H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

چرا یادگیری زبان انگلیسی سخت است

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

چرا یادگیری زبان انگلیسی سخت است

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

چرا یادگیری زبان انگلیسی سخت است؟

فهرست مطالب

در پروسه یادگیری زبان انگلیسی گاها افکاری به ذهنمان خطور می‌کند و مطمئنم هر کسی آن‌ها را تجربه کرده است. حرف دیگران، برداشت‌های ناقص از روش‌های یادگیری و تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی همگی بخشی از مسیر یادگیری و آموزش زبان انگلیسی هستند. اما آیا یادگیری زبان انگلیسی سخت است؟ در این مقاله، به بررسی ۷ باور رایج که افراد با آن اثبات می‌کنند چرا یادگیری زبان انگلیسی سخت است می‌پردازیم و برای هر یک توضیحاتی ارائه می‌کنیم. پس اگر شما هم فکر می‌کنید چرا نمی‌توانم انگلیسی یاد بگیرم یا چرا زبان انگلیسی سخت است حتما تا انتها همراه ما باشید.

۱- یادگیری زبان سن مشخصی دارد

بدون شک تصمیم گرفتن به انجام کارهای جدید باعث می‌شود موانع جدیدی روبروی ما قرار بگیرند که در آموزش زبان انگلیسی اشکال مختلفی به خود می‌گیرند. مثلا یکی از موانع یادگیری زبان انگلیسی توجه کردن به سن یادگیری است. یعنی هر زمان که به چالش جدیدی بر می‌خورید احساس می‌کنید دیگر زمان یادگیری برای شما گذشته است.

سختی های یادگیری زبان انگلیسی

واقعیت این است که ذهن ما هر زمان توان یادگیری دارد. شاید برای کودکان و نوجوانان که زمان آزادتری دارند یا دائما درگیر درس هستند یادگیری در مدت زمان کوتاه‌تری اتفاق بیفتد. اما ذهن بزرگسالان نیز به همان اندازه قدرتمند است. تفاوت اینجاست که در بزرگسالی ذهن منطقی عمل می‌کند و باید روش آموزشی را دنبال کنید که ذهن شما دنبال منطق آن باشد و بتواند هر روز با آن روش ادامه دهد. در ادامه به نکانی برای بهبود یادگیری در سنین بالا نیز قابل توجه هستند:

 • در فواصل کوتاه‌تری مطالعه کنید
 • منابع را مناسب سبک یادگیری خودتان انتخاب کنید (الزاما روش فارسی-انگلیسی برای همه مناسب نیست)
 • برای اینکه تشویق شوید با یکی از دوستان یا همکارانتان یادگیری زبان را شروع کنید
 • انتخاب معلم خوب در انگیزه شما و یادگیری صحیح مطالب تاثیر مثبتی دارد
 •  امروزه مناسب هدف شما دوره‌های آموزشی مختلفی برگزار می‌شوند و باعث می‌شوند چالش یادگیری شما هدفمند باشد و فکرتان وارد حاشیه نشود.

بیشتر بخوانید: کدام دوره آموزش زبان انگلیسی برای من بهتر است؟


۲- آیا باید کل دیکشنری آکسفورد را حفظ باشیم تا به زبان انگلیسی تسلط پیدا کنیم؟

کلمات از مهم‌ترین بخش یادگیری زبان هستند زیرا به شما توانایی بهتر صحبت کردن و نوشتن خواهند داد و از سویی دیگران را بهتر درک خواهید کرد. به دلیل اهمیت این موضوع، فراگیران مبتدی یا کسانی که دوست دارند یادگیری زبان انگلیسی را شروع کنند فکر می‌کنند باید اول تمامی لغات انگلیسی را مسلط باشند. همین خود عاملی است که به سختی‌ های یادگیری زبان انگلیسی فکر کنید.

دیکشنری و یادگیری زبان

با این حال، ما همیشه به فراگیران گوشزد می‌کنیم که همه چیز کلمه نیست. حتی حفظ کردن کلمات از روی دیکشنری بدون اطلاع از کاربرد آن و شیوه صحیح آن در جمله نمی‌تواند موثر باشد. همیشه در شرایط مختلف کلمه جدیدی وجود دارد که معنای آن را ندانید. ابتدا باید با پرکاربردترین کلمات انگلیسی آشنا باشید و بتوانید آن‌ها را درست به کار ببرید. و اگر در هر متن به واژه جدیدی برخوردید معنای آن را حدس بزنید و در آخر آن را در دیکشنری جستجو و جایی یادداشت کنید. به همین دلیل است که در مقاله برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی توصیه کردیم هر روز زمانی برای یادگیری لغات قرار دهید. برای افزایش دامنه لغاتتان به نکات زیر توجه کنید:

 • یادگیری لغات را از لیست کلمات پرکاربرد شروع کنید
 • از منابع واژگان موضوع‌بندی شده برای افزایش دامنه لغات خود استفاده کنید( مانند کتاب Vocabulary by Topics) 
 • برای یادگیری اصطلاحات تخصصی رشته‌تان از مجموعه کتاب‌هایی مثل English for Jobs استفاده کنید.
 • با روش‌های مختلف یادگیری لغات مانند کدینگ و نقشه کشی ذهنی آشنایی پیدا کنید
 • برای یادگیری لغات ذهنتان را آماده کنید و ابزارها یا منابع لازم را پیش از مطالعه تهیه نمایید.

بیشتر بخوانید: شرایط لازم برای مطالعه


۳- گرامر انگلیسی خیلی سخت‌تر از دستور زبان فارسی است

اولین نشانه‌های دلسردی فراگیران در یادگیری زبان انگلیسی معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که با ساختارهای گرامری روبرو می‌شوند. باور اغلب این است که باید ساختار را حفظ کنند و کلمات را در آن ساختار جایگزین کنند. درست است که این روش از قبل وجود داشته است اما متدهای جدید آموزش گرامر فضای تعاملی بیشتری را برای یادگیری گرامر در اختیار شما قرار می‌دهند. به این جهت، اگر روش آموزشی شما به گونه‌ای است که احساس می‌کنید مانع یادگیری شما است یا چون مطالب را فراموش می‌کنید یادگیری زبان انگلیسی سخت است، روش‌ یادگیری یا منبع آموزشی‌تان را تغییر دهید.

ذهن شما به هیچ وجه پرسه نمی‌زند، بلکه فقط مطالبی را به یاد می‌آورد که جذاب‌تر است. 

[sc name=”paligelot_banner”][/sc]

همانطور که از جمله کوین هرسلی (نویسنده کتاب حافظه نامحدود) نیز برمی‌آید باید یادگیری مطالب را برای خود لذت‌بخش کنید. در واقع، گاهی استفاده کردن از اپلیکیشن ‌های آموزش‌ زبان، خواندن کتاب‌های درک‌مطلب مانند Oxford Word Skills یا انجام بازی‌های تخته‌ای بیشتر از شیوه تدریس معلم یا تمرین‌های کتاب آموزشی در یادگیری شما موثر است. یادگیری زبان جدید ورود به دنیای تازه است پس سعی کنید ارتباطتان را با زبان مادری کمتر کنید. فقط از این چالش‌ها برای یادگیری بهتر استفاده کنید.

آیا یادگیری زبان انگلیسی سخت است

۴- یاد گرفتن لهجه خیلی مهم‌تر از تلفظ است

معمولا بزرگسالانی که فیلم، سریال، و برنامه‌های زنده انگلیسی تماشا کرده‌اند یا سفری به کشورهای انگلیسی‌زبان داشته‌اند می‌گویند می‌خواهند به گونه‌ای زبان یاد بگیرند که به لهجه آن فرد یا منطقه صحبت کنند. اما از آنجایی که یادگیری زبان به جهت برقراری ارتباط است، تلفظ صحیح کلمات مهمتر از لهجه است. به عبارتی، اگر شما با نحوه صحیح تلفظ کلمات رایج زبان انگلیسی به خوبی آشنا باشید هر جا و هر زمان می‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید. کافی است هنگام یادگیری زبان انگلیسی به قواعد تلفظ انگلیسی دقت کنید. یادگیری تلفظ از یادگیری لهجه بسیار ساده‌تر است. و با این شرایط دیگر به این فکر نمی‌کنید که چرا نمی‌توانم انگلیسی یاد بگیرم! یا چرا متوجه صحبت‌های دوست انگلیسی‌زبانم نمی‌شوم. برای یادگیری تلفظ و لهجه از کتاب‌ها و منابع زیر غافل نشوید: 

 • Ship or Sheep کتاب آموزش تلفظ صحیح حروف و کلمات مشابه در زبان انگلیسی
 • Saundz و British Accent Training اپلیکیشن‌های آموزش لهجه آمریکایی و بریتانیایی
 • Lingo Blabla سایت مکالمه با انگلیسی‌زبانان 

برای اینکه انگلیسی را طبیعی و مانند بازیگر یا نویسنده مورد علاقه‌تان صحبت کنید ابتدا از کتاب آموزش تلفظ شروع کنید و سپس مناسب هدفتان از اپلیکیشن‌های آموزش لهجه استفاده کنید. اگر علاقمند بودید از طریق سایت مکالمه زبان انگلیسی با انگلیسی زبانان گفتگو نمایید و خودتان را برای موقعیت‌های پیش رو آماده کنید.


بیشتر بخوانید: آموزش زبان انگلیسی برای مهاجرت


موانع یادگیری زبان انگلیسی

۵- مطالب زیادی در انگلیسی برای حفظ کردن وجود دارد

وقتی درباره اهمیت شناخت بر انواع سبک های یادگیری صحبت کردیم گفتیم که تلفیق سبک‌های یادگیری می‌توانند در یادگیری موثر باشند. برای مثال، من قصد دارم تعداد کلمه مشخصی را در روز یاد بگیرم. می‌توانم ابتدا آن کلمه را بشنوم و تکرار کنم. سپس با جستجوی معنای آن متنی با آن کلمات بنویسم. بنابراین همیشه استمرار در یادگیری و دانستن روش یادگیری فردی تاثیر بسزایی در بهبود به یاد سپاری مطالب زبان انگلیسی دارد. حفظ کردن اگر بخشی از یادگیری باشد همه ماجرا نیست. اینجا راه‌کارهایی به جز حفظ کردن در یادگیری زبان انگلیسی به شما معرفی می‌کنیم:

[sc name=”gelat504″][/sc]

 • انجام بازی‌های گروهی و فردی
 • خواندن کتاب داستان کوتاه انگلیسی
 • تماشای انیمیشن انگلیسی 
 • استفاده از اپلیکیشن‌های آموزش زبان 
 • تکرار و بازگو کردن مطالب آموخته شده برای دوستان

جالب توجه است که برای تمامی شیوه‌های یادگیری مذکور روش‌های مشخصی وجود دارند که می‌تواند دقیق در این مورد از سایت هوش برتر ایرانیان مطالعه کنید و با بهترین روش‌ها آشنا شوید. 


بیشتر بخوانید: بهترین روش یادگیری زبان


آموزش مجازی زبان انگلیسی

۶- برای یادگیری زبان انگلیسی باید فکر آزاد داشته باشیم

اولین مسئله در یادگیری زبان انگلیسی تعیین هدف و انگیزه است. درست مانند وقتی که به تماشای فیلم علاقمند هستید و در هر صورت زمان به آن اختصاص می‌دهید. یادگیری زبان نیز نیاز به نیرو محرکه درونی دارد. در این صورت، حتی با مشغله زیاد هم حداقل ۱۵ دقیقه روزانه زمان خود را به یادگیری انگلیسی خواهید داد. مطمئن باشید به مرور پیشرفت خوبی احساس خواهید کرد. از سویی، آموزش مجازی و منابع یادگیری زبان انگلیسی در منزل به همه افراد این فرصت را خواهد داد تا از مریخ هم که شده زبان یاد بگیرند.

حتی اگر هزینه کلاس ندارید، پرفروش‌ترین کتاب ‌های جهان را بخوانید تا اندکی بیشتر با فرهنگ کشورها آشنا شوید و قوه محرکه‌ای به سمت یادگیری زبان انگلیسی پیدا کنید. دلیل استفاده از فرصت‌های متنوع برای یادگیری زبان این است که زبان‌ها مرتبط با هر لحظه از انسان‌های مختلف هستند و یادگیری زبان به شرکت کردن در یک امتحان ختم نمی‌شود. حتی اگر مشغله دارید به پیشنهاداتی که در زیر آمده توجه کنید:

 • کشور مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید و فیلم‌های تاریخی و فرهنگی آن کشور را تماشا کنید
 • از طریق یوتیوب با آداب و رسوم مردم آن کشور آشنا شوید و نکات جالب را برای خودتان یادداشت کنید
 • اگر به روانشناسی علاقمند هستید، مصاحبه با موفق‌ترین افراد آن کشور را بخوانید 
 • در ارتباط با روابط علمی، غیرعلمی و فرهنگی ایران با کشور مدنظر اطلاعاتی کسب کنید 

تمامی پیشنهادات ذکر شده باعث می‌شوند تفریح شما یادگیری باشد و از این میان به نکاتی برخورد کنید که برای دوستان و همکارانتان جالب است. به همین علت شوق یادگیری زبان انگلیسی در شما ایجاد می‌شود و راهی برای مقابله حس درونی است که مدام به شما می‌گوید “اینکه چرا من نمی‌توانم زبان یاد بگیرم مشغله بیش از حد من است”.

استمرار در یادگیری زبان انگلیسی

۷- باورهای عام

برخی از افراد دائما هنگام یادگیری زبان به حرف‌های منفی اطرافیانشان فکر می‌کنند و همین امر باعث می‌شود فکر کنند نمی‌توانند انگلیسی را یاد بگیرند. اگر شما هم این جملات را شنیدید توجه نکنید و به تلاش خود ادامه دهید:

 • با وجود اپلیکیشن‌های مترجم دیگر نیازی به یادگیری زبان انگلیسی نیست
 • کلاس رفتن مسیر یادگیری را سخت و طولانی می‌کند
 • برای زندگی کردن در ایران نیازی به صرف کردن وقت زیادی برای یادگیری زبان انگلیسی نیست
 • چرا وقتی یادگیری زبان انگلیسی سخت است باید آن را یاد بگیریم

دوستان، توجه داشته باشید افسانه‌های آموزش در تمامی ادوار بوده. این شما هستید که باید ذهن خود را متمرکز بر اهداف و انگیزه یادگیری خود کنید. فرآیند یادگیری یک تجربه شخصی است و مدیریت برخورد با چالش‌های یادگیری است که سختی را به آسانی تبدیل می‌کند. حتی در ایران هم می‌توانید در فضاهای انگلیسی زبان کار کنید. و امروزه دانستن این مهارت از امتیاز به نیاز تبدیل شده است. حالا باز هم می‌گویید چرا نمی‌توانم انگلیسی یاد بگیرم؟

 

یادگیری واقعی و اصولی زبان انگلیسی

اگر میخوای انگلیسی واقعی رو بر اساس مهارت های یادگیری و نوروساینس و به کمک ابزار هایی مثل نقشه کشی ذهنی یاد بگیری، همین حالا روی لینک زیر کلیک کن. ایمپکت بر اساس متد علمی و معروف تاپ ناچ طراحی شده و همه مهارت های زبان رو با کمک فیلم، سریال و داستان بهتون آموزش میده.
برای دریافت دوره + اطلاعات تکمیلی در دکمه روبرو استفاده نمایید.
به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *