H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

عادت های صحیح مطالعه

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

عادت های صحیح مطالعه

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

عادت های صحیح مطالعه ؛ مثل حرفه‌ای‌ها مطالعه کنید

فهرست مطالب

کتاب خواندن یکی از لذت بخش ترین کارهای دنیاست. البته به شرطی که عادت های صحیح مطالعه را بشناسیم و به آنها عمل کنیم. به همین دلیل هم ما سعی کردیم با آوردن نکات مهم در این مقاله، به شما کمک کنیم که به یک کتابخوان حرفه‌ای تبدیل شوید. این مقاله به ما خواهد آموخت که چگونه کتاب بخوانیم و این استراتژی ها را در مطالعه خود به کار بگیریم.

 

۱- همیشه یک کتاب همراه خود داشته باشید.

یکی از بهترین عاداتی که افراد کتابخوان دارند این است که معمولا یک کتاب به همراه خود دارند. فرقی ندارد که این کتاب صوتی است یا یک کتاب چاپی، آنها همیشه آماده‌اند تا در اولین فرصتی که پیدا کردند، بخشی از آن را مطالعه کنند.

شما هم اگر دوست دارید این مورد از عادت های صحیح مطالعه را به عادات خود اضافه کنید، بهتر است که همین کار را انجام دهید. یک کتاب درون کوله پشتی خود گذاشته و هر موقع توانستید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آنرا مطالعه کنید. عادت کردن به این کار، باعث می‌شود که شما در طول سال کتاب‌های خیلی بیشتری بخوانید. آن هم بدون آنکه به خود فشار آورده باشید.

عادت های صحیح مطالعه کتاب خواندن

۲- عادت های صحیح مطالعه ، علایق خود را جدی بگیرید

دومین مورد از عادت های صحیح مطالعه این است که شما نه برای خودنمایی، بلکه برای لذت خودتان کتاب بخوانید. بسیاری از افراد صرفا جهت خودنمایی کردن کتاب می‌خوانند. اینگونه مطالعه کردن هیچ لذتی را برای شما به همراه نخواهد داشت. بهتر است که کتاب‌هایی را مطالعه کنید، که از خواندن آنها لذت می‌برید. در گذشته کتاب‌ها منبع اصلی سرگرمی مردم بودند، پس بیش از هر چیز، خواندن یک کتاب باید شما را سرگرم کند. نه اینکه آزار دهد!

۳- ژانر مورد علاقه خود را پیدا کنید

اگر دوست دارید به یک خواننده حرفه‌ای تبدیل شوید، اینکه صرفا هر کتابی دستتان آمد را بخوانید کافی نیست. در واقع این موضوع حتی برای شما. همانطور که در موسیقی هر کدام از ما سلایق مختلفی داریم و سبک خاصی از موسیقی را می‌پسندیم، در کتاب هم همین موضوع صدق می‌کند. هنگام مطالعه کتاب‌های مختلف به این نکته دقت کنید که مطالعه کدام کتاب‌ها بیش از سایرین برای شما لذت بخش است. سپس سعی کنید کتاب‌هایی که در همان سبک نوشته شده‌اند را با یک سرچ کوچک پیدا کرده و آنها را نیز مطالعه کنید.

کتاب خوب

به یاد داشته باشید که این نکته به آن معنا نیست که شما باید از اول تا آخر عمر فقط یک ژانر را مطالعه کنید. خود این موضوع یک عادت غلط در مطالعه است. انجام دادن این کار در ابتدای راه به شما کمک خواهد کرد که عادت های خوب مطالعه را سریعتر از حالت معمول در خود شکل دهید. دلیل آن هم اشتیاقی است که شما نسبت به خواندن کتاب‌های مورد علاقه تان دارید.

 

۴- کتابخانه رفتن هم از عادت های صحیح مطالعه است

خورخه لوئیس بورخس، نویسنده سرشناس آرژانتینی، می‌گوید “به نظر من بهشت جایی است، شبیه به یک کتابخانه بزرگ”. گشت و گذار در کتابخانه‌ها یا کتابفروشی های بزرگ را حتما به برنامه خود اضافه کنید. در واقع قرار گرفتن در فضای کتاب‌ها حتی می‌تواند انگیزه شما را برای درس خواندن هم افزایش دهد! می‌توانید از دوست خود بخواهید که هر چند وقت یک بار به کتابخانه یا جایی مثل باغ کتاب بروید. اینگونه اگر دوستتان هم مثل شما به دنبال یادگیری عادت های خوب مطالعه باشد، این پیشنهاد را روی هوا قبول خواهد کرد.

عادت های صحیح مطالعه خرید کتاب

۵- برای مطالعه برنامه داشته باشید

برنامه ریزی معمولا برای درس خواندن و مطالعه کتاب‌های درسی اتفاق می‌افتد. اما اگر می‌خواهید مثل حرفه ای ها کتاب بخوانید بهتر است که یک لیست از کتاب‌هایی که قرار است در یک ماه یا یک سال آینده مطالعه کنید را تهیه کنید. سپس برای هر یک ددلاین مشخص کنید تا بتوانید آن را تا همان تاریخ مطالعه کنید. اگر فکر می‌کنید انجام چنین چیزهایی مشکل است نگران نباشید. کافی است کار خود را شروع کنید و سپس بعد از مدتی خواهید دید که چگونه عادت های خوب مطالعه یکی یکی در زندگی شما ثبت خواهند شد.


کدام کشور بیشترین سرانه مطالعه را دارد؟
پاسخ شما همین حالا در مقاله
سرانه مطالعه در ایران و جهان


۶- عادت های صحیح مطالعه ، هیچ بایدی در کار نیست!

احتمالا برای شما هم این اتفاق افتاده که کتابی را برداشته، بخشی از آن را مطالعه کرده اما از آن لذت نبرید. بعضی وقت ها ما خودمان را مجبور می‌کنیم که حتما این کتاب را تا انتها مطالعه کنیم. این یعنی عذاب هر روزه تا زمانی که آن کتاب تمام شود. اما چرا باید چنین کاری انجام داد؟

انتخاب کتاب

حقیقت این است که شما قرار نیست از هر کتابی که وجود دارد لذت ببرید. پیش تر هم گفتیم که کتاب هم مثل موسیقی سلیقه‌ای است. پس این واقعیت را بپذیرید که شما مجبور نیستید که از هر کتابی که مطالعه آن را شروع کرده‌اید لذت ببرید. در اصل ما برای فواید کتابخوانی مطالعه می‌کنیم، نه برای مضرات آن! اما در مواجهه با این موارد باید چه کار کرد؟

خیلی ساده کتاب را کنار گذاشته و به سراغ کتاب دیگری ببرید که از آن لذت می‌برید. اینگونه شما هم عذاب نخواهید دید و هم از مطالعه کردن خود لذت می‌برید. اصرار به مطالعه کتابی که با آن ارتباط برقرار نمی‌کنید، نه تنها فایده‌ای برای شما ندارد، بلکه به مرور زمان میل شما را هم به مطالعه از بین خواهد برد.

 


اگر برای مطالعه کردن به اندازه کافی زمان ندارید
حتما مقاله مطالعه برای افراد پرمشغله را بخوانید.


کتاب ها

۸- به مطالعه کردن پایبند باشید

کتاب خوان های حرفه ای یک اصل بسیار مهم دارند و آن اصل پایبند بودن به کاری است که انجام می‌دهند. فرقی ندارد که روزی یک ساعت، نیم ساعت یا حتی ده دقیقه مطالعه می‌کنید. شما زمانی می‌توانید عادت های خوب مطالعه را در خود ایجاد کنید که در انجام این روش ها ثبات داشته باشید. دارن هاردی در کتاب اثر مرکب می‌گوید که “انجام کارهای کوچک به صورت مداوم و در طول زمان، تغییرات بزرگی در آینده شما ایجاد می‌کند.” این موضوع در مورد کتابخوانی هم صدق می‌کند. اگر روزی فقط ۱۰ دقیقه کتاب بخوانید، در پایان سال حدود ۱۲ کتاب را مطالعه کرده‌اید! بله، رعایت اصول مطالعه صحیح به همین سادگی می‌تواند به شما کمک کند. 

۹- مطالعه برای فرزند هم از عادت های صحیح مطالعه است

اگر فرزند دارید، بهتر است که هر شب قبل از خواب برای او کتاب بخوانید. این کار باعث می‌شود تا وقتی بزرگتر شد او هم به مطالعه کردن علاقه‌مند شود. علاوه بر آن خود این مطالعه و عادت به آن هم می‌تواند تاثیر مثبتی بر شکل گیری عادت های مثبت مطالعه در شما داشته باشد. وقتی فرزند دلبندتان به خواب ناز رفت، آنگاه کتاب خود را برداشته و به هر میزان که دوست دارید آنرا بخوانید.

کتاب عادت های صحیح مطالعه

۱۰- روند مطالعه خود را چک و ثبت کنید

همانطور که گفتیم لیستی از کتاب‌هایی که قرار است بخوانید تهیه کنید. حالا به شما توصیه می‌کنیم که حتما چک لیستی هم برای کتاب‌هایی که خوانده‌اید درست کنید. برای انجام این کار ۲ راه دارید. اول اینکه این لیست را در موبایل یا روی یک ورق کاغذ یادداشت کنید. راه‌حل دوم اما استفاده از اپلیکیشن‌هایی مثل Goodreads به کمک آن کتاب هایی که مطالعه کرده‌اید را دسته بندی و ثبت کنید. این کار می‌تواند به شما کمک کند تا با انگیزه بیشتری مطالعه کنید.

۱۱- آخرین مورد از عادت های صحیح مطالعه ، نقد کتاب

مطالعه حرفه ای

آخرین کاری که کتابخوان های حرفه ای انجام می‌دهند، نظر دادن در مورد کتاب است. در واقع این افراد هنگام مطالعه کتاب، زیر جاهای مهم خط می‌کشند. سپس با توجه به آنها نقد خود را بر کتابی که مطالعه کرده‌اند نوشته و آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند. برای اینکه از این روش هم بیشتر استفاده کنید، بهتر است که نظرات خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. البته به شرطی که آن ها هم همان کتاب را قبلا خوانده باشند.

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

5 پاسخ

  1. مثلاً اگه کتاب درسی را که از خواندنش لذت نمیبریم رو باید کنار بزاریم، نمره کم در اون درس بگیریم.؟؟

    1. دوست عزیز با اختصاص دادن وقت متوسط میتونید نمره متوسطی در اون درس بگیرید و در دروسی که علاقه مند هستید با کسب نمره بالا جبران کنید.

  2. راهکارهای کلی بسیار عالی هستند و مشکل ما و جامعه ما ایرانیان نا اگاهی در اثر کمبود و نبود و مطالعه غلط هستش خیلی کار بزرگی در این زمینه انجام میشه اگر بتونیم تحثیلکردهای مدرکی رو تبدیل به تحصیلکردهای با سواد و مطالعه بکنیم که خودمم جز شونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *