ضریب هوشی ایرانیان

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

ضریب هوشی ایرانیان

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

ضریب هوشی ایرانیان چقدر است؟ آیا ما باهوش‌ترین مردم دنیاییم؟

 

میزان ضریب هوشی کشورها و ملیت‌های مختلف همیشه بحث برانگیز بوده است. ضریب هوشی یا همان IQ می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی چون ملیت، سیاست و حتی موقعیت جغرافیایی هم  قرار گیرد. اخیرا از نظر علمی ثابت شده است که آب و هوای گرم می‌تواند به میزان قابل توجهی تاثیر منفی بر ضریب هوشی بگذارد. علاوه بر آن برخی ارتباطات بین فرد و تفاوت‌های فرهنگی نیز می‌تواند بر روی میزان انواع دیگر هوش مثل هوش هیجانی تاثیر منفی بگذارد. پس تعجبی ندارد اگر ضریب هوشی ایرانیان با سایر کشورهای جهان متفاوت باشد.

اما در کل می‌توانیم بگوییم انسان‌ها موجودات فوق‌العاده باهوشی هستند. نشانه‌های آن را می‌توانیم طی همین مدت زمان کمی که روی سیاره‌ی زمین زندگی می‌کنیم ببینیم. ما اتم شکافتیم، به فضا سفر کردیم، فرمول دیفرانسیل ساختیم، برای بسیاری از بیماری‌های لاعلاج درمان پیدا کردیم و حتی برای سگ‌هایمان لباس مخصوص درست کردیم. همه‌ی این کارها هوش زیادی می‌طلبد. اما از شوخی گذشته بیشتر این اختراعات و کشفیات و پیشرفت‌های بزرگ نتیجه‌ی تلاش‌های دست جمعی گروهی از انسان‌ها بوده است تا تلاش تنها یک شخص نابغه. پس میانگین ضریب هوشی یک جمع از ضریب هوشی بالای تنها یک فرد مهم‌تر و تاثیرگذارتر است. همه‌ی این مطالب ما را به این سوال می‌رساند که چه کشوری بالاترین میانگین ضریب هوشی را داراست؟ در این خواهیم می‌بینیم کدام کشورها بیشترین میانگین ضریب هوشی را دارند و جایگاه ایرانیان در رده بندی ضریب هوشی چند است. 

 

باهوش‌ترین کشورهای جهان

احتمالا انتظار دارید در صدر این جدول کشورهایی مثل آمریکا و انگلیس و به طور کلی کشورهای اروپایی و آمریکایی را ببینید. اما به شکل غافلگیر کننده‌ای ۴ کشور صدر نشین این جدول همگی آسیایی هستند. تعجب کردید؟ برای شناختن باهوش‌ترین کشورهای جهان و هم‌چنین رتبه‌ی کشور خودمان ایران به جدول زیر توجه کنید.

کشورها میانگین
۱- هنگ کنگ ۱۰۷
۲- ژاپن ۱۰۶
۳- سنگاپور ۱۰۵
۴- کره جنوبی ۱۰۴
۵- ایسلند ۱۰۴
۶- لوکزامبورگ ۱۰۴
۷- باهاماس ۱۰۳
۸- بلژیک ۱۰۳
۹- چین ۱۰۳
۱۰- ایتالیا ۱۰۳
۲۰۰- ایران ۹۲

همانطور که می‌بینید اختلاف میانگین ضریب هوشی باهوش‌ترین کشور با کشور خودمان ایران تفاوت چندانی ندارد ولی همین اختلاف کم ایران را در رتبه‌ی ۲۰۵ قرار داده است. اما چه چیزی باعث اختلاف بین ضریب هوشی ایرانیان با سایر کشورهای جهان شده است؟ بیایید با هم ۵ کشور نخست این رده بندی را بررسی کنیم.

 

هنگ‌کنگ باهوش‌ترین کشور دنیاهنگ کنگ

هنگ‌کنگ با میانگین ضریب هوشی ۱۰۷ در رتبه‌ی اول این جدول قرار گرفته است. بعضی از دانشمندان فکر می‌کنند که فرهنگ غذایی هنگ‌کنگ تاثیر زیادی بر میانگین ضریب هوشی این کشور گذاشته است. شاید از خود بپرسید که چه عاملی در فرهنگ غذایی هنگ‌کنگ به ضریب هوشی این کشور کمک کرده است؟ جواب این سوال «ید» است. مردم این کشور مقدار بیشتری ید نسبت به دیگر کشورها مصرف می‌کنند. ید تاثیر بسیار مثبتی به توانایی ذهنی، افزایش تمرکز و البته ضریب هوشی می‌گذارد. البته آموزش خوب و پیشرفت چشم‌گیر در زمینه‌ی پزشکی نیز جزو مهم‌ترین دلایل این کشور برای ضریب هوشی بالا است.

جالب است بدانید که هنگ‌کنگ در لیست کشورهای خوشحال جهان در رتبه‌ی ۷۱ قرار دارد. به نظر می‌رسد هوش بالا تاثیر چندانی بر حالت روحی افراد ندارد. هنگ‌کنگ برخلاف اینکه کشوری توسعه یافته و تحصیل کرده است اما متاسفانه به اندازه‌ی کافی خوشحال نیست.

 

ژاپن دومین کشور باهوش جهانژاپن

ژاپن با میانگین ضریب هوشی ۱۰۶ در رتبه‌ی دوم این جدول قرار گرفته است.‌ مسلما ملیت ژاپنی داشتن مزایای بسیاری دارد مثلا پاسپورت ژاپن یکی از باارزش‌ترین پاسپورت‌های دنیا است. داشتن پاسپورت ارزشمند به شما این امکان را می‌دهد بدون دردسر به هر جایی که می‌خواهید، سفر کنید. شاید یکی از دلایل ضریب هوشی بالای این کشور نیز همین باشد. چرا که هرچه سفر بیشتر باشد تجربه بیشتر خواهد بود و تجربه‌ی زیاد هم بر ضریب هوشی تاثیر مثبتی می‌گذارد. علاوه بر این رژیم غذایی ژاپنی‌‌ها را هم می‌توان عاملی موثر در میزان ضریب هوشی آن‌ها دانست. مصرف زیاد خوراکی‌هایی مانند ماهی در کنار سبزیجات مفید، بر روی عملکرد مغز ما تاثیر مثبتی می‌گذارد. 

ژاپن به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان تا به حال ۲۶ جایزه‌ی نوبل دریافت کرده است. به علاوه اخیرا تعدادی از دانش‌آموزان ژاپنی یک مسئله‌ی ریاضی ۲۰۰۰ ساله را حل کرده‌اند. پس جای تعجب نیست که ژاپن به عنوان دومین کشور باهوش جهان شناخته می‌شود.


با خوراکی‌های مفید مغز بیشتر آشنا شوید:

برای تقویت حافظه چه بخوریم

برای افزایش تمرکز چه بخوریم


سنگاپور سومین کشور باهوش در دنیاسنگاپور

سنگاپور با میانگین ضریب هوشی ۱۰۵ در رتبه‌ی سوم جدول بالا قرار گرفته است. طبق اطلاعات بدست آمده فضای شهری سنگاپور ترکیبی از تکنولوژی و مدرنیته است. به علاوه سنگاپور یک قهرمان انکار ناپذیر در زمینه‌های حمل و نقل هوشمند، مراقبت‌های بهداشتی، امنیت، دولت کارآمد و روی هم رفته زیست پذیری (قابلیت زندگی کردن) است. همانطور که گفتیم عوامل محیطی، سیاسی و … همگی بر ضریب هوشی تاثیر می‌گذارند و سنگاپور تمام شرایط بالا را در جهت افزایش ضریب هوشی برای ساکنانش فراهم کرده است.

 

کره‌ی جنوبی رتبه‌ی چهارم هوش جهانکره جنوبی و ضریب هوشی ایرانیان

کره‌ی جنوبی با میانگین ضریب هوشی ۱۰۴ در رتبه‌ی چهارم دنیا قرار گرفته است. ۱۰۴ نمره‌ی فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود. اما به نظر شما دلیل این میزان از ضریب هوشی بالا در کره‌ی جنوبی چیست؟ اکثر ما افراد آسیای شرقی را به پرکار و پرتلاش بودن می‌شناسیم که این تصور کاملا درستی است. یکی از دلایل میانگین ضریب هوشی در این کشور پرکار و البته مفید کار کردن افراد کره‌ی جنوبیست. علاوه بر این آموزش در این کشور از سطح بالایی برخوردار است. ‌نتیجه‌ی تمام این‌ها به اقتصادی رو به رشد و مطرح در دنیا ختم می‌شود. همانطور که بارها اشاره کردیم همه‌ی عوامل محیطی بر IQ تاثیر می‌گذارد. علاوه بر آن سایر انواع هوش نیز در چنین شرایطی تقویت می‌شوند. پس رتبه‌ی چهارم کره‌ی جنوبی در این لیست اصلا عجیب نیست.

 

ایسلند رتبه‌ی پنجم ضریب هوشی در دنیاایسلندی‌ها

ایسلند با میانگین ضریب هوشی ۱۰۴ در جایگاه پنجم قرار گرفته است. این میزان از ضریب هوشی بالا می‌تواند دلایل بسیاری چون ثروت عظیم این کشور به همراه سیاست خارجه‌ی مستقل، استاندارهای بالای زندگی، ساکنان مهمان‌نواز و البته طبیعت خیره‌کننده این کشور داشته باشد. البته از اقتصاد رو به پیشرفت این کشور هم نمی‌شود گذشت. ایسلند تمام فاکتورهای یک زندگی خوب را در اختیار شهروندانش قرار داده است. طبیعت این کشور هم تاثیر زیادی بر ضریب هوشی افراد ایسلندی گذاشته است چرا که عوامل جغرافیایی تاثیر بسزایی در میزان IQ دارند.

مثل اینکه دلیلی برای ضریب هوشی پایین در این کشور وجود ندارد، نه؟

 

ضریب هوشی ایرانیان چند است؟

ایران با میانگین ضریب هوشی ۹۲ در رتبه‌ی ۲۰۵ جهان ایستاده است. شاید این آمار برای شما عجیب به نظر برسد و فکر کنید ۹۲ نمره‌ی کمی برای میانگین ضریب هوشی است اما اینطور نیست. همانطور که در مقاله‌ی ضریب هوشی اشاره کردیم اگر میانگین ضریب هوشی تمامی افرادی که تا به حال تست هوش داده‌اند را ۱۰۰ در نظر بگیریم، ضریب هوشی نزدیک به ۷۰ درصد افراد دنیا بین ۸۵ تا ۱۱۵ است. پس با این حساب نمره‌ی ۹۲ اصلا نمره‌ی کمی محسوب نمی‌شود بلکه نمره‌ی خوبی هم است.

ضریب هوشی ایرانیان در ایران

چرا ضریب هوشی ایرانیان از برخی کشورها پایین‌تر است؟

یکی از دلایل قرار گرفتن ایران در رتبه‌ی پایین در این جدول می‌تواند میزان کم مطالعه در کشورمان باشد. مطالعه‌ی زیاد و تحصیلات تاثیر مثبتی بر میزان ضریب هوشی می‌گذارد. در صورتی که سرانه مطالعه در ایران ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه در هفته است. مسلما برای افزایش میانگین ضریب هوشی تغییراتی در زمینه آموزش لازم است.

 

سخن پایانی

ضریب هوشی تنها عامل نشان دهنده‌ی هوش و موفقیت در زندگی نیست. کشورهای پیشرفته‌ی زیادی مثل آمریکا و انگلیس و خیلی از کشورهای اروپایی جزو ۱۰ کشور اول لیست میانگین ضریب هوشی نیستند ولی جزو موفق‌ترین کشورها محسوب می‌شوند. پس باهوش بودن یک کشور ضامن موفقیت آن نیست ولی همچنان تاثیر زیادی بر موفقیت و رشد یک جامعه دارد. 

 

*آمار برگرفته از arealme.com

 

5/5 - (4 امتیاز)

به مقاله امتیاز دهید :

5/5 – (4 امتیاز)

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:
فهرست مطالب

یک پاسخ

  1. نکته اهمیت هوش این است که این هوش در ۵کشور برتر در خدمت مردم و بالا کشیدن عموم در مسیر علم و خردورزی و نتیجتا رفاه و آرامش مردم باشد که متاسفانه در کشور ما این هوش هر چند پایین تر در خدمت رفاه و آسایش مردم نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code