H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

فواید موسیقی برای مطالعه چیست ؛ مثبت یا منفی؟!

فهرست مطالب

احتمالا شما هم شنیدهاید که موسیقی برای مطالعه مفید است. بله، مطالعات نشان داده است که موسیقی اثرات مثبت زیادی بر بدن و مغز انسان دارددر واقع موسیقی هر دو سمت چپ و راست مغز را بهطور همزمان فعال میکند. فعال شدن هر دو نیمکره میتواند یادگیری را به حداکثر برساند و باعث تقویت حافظه شودتأثیر موسیقی بر بدن و مغز خود را بشناسید و ببینید چقدر با موسیقی بهتر مطالعه می‌کنید!

آیا فواید موسیقی برای مطالعه حقیقت دارند؟

سوال خوبی استبه طور کلی، موسیقی روحیه ما را در حین مطالعه بهتر می‌کند؛ اما از طرفی هم حواس ما را پرت میکند که باعث پایین آمدن کیفیت مطالعه میشود. بنابراین اگر می‌خواهید موسیقی روی مطالعه شما تاثیر خوب بگذارد و درصد مزاحم بودن موسیقی را کاهش دهید، موسیقی را انتخاب کنید که خلق و خوی شما را خوب نگه می‌دارد. تاثیر موسیقی بر یادگیری کاملا مثبت است. اما به شرطی که موسیقی مناسبی را برای مطالعه انتخاب کرده باشید. 

موسیقی برای مطالعه

موسیقی به کاهش استرس دانش‌آموزان کمک میکند

در وسط یک ترم شلوغ، استرس دانشآموزان بالا می‌رودهمین بهترین دلیل است تا درس‌های خود را با پخش موسیقی مرور کنید؛ زیرا ثابت شده است که یکی از راهکارهای غلبه بر استرس، موسیقی استتحقیقات نشان میدهد که دانش‌آموزان باید به موسیقی گوش دهندموسیقی یک کاهش‌دهنده استرس در افراد سالم یا دارای مشکلات سلامتی است

گوش دادن به موسیقی آرام‌بخش می‌تواند فشار خون، ضربان قلب و ‌سطح اضطراب را در بیماران قلبی کاهش دهد. بنابراین بهتر است قبل از شروع مطالعه و برای مقابله با استرس، هدفون‌ را روی گوشتان بگذارید! مردم اغلب موسیقی‌ را گوش می‌دهند که می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند؛ زیرا به آن‌ها کمک می‌کند تا از این طریق با استرس مقابله کنند

اگر زندگی کنکوری باعث شده است که کمی احساس افسردگی، گیجی یا حواسپرتی کنید، ممکن است ایده خوبی باشد که کمی موزیک گوش دهیدموسیقی برای مطالعه نه تنها به افزایش تمرکز شما کمک می‌کند‌؛ بلکه باعث می‌شود تا استرس را از خود دور کنید و انگیزه خود برای یادگیری را افزایش دهید.

موسیقی برای مطالعه

موسیقی اضطراب امتحان را کاهش می‌دهد

اضطراب میتواند به یک مشکل فلج‌کننده برای دانشآموزان تبدیل شودچگونه دانشآموزان میتوانند آن را شکست دهند؟ مثلا فکر کنید وسط هر ترم، مدرسه به شما یک ماساژ آرامبخش و رایگان هدیه دهدمطمئنا پس از این تجربه، با اضطراب و تنش کمتری درس خواهید خواند

از آنجا که ماساژ گرفتن برای همه قابل دسترس نیست؛ بنابراین بهترین انتخاب موسیقی برای مطالعه است. باورنکردنی نیست؛ اما یک مطالعه نشان داد که تأثیر موسیقی بر اضطراب، مشابه تأثیر ماساژ است! آهنگهای مورد علاقه شما میتواند به اندازه یک ماساژ اضطراب را کاهش دهد

دانش‌آموزان مضطرب باید قبل از رفتن به کتابخانه، هدفون خود را روی گوش قرار دهندآنها بلافاصله احساس آرامش و آمادگی برای مطالعه کتاب‌های درسی خود خواهند کرد. اگر شما جزو دانش‌آموزانی هستید که از اضطراب و استرس رنج میبرید، سعی کنید در حین مطالعه به موسیقی رپ گوش دهید

مطالعه‌ای که توسط دانشگاه کمبریج انجام شد که نشان داد موسیقی هیپهاپ تأثیر نشاط‌آوری بر شنوندگان خود دارد. موسیقی رپ میتواند به دانش‌آموزان در پذیرش، مدیریت و مقابله بهتر با مسائل مربوط به سلامت روان کمک کند


همچنین بخوانید: روش های رفع استرس شب امتحان


 

با موسیقی عملکرد خود را بهبود بخشید

موسیقی برای مطالعه

موسیقی به افراد کمک می‌کند در موقعیت‌های پرفشار عملکرد بهتری داشته باشند. برای مثال بسکتبالیست‌هایی که درحین بازی‌ها ضعیف عمل می‌کنند، اگر ابتدا به موسیقی و اشعار جذاب و شاد گوش دهند، به میزان قابل ‌توجهی بهتر عمل خواهند کرد. بنابراین موسیقی برای مطالعه میتواند به دانشآموزان کمک کند تا از ذغالسنگ به الماس تبدیل شوند و تحت فشار بدرخشند.

موسیقی کمک میکند بیشتر تمرکز کنید

موسیقی بخش‌هایی از مغز را درگیر می‌کند که با دقت و پیش‌بینی اتفاقات مرتبط است. دانشمندان بر این باورند که انتخاب موسیقی در پردازش مغز تأثیرگذار است. یک مطالعه نشان داد تکنیک‌های موسیقی که 200 سال پیش توسط آهنگسازان استفاده می‌شد، چگونه به مغز کمک می‌کند تا اطلاعات دریافتی را سازماندهی کند. از این رو موسیقی را راهی برای درمان عدم تمرکز هنگام مطالعه می‌دانند. 

آثار موتسارت، باخ و بتهوون می‌توانند به دانش‌آموزان کمک کنند تا مطالب را دسته‌بندی کنند و همین برای مطالعه بسیار ارزشمند است.

موسیقی برای مطالعه

موسیقی برای بهبود عملکرد مغز ثابت شده است

شاید یکی از قانع‌کننده‌ترین دلایل برای گوش دادن به موسیقی درحین مطالعه این باشد که ثابت شده است موسیقی به بهبود عملکرد مغز کمک می‌کند. یک مطالعه قدیمی نشان داد که گوش دادن به موسیقی، به شرکتکنندگان در آزمون این امکان را میدهد که سوالات بیشتری را در زمان تعیین شده حل کنند و پاسخهای صحیح بیشتری دهند

تحقیقات جدیدتر نشان می‌دهد که اگر میخواهید عملکرد مغز خود را در حین مطالعه بهبود ببخشید، ابتدا باید ببینید که از گوش دادن به آن موسیقی لذت میبرید یا خیر! از طرفی کودکانی که درحین مطالعه و از سنین پایین (به ویژه قبل از هفت سالگی) به موسیقی گوش می‌کنند، مغز سالمتری دارند و کمتر از بیماریهای ذهنی مانند آلزایمر یا زوال عقل رنج میبرند

البته لازم نیست برای بهرهمندی از فواید موسیقی برای مطالعه، سن خاصی داشته باشیدفرقی ندارد که پشت کنکوری هستید یا دانشجوی ارشد؛ زیرا میتوانید تمرین مغز خود با موسیقی را از هم اکنون شروع کنید. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که هنگام مطالعه از هدفون و موزیک موردعلاقه خود استفاده کنید!


همچنین بخوانید: بهترین ساعت فعالیت مغز


 

موسیقی، حافظه، احساسات

موسیقی برای مطالعه

 

در سال‌های اخیر دو مطالعه انجام شده است تا ثابت کند موسیقی، حافظه و احساسات با هم مرتبط هستندمطالعه اول نشان داد که موسیقی برای بازیابی خاطرات، به عنوان یک محرک قوی عمل میکنددر طول مطالعه دوم، آهنگ‌های محبوب دوران کودکی و نوجوانی آنها پخش شد و از مغز دانش‌آموزان تصویربرداری شد.

سپس دانشآموز به سوالاتی درمورد آهنگ، از جمله آشنا بودن یا نبودن آن، لذت بردن از آن و اینکه آیا با اتفاق یا خاطره خاصی مرتبط است یا نه پاسخ میداد. این مطالعه نشان داد که موسیقی، حافظه و احساسات به شدت با هم در ارتباط هستنداین شواهد از این نظریه حمایت میکند که موسیقی برای مطالعه بسیار سودمند است.

آیا تا به حال فکر کردهاید که چرا حفظ اشعار یک آهنگ از حفظ جدول تناوبی عناصر آسان‌تر است؟  دلیلش این است که مغز شما به دنبال الگوهایی برای درک بهتر، یادآوری و پردازش اطلاعات استبه همین دلیل است که سازندگان موسیقی همیشه در آهنگ‌های خود قلاب می‌گذارند؛ زیرا بیشتر به عنوان کرم گوش یا لقمه جذاب شناخته می‌شود.

«کرم گوش» در سال 1979 توسط روانپزشک کورنلیوس اکرت ابداع شداین اتفاق زمانی رخ می‌دهد که بخشی از آهنگ برای مدت طولانی در سر شما گیر میکند و نمی توانید آن را فراموش کنیداتفاقا این هم یکی از راه‌های بهبود حافظه مغز شماست. برخی حتی معتقدند که فواید موسیقی برای مطالعه، لزوما به نوع موسیقی که گوش می‌دهید بستگی ندارد؛ بلکه باید ببینید چقدر در سرتان گیر می‌کند.

کرم گوش

مطالعه خود را با موسیقی کلاسیک تمام کنید

اکنون میدانیم که موسیقی و حافظه به شدت با هم مرتبط هستند و موسیقی برای مطالعه میتواند مفید باشدخب، این همه درس خواندن دیگر شما را خسته کرده استکتاب‌های درسی خود را می‌بندید و زیر پتو دراز می‌کشید؛ اما تمام مطالبی که خوانده‌اید هنوز در سرتان تکرار می‌شود

نمی‌توانید بخوابید؟ خب، موسیقی میتواند به شما کمک کند بعد از مطالعه به آرامش برسیدبله، ثابت شده است که گوش دادن به موسیقی کلاسیک، به‌طرز موثری بیخوابی دانش‌آموزان را درمان میکند و جایگزینی ایمن و ارزان برای داروهای خوابآور است.


حتما بخوانید: شرایط مطالعه؛ چگونه برای مطالعه آماده شویم


 

موسیقی میتواند حواس ما را پرت کند

از سوی دیگر موسیقی برای مطالعه میتواند باعث حواسپرتی شودشما وقتی درس می‌خوانید، از «حافظه کاری» خود استفاده میکنید. این یعنی اینکه چندین مطلب مختلف را به طور همزمان در ذهن خود نگه میدارید و پردازش میکنید.

تحقیقات ثابت کرده است که وقتی هنگام مطالعه موسیقی پخش می‌شود (به خصوص موسیقی با آواز) عملکرد حافظه کاری ما بدتر می‌شود. درنتیجه وقتی دانش‌آموز به موسیقی همراه با اشعار گوش می‌کند، درک مطلب برایش دشوار می‌شود

همچنین به نظر می‌رسد موسیقی، حواس افراد درون‌گرا را بیشتر از افراد برون‌گرا پرت می‌کند. شاید به این دلیل که درون‌گراها راحت‌تر تحریک می‌شوند. یک محقق استرالیایی تصمیم گرفت تا با انجام یک آزمایش، تاثیر موسیقی برای مطالعه (مثبت یا منفی) را کشف کند.

او از شرکت‌کنندگان خواست تا یک تکلیف نسبتا سخت را انجام دهند و به موسیقی کلاسیک گوش دهند. ریتم موسیقی هم آهسته یا سریع و هم آرام یا بلند بود. او متوجه شد عملکرد دانش‌آموزان زمانی افت می‌کند که آنها به موسیقی سریع و بلند (تقریبا مشابه صدای جاروبرقی) گوش می‌دادند.

موسیقی برای مطالعه

بالاخره درحین مطالعه به موسیقی گوش کنیم یا نه؟

به طور خلاصه: تحقیقات نشان میدهد که موسیقی برای مطالعه احتمالا خوب است؛ اما با رعایت برخی نکات. بهتر است:

  • موسیقی شما را در روحیه خوبی قرار دهد
  • خیلی سریع یا خیلی بلند نباشد
  • کمتر کلامی باشد
  • شما خیلی درونگرا نباشید
به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *