H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

بهترین کتاب‌های نجوم ؛ در میان ستارگان و سیارات

فهرست مطالب

بهترین کتاب‌های نجوم، جزو کتاب‌هایی که باید خواند هستند. آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که به آسمان نگاه کنید و درموردش کنجکاو شوید؟ حتی تصاویر روی غارها که متعلق به زمان‌های بسیار دور است هم نشان می‌دهد که آسمان، همواره برای انسان جذاب بوده است. یونانیان قدیم اجرام آسمانی را با خط‌هایی فرضی به هم وصل می‌کردند و آنها را به شکلی مشخصی (مثلا اسب یا خرس) تشبیه می‌کردند.

اخترشناسی یا همان نجوم، به معنای واقعی علم اسرارآمیزی است؛ زیرا دارای بی‌نهایت شگفتی‌ و حقایق ناشناخته می‌باشد. اگر شما هم به آسمان شب و نجوم علاقه دارید؛ اما شرایط رفتن به کلاس‌های نجوم را ندارید یا اگر درحال یادگیری مبانی نجوم هستید، می‌توانید از بهترین کتاب‌های نجوم استفاده کنید.

توضیحات ساده و روان، تصاویر ساده و مثال‌های کاربردی از نقاط مثبت اکثر این کتاب‌ها است. بسیاری از افراد برای بالا بردن اطلاعات خود درمورد نجوم، از این کتاب‌ها شروع میکنند. خیلی از افراد هم به خاطر علاقه و کنجکاوی، شروع به مطالعه نجوم و آشنایی با آن میکنند. در ادامه چند مورد از بهترین کتاب‌های نجوم را برای بزرگسالان، نوجوانان و کودکان معرفی خواهیم‌ کرد.


بیشتر بخوانید: سرانه مطالعه در ایران و جهان چقدر است؟


نجوم به زبان ساده – مایر دگانی

این کتاب واقعا جزو بهترین کتاب‌های نجوم می‌باشد؛ زیرا بسیار ساده نوشته شده است. اکثر منجمان (آماتور یا حرفه‌ای) ابتدا با خواندن این کتاب به علم نجوم علاقه‌مند شدند. کتاب نجوم به زبان ساده، بهترین انتخاب برای ورود به دنیای شگفت‌انگیز ستارگان و سیارات است. تاریخچه نجوم، جهان، کهکشان‌ها، ماهواره‌ها، قوانین کپلر، پیدایش منظومه شمسی، نحوه شکل‌گیری ستارگان، رصد آسمان بدون تلسکوپ و با چشم غیرمسلح، رصدآسمان با تلسکوپ و اطلاعات فراوان دیگری در فصل‌های این کتاب شگفت‌انگیز وجود دارد.

بهترین کتاب‌های نجوم

فرهنگ‌نامه نجوم و فضا – مجموعه نویسندگان

مطالب موجود در این فرهنگ‌نامه، توسط کارشناسان فضا و نجوم جمع‌آوری شده است. برای همین یک راهنمای کامل در علم نجوم محسوب می‌شود. همچنین حاوی تصاویر شگفت‌انگیز می‌باشد که تلسکوپ هابل آنها را گرفته است. این فرهنگ‌نامه می‌خواهد خوانندگان را با مبانی نجوم و آسمان شب آشنا کند. خوشبختانه اطلاعات این کتاب، در هر ویرایش آن به روز می‌شود. ویراش نخست این کتاب در جشنواره‌ رشد و کتاب برتر، به عنوانکتاب برگزیده معرفی شد. اطلاعات کاملی از تاریخ نجوم، انواع ستاره‌شناسی، کاوشگران فضایی، منظومه‌شمسی، کهکشان‌ها و ستاره‌شناسی آماتوری جزو مطالبی هستند که در این فرهنگ‌نامه وجود دارند.

بهترین کتاب‌های نجوم

ستاره‌شناسی به زبان آدمیزاد – استفن پی ماران  

برای کسانی که می‌خواهند یادگیری نجوم را با خواندن بهترین کتاب‌های نجوم آغاز کنند، ستاره‌شناسی به زبان آدمیزاد یک پیشنهاد عالی است. در این کتاب به مفاهیم اصلی، مهم و موضوعات بنیادین در علم نجوم پرداخته شده است. ستارگان، کهکشان‌ها، خورشید و سیارات منظومه شمسی بعضی از این مفاهیم هستند. پس از خواندن این کتاب و سیر و سفری دلنشین در کیهان، با بسیاری از مقولات نجوم آشنا خواهید شد.

بهترین کتاب‌های نجوم

شگفتی‌های کیهان – برایان کاکس / اندرو کوئن

این کتاب پلی است میان کنجکاوی آماتور و درک حرفه‌ای از نجوم. پیام‌آوران، غبار ستارگان، سقوط و سرنوشت چهار فصل شگفتی‌های کیهان هستند. به طور خلاصه باید بگوییم که فصل اول کتاب، درباره نور توضیح می‌دهد. در فصل دوم به عناصر، ستارگان و خورشید و قوی‌ترین انفجار روی زمین پرداخته می‌شود.در فصل سوم با نیروی گرانش و نظریه نسبیت عام انیشتین آشنا خواهید شد. درنهایت در آخرین فصل کتاب، درباره چرخه زندگی در فضا، ترمودینایک و سرنوشت ستارگان و مرگ کیهان مطالب آموزنده‌ای خواهید خواند.

بهترین کتاب‌های نجوم

دانشنامه مصور در اعماق فضا – کارول استات

با خواندن کتاب در اعماق فضا، به اعماق آسمان سفر خواهید کرد! شما همراه با این کتاب می‌توانید با تمام شگفتی‌های آسمان در شب و روز آشنا شوید. وقتی بهآسمان نگاه می‌کنید، می‌توانید تصور کنید چه چیزهایی ممکن است آن بالا وجود داشته باشد؟ خب، مشخص است که آسمان مملو از چیزهای جالب و شگفت‌انگیز است؛ بنابراین یکی از بهترین کتاب‌های نجوم و علمی را از دست ندهید. فضا چیست، کشورهای فضایی، علم راکت، مسافران فضا، انسان روی ماه، زندگی در فضا و غیره از مطالب این دانشنامه هستند.

بهترین کتاب‌های نجوم

صورت‌های فلکی گری مکلر / مارک چارترند

اگر به آسمان شب علاقه دارید و می‌خواهید آن را بشناسید، می‌توانید کتاب صورت‌های فلکی را مطالعه کنید. شما متوجه خواهید شد که اصلا صورت فلکی چیست و چند نوع از آن در هستی وجود دارد. سپس یاد خواهید گرفت که چگونه می‌توانید صورت‌های فلکی را در آسمان پیدا کنید. به طور خلاصه می‌توان گفت در نیمکره شمالی و جنوبی، ۸۸ صورت فلکی وجود دارد و ۵۵ صورت فلکی در ایران قابل مشاهده است. همان‌طور که می‌بینید تعداد صورت‌های فلکی بسیار زیاد است و برای شناخت همه آنها، باید این کتاب را خواند. 

بهترین کتاب‌های نجوم

بهترین کتاب‌های نجوم برای نوجوانان

نجوم و ستاره‌شناسی معمولا برای نوجوانان جذاب و دوست داشتنی است. آنها دوست دارند بدانند چه چیزهایی در آسمان و فضا وجود دارد. در واقع نوجوانان به قدری باهوش هستند که تنها با نگاه کردن به آسمان، سوالاتی در ذهن‌شان شکل می‌گیرد. کتاب‌های مصور، شاید بهترین انتخاب برای آشنایی نوجوانان با دنیای اسرارآمیز نجوم باشد.

دانشنامه مصور نجوم – کریستین لینینکات

دانشنامه مصور نجوم دارای تصاویر و عکس‌های جذاب است و به طور دقیق مسائل نجوم را مورد بررسی قرار می‌دهد. این کتاب با مطالعه‌ آسمان و نجوم در دوران باشتان آغاز می‌شود. همچنین درباره اولین مسافران فضا نیز مطالبی ارائه می‌کند. با خواندن این کتاب متوجه خواهید شد که یونانیان باور داشتند هر ستاره دارای شخصیت و قدرت است.

بهترین کتاب‌های نجوم

واقعیت‌های سه بعدی از فضا – پیتر بوند

این کتاب به خاطر طراحی سه بعدی و زیبای خود، جزو بهترین کتاب‌های علمی نجوم محسوب می‌شود. نوجوان می‌تواند با استفاده از طراحی سه بعدی، نحوه چرخش ماه به دور زمین و تغییرات آن تا رسیدن به ماه کامل را به شکل تصویری مشاهده کند. نوجوانان همچنین مطالبی درباره کیهان، ماه، منظومه شمسی، خورشید، و رصدستارگان نیز مطالعه خواهند کرد.

بهترین کتاب‌های نجوم

دایره‌المعارف مصور اسرار سیاره‌ها – شیرین سادات صفوی

در این کتاب اطلاعات مفصل و بسیار جالبی برای نوجوانان وجود دارد؛ از جمله سیارات مختلف، منظومه‌شمسی، خورشید و اجرام گوناگونی خارج از منظومه ما. این دایره‌المعارف به صورت مصور، با گرافیکی فوقالعاده و تصاویری خیره کننده نوشته شده است. همچنین توضیحات کاملی درباره هر سیاره، ساختار آن، تعداد قمرها و غیره می‌دهد و اسرار سیارات را آشکار می‌کند.

بهترین کتاب‌های نجوم

آسمان شب (نجوم) – برایان جونز

این کتاب، یکی از ساده‌ترین و روان‌ترین کتاب‌ها برای شروع یادگیری نجوم است. کتاب آسمان شب برای تمامی گروه‌های سنی نوشته شده است؛ اما برای نوجوانان میتواند به عنوان یکی از بهترین منابع و کتاب‌ها معرفی شود. پس از خواندن کتاب با مطالب زیادی آشنا خواهید شد از جمله: مسیریابی و تشخیص جهت‌های جغرافیایی به کمک ستارگان و صورت‌های فلکی، جایگاه ما در فضا و کیهان، نحوه حرکت اجرام در فضا، بروج فلکی، ماه و زمان، منظومه شمسی، مشاهده ستارگان و اجرام نجومی در آسمان شب.

بهترین کتاب‌های نجوم

فرهنگ‌نامه آسمان شگفت‌انگیز – مهدی ناصری

این کتاب متعلق به تمام نوجوانان و حتی بزرگسالان علاقه‌مند به فضا است. پیدایش جهان، مرگ ستاره‌ها، شهاب سنگ‌های کوچک، کهکشان‌های عظیم و غیره اطلاعاتی هستند که در این فرهنگ‌نامه آورده شده‌اند. آسمان شگفت‌انگیز می‌تواند یک نقطه شروع عالی برای ورود به دنیای نجوم باشد.

بهترین کتاب‌های نجوم

سیاره‌ها و سفرهای فضایی – اریک اوبلاکر

این کتاب، سی و سومین اثر از مجموعه‌ چرا و چگونه است. به همین خاطر جزو بهترین کتاب‌های نجوم محسوب می‌شود که درباره‌ منظومه‌ شمسی، ماه و سیارات و قمرهای آنها مطالبی را ارائه می‌کند. از طرفی برای آشنایی نوجوان با فضانوردی، اصطلاحاتی مانند موشک سرعتگریز، فضاپیما و مسیر همزمان را نیز شرح می‌دهد. بخش پایانی این کتاب به مسافرت‌های فضایی آینده و تحولات و پیشرفت‌های این زمینه خواهد پرداخت.

بهترین کتاب‌های نجومبهترین کتاب‌های نجوم برای کودکان

کودکان از چهار سالگی می‌توانند با نجوم آشنا شوند و آن را کم‌کم درک کنند. اگر برای کودک خود کتاب‌های ساده درباره نجوم را بخوانید، می‌توانید او را از همان سن کم با نجوم، فضا، ستارگان، منظومه‌ شمسی و غیره آشنا کنید. همین امر باعث می‌شود تا عمیق‌تر به دنیای اطراف خود نگاه کنند و در آینده به انسان‌های متفکری تبدیل شوند.


بیشتر بخوانید: چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم؟


همیشه پای خورشید در میان است – نیک سلاک

تفاوتی که این کتاب با سایر کتاب‌های نجوم دارد، زبان طنز آن است. به هر یک از سیارات شخصیت داده شده و خورشید رئیس تمام آنها است. این کتاب به زبان ساده برای کودکان توضیح می‌دهد که در جهان، میلیاردها منظومه‌ وجود دارد. همچنین از کنار هم قرار گرفتن میلیاردها منظومه‌‌شمسی، کهکشان به وجود می‌آید. همیشه پای خورشید در میان است در عین آموزنده بودن، فوق‌العاده لذت‌بخش و سرگرم‌کننده است. همچنین بخشی به نام «آیا می‌دانستید» هم وجود دارد که نظریه‌های قدیمی درباره‌ خورشید را توضیح می‌دهد.

بهترین کتاب‌های نجوم

نجوم کودکان – دکتر شاکری

این کتاب یکی از مجموعه سه جلدی کتاب‌های نجوم انتشارات تیزهوشان دکتر شاکری است. این کتاب‌ها توسط مدرسین دپارتمان نجوم تیزهوشان نوشته شده‌اند و مناسب دانش‌آموزان پایه اول تا پنجم دبستان هستند.

بهترین کتاب‌های نجوم

سیارات برای بچه‌ها – الیزابت کارنی

این کتاب علاوه بر زبانی ساده، دارای تصاویری زیبا است تا به کنجکاوی کودکان درباره نحوه و فضا پاسخ دهد. نویسنده که مهارت بسیار زیادی در نوشتن کتاب کودک دارد، این کتاب را هم به جذاب‌ترین شیوه ممکن تالیف کرده است. با خواندن این کتاب برای کودکتان، می‌توانید استعداد او در نجوم و ستاره‌شناسی را کشف کنید.

بهترین کتاب‌های نجوم

من خورشید هستم – استرسی مک آنلتی

این یک مجموعه سه جلدی است: من خورشید/ماه/زمین هستم. هر سه آنها از یک نویسنده و مخصوص کودکان است که با تصاویر هیجان‌انگیز و داستان شیرین باعث می‌شود کودک شما مجذوب داستان و کتاب شود. قصه‌گویی در تعریف دانستنی‌های نجوم، جملات کوتاه و کلمات ساده فهم نجوم را برای کودکان بیشتر و راحت‌تر می‌کند. تهیه این سه کتاب نجوم جذاب برای کودکتان را از دست ندهید.

بهترین کتاب‌های نجوم

جمع‌بندی برای خرید بهترین کتاب‌های نجوم

بهتر است ابتدا کتاب‌های نجوم که اطلاعات را به زبان ساده ارائه می‌کنند، مطالعه کنید. اگر دوست داشتید درباره علم نجوم بیشتر بدانید، می‌توانند کتاب‌های زیر را تهیه کنید. فراموش نکنید که سایر کتاب‌های مفید در زمینه نجوم را به ما معرفی کنید.

  • آرشیو مجله نجوم
  • سیاه چاله‌ها، از رویا تا واقعیت محمد پرگلی و پویافرخی
  • اَبر فضا میچیو کاکو
  • کیهان شناسی پیتر کولس
  • جهان کوانتومی – برایان کاکس و جف فورشاو
  • اسطوره‌شناسی آسمان شبانه – شروین وکیلی
  • طراحی و ساخت رصدخانه‌های کوچک – پاتریک مور
به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *