H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

ضریب هوشی ایرانیان

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

ضریب هوشی ایرانیان

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

ضریب هوشی ایرانیان چقدر است ؛ آیا ما باهوش‌ترینیم

فهرست مطالب

میزان ضریب هوشی کشورها و ملیت‌های مختلف همیشه بحث برانگیز بوده است. ضریب هوشی یا همان IQ می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی چون ملیت، سیاست و حتی موقعیت جغرافیایی هم  قرار گیرد. اخیرا از نظر علمی ثابت شده است که آب و هوای گرم می‌تواند به میزان قابل توجهی تاثیر منفی بر ضریب هوشی بگذارد. علاوه بر آن برخی ارتباطات بین فرد و تفاوت‌های فرهنگی نیز می‌تواند بر روی میزان انواع دیگر هوش مثل هوش هیجانی تاثیر منفی بگذارد. پس تعجبی ندارد اگر ضریب هوشی ایرانیان با سایر کشورهای جهان متفاوت باشد.

اما در کل می‌توانیم بگوییم انسان‌ها موجودات فوق‌العاده باهوشی هستند. نشانه‌های آن را می‌توانیم طی همین مدت زمان کمی که روی سیاره‌ زمین زندگی می‌کنیم ببینیم. ما اتم شکافتیم، به فضا سفر کردیم، فرمول دیفرانسیل ساختیم، برای بسیاری از بیماری‌های لاعلاج درمان پیدا کردیم و حتی برای سگ‌هایمان لباس مخصوص درست کردیم. همه‌ این کارها هوش زیادی می‌طلبد. اما از شوخی گذشته بیشتر این اختراعات و کشفیات و پیشرفت‌های بزرگ نتیجه‌ تلاش‌های دست جمعی گروهی از انسان‌ها بوده است تا تلاش تنها یک شخص نابغه. پس میانگین ضریب هوشی یک جمع از ضریب هوشی بالای تنها یک فرد مهم‌تر و تاثیرگذارتر است. همه‌ این مطالب ما را به این سوال می‌رساند که چه کشوری بالاترین میانگین ضریب هوشی را داراست؟ در این خواهیم می‌بینیم کدام کشورها بیشترین میانگین ضریب هوشی را دارند و جایگاه ایرانیان در رده بندی ضریب هوشی چند است. 

باهوش ترین کشورهای جهان

احتمالا انتظار دارید در صدر این جدول کشورهایی مثل آمریکا و انگلیس و به طور کلی کشورهای اروپایی و آمریکایی را ببینید. اما به شکل غافلگیر کننده‌ای ۴ کشور صدر نشین این جدول همگی آسیایی هستند؛ تعجب کردید؟ برای شناختن باهوش‌ترین کشورهای جهان و هم‌چنین رتبه کشور خودمان ایران به جدول زیر توجه کنید.

کشورها میانگین
۱- هنگ کنگ ۱۰۷
۲- ژاپن ۱۰۶
۳- سنگاپور ۱۰۵
۴- کره جنوبی ۱۰۴
۵- ایسلند ۱۰۴
۶- لوکزامبورگ ۱۰۴
۷- باهاماس ۱۰۳
۸- بلژیک ۱۰۳
۹- چین ۱۰۳
۱۰- ایتالیا ۱۰۳
۲۰۰- ایران ۹۲

همانطور که می‌بینید اختلاف میانگین ضریب هوشی باهوش‌ترین کشور با کشور خودمان ایران تفاوت چندانی ندارد ولی همین اختلاف کم ایران را در رتبه ۲۰۵ قرار داده است. اما چه چیزی باعث اختلاف بین ضریب هوشی ایرانیان با سایر کشورهای جهان شده است؟ بیایید با هم ۵ کشور نخست این رده بندی را بررسی کنیم.

هنگ‌کنگ باهوش ترین کشور دنیا

هنگ‌کنگ با میانگین ضریب هوشی ۱۰۷ در رتبه اول این جدول قرار گرفته است. بعضی از دانشمندان فکر می‌کنند که فرهنگ غذایی هنگ‌کنگ تاثیر زیادی بر میانگین ضریب هوشی این کشور گذاشته است. شاید از خود بپرسید که چه عاملی در فرهنگ غذایی هنگ‌کنگ به ضریب هوشی این کشور کمک کرده است؟ جواب این سوال «ید» است. مردم این کشور مقدار بیشتری ید نسبت به دیگر کشورها مصرف می‌کنند. ید تاثیر بسیار مثبتی به توانایی ذهنی، افزایش تمرکز و البته ضریب هوشی می‌گذارد. البته آموزش خوب و پیشرفت چشم‌گیر در زمینه پزشکی نیز جزو مهم‌ترین دلایل این کشور برای ضریب هوشی بالا است.

باهوش ترین مردم دنیا

جالب است بدانید که هنگ‌کنگ در لیست کشورهای خوشحال جهان در رتبه ۷۱ قرار دارد. به نظر می‌رسد هوش بالا تاثیر چندانی بر حالت روحی افراد ندارد. هنگ‌کنگ برخلاف اینکه کشوری توسعه یافته و تحصیل کرده است اما متاسفانه به اندازه کافی خوشحال نیست.

ژاپن دومین کشور باهوش جهان

در مقایسه با ضریب هوشی ایرانیان، ژاپن با میانگین ضریب هوشی ۱۰۶ در رتبه دوم این جدول قرار گرفته است.‌ مسلما ملیت ژاپنی داشتن مزایای بسیاری دارد مثلا پاسپورت ژاپن یکی از باارزش‌ترین پاسپورت‌های دنیا است. داشتن پاسپورت ارزشمند به شما این امکان را می‌دهد بدون دردسر به هر جایی که می‌خواهید، سفر کنید. شاید یکی از دلایل ضریب هوشی بالای این کشور نیز همین باشد. چرا که هرچه سفر بیشتر باشد تجربه بیشتر خواهد بود و تجربه زیاد هم بر ضریب هوشی تاثیر مثبتی می‌گذارد. علاوه بر این رژیم غذایی ژاپنی‌‌ها را هم می‌توان عاملی موثر در میزان ضریب هوشی آن‌ها دانست. مصرف زیاد خوراکی‌هایی مانند ماهی در کنار سبزیجات مفید، بر روی عملکرد مغز ما تاثیر مثبتی می‌گذارد. 

IQ ایرانیان در دنیا

ژاپن به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان تا به حال ۲۶ جایزه نوبل دریافت کرده است. به علاوه اخیرا تعدادی از دانش‌آموزان ژاپنی یک مسئله ریاضی ۲۰۰۰ ساله را حل کرده‌اند. پس جای تعجب نیست که ژاپن به عنوان دومین کشور باهوش جهان شناخته می‌شود.


در دو مقاله زیر می‌توانید با خوراکی‌های مفید مغز بیشتر آشنا شوید:

 1.  برای تقویت حافظه چه بخوریم
 2.  برای تمرکز حواس چه بخوریم

سنگاپور سومین کشور باهوش در دنیا

سنگاپور با میانگین ضریب هوشی ۱۰۵ در رتبه سوم جدول بالا قرار گرفته است. طبق اطلاعات بدست آمده فضای شهری سنگاپور ترکیبی از تکنولوژی و مدرنیته است. به علاوه سنگاپور یک قهرمان انکار ناپذیر در زمینه‌های حمل و نقل هوشمند، مراقبت‌های بهداشتی، امنیت، دولت کارآمد و روی هم رفته زیست پذیری (قابلیت زندگی کردن) است. همانطور که گفتیم عوامل محیطی، سیاسی و غیره همگی بر ضریب هوشی ایرانیان و مابقی دنیا تاثیر می‌گذارند و سنگاپور تمام شرایط بالا را در جهت افزایش ضریب هوشی برای ساکنانش فراهم کرده است.

آی کیو ایرانیان چقدر است

کره جنوبی رتبه چهارم هوش جهان

کره جنوبی با میانگین ضریب هوشی ۱۰۴ در رتبه چهارم دنیا قرار گرفته است. ۱۰۴ نمره فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود. اما به نظر شما دلیل این میزان از ضریب هوشی بالا در کره جنوبی چیست؟ اکثر ما افراد آسیای شرقی را به پرکار و پرتلاش بودن می‌شناسیم که این تصور کاملا درستی است. یکی از دلایل میانگین ضریب هوشی در این کشور پرکار و البته مفید کار کردن افراد کره جنوبیست. علاوه بر این آموزش در این کشور از سطح بالایی برخوردار است. ‌نتیجه تمام این‌ها به اقتصادی رو به رشد و مطرح در دنیا ختم می‌شود. همانطور که بارها اشاره کردیم همه عوامل محیطی بر IQ تاثیر می‌گذارد. علاوه بر آن سایر انواع هوش نیز در چنین شرایطی تقویت می‌شوند. پس رتبه چهارم کره جنوبی در این لیست اصلا عجیب نیست.

ضریب هوشی ایرانیان در مقایسه با دنیا

ایسلند رتبه پنجم ضریب هوشی در دنیا

ایسلند با میانگین ضریب هوشی ۱۰۴ در جایگاه پنجم قرار گرفته است. این میزان از ضریب هوشی بالا می‌تواند دلایل بسیاری چون ثروت عظیم این کشور به همراه سیاست خارجه مستقل، استاندارهای بالای زندگی، ساکنان مهمان‌نواز و البته طبیعت خیره‌کننده این کشور داشته باشد. البته از اقتصاد رو به پیشرفت این کشور هم نمی‌شود گذشت. ایسلند تمام فاکتورهای یک زندگی خوب را در اختیار شهروندانش قرار داده است. طبیعت ایسلند هم تاثیر زیادی بر ضریب هوشی افراد ایسلندی گذاشته است چرا که عوامل جغرافیایی تاثیر بسزایی در میزان IQ دارند.

مثل اینکه دلیلی برای ضریب هوشی پایین در این کشور وجود ندارد، نه؟

ضریب هوشی ایرانیان در جهان

ضریب هوشی ایرانیان چند است؟

ایران با میانگین ضریب هوشی ۹۲ در رتبه ۲۰۵ جهان ایستاده است. شاید این آمار برای شما عجیب به نظر برسد و فکر کنید ۹۲ نمره کمی برای میانگین ضریب هوشی است اما اینطور نیست. همانطور که در مقاله افزایش ضریب هوشی اشاره کردیم اگر میانگین ضریب هوشی تمامی افرادی که تا به حال تست هوش داده‌اند را ۱۰۰ در نظر بگیریم، ضریب هوشی نزدیک به ۷۰ درصد افراد دنیا بین ۸۵ تا ۱۱۵ است. پس با این حساب نمره ۹۲ اصلا نمره کمی محسوب نمی‌شود بلکه نمره‌ی خوبی هم است.

ضریب هوشی انسان ها در ایران

چرا ضریب هوشی ایرانیان پایین است؟

یکی از دلایل قرار گرفتن ایران در رتبه پایین در این جدول می‌تواند میزان کم مطالعه در کشورمان باشد. مطالعه زیاد و تحصیلات تاثیر مثبتی بر میزان ضریب هوشی می‌گذارد. در صورتی که سرانه مطالعه در ایران ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه در هفته است. مسلما برای افزایش میانگین ضریب هوشی تغییراتی در زمینه آموزش لازم است.

سخن پایانی

ضریب هوشی تنها عامل نشان دهنده هوش و موفقیت در زندگی نیست. کشورهای پیشرفته زیادی مثل آمریکا و انگلیس و خیلی از کشورهای اروپایی جزو ۱۰ کشور اول لیست میانگین ضریب هوشی نیستند ولی جزو موفق‌ترین کشورها محسوب می‌شوند. پس باهوش بودن یک کشور ضامن موفقیت آن نیست ولی همچنان تاثیر زیادی بر موفقیت و رشد یک جامعه دارد. 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

9 پاسخ

 1. واسه موفقیت افراد وجامعه غیرازIQبه هوش هیجانی(EQ)هم نیازه.شاید همونکهIQبالایی داره باکوچکترین اتفاق اسم خودشم فراموش کنه.
  ضمنا برنامه ریزی و نظم درکارها و تعهدبه جامعه وکشور ضامن موفقیت جامعس نهIQ.
  ضمنا اینم بهتره بدونید که انشتین،ادیسون،نیوتن،تسلا و… جزو نوابغ هوشی نبودن وباپشتکار و مطالعه و اندیشه درباره جزئیات به درجات بالای علمی رسیدن.
  ضمنا هرمقاله ای نتایج متنوع منعکس میکنه ونمیشه بهشون اعتناکرد.تحقیق درمورد هوش مردم باید ازتمام گروههای سنی وجنسیتها صورت بگیره.
  بنده درهمین نتایج تحقیقات رتبه۶۷ و۷۵و۱۰۰ و۲۰۰ ایرانو مشاهده کردم!!!بنظرتون درچندسال اینقدر هوش مردم پایین وبالامیشه!؟
  اگه مردم ایران جزو باهوشترینها نیستن پس اینهمه اختراع واکتشاف وازجانب کیه!؟مقالههای علمی،پزشکان مجرب،مهندسین خبره،برندگان المپیاد و… که چشم دنیارو گرد کردن کجایین!؟اگه ضریب هوش ایرانیها پایینه چرا یکسره دنبال قاپیدن مغز جوانهامونن!؟
  منظورم کلا اینه که به نتایجش نمیشه اعتنا کرد ومعلوم نیس درچه زمینه ای وازچه طیف سنی این نتیجه کسب شده ومنبعش کجاست.

  1. زبان رسمی امپراطوری هخامنشیان ترکی باستان (ترکی عیلامی ) بوده
   تمام 3 هزار کتیبه هایی که از زیر تخت جمشید بیرون اورده شده به زبان ترکی باستان (ترکی عیلامی ) می باشد
   منشور حقوق بشر کوروش به زبان اکدی (عربی باستان ) نوشته شده است
   زبان فارسی هیچ وقت خط از خودش نداشته قبل از اسلام با خط میخی نوشته میشد که مال سومری هاست و بعد از اسلام هم با خط کوفی نوشته شد
   ایران قبل از اسلام حتی یک شاعر و دانشمند نداشته
   تمام شاعران و دانشمندان ایران در زمان خلفای عباسی و حکومت ترکها بر ایران تربیت شدند

 2. ایران در رتبه 23 جهان هست. آی کیو به سن افراد مربوطه و ایران در حال ورود به پیری جمعیتش هست. قبلا 105 بود آی کیو متوسط مون.

  1. منم چندین جا تست دادم155 هستم،توی مدرسه تیزهوشان درس می خونم،با اینکه 15 سالم هست تست هوش افراد بالغ رو دادم

 3. نکته اهمیت هوش این است که این هوش در ۵کشور برتر در خدمت مردم و بالا کشیدن عموم در مسیر علم و خردورزی و نتیجتا رفاه و آرامش مردم باشد که متاسفانه در کشور ما این هوش هر چند پایین تر در خدمت رفاه و آسایش مردم نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *