H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

چگونه حفظ کنیم؟ بهترین روش برای حفظ کردن مطالب

فهرست مطالب

یک سوال رایج میان دانش‌آموزان وجود دارد: این همه درس را چگونه حفظ کنیم؟ آیا قرص تقویت حافظه برای درس خواندن وجود دارد؟ خب، حفظ کردن فقط برای یادگیری مطالب درسی نیست. اگر نیاز دارید چیزی را سریع و کامل حفظ کنید، باید آن را مدام تکرار کنید.

درواقع مرور هر چیزی باعث می‌شود تا آن را در حافظه بلند مدت خود ثبت کنیم؛ اما برای این کار تکنیک‌های مختلفی وجود دارد. شما در این مقاله تکنیک‌های حافظه را یاد خواهید گرفت. هنر مرور کردن و حفظ کردن حجم زیادی از اطلاعات در مدت زمان کوتاه را به شما خواهیم گفت.

چرا فراموش میکنیم؟

ما در طول زندگی چیزهایی زیادی یاد میگیریم؛ اما هنوز همه چیز را نمیدانیم. دلیلش این است که اطلاعات زیادی را فراموش میکنیمچرا این اتفاق میافتد؟ یک فرمول جهانی وجود دارد که پاسخ این سوال را می‌دهد.

«منحنی فراموشی» توسط هرمان ابینگ هاوس (روانشناس آلمانی) ساخته شده است و می‌گوید معزتان شما در برابر دریافت اطلاعات بیش از حد و بیفایده محافظت می‌کندبه همین دلیل است که تمام اطلاعات جدید در حافظه کوتاه مدت ذخیره میشود، نه در حافظه بلند مدتاگر آنها را مدام تکرار نکنید یا از آنها استفاده نکنید، خیلی سریع آن را فراموش خواهید کرد.

بر اساس منحنی فراموشی، ما تنها یک ساعت پس از یادگیری، بیش از نیمی از اطلاعات آموخته شده را فراموش میکنیمیک هفته بعد ما تنها 20 درصد از اطلاعات را به خاطر میآوریم. شما می‌توانید از افراد نابغه و پالیگلات سوال کنید که چگونه حفظ کنیم و به خاطر آوریم؟ به احتمال زیاد اکثر آنها پاسخ خواهند داد که کلید حفظ و یادآوری «تکرار و تمرین» است.

منحنی فراموشی

پس چگونه باید حفظ کنیم ؟

برای اینکه اطلاعات را برای مدت طولانیتری در ذهن خود نگه دارید، باید سعی کنید آنها را در حافظه بلندمدت خود قرار دهیدبه زور حفظ کردن چندان مؤثر نیست؛ زیرا مغز شما نمیتواند به سرعت اطلاعات را درک و ذخیره کند. برای افزایش سرعت مغز و به خاطر سپردن هر چیزی، باید از اطلاعات حفظ شده مدام استفاده کنیداین کار ممکن است چند روز یا حتی چند هفته طول بکشد.

ابتدا آماده شوید

هر زمان می‌خواهید چیزی را حفظ کنید، مکان و شرایطی که انتخاب می‌کنید را به دقت بررسی کنید. اول از همه باید جایی را انتخاب کنید که حواس‌پرتی نداردبا این حال خیلی‌ها از در مکان‌های شلوغ، تمرکز بالاتری دارندبه طور کلی خودتان باید تشخیص دهید که درمورد «چگونه حفظ کنیم» چه شرایطی به شما بیشتر کمک می‌کند.

سپس نوشیدن چای سبز را شروع کنیدهزاران تحقیق نشان داده است که در چای سبز، یک کاتالیزور مشخص برای وجود دارد که باعث تقویت حافظه به کمک گیاهان دارویی می‌شودتوانایی ما برای یادآوری اطلاعات، به کیفیت نورون‌های روان ما مربوط می‌شود

هرچه به انتقالدهنده عصبی (تکرار) بیشتر تمرین دهید، پایه آنقوی‌تر میشود و ظرفیت به خاطر سپردن را بالا می‌بردباید بدانید که موادغذایی مصنوعی و مضر، به نورون‌های ما آسیب می‌رساند و باعث زوال ذهن و حتی آلزایمر می‌شودچای سبز حاوی موادی است که مانع از این آسیب‌ها میشود و فعالیت نورون‌های شما را به میزان قابل توجهی بالا می‌برد.

چگونه حفظ کنیم

از تکنیک کاخ حافظه استفاده کنید

یک روش باورنکردنی برای دستهبندی اطلاعات، روش کاخ حافظه استشما می‌توانید از تکنیک قصر حافظه برای حفظ کردن نکات درسی یا حتی کارهایی که باید انجام دهید استفاده کنید. این روش به ویژه برای دانشآموزان مفید است

افسانه‌ها حاکی از آن است که یک شاعر یونانی به نام سیمونیدس، روش قصر ذهن (شیوه لوکی) را اختراع کرد. او در یک مهمانی شام شرکت کرده بود که ناگهان ساختمان فرو ریخت. او تنها بازمانده بود. سایر اجساد در زیر آوار له شده بودند و غیرقابل تشخیص بودند.

با این حال سیمونیدس توانست با به خاطر آوردن محل نشستن هر فرد، اجساد را شناسایی کند. او بعدا متوجه شد که این تکنیک (مرتبط کردن اطلاعات با مکان‌ها) می‌تواند برای به خاطر سپردن انواع اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد. عجله نکنید! نحوه استفاده از تکنیک را به شما خواهیم گفت. فرض کنید فهرستی از 10 ماده غذایی دارید که می‌خواهید آن‌ها را به خاطر بسپارید:

موز، شیر، روغن، ماهی، کلم بروکلی، بادام زمینی، سیب، پودر کاری، تخم مرغ، قهوه. تصور کنید که درب ورودی خانه‌تان را باز می‌کنید و متوجه می‌شوید که دستگیره درب یک موز است. سپس تصور کنید وقتی در را باز می‌کنید، یک عالمه شیر از خانه بیرون می‌ریزد.

از راهرو وارد آشپزخانه می‌شوید و متوجه می‌شوید که میز آشپزخانه مملو از روغن است. سپس یک ماهی بزرگ را در سینک آشپزخانه می‌بینید. بعد از پنجره به بیرون نگاه می‌کنید و کلم بروکلی را در باغ خود می‌بینید و ادامه ماجرا.

تکنیک قصر ذهن

مطالب را به دیگران یاد دهید

مطالعات نشان داده‌ است که آموزش مطالب به دیگران، یک روش مطمئن برای به خاطر سپردن آنها است؛ زیرا لازم است اطلاعات را در حافظه خود بازیابی کنیدشما می‌توانید این کار را به روش‌های مختلف انجام دهیدبرای مثال می‌توانید اطلاعات را به کسی که مستقیما جلوی شما نشسته است (یا آینه، اگر نمی‌توانید کسی را پیدا کنید) توضیح دهید.

چگونه به کمک نقشه کشی ذهنی مطالب را حفظ کنیم

چگونه حفظ کنیم؟ به کمک «نقشه کشی ذهنی». این یک تکنیک است که برای ساختاردهی، بهبود حافظه، تولید و ارائه ایده‌ها و افکار و مرتب‌سازی داده‌های جدید، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. نقشه‌های ذهنی معمولا حول یک مفهوم یا فکر خاص ساخته می‌شوند که به عنوان نقطه مرکزی شناخته می‌شود.

سپس این موضوع خاص، شاخه‌شاخه میشود تا به طیف گستردهای از ایدهها دست پیدا کند. هدف از نقشه ذهنی این است که با استفاده از کلمات، تصاویر و نمادها یک فکر یا یک مفهوم را بهتر درک و حفظ کنیدیکی از چیزهایی که نقشه‌ ذهنی را با ارزش می‌کند، تاثیری است که روی حافظه می‌گذارد و آن را بهبود می‌بخشد. تصویر زیر یک نمونه نقشه ذهنی ساده است.

چگونه حفظ کنیم

آنچه حفظ میکنید را ضبط کنید

این یک نکته بسیار ارزشمند برای این است که بدانیم چگونه حفظ کنیم. برای مثال وقتی مشغول حفظ متن سخنرانی هستید، از تلفن همراه خود استفاده کنید. متن را یک دور بخوانید، صدای خود را ضبط کنید و آنقدر به آن گوش کنید تا سریع‌تر حفظ شوید.

این روش تضمین می‌کند که اطلاعات بیشتری را از یک سخنرانی دریافت می‌کنید و همین به یادگیری سریع‌تر اطلاعات کمک می‌کنداین روش معمولا برای دانش‌آموزانی که حافظه شنیداری دارند هم مفید است. اگر قرار است موارد دشوارتری را حفظ کنید (مانند اصطلاحات یک زبان جدید) بهتر است آنها را روی فلش‌کارت یادداشت کنید.

از یک استراحت کوتاه لذت ببرید

پس از مطالعه یا کار زیاد، به ذهن‌ خود اجازه دهید برای مدت کوتاهی آرام شود. برای یک بازه زمانی کوتاه و بدون در نظر گرفتن کارهایی که پس از استراحت انجام خواهید داد، چرت بزنیدحتی بهتر است برای بهره بردن از مزایای طبیعت و تنفس در هوای تازه، بیرون بروید و درحالیکه در حال استراحت هستید کمی قدم بزنید.

چگونه حفظ کنیم

تکرار ، تکرار و تکرار

هر پاراگراف را چندین بار تکرار کنید و سپس سعی کنید بدون نگاه کردن آن را به خاطر بیاورید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که آن قسمت را به خاطر بسپارید و بتوانید کل مطلب را به خاطر آوریدسعی کنید تا زمانی که آن قسمت را حفظ نکردهاید، به سراغ قسمت دیگری نروید.

این روش به تقویت حافظه  و قرار گرفتن اطلاعات در حافظه کوتاه مدت شما جلوگیری میکند. در واقع شما وقتی در حال تکرار و صحبت هستید، صدای خود را می‌شنوید و از هوش شنیداری خود استفاده می‌کنید.

نکات طلایی درباره چگونه حفظ کنیم

 • سعی کنید آنچه را که یاد میگیرید درک کنیدهر چیزی که درک شود، 9 برابر سریعتر به خاطر سپرده میشود. به مقاله چگونه مفهومی درس بخوانیم سر بزنید.
 • ضروریترین مطالب را یاد بگیریدشما باید مطالب خود را به درستی اولویت‌بندی کنید.
 • به این نکته توجه کنید: آنچه در ابتدا و در انتهای پاراگراف قرار دارد، به بهترین شکل حفظ میشود.
 • به یاد داشته باشید که اطلاعات مشابه با هم قاطی میشوند (نظریه تداخل در یادگیری) و تبدیل به آشفتگی ذهنی میشود. برای همین از حفظ کردن همزمان مباحث مشابه خودداری کنید.
 • اطلاعات متضاد یاد بگیرید. برای مثال اگر در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید، کلمات «شب و روز» را همزمان حفظ کنید. به خاطر سپردن موارد متضاد آسانتر است.
 • از «کلمات کلیدی» استفاده کنیدهدف این تکنیک این است تا یک چیز آموخته شده را به چیز دیگری متصل می‌کندبنابراین وقتی به کلمه کلیدی فکر میکنید، به طور خودکار چیز دیگری را به خاطر میآورید.

چگونه حفظ کنیم

ادامه نکاتی که برای یاد گرفتن اینکه چگونه حفظ کنیم نیاز داریم

 • کلمات جدید را با آنهایی که از قبل میشناسید مرتبط کنیداگر در حال یادگیری زبان هستید، میتوانید بر اساس دانستههای خود، موارد جدید را حفظ کنید.
 • داستان بسازید. اگر نیاز دارید اطلاعات زیادی را به ترتیب خاصی به خاطر بسپارید، سعی کنید هر بخش از مطلب را در یک داستان قرار دهیدنکته مهم این است که بخش‌ها به نوعی به یکدیگر مربوط شوند.
 • از ضبط صوت استفاده کنیداطلاعاتی را که حفظ میکنید را ضبط کنید و چند بار به آنها گوش دهیداین روش برای افرادی که اطلاعات شنیداری را بهتر به خاطر میسپارند بهترین نتیجه را دارد.
 • هنگام یادگیری از زبان بدن استفاده کنیداین روش به شما کمک می‌کند تا حافظه خود را فعال کنید.
 • فقط بهترین تکنیک‌های چگونه حفظ کنیم را انتخاب کنیداز کتابها و روشهای یادگیری قدیمی استفاده نکنیدممکن است از زمانی که کتابها نوشته شدهاند، اوضاع خیلی تغییر کرده باشدوقت خود را برای چیزی که ممکن است اشتباه باشد تلف نکنید.

چگونه حفظ کنیم ؛ نتیجه‌گیری

ذهن ما به طور مداوم با اطلاعات جدید درگیر استبدون شک حفظ کردن مطالب جدید میتواند گیج‌کننده و خسته‌کننده باشد؛ اما باید بدانید که علم میتواند به سرعت بخشیدن به این روند کمک کند و باعث میشود «چگونه حفظ کنیم» را به طور حرفه‌ای یاد بگیرید

فرقی نمی‌کند که می‌خواهید متن یک سخنرانی را حفظ کنید، با زبان دیگری آشنا شوید یا برای امتحان فردا حاضر شوید؛ زیرا در هر صورت «حفظ کردن» در تمام قسمتهای زندگی ما به کار میآیدوقتی دریابید که چگونه اطلاعات را سریع‌تر و مؤثرتر حفظ کنید و به خاطر آورید، زندگی‌تان ساده‌تر خواهد شداز همین امروز شروع کنید!

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *