • Oxford Bookworms مجموعه داستان‌های سطح‌بندی شده

 

روش دوم: یادگیری و آموزش زبان با داستان و ترجمه فارسی

بعضی از زبان‌آموزان دوست دارند بدانند چگونه یک اثر از زبان اصلی به زبان مادری‌شان منتقل شده‌است و معتقدند اینگونه بهتر متوجه نکات متن و گرامری جملات خواهند شد. اگر شما هم تمایل دارید این روش را امتحان کنید مراحل زیر را دنبال کنید. 

[sc name=”gelat504″][/sc]

 1. کتاب یا داستانی انتخاب کنید که ترجمه معتبر فارسی آن هم موجود باشد یا دو زبانه باشد.
 2. هنگام مطالعه در یک دفترچه یادداشت مخصوص قسمت‌های جالب روایت، کلمات یا هر آنچه به نظرتان در یادگیری زبان موثر است بنویسید.
 3. هر چند روز یکبار به نوشته‌هایتان بازگردید و آن‌ها را مرور کنید. از روی جملاتی که نوشته‌اید بخوانید و ببینید چقدر می‌توانید داستان را به یاد آورید. هرچند ممکن است با این روش زمان بیشتری برای یادگیری و تطبیق جملات اختصاص دهید، به نکات جالبی از هر زبان می‌رسید.
 4. با اتمام آن کتاب، کتاب بعدی را با سطحی فراتر انتخاب کنید و مراحل بالا را تکرار کنید.

اگر معلم هستید:

ابتدا کلماتی که می‌دانید زبان‌آموزانتان با آن‌ها در خواندن داستان آشنایی ندارند و در درک متن مهم است انتخاب کنید و آموزش دهید. از آن‌ها بخواهید داستان را بخوانند. و سپس از آن‌ها بخواهید هرچه متوجه شده‌اند را به زبان مادری خود توضیح دهند.

پیشنهاد ما در انتخاب کتاب‌های داستانی موارد زیر است اما خودتان را به منابع زیر محدود نکنید:

 • (The Kite Runner (by Khaled Hosseini
 • (Tuesdays with Morrie (by Mitch Albom

 

داستان انگلیسی برای تقویت زبان
کتاب Funny in Farsi با عنوان “عطر سنبل، عطر کاج” ترجمه شده‌است.

روش سوم: یادگیری و آموزش زبان با داستان بلند و فیلم

فیلم‌های زیادی اقتباس گرفته از برخی از کتاب‌ها هستند. اگر ابتدا فیلم را تماشا کنید و بعد کتاب را بخوانید تصاویر متفاوتی در ذهن شما تلقی خواهند شد و بهتر داستان را به یاد خواهید آورد. هرچند که مطالعه کتاب قبل از دیدن فیلم مربوط به آن، می‌تواند موجب افزایش خلاقیت شما شود. چرا که در این حالت شما با استفاده از خلاقیت خود اتفاقات کتاب را در ذهنتان بازسازی می‌کنید. 

 1. از آنجایی‌که خواندن رمان یا داستان بلند برای زبان‌آموزان کمی چالش‌برانگیز است. در این مرحله، رمانی را انتخاب کنید که فیلم اقتباس‌شده از آن منتشر شده‌باشد.
 2. ابتدا فیلم را تماشا کنید.
 3. اکنون رمان را شروع کنید. با این روش سرعت به‌یادآوری وقایع و خط داستانی افزایش خواهد یافت و راحت‌تر با روایت متنی ارتباط برقرار می‌کنید.
 4. حین مطالعه، مراحل دوم و سوم از روش یادگیری دوم را دنبال کنید.

پیشنهاد می‌کنیم برای شروع فیلم‌هایی زیر که از رمان اقتباس‌شده‌اند را مشاهده کنید:

اگر معلم هستید:

معلمان می‌توانند برای آموزش زبان با داستان در گروه‌های ۴ نفره پاراگراف‌های یک روایت کوتاه را به شکل در هم ریخته در اختیار زبان‌آموزان بگذارند. سپس باید از آن‌ها بخواهند بر اساس خط داستان پاراگراف‌ها را بهم بچسبانند. در این روش زبان‌آموزان تشویق می‌شوند درمورد داستان بحث کنند و به نتیجه برسند.

 

تقویت زبان انگلیسی با فیلم
برای یادگیری بهتر‌، فیلم‌ها را با زیرنویس تماشا کنید.

 

‌روش چهارم: یادگیری و آموزش زبان با داستان و انواع متن‌های درک مطلب‌

همه زبان‌آموزان در کتاب‌های درسی خود با یک متن کوتاه یا بلند مواجه می‌شوند. اما برای اینکه بتوانید از این متون هم برای تمرین مهارت خواندن، و هم صحبت کردن و نوشتن استفاده کنید، مراحلی وجود دارند که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. به کارگیری این مراحل موجب افزایش درک مطلب شما نیز خواهد شد.

 1. متن روایی نسبتا کوتاهی انتخاب کنید.
 2. عنوان آن را بخوانید و با ماژیک پررنگ کنید.
 3. هر پاراگراف را بخوانید یا به فایل صوتی آن گوش دهید. همزمان، کلمات خاص، قیدها، صفات، و فاعل هر جمله را مشخص کنید. در این مرحله حتما دور کلمات ناشناخته یا فراموش‌کرده خط بکشید.
 4. در مرور بعدی متن، روی صفحه‌ای از کاغذ برای خودتان از هر خط متن یک تا ۳ کلید واژه بنویسید. و برای یادگیری کلمات سعی کنید اول معنی کلمات جدید را حدس بزنید و سپس از لغت‌نامه استفاده کنید. می‌توانید برای به‌ذهن‌سپاری کلمات از روش کدینگ استفاده کنید.
 5. در آخر تلاش کنید که با نگاه کردن به کلیدواژه‌هایی که یادداشت کرده‌اید داستان را برای خودتان بازگو کنید یا بنویسید. البته این روش برای هر نوع متن درک مطلب نیز می‌تواند کاربردی باشد.

اگر معلم هستید

متن منتخب را در اختیار زبان‌آموزانتان بگذارید. سپس تعدادی از کلمات سخت را آموزش دهید. و به آن‌ها فرصت بدهید تا متن را در مدت مشخصی بخوانند. از آن‌ها بخواهید مراحل اول تا سوم را انفرادی انجام دهند. چند سوال کلی روی تابلو بنویسید و از آن‌ها بخواهید در گروه‌های دو نفره به آن پاسخ دهند. بعد از کنترل پاسخ‌ها در گروه‌های مخالف، چند سوال جزیی‌تر ارائه دهید و از آن‌ها بخواهید پس از پاسخگویی به سوالات مراحل چهارم و پنجم را انجام دهند.

شما می‌توانید از کتاب‌های درک‌مطلب زیر استفاده کنید:

 • Active Skills for Reading
 • Q Skills for Success
 • Headway Academic Skills

 

کلام پایانی

حتما کتاب‌هایی انتخاب کنید که به منظور آموزش زبان انگلیسی باشند. این نوع کتاب‌ها شامل تمرین‌های درک‌مطلب، گرامر و واژگان می‌شوند. طی مدت زمان مطالعه، یک هم‌صحبت پیدا کنید و با او یا دوستتان درمورد کتاب یا داستانی که خوانده‌اید صحبت کنید. حتما هر زمان که مطالعه کتاب اول را به اتمام رساندید، سطح داستانی خود را ارتقا دهید تا جایی که خواندن رمان‌های انگلیسی هم برایتان ساده‌تر شوند.

 

یادگیری واقعی و اصولی زبان انگلیسی

اگر میخوای انگلیسی واقعی رو بر اساس مهارت های یادگیری و نوروساینس و به کمک ابزار هایی مثل نقشه کشی ذهنی یاد بگیری، همین حالا روی لینک زیر کلیک کن. ایمپکت بر اساس متد علمی و معروف تاپ ناچ طراحی شده و همه مهارت های زبان رو با کمک فیلم، سریال و داستان بهتون آموزش میده.
برای دریافت دوره + اطلاعات تکمیلی در دکمه روبرو استفاده نمایید.
به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *