H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

چگونه املا زبان را یاد بگیریم

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

چگونه املا زبان را یاد بگیریم

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

چگونه املا زبان را یاد بگیریم ؛ انگلیسی بی‌غلط!

فهرست مطالب

دیکته یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های آموزش زبان انگلیسی است. با اینکه چگونه املا زبان را یاد بگیریم اهمیت زیادی دارد، اخیرا آموزش املا توسط مدرسین مورد غفلت واقع شده است و ادعا می‌کنند که بیش از حد معلم محور است، زبان‌آموزان با آن ارتباط برقرار نمی‌کنند، یا خسته‌کننده است. اما آیا آموزش و املای زبان بی‌اهمیت است؟ آیا روش‌هایی برای جذابیت بخشیدن آموزش قواعد املا انگلیسی وجود ندارند؟

 

چرا املای صحیح انگلیسی اهمیت دارد؟

ممکن است تعجب کنید اگر به شما بگوییم که دانستن دیکته کلمات به تقویت مهارت شنیداری، نوشتن، و ساختارهای گرامری کمک می‌کند. همچنین، برای اینکه بتوانید غلطهای گرامری را در جملات تشخیص دهید و از علامت نگارشی درست استفاده کنید، دانستن املای صحیح انگلیسی بسیار مهم است.

یاذگرفتن املا با نامه نگاری
روزانه نویسی و نامه نگاری به زبان انگلیسی در یادگیری املا کلمات موثر است.

علاوه بر این، با شنیدن فایل‌های صوتی و نوشتن آن‌ها در تشخیص آواهای زبان انگلیسی مهارت پیدا می‌کنید. اما دانستن روش‌ها و قواعد املای انگلیسی یادگیری املای زبان را ساده‌تر می‌کند. از طرفی، اهمیت املا در آزمون‌های بین‌المللی زبان مانند آیلتس و تافل سنجیده و برای آن امتیاز در نظر گرفته‌شده‌است. بنابراین، اهمیت تمرین املای صحیح با آموزش زبان از پایه شروع می‌شود و تا سطوح پیشرفته ادامه دارد.

 

روش یادگیری املای زبان انگلیسی

همانطور که برای حفظ کردن لغات انگلیسی از روش‌های مختلف و اهمیت سبک‌های یادگیری صحبت کردیم، برای اینکه بدانیم چگونه املا زبان را یاد بگیریم، ۳ روش‌ موثر یادگیری املای زبان انگلیسی وجود دارد. در ادامه به بررسی این روش‌ها می‌پردازیم.

چگونه املا زبان را با لگو یاد بگیریم
استفاده از لگو و اسباب بازی ها برای تقویت املا زبان مناسب هستند.

۱- سبک‌ های یادگیری

بهتر است بدانید اینکه آشنایی با سبک‌های یادگیری با اینکه چگونه املا زبان را یاد بگیریم رابطه مستقیمی دارد. به عبارتی، سه سبک یادگیری اصلی املای صحیح کلمات وجود دارد. گروه اول زبان‌آموزانی هستند که حافظه شنیداری دارند و با شنیدن بهتر یاد می‌گیرند. گروه دوم، افرادی هستند که حافظه دیداری دارند و کلمات را با خواندن از متون چاپ شده و یا نوشتن بهتر یاد می‌گیرند. گروه سوم، افرادی هستند که با تحرک مثل صحبت کردن و حرکات بدنی یادگیری بهتری دارند.

[sc name=”paligelot_banner”][/sc]

۲- آشنایی با اشتباهات رایج املای زبان

علاوه بر سبک یادگیری، آشنایی با اشتباهات رایج املای زبان روشی مطلوب برای یادگیری املای زبان است. برای مثال، یکی از رایج‌ترین اشتباهات املای زبان حذف حروف صدا دار است. این اشتباه گاه آن‌چه نوشته‌اید را بی معنی و گاهی معنای آن را تغییر می‌هد. مثلا:

Robe vs. Rob

Seat vs. Set

Snack vs. Snake

یکی دیگر از اشتباهات رایج املای زبان، کلماتی هستند که آوای تقریبا مشابهی دارند اما به مفاهیم متفاوتی اشاره می‌کنند. به مثال‌های زیر دقت کنید:

Ship vs. Sheep

Sit vs. seat

Pick vs. Peek

از طرفی در برخی از کلمات انگلیسی با جا به جایی یک حرف معنای یک کلمه تغییر می‌کند. به مثال‌های زیر دقت کنید:

Quiet vs. Quite

Angel vs. Angle

 برای یادگیری سریع‌تر املای زبان، سعی کنید با روش نقشه کشی ذهنی کلمات مشابه را برای خودتان دسته‌بندی کنید. هنگام نوشتن این دسته از کلمات معنی، تلفظ و یک مثال از آن کلمه در جمله را یادداشت کنید. به همین ترتیب، کم‌کم زمانی که داستانی می‌خوانید، فیلمی تماشا می‌کنید یا به آهنگی گوش می‌دهید کلمات در ذهن شما فعال‌سازی خواهند شد و متناسب با موضوع کلمه درست به راحتی را تشخیص خواهید داد.

یادگرفتن املای صحیح انگلیسی و خواندن
خواندن متون انگلیسی متنوع شما را با انواع کلمات آشنا می‌کند و توجه شما را به کلمات مشابه جلب خواهد نمود.

۳- چگونه با قوانین املا زبان را یاد بگیریم؟

واقعیت این است که حفظ کردن قواعد نه تنها برای گرامر بلکه برای املای زبان هم کار سخت هم فرایند پیچیده‌ای است. اما چند قانون ساده وجود دارند که در اکثر اوقات می‌توانید از آن‌ها برای نوشتن املای صحیح کلمات انگلیسی استفاده کنید. به جدول زیر دقت کنید.

کلماتی که به v ختم می‌شوند در آخر حرف e می‌گیرند. effective shave  ve –
همیشه حرف i قبل از e قرار می‌گیرد مگر آنکه حرف c قبل i قرار گرفته باشد. believe receive  cie –
هنگام اضافه کردن پسوند به کلماتی که به e ختم می‌شوند حرف e را حذف نمی‌کنیم. lovely  useful e –
حرف q با حرف u همراه می‌شود. quick unique qu –

 

اگرچه برای موارد بالا استثنا وجود دارد، به ذهن سپردن این قوانین نوشتن بسیاری از کلمات را ساده‌تر می‌کند.

[sc name=”gelat504″][/sc]

همانطور که ملاحظه کردید، اینکه چگونه املای زبان را یاد بگیریم خیلی پیچیده نیست. تنها مسئله مهم دقت و نکته برداری تفاوت‌ها است. در ادامه قصد داریم منابع آموزش املای انگلیسی را به شما معرفی کنیم که هم قواعد املای انگلیسی را یاد بگیرید، هم آن را تمرین کنید.

بازی فکری و تقویت املا
بازیهای فکری و اسباب بازیها می‌توانند نقش موثری در اینکه چگونه املا را یاد بگیریم داشته باشند.

چگونه املا زبان انگلیسی را یاد بگیریم؟

به دلیل اهمیت املای صحیح کلمات و تاثیر آن بر چهار مهارت زبانی، منابع زیادی در دسترس هستند. برای شروع، ابتدا مطابق آنچه در ابتدا صحبت کردیم با شناخت سبک یادگیری منبع مناسب خودتان را انتخاب کنید. شما می‌توانید هر هفته یک الی دو ساعت به تمرین و تقویت املای زبان انگلیسی اختصاص دهید.

کتاب آموزش دیکته انگلیسی

کتاب Vocabulary and Spelling Success یکی از کامل‌ترین مجموعه‌های تمرین و آموزش املای انگلیسی است. همچنین، کتاب ۱۰۱ Spelling Roles که به ارائه قواعد املای انگلیسی می‌پردازد بین زبان‌آموزان محبوب است. این کتاب‌ها با روشی ساده و با تمرینات متنوع شما را با کلمات مختلف و نحوه نگارش آن‌ها آشنا می‌کنند.

چگونه املا زبان را یاد بگیریم
برای تمرین املا از نوشتن و رونویسی از متون انگلیسی غافل نشوید!

نرم افزار آموزش املا انگلیسی

یکی از نرم‌افزارهای مجازی آموزش املای انگلیسی  dailydictation می‌باشد. نکته فوق‌العاده خوب این نرم‌افزار مجازی قابلیت انتخاب سطح (مبتدی، آیلتس و زبان عمومی) است. همچنین، برای هر سطح مفاهیم به شکل مختلفی برای تقویت املای انگلیسی استفاده می‌شود.

چگونه با سایتهای آموزشی املا زبان را یاد بگیریم؟

برای آموزش و تمرین املای زبان، چندین سایت خوب وجود دارند. اما در این قسمت ۳ سایت برتر را معرفی می‌کنیم. وبسایت اول Breaking News English Dictations می‌باشد. در این وبسایت با لیست متنوعی از موضوعات تمرین دیکته روبرو خواهید شد که با انتخاب هر کدام وارد صفحه جدید شده و آنچه می‌شنوید را تایپ می‌کنید. پس از اتمام انجام کار، متن شما اصلاح خواهد شد.

زبان‌آموزان سطوح مقدماتی نیز می‌توانند از فایل‌های صوتی تمرین املا زبان سایت  ESLfast استفاده نمایند. و جذاب‌ترین سایت املای انگلیسی Lyrics Training است. در این سایت می‌توانید به آهنگ‌های مورد علاقه‌تان گوش کنید و املای متن آهنگ‌ را تمرین کنید. پیشنهاد می‌کنیم در مورد تاثیر موسیقی بر یادگیری بخوانید.

استفاده اپلیکیشن

برنامه‌ی VOA Learning English Dictation یکی از ابزارهای آموزش و تمرین دیکته کلمات با استفاده از متن‌های روزانه است. به این شکل که شما اخبار روزانه را چندین بار گوش خواهید کرد و همزمان آنچه می‌شنوید را تایپ می‌کنید. همچنین، در صورتی که با معنای کلمات آشنا نباشید، معنای کلمات به شما نشان داده خواهد شد. با این برنامه، نه تنها دانش گرامری، کلمه و مهارت شنیداری شما ارزیابی خواهد شد، بلکه به نقاط ضعف خود پی می‌برید. علاوه بر این، با این اپلیکیشن‌ و برنامه‌های مشابه می‌توانید تندخوانی را تمرین کنید. زیرا به دلیل بالا بردن تمرکز و تمرین عبارت خوانی در کیفیت یادگیری املا زبان و مهارت شنیداری شما موثر است.  

اپلیکیشن برای تقویت املای انگلیسی
استفاده از سایت های مکالمه زبان برای چت کردن روی تقویت املا تاثیر دارد.

چگونه با ویدیو املا زبان را یاد بگیریم؟

خوشبختانه مدرسین انگلیسی‌زبان ویدیوهای آموزشی متنوع و جذابی برای آموزش اینکه چگونه املا زبان را یاد بگیریم روی یوتیوب قرار می‌دهند که می‌توانید در دفتری از روش‌های مختلف یادداشت برداری برای نوشتن نکات بهره بگیرید. دو کانال یوتیوبی آموزش املا و آواهای انگلیسی Pronunciation with Emma و English with Adriana هستند. استفاده از این ویدیوها، به تقویت تلفظ زبان شما نیز کمک می‌کند.

همچنین، همانطور که در مقاله آموزش زبان با انیمیشن صحبت کردیم، می‌توانید از زیرنویس فیلم‌ها و انیمیشن‌ها برای یادگیری لغات و املا کلمات استفاده کنید. به این صورت محدودیتی درمورد اینکه املا زبان را چگونه و با چه منابعی یاد بگیریم وجود ندارد. 

چگونه املای زبان انگلیسی را تقویت کنیم؟

آموزش املا معلم محور نیست، بلکه با فعالیت‌های گروهی و یک سازماندهی قابل تدریس است. حتی، زبان‌آموزان می‌توانند با منابع درسی خود املای زبان انگلیسی را تقویت کنند. بازی‌ها و روش‌هایی که در ادامه به آن اشاره کرده‌ایم در کلاس و خارج کلاس قابل اجرا هستند. 

چگونه املا زبان را یاد بگیریم
روش “چشم پرنده” هم برای یادگیری کلمات جدید و هم جهت به خاطر سپردن املا صحیح کلمات موثر است.

۱- تقویت املا با فایل‌های صوتی کتاب 

گاهی نیازی به تهیه منابع مختلف نیست. به عبارتی، منابعی که برای تمرین مهارت شنیداری یا خواندن استفاده می‌کنید نیز به تقویت املا کمک می‌کند. نکته جالب‌تر این است که این تمرین نیاز به پارتنر ندارد.

برای مثال، یکی از فایل‌های لیسنینگ کتاب درسی یا کمک‌درسی خود را انتخاب کنید و به هر فایل سه بار گوش دهید.

  • به گفتگو گوش کنید و از هر جمله که می‌شنوید چند کلیدواژه بنویسید.
  • بار دیگر گوش کنید و اطلاعات دقیق‌تری در مورد هر کلید واژه بنویسید.
  • در مرتبه سوم جزییات بیشتری را به شکل جمله یادداشت کنید. 

پس از اتمام این فرآیند مطالبی که به شکل متن نوشته‌اید با متن فایل صوتی مقایسه کنید. انجام این فرآیند برای اخبار صوتی و مکالمه‌های واقعی نیز امکان پذیر است.

بازی کارتی برای تقویت املای زبان انگلیسی
از بازی‌های کارتی یا پازل‌ها برای تمرین املا و حفظ کردن کلمات استفاده کنید.

۲- روش‌هایی در قالب بازی برای تقویت املا

اگرچه یادگیری املا زبان سخت است، بازی‌ها یادگیری را ساده و لذت بخش می‌کند. برای مثال، Dictogloss  و Alternate sentences بازی‌های خوبی برای تقویت املا زبان‌آموزان هستند و معلمین می‌توانند در کلاس استفاده کنند.

  • بازی دیکته تفسیری

بازی Dictogloss یا دیکته تفسیری هم برای املا هم برای تقویت گرامر کاربردی است. در این بازی باید مدرس متن کوتاهی برای گرامر درس انتخاب کند. سپس آهسته از روی متن بخواند و زبان‌آموزان فقط گوش کنند. در مرحله بعد زبان آموزان به معلم گوش می‌کنند و به روش یادداشت برداری کرنل نکته‌برداری می‌کنند. هم‌اکنون مدرس از زبان‌آموزان می‌خواهد که با استفاده از نکته برداری‌ها متنی که شنیده‌اند را با بار سوم بازنویسی کنند. و سپس فرصتی دارند که با پارتنر خود به پرسش و پاسخ برای رسیدن به متن دقیق‌تر و اطمینان از املای کلمات بپردازند.

  • بازی تعویض جملات

مشابه بازی بالا، با بازی alternate sentences می‌توانید دو متن تهیه و زبان‌آموزان خود را به گروه‌های دو نفره تقسم کنید. هر دو متن باید مشابه باشند اما جای خالی آن‌ها متفاوت. نسخه اول برای زبان‌آموز اول و نسخه دوم برای پارتنر او است. از زبان‌آموزان خود بخواهید یک دقیقه از روی متن خود بخوانند و به نوبت با یکدیگر به پرسش و پاسخ بپردازند تا اطلاعات متن هر یک تکمیل شود. این بازی باعث می‌شود در فضای شلوغ کلاس و شرایط واقعی کلمات را بشنوند و سعی کنند املای صحیح کلمات را از پارتنر خود پرسیده و یادداشت کنند.

اگرچه در توضیحات بالا به فعالیت‌های کلاسی اشاره کردیم، زبان‌آموزان می‌توانند با دوستان خود به انجام این فعالیت‌ها و دیگر بازی‌ها بپردازند.

چگونه املا زبان را با پارتنر یاد بگیریم
گاهی در نقش معلم برای پارتنر خود املا بگویید و متن یکدیگر را اصلاح کنید.

نکاتی برای معلمان 

تمرین دیکته را دو بار در هفته و اول ساعت کلاسی قرار دهید. از زبان‌آموزان خود بخواهید یک دفتر جداگانه برای تمرین املا داشته باشند. به آن‌ها آموزش دهید در صفحه سمت چپ قواعد املای انگلیسی را بنویسند و در صفحه سمت راست تمرین املا انجام دهند.

متناسب سطح زبان‌آموزان در انتخاب کلمات عمل کنید و سعی کنید از کلماتی استفاده کنید که با آن‌ها آشنایی دارند. همچنین، اگر برای تمرین املا از متن استفاده می‌کنید، از انتخاب متون طولانی و سخت خودداری کنید. علاوه بر این، سعی کنید مدت زمان تمرین املا از ۱۰ دقیقه بیشتر نشود و حداکثر دو بار از روی متن بخوانید.

پس از تصحیح نوشته‌های زبان آموزان اشتباهات را با رنگ مخالف مشخص کنید و املای صحیح کلمات را بنویسید. زبان‌آموزان می‌بایست در صفحه سمت چپ دفتر خود شکل درست آن کلمات را بنویسند.

اگرچه دیکته یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های آموزش زبان است، آموزش صحیح آن دانش پیش‌زمینه‌ی زبان‌آموزان را فعال می‌کند. همچنین، رعایت تمامی این نکات کوچک کلاس را از حالت خسته‌کننده خارج می‌کند. همانطور که استفاده از منابع کمک آموزشی و روش‌ های یادگیری املای زبان انگلیسی در کلاس نیز امکان پذیر است.

 

یادگیری واقعی و اصولی زبان انگلیسی

اگر میخوای انگلیسی واقعی رو بر اساس مهارت های یادگیری و نوروساینس و به کمک ابزار هایی مثل نقشه کشی ذهنی یاد بگیری، همین حالا روی لینک زیر کلیک کن. ایمپکت بر اساس متد علمی و معروف تاپ ناچ طراحی شده و همه مهارت های زبان رو با کمک فیلم، سریال و داستان بهتون آموزش میده.
برای دریافت دوره + اطلاعات تکمیلی در دکمه روبرو استفاده نمایید.

 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *