اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

کتاب خواندن در محل کار

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

کتاب خواندن در محل کار

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

کتاب خواندن در محل کار فرصتی که نباید از دست داد

فهرست مطالب

یکی از بزرگترین چالش‌هایی که افراد با آن مواجه هستند، کمبود وقت برای مطالعه کردن است. بیشتر ما هر روز ساعات زیادی را در محل کار و به دور از منزل می‌گذرانیم. پس طبیعی است اگر فرصت کافی برای مطالعه کردن نداشته باشیم. اما از طرفی همین عدم مطالعه باعث کاهش سرعت پیشرفت و کیفیت زندگی ما شده است. برای همین هم شاید برخی از شما به فکر کتاب خواندن در محل کار افتاده باشید. در این مقاله قصد داریم راهکارهایی برای مطالعه افراد پرمشغله در محیط و محل کار به شما معرفی کنیم. اینگونه می‌توانید بدون نگرانی از اینکه مبادا توسط کارفرمای خود توبیخ شوید، به مطالعه کردن بپردازید.

 

آیا کتاب خواندن در محل کار صحیح است؟

کتاب خواندن در محل کار خود

پرسشی که پیش می‌آید این است که اصلا آیا این کار صحیح است؟ آیا ما باید در محل کار کتاب بخوانیم؟ پاسخ به این پرسش خیلی ساده نیست. در واقع مطالعه کردن یا نکردن ما در محل کار بستگی به چیزهای مختلفی دارد. نخست اینکه این کار ما تا چه اندازه می‌تواند کیفیت و بازدهی ما را کاهش دهد؟ گاهی اوقات کتاب خواندن سرکار باعث می‌شود که ما نتوانیم به خوبی کارهایمان را انجام دهیم. به این ترتیب احتمال برخورد و یا حتی اخراج ما وجود خواهد داشت. نکته دوم این است که اصلا آیا کاری که ما انجام می‌دهیم، فرصت مطالعه کردن را به ما می‌دهد یا خیر؟ نکته آخر هم این است که مدیر یا کارفرمای ما تا چه اندازه با این موضوع موافق است. اما همچنان برخی راهکارها وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند تا سر کار هم کتاب بخوانید.


همچنین بخوانید: کتاب برای شروع کتابخوانی


راهکارهای کتاب خواندن در محل کار

لازم نیست نگران این باشید که شاید نتوانید در محل کار مطالعه کنید. چرا که در این بخش ما چند راهکار را به شما معرفی می‌کنیم که به کمک آن‎‌ها بتوانید حداقل کمی هم که شده در محل کار کتاب بخوانید. البته یادتان باشد استفاده از این راهکارها شاید در هر شرایطی ممکن نباشد. به علاوه، مهمترین چیزی که شما باید به آن توجه داشته باشد کارتان است. پس اجازه ندهید که مطالعه کردن در محیط کار موجب کاهش بازدهی شما شود. حال بیایید ببینیم این راهکارها کدامند؟

 

کتاب صوتی

کتاب صوتی

اولین راهکار استفاده از کتاب‌های صوتی است. شما می‌توانید به کمک یک هدفون هنگام انجام دادن کارهای خودتان به کتاب صوتی گوش دهید. این راهکار بیشتر به درد کسانی می‌خورد که کار آن‌ها نیازی به داشتن ارتباط کلامی با دیگران ندارد. برای مثال کسانی که در خط تولید کار می‌کنند. کتاب‌های صوتی همچنین با تحریک حافظه شنیداری شما می‌توانند کمک کنند مطالب را بهتر به خاطر بسپارید.

مزایا:

  • مطالعه به کمک کتاب‌های صوتی بسیار ساده و حتی دلنشین است.
  • به دست‌‌ها و چشمانتان برای مطالعه کردن نیاز نخواهید داشت.

معایب:

  • به دلیل درگیر بودن همزمان چشمان، بدن، گوش و ذهن شما، احتمال کاهش تمرکز به شدت وجود دارد.

مطالعه بر روی کامپیوتر

کتاب خواندن در محل کار روی کامپیوتر

بیشتر کارهای اداری از طریق کامپیوترها انجام می‌شوند. پس اگر شما هم یکی از این کارمندها هستید می‌توانید یک تب جدید باز کرده و نسخه الکترونیکی کتاب خود را از این طریق مطالعه کنید. یا حتی می‌توانید کتاب الکترونیکی خود را باز کرده و هرازگاهی که سرتان خلوت بود کمی از آن را بخوانید. نکته بسیار مهم این است که نباید به صورت مداوم این کار را انجام دهید. یعنی بهتر است زمانی که میخواهید کمی به خود استراحت بدهید کمی از کتاب مورد علاقه خود را بخوانید.

مزایا:

  • به جز کامپیوتر به ابزار اضافه‌ای نیاز ندارد.

معایب:

  • ممکن است بیش از اندازه موجب حواس پرتی و از دست رفتن تمرکز شما شود.

 

مطالعه در زمان‌های استراحت

کتاب خواندن در محل کار زمان استراحت

فرقی ندارد که چه شغلی دارید، در هر صورت شما زمانی را برای صرف ناهار و استراحت خواهید داشت. مطالعه کردن در این زمان‌ها هم می‌تواند یک گزینه برای شما باشد. یادتان باشد که قرار نیست هنگام مطالعه در محل کار یک کتاب کامل را تمام کنید. همین که هر روز مطالعه داشته باشید هم می‌تواند تاثیر زیادی بر روی بهبود زندگی شما داشته باشد. پس سعی کنید به جای بهانه آوردن، از همان یک ربع بیست دقیقه وقتی که در زمان ناهار اضافه می آورید برای مطالعه استفاده کنید. حتی شما هنگام رفتن به دستشویی هم می‌توانید یک صفحه از کتاب مورد علاقه خود را بخوانید! بله، باید از تک تک دقایق بهره برد.

 

مزایا:

  • مطالعه در زمان استراحت با نهایت تمرکز انجام می‌شود.
  • این نوع مطالعه موجب کاهش بازده کاری شما نخواهد داشت.

معایب:

  • شاید نتوانید به خوبی استراحت کنید و برای ادامه روز کاری آماده باشید.

 

یادگیری مهارت‌های مطالعه

تقریبا در تمام راهکارهایی که به شما گفته شد یک محدودیت واحد وجود داشت و آن مسئله زمان بود. شما هرچقدر هم که بتوانید مدیرتان را دور بزنید یا با استفاده از کتاب صوتی مطالعه کنید، باز هم زمان زیادی برای کتاب خواندن در محل کار نخواهید داشت. پس چاره چیست؟ بهترین راهکار موجود این است که شما مهارت‌های مطالعه مانند تندخوانی را بیاموزید. به این ترتیب شما می‌توانید در همان زمان محدودی که در اختیار دارید، مطالعه بیشتری داشته باشید. برای همین هم مهمترین راهکار پیشنهادی ما به شما این است که مهارت‌های مطالعه را یاد بگیرید. اما بیایید ببینیم تندخوانی چگونه به شما کمک میکند تا در محل کار کتاب بخوانید.

تندخوانی

اگر سرعت مطالعه یک فرد عادی ۱۵۰ کلمه بر دقیقه باشد، او احتمالا می‌تواند هر صفحه  یک کتاب معمولی را در یک دقیقه بخواند. حال اگر همین فرد مهارت تندخوانی را بیاموزد، سرعت مطالعه او ۴ برابر افزایش خواهد یافت. به این ترتیب او می‌تواند در هر یک دقیقه ۴ صفحه کتاب بخواند. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بفهمیم او در تنها نیم ساعت زمان استراحتی که در اختیار دارد، می‌تواند ۱۲۰ صفحه کتاب بخواند! این در حالی است که افرادی که با تندخوانی آشنایی ندارند، در بهترین حالت تنها ۳۰ صفحه از کتاب را مطالعه خواهند کرد. تمرینات تندخوانی به ما کمک می‌کنند که بیشترین استفاده را از زمانی که در اختیار داریم ببریم. 

مزایا:

صرفه جویی در زمان و مطالعه با بالاترین کیفیت ممکن.

معایب:

هیچ!

انتخاب شغلی که به شما این اجازه را بدهد

یکی از بهتری مشاغل برای افرادی که به مطالعه و کتابخوانی علاقه دارند کار کردن در کتابفروشی است. مشاغلی از این دست فرصت مطالعه کردن را برای شما فراهم می‌کنند. علاوه بر این شما می‌توانید با کتاب‌های جدید آشنا شوید و آن‌ها را نیز مطالعه کنید. البته این تنها مختص کتابفروشی‌ها نیست. کسانی که به کارهایی همچون ویراستاری و ترجمه علاقه دارند هم چنین فرصت‌هایی خواهند داشت.

 

مزایا:

مطالعه بدون دردسر و نگرانی از بابت مدیر و کارفرما.

 

معایب:

شاید حقوق اینگونه کارها با میزان درخواستی ما منطبق نباشد

 

از کتاب خواندنتان پول دربیاورید!

نوشتن نقد کتاب

اما اگر حتی به این راضی نیستید که کارمند یک کتابفروشی باشید و بتوانید روزانه مطالعه کنید، بهتر است که شغلی را انتخاب کنید که بر اساس مطالعه کردن باشد و به خاطر آن به شما پول پرداخت شود. این یعنی کار شما کاملا با خواندن کتاب‌ها در ارتباط باشد، نه صرفا با فروش آن‌ها. مشاغلی همچون کارشناس تولید محتوا و یا حتی کسانی که نقد کتاب می‌نویسند می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. به این ترتیب شما با یک تیر دو نشان زده‌اید. اول اینکه توانستید شغل مناسبی برای خود پیدا کنید و دوم آنکه از لحظه لحظه آن لذت ببرید.

مزایا:

از کتاب خواندن خود پول دربیاورید! چه چیزی بهتر از این؟!

 

معایب:

پیدا کردن و استخدام در این مشاغل ساده نخواهد بود و نیازمند تخصص است.


همچنین بخوانید: چگونه نقد کتاب بنویسیم


 

پیشنهاد کتاب برای برای خواندن در محل کار

خب می‌رسیم به بخش جذاب این مقاله یعنی معرفی چند کتاب که نه تنها در محل کار می‌توانید بخوانید و از آن‌ها استفاده کنید، بلکه مطالعه آن‌ها به طور کلی موجب بهبود بازده شما خواهد شد. در واقع این کتاب‌ها به شما کمک می‌کنند تا با تمرکز بیشتری کارهای خود را انجام دهید و موفقیت شغلی و فردی بیشتری را تجربه کنید.

کتاب های خوب

۱- به انجام رساندن کارها، دیوید آلن

سیستم GTD که دیوید الن در این کتاب آموزش می‌دهد چگونه با دسته بندی و برنامه ریزی مناسب می‌توانید به تمام کارهای خود برسید. شما می‌توانید فیلم وبینار GTD را هم از طریق همین وبسایت ما به صورت رایگان مشاهده کنید.

۲- کار عمیق، کال نیوپورت

عدم تمرکز کافی و حواس پرتی یکی از مهمترین عوامل کاهش بازده افراد در محل کار است. کال نیوپورت در این کتاب به ما آموزش می‌دهد که چگونه تمرکز خود را حین انجام کارهایمان حفظ کنیم.

 

۳- عادت‌های اتمی، جیمز کلیر

همه ما عادات کوچک و بزرگ بدی داریم که به دنبال کنار گذاشتن آن‌ها هستیم. کتاب عادت‌های اتمی برای خواندن در محل کار و خانه بسیار مناسب است چرا که به شما کمک می‌کند تا عادات بد خود را کنار گذاشته و به جای آن‌ها عادات جدیدی را دنبال کنید.


معرفی و خلاصه رایگان کتاب عادت های اتمی


۴- هفت عادت مردمان موثر، استیون کاوی

حال که حرف از تغییر عادات شد، چه کسانی بهتر از افراد موفق برای دنبال کردن؟ استیون کاوی در کتاب هفت عادت مردمان موثر به شما کمک می‌کند تا با آشنایی و استفاده از عادت‌های افراد موفق جامعه، با سرعت بیشتری به اهدافتان نزدیک شوید.

 

سخن پایانی

فراموش نکنید تعهد کاری اولین و مهمترین چیزی است که شما باید به آن توجه داشته باشید. تا زمانی که نتوانید کار خود را به خوبی انجام دهید، مطالعه کردن شما هیچ گونه فایده‌ای نخواهد داشت. پس حتما کار خود را در اولویت انجام دهید و بعد از آن به فکر کتاب خواندن در محل کار باشید. اینگونه مدیر خود را هم عصبی نخواهید کرد.  

به مقاله امتیاز دهید : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading…

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

بستن