H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

نکات مهم اسپیکینگ آیلتس

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

نکات مهم اسپیکینگ آیلتس

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

نکات مهم اسپیکینگ آیلتس برای گرفتن نمره دلخواه

فهرست مطالب

از میان تمامی مهارت‌های آزمون آیلتس، موفقیت در آزمون اسپیکینگ به تمرین و ممارست بیشتری هنگام آمادگی آزمون آیلتس نیاز دارد. حتی ممکن است از الان نگران مصاحبه آیلتس باشید. اما، برای اینکه نمره مدنظر خود را کسب کنید، نکات مهمی وجود دارد. در این مقاله به بررسی نکات مهم اسپیکینگ آیلتس می‌پردازیم و با خواندن این مطلب متوجه خواهید شد باید روی چه نکاتی تمرکز کنید و نمره شما تحت تاثیر چه عواملی است. علاوه بر این، با قسمتهای مختلف آزمون اسپیکینگ و زمان‌بندی آن‌ها آشنا خواهید شد.

اسپیکینگ آیلتس

نکات مهم اسپیکینگ آیلتس

علاوه بر اینکه آمادگی برای آزمون آیلتس نیازمند توجه به ضوابط آزمونی است، آزمون اسپیکینگ هم برای خود قوانین و مقرراتی دارد. دانستن نکات زیر در آشنایی کلی و عملکرد شما مستقیما تاثیرگذار است. این قوانین شامل موارد زیر است:

 • آزمون اسپیکینگ یک مصاحبه رو در رو (face to face) می‌باشد. 
 • برای تمامی شرکت‌کنندگان در آزمون آیلتس (چه جنرال چه آکادمیک) تنها یک نوع سوال وجود دارد.
 • حتی اگر در آزمون اینترنتی آیلتس شرکت کنید، مصاحبه رو در رو انجام می‌شود و تفاوتی با حضور فیزیکی ندارد.
 • کل زمان مصاحبه شما ضبط خواهد شد.
 • آزمون اسپیکینگ آیلتس یک مصاحبه غیررسمی است.
 • اگزمینز آیلتس که از شما سوالات را می‌پرسد در پایان مصاحبه به شما نمره خواهد داد.
 • این مصاحبه حدودا بین ۱۱ تا ۱۴ دقیقه به طول می‌انجامد.
 • اگزمینر زمان مصاحبه و تفصیل پاسخ‌های شما را کنترل می‌کند. 
 • این آزمون شامل چند بخش است: الف) بررسی کارت شناسایی و سلام و احوال پرسی
  ب) ۴ الی ۵ دقیقه پاسخگویی به سوال و پاسخ بخش اول
  پ) ۱ الی ۲ دقیقه گفتگو برای بخش دوم
  ت) ۴ الی ۵ دقیقه برای بحث بخش سوم
 • اگر به تمامی سوالات به خوبی پاسخ دهید، ممکن است با پاسخ ندادن به یک سوال باز هم نمره خوبی کسب کنید.
[sc name=”paligelot_banner”][/sc]

توجه داشته باشید که ۴ فاکتور مهم در نمره‌دهی این آزمون تاثیرگذار است که در ادامه به آن می‌پردازیم. 

نکات آمادگی آزمون اسپیکینگ آیلتس

۴ عامل مهم اسپیکینگ آیلتس

در آزمون اسپیکینگ، تلفظ، لغات، گرامر و انسجام بیان هر کدام ۲۵ درصد در نمره اصلی نقش ایفا می‌کنند.  البته، به نسبت متناسب با نمره هدف‌تان می‌توانید بر توانایی هر یک از این ۴ عامل تمرکز کنید. اما چه نکات مهمی را باید برای موفقیت در کسب نمره مد نظر در نظر گرفت؟ 

تلفظ

برای کسب نمره مطلوب از قسمت تلفظ، باید با جدول فونتیک (تصویر زیر) آشنا باشید و هر حرف را به طور واضح تلفظ کنید. نکته بعدی این است که هر کلمه سیلاب مشخصی دارد و برخی از سیلابها تکیه می‌گیرند. حتما در رابطه با قوانین تکیه کلمات مطالعه کنید. علاوه بر تکیه کلمات، جملات هم داری تکیه هستند و معمولا کلیدواژه جملات با تکیه تلفظ می‌شوند. صداهای ضعیف در زبان انگلیسی را بشناسید تا طبیعی و روان صحبت کنید. و نکته مهمتر که باید بدانید آن است که در انواع جملات (امری، خبری یا سوالی) تن افزایشی یا کاهشی است. پس به اندازه کافی در این زمینه مطالعه و تمرین داشته باشید. 

فونتیک زبان انگلیسی

دامنه لغات

بخشی از جذابیت بیان شما متاثر از تنوع در کلماتی است که هنگام مصاحبه اسپیکینگ آیلتس استفاده می‌کنید. این تنوع کلمات فقط دایره لغات شما مرتبط نیست بلکه شامل کلمات ربطی و عبارات می‌شود. به همین منظور، می‌توانید از جدول زیر که شامل تنوع لغات می‌شود برای کسب نمره بهتر از این بخش استفاده نمایید. 

and, also, as well as, another reason is برای دادن اطلاعات بیشتر درباره یک موضوع
now, at the moment, at present, right now, these days, in the past, before, then, at that time, years ago, when I was younger عبارات زمانی
I think one important thing is, I guess one difference is/ I suppose the main difference between x and y is برای بیان نظرات
I guess it’s because/ the main reason is/ It was caused by/ I reckon the only answer is to/ The best way to solve this is برای بیان روابط علی معلولی
for example/ for instance/ such as/ like برای ارائه مثال
but, on the other hand, while, though, although, or برای نشان دادن تضاد
What I mean/ What I want to say is/ As I was saying برای ارائه توضیح بیشتر

لازم به ذکر است، کاربرد هر یک از موارد مذکور متفاوت است و باید حتما از دیکشنری انگلیسی کاربرد آن‌ها را مطالعه کنید.


بیشتر بخوانید: یادگیری اصطلاحات انگلیسی


تسلط بر گرامر

وقتی Band Score Descriptors را مطالعه کنید، خواهید دید که شما باید بتوانید از ساختارهای گرامری پیچیده در جمله‌بندی‌های خود استفاده کنید (جملات ۳ نوع هستند: ساده، مرکب و پیچیده). این به این معنا است که صحبت شما باید دربرگیرنده ترکیبی از جملات وابسته و مستقل به همراه مثالهایی برای تایید نظرتان باشد. همچنین، باید هنگام صحبت کردن توانایی استفاده از انواع افعال، اشکال مقایسه‌ای، عبارات اسمی، جملات شرطی و افعال مجهول را داشته باشید. برای تقویت ساختارهای مختلف گرامری، حتما به طور مستمر به سخنرانی‌های انگلیسی مانند Ted Talk گوش کنید و به مرور هنگام صحبت کردن این ساختارها را به طور صحیح تمرین کنید. بهتر است با یکی از ۷ سایت برتر مکالمه زبان انگلیسی با دوستی به تمرین اسپیکینگ بپردازید. 

اسپیکینگ

ارتباط معنایی

Coherence یا انسجام و ارتباط معنایی هنگام صحبت کردن باعث می‌شود اگزمینر صحبت شما را به طور واضح متوجه شود و این نکته را دریافت کند که شما می‌توانید صحبت‌هایتان را در یک ساختار نظام‌مند ارائه کنید. برای تقویت انسجام گفتار، سعی کنید از جدولی که در بالا ارائه شد استفاده کنید و ایده‌ها را بر اساس اهمیت یا زمان سازماندهی کنید. نمونه‌ای از ساختارهای منسجم در زیر آورده شده است:

Firstly, secondly, lastly

Some people think, while others

On the one hand, on the other hand

First of all, second of all

To begin with, another, one more

اکنون که با ۴ عامل موثر در نمره‌دهی آیلتس آشنا شدید، به شما ۸ مورد از نکات مهم اسپیکینگ آیلتس آموزش داده می‌شود.


بیشتر بخوانید: نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی چیست و چه اهمیتی دارد؟


۸ ترفند برای موفقیت اسپیکینگ آزمون آیلتس 

همانطور که گفته شد، موفقیت شما در آزمون اسپیکینگ تحت تاثیر عوامل مختلفی است. در ادامه ۸ ترفند به شما معرفی می‌کنیم تا عملکرد مناسبی داشته باشید.

کتاب اسپیکینگ آیلتس

۱- از فیلرها استفاده کنید

اگرچه گفته می‌شود از فیلرها برای مصاحبه آیلتس استفاده نشود، هنگامی که نیاز به تامل دارید یا به دنبال کلمه مناسب جمله خود هستید می‌توانید از فیلرهای مشخص و کاربردی موقعیت استفاده نمایید. برای مثال: like, how can I put it برای تامل، actually, basically برای تاکید، I mean برای شفافیت بحث هستند.

[sc name=”gelat504″][/sc]

۲- از کلمات و عبارات غیررسمی استفاده کنید

مصاحبه آیلتس یک آزمون صد در صد غیر رسمی است. بنابراین، استفاده از کلمات و عبارات غیررسمی متداول است. برای مثال، کاربرد کانترکشنها it’s، isn’t, should’ve, gonna wanna مشکلی ندارد. یا لازم نیست از nontheless به جای but استفاده کنید. می‌توانید نمونه پاسخ‌ به سوالات را از اینجا بخوانید.


بیشتر بخوانید: بهترین اپلیکیشن های آموزش زبان


۳- از پاسخگویی به موضوع اصلی متفرق نشوید

در بخش‌های مختلف، محوریت سوالات متفاوت است و میزان مشخصی از پاسخ انتظار می‌رود. به عنوان مثال، در قسمت اول معمولا سوالاتی کلی پرسیده می‌شد و پاسخ‌های کوتاه بدهید (دقت کنید که با پاسخ بله/خیر به نمره خوبی نخواهید رسید). یا در بخش دوم، هنکام پاسخگویی اگزمینر صحبت شما را قطع نخواهد کرد و شما فرصتی حدود ۱ الی ۱ و نیم دقیقه برای بهترین عملکرد بیان نظراتتان با ارائه مثال و جزییات کافی دارید. و قسمت سوم که عمیق‌ترین سوالات پرسیده می‌شود، هرچه قدر دانش زبان شما (از جمله ۴ عامل اصلی که پیشتر معرفی شد) بهتر باشد موفق‌تر خواهید شد و پاسخ قابل قبولی ارائه خواهید داد. 

[sc name=”paligelot_banner”][/sc]

۴- یکی از نکات مهم اسپیکینگ آیلتس: برای هر پاسخ مقدمه، بدنه و نتیجه گیری داشته باشید

نکته‌ی مهم در رابطه به مورد شماره ۳، داشتن ساختاربندی مشخص هنگام سازماندهی به ایده‌ها است. به عبارتی، به جای اینکه از موضوع دور شوید، ابتدا با مختصر اشاره‌ای به احساستان نسبت به سوال شروع کنید(می‌توانید بگویید: به نظرم پاسخ دادن به این سوال کمی دشوار است اما ..)، سپس نقطه نظرتان را به طور شفاف بیان کنید (ترجیحا یکی از گزینه‌های موجود را انتخاب کنید) و برای دیدگاه‌تان دلایل و توضیحات مرتبط و کافی ارائه دهید (در اینجا می‌توانید از جدول کلمات ربطی استفاده کنید) و نهایتا در یک جمله کوتاه بحث را جمع‌بندی کنید.


بیشتر بخوانید: حفظ کردن لغات انگلیسی به ساده ترین روش ممکن 


۵- عادت کنید به «چرایی» هر موضوع پاسخ دهید

یکی از نکات مهم اسپیکینگ آیلتس این است که از قبل آماده پاسخ دادن به «چرا» باشید. به عبارتی، متداولترین پرسش مصاحبه آیلتس توضیح دلیل رخدادها یا باورها است. بنابراین، تمرین کنید خودتان را برای توضیح و تبیین موضوعات مختلف به چالش بکشید. 

پادکست تقویت اسپیکینگ
برای آشنایی با موضوعات مختلف و یادگیری لغات کاربردی اسپیکینگ آیلتس این پادکست را پیشنهاد می‌کنیم.

۶- از عبارت‌های کلیدی(Key Phrases) به جا استفاده کنید

همه ما می‌دانیم که بخش زیادی از زمان آمادگی آزمون آیلتس به حفظ کردن و تکرار ساختارها و عبارتهای کلیدی می‌گذرد. اما کمی خلاقیت در این زمینه لازم است و باید بدانید در جای درست از کدام نمونه ثبت شده در ذهنتان استفاده کنید. تعدادی از این عبارات را در حدول زیر مطالعه می‌کنید:

in my experience/over time/ back when I was بیان نظرات شخصی
speaking for myself/ in my view/ for me بیان نقطه نظر فردی
I’m sure that/ there’s no way تاکید بر نظریات فردی خود

۷- هیچ وقت نگویید «نمیدانم»

ممکن است حتی با تمرین و تمرکز بر تنوع موضوعات مختلف، در جلسه مصاحبه با سوالاتی روبرو شوید که در رابطه با آن اطلاعات کافی ندارید یا مضطرب هستید (البته اگر سوال را متوجه نشدید حتما از اگزمینر مودبانه خواهش کنید سوال را برای شما پارافریز کند). در این شرایط، آرامش خود را حفظ کنید و سعی کنید همان اندک اطلاعات خود را بیان کنید. سکوت شما نشانه خوبی نیست و اگزمینر تنها قصد دارد دانش زبانی شما را بسنجد نه اطلاعات عمومی‌تان را. پس خلاقانه چالش را حل کنید و هرچند کوتاه پاسخ دهید. 

بهترین اپلیکیشن‌های اسپیکینگ
با استفاده از دو اپلیکیشن معرفی شده می‌تواند با نمونه پاسخ به سوالات مختلف آزمون آیلتس و نکات مهم اسپیکینگ آیلتس آشنا شوید.

[sc name=”gelat504″][/sc]

 

۸- در مورد سوالات مبهم سوال کنید

اگزمینر سوالات را از دفترچه سوال می‌خواند. بنابراین، همانطور که گفته شد اگر در سوال نقطه ابهامی احساس کردید سوال کنید (البته زیاد سوال نپرسید). نمونه این موضوع کلمه home است که گاه به محل زندگی و گاهی کشور محل تولد اشاره دارد. دقت کنید که سوال را با سوال جواب ندهید و سعی کنید بی‌قفه به آنچه منطقی است پاسخ دهید. 

جمع‌بندی؛ نکات مهم اسپیکینگ آیلتس

در این مقاله، به نکات مهم اسپیکینگ آیلتس اشاره کردیم و از مهارت‌ها و نقاطی که باید هنگام آمادگی برای مصاحبه به آن توجه کنید تا نکات چند دقیقه مصاحبه  صحبت کردیم. آزمون اسپیکینگ هم مانند دیگر آزمون‌ها چالش‌برانگیز است ولی با تمرین و دقت به اسانداردهای تعریف‌شده در سیستم نمره‌دهی آزمون اسپیکینگ آیلتس همه نگرانی شما حل خواهد شد. کافی است بر اساس برنامه ریزی مشخص و منابع صحیح از جمله دیکشنری و با راهنمایی پارتنر برای آزمون آمادگی پیدا کنید. فراموش نکنید که آرامشتان را حفظ کنید و با تمرکز بهترین عملکرد خود را در مصاحبه نشان دهید. 

یادگیری واقعی و اصولی زبان انگلیسی

اگر میخوای انگلیسی واقعی رو بر اساس مهارت های یادگیری و نوروساینس و به کمک ابزار هایی مثل نقشه کشی ذهنی یاد بگیری، همین حالا روی لینک زیر کلیک کن. ایمپکت بر اساس متد علمی و معروف تاپ ناچ طراحی شده و همه مهارت های زبان رو با کمک فیلم، سریال و داستان بهتون آموزش میده.
برای دریافت دوره + اطلاعات تکمیلی در دکمه روبرو استفاده نمایید.
به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *