H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

بهترین سن برای یادگیری زبان

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

بهترین سن برای یادگیری زبان

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

بهترین سن برای یادگیری یک زبان جدید را چگونه تشخیص دهیم؟

فهرست مطالب

بهترین سن برای یادگیری یک زبان جدید را چگونه تشخیص دهیم؟

بهترین سن یادگیری زبان در کودکان
بهترین سن یادگیری زبان در کودکان

تشخیص بهترین سن یادگیری زبان در کودکان، به یکی از چالش­های مهم برای والدین تبدیل شده و معمولا بسیاری از آنها سعی می­کنند از همان سنین پایین، فرزند خود را به آموزشگاه زبان بفرستند.

در حال حاضر زبان انگلیسی به ­عنوان یک پل ارتباطی میان مردم در سراسر جهان در نظر گرفته می­شود که بسیاری از کشورها حتی سعی دارند در مدارس خود نیز آموزش آن را در اولویت قرار دهند.

در واقع می­توان گفت میزان درک ما از زبان همیشه در حال رشد بوده و در هر سنی یادگیری زبان انگلیسی به ­عنوان یکی از نیازهای ضروری در عصر حاضر به­ شمار می­رود.

تکامل مغز کودک و یادگیری زبان دوم

از چه سنی کودک را به کلاس زبان بفرستیم؟ ممکن است این سوال در ذهن بسیاری از والدین شکل بگیرد اما جواب قانع­ کننده­ای برای آن نداشته باشند، از همین رو برای یادگیری و آموزش زبان به کودک خود بهتر است اطلاعاتی درباره این موضوع به­ دست آورید.

اگر هدف شما این است که فرزندتان زبان دوم را یاد بگیرد، معمولا ترجیح می­دهید به ­گونه­ ای آموزش ببیند که مانند یک فرد 2 زبانه تسلط کافی داشته باشد.

بیایید نگاهی به برخی از تغییرات رشدی بیندازیم که در مغز کودکان هنگام فراگیری زبان رخ می­دهد، این اطلاعات می­تواند به ما در تصمیم­گیری آگاهانه در مورد فهم بهترین سن یادگیری زبان کمک کند.

در مراحل اولیه کودکی، یادگیری زبان عمدتا بدون ساختار است و کودکان روی برقراری ارتباط موثر با والدین و اطرافیان خود تمرکز دارند.

بر همین اساس بسیاری از مردم فکر می­کنند که کودکان راحت­تر از بزرگسالان زبان یاد می­گیرند اما این به­طور کامل درست نیست زیرا یادگیری زبان مادری متفاوت است.

در واقع کودکان از طریق آزمون و خطا زبان مادری را می­آموزند و هر روز پیشرفت می­کنند و با گذشتن از این دوره، بین 1 تا 3 سال، به احتمال زیاد زبان دوم را به ­راحتی یاد می­گیرند.

در این سنین، آنها دیگر به یک زبان مادری تسلط دارند و مغزشان برای جذب کلمات و یادگیری جریان گفتگو آماده شده است.

آیا می­توان بهترین سن یادگیری زبان را دقیق مشخص کرد؟

زبان مهارتی است که ما بدون توجه به سنمان به یادگیری آن ادامه می­دهیم و با رشد و ایجاد تغییر، زبان نیز در طول زندگی تکامل پیدا می­کند.

دوره­های آموزش زبان مختلف بوده و سطح یادگیری هر فرد نیز به مهارت­های او بستگی دارد، به­طوری که ممکن است افرادی که در سنین بالا، برای شروع آیلتس از صفر اقدام می­کنند، در ابتدای آموزش کمی دچار مشکل شوند.

با توجه به این مسئله، واضح است که چرا برخی معتقد هستند که باید آموزش زبان دوم را در سن کودکی آغاز کرد و آن را به­عنوان بهترین سن یادگیری زبان دوم می­دانند.

البته بسیاری بر این باور هستند که یادگیری را باید از 11-13 سالگی شروع کنیم، زیرا در این زمان کودک می­تواند راحت­تر درس را بفهمد و به­نظر می­رسد سریع­تر از یک فرد خردسال پیشرفت می­کند.

با این حال، کودکی که برای اولین بار در سنین بالاتر در معرض زبان دوم قرار می­گیرد، ذاتا آن را به همان روشی که یک نوزاد یاد می­گیرد، نمی­آموزد، مخصوصا وقتی صحبت از تلفظ و جناس­ها یا نکات ظریف در زبانی همچون انگلیسی باشد.

برخی دیگر از محققان نیز ادعا می­کنند که پنجره یادگیری زبان حتی زودتر از سن 6 یا 7 سالگی بسته می­شود، بنابراین بهترین سن برای یادگیری زبان دوم اساسا از بدو تولد است.

با توجه به تمام این موارد پاسخ کاملی برای این سوال که بهترین سن یادگیری زبان از چه زمانی خواهد بود، وجود ندارد اما اکثر زبان­شناسان در حال حاضر موافق هستند که هر چه زودتر شروع کنید، بهتر است.

آموزش زبان به کودکان زیر 7 سال
آموزش زبان به کودکان زیر 7 سال

آموزش زبان به کودکان زیر 7 سال

اگر به این نتیجه برسید که بهترین سن یادگیری زبان فرزند شما قبل از 7 سالگی خواهد بود، می­تواند به این دلیل باشد که ذهن کودک در این زمان برای فراگیری مهارت زبانی جدید کاملا آماده است.

کودکان در این سن می­توانند به­راحتی با محیط­های مختلف سازگار شده و برای آموزش نیز با چالش­های کمتری مواجه می­شوند.

نکته­ای که در این خصوص باید به آن توجه کنید این است که کودکان در این سن شیطنت­های زیادی دارند و معمولا نمی­توانند برای مدت طولانی در یک مکان ثابت بمانند پس شما باید فضای آموزش را برای آنها به­ گونه­ای فراهم کنید که سرگرم­کننده باشد.

دلیل انتخاب رده سنی 7 تا 10 به­ عنوان بهترین سن یادگیری زبان

سطح یادگیری و کسب مهارت­های جدید در سنین پایین بیشتر است اما کسانی که اعتقاد دارند بهترین سن یادگیری زبان بعد از 7 سالگی است، بر این باور هستند که کودک باید نسبت به موضوع آموزش، فهم درستی داشته باشد.

بر همین اساس تنها معیار اصلی، یادگیری آسان و سریع نیست بلکه کودک باید با درک موضوع به سمت آن جذب می­شود و از این طریق بازدهی بالاتری را از خود نشان می­دهد.

البته باید به این مسئله نیز توجه کنید که یادگیری در این سن نیز با مشکلاتی همراه بوده و اصلی­ترین مورد این است که کودک در سنین مدرسه قرار دارد و زمان کمتری را می­تواند برای آموزش صرف کند.

مطمئنا در صورتی که فرزند شما بیشتر درگیر مدرسه باشد و به­ خوبی با موضوع آموزش زبان به­عنوان یک فعالیت فوق برنامه، کنار نیاید ممکن است آموزش زبان برای او خسته­ کننده باشد.

چرا مقطع سنی بالاتر از 10 را را می­توان بهترین سن یادگیری زبان دانست؟

بعد از سن 10 سالگی رشد ذهنی کودکان تکامل پیدا می­کند و مهارت­های مربوط به زبان مادری و همچنین الفبای آن را به­ خوبی یاد گرفته­اند.

در صورتی که فرزند شما در این زمان آمادگی خود را برای یادگیری زبان دوم اعلام کند با برنامه­ریزی­ های والدین قادر خواهد بود تا در مسیر درست و مناسب قدم بردارد و می­توان گفت که بهترین سن یادگیری زبان برای او در این مقطع زمانی است.

تسلط­ داشتن بر تمامی مهارت­های زبان مادری به­صورت ناخودآگاه قادر است تا یک ساختار کلی برای آموزش زبان دوم در ذهن افراد ایجاد کند که معمولا بعد از 10 سالگی می­توانید چنین انتظاری را از فرزند خود داشته باشید.

زمانی که فرزند شما در این سن قرار دارد، با توجه به اینکه مهارت او در یادگیری دروس مدرسه در چه سطحی قرار دارد، می­توانید روش مناسب­تری را برای یادگیری زبان انگلیسی به فرزند خود انتخاب کنید.

بهترین سن یادگیری زبان بعد از 7 سالگی است
بهترین سن یادگیری زبان بعد از 7 سالگی است

در هر سنی می توانید یک زبان جدید را یاد بگیرید

اینکه شما خارج از محدوده سنی ایده ­آل برای یادگیری روان زبان انگلیسی باشید، به این معنی نیست که تلاش­ کردن برای آموزش بیهوده است. بسیاری از افراد زمانی که به سن بلوغ می­رسند قادر به آموزش زبان­ های کاملا جدید هستند.

سنی که در آن شروع به یادگیری زبان می­کنید همه چیز نیست، آنچه مهم­تر خواهد بود استفاده از روش مناسب برای یادگیری است.

زبان ­آموزان با سنین بالاتر نیز مزایای خاص خود را دارند

اگرچه برای افراد بالای 18 سال سخت­تر است که گرامر و لهجه یک زبان جدید را یاد بگیرند اما به­طور معمول افراد بزرگ­سال نیز در یادگیری زبان­ های جدید خوب عمل می­کنند.

در واقع، یادگیری یک زبان جدید همیشه برای افراد با اهداف مختلفی انجام می­شود و اغلب کسانی که اهداف مهاجرتی دارند به­دنبال این هستند که یادگیری زبان انگلیسی چقدر طول میکشد؟

کودکان در یادگیری ضمنی که شامل مواردی مانند گوش ­دادن به یک زبان جدید و تقلید از آن است، عملکرد مناسبی دارند، در حالی که بزرگ­سالان در یادگیری صریح و مطالعه عمدی یک زبان بهتر هستند.

افراد بزرگ­سال نسبت به کودکان دامنه توجه و مهارت­های سواد بیشتری دارند، بنابراین می­توانند از جلسات آموزشی بیشتر بهره ببرند. از دیگر مزایای آن می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برخورداری از سواد در هنگام آموختن واژگان یک زبان جدید که نیاز به حفظ اولیه دارد، مفید است.
  • تسلط بر گرامر و تلفظ، امکان دارد با افزایش سن سخت­تر شود اما به­نظر می­رسد توانایی مغز در انتخاب کلمات جدید در طول زندگی نسبتا ثابت می­ماند.
  • باید در نظر داشته باشید که فرایند آموزش و یادگیری زبان برای مغز شما مفید است و حافظه و سرعت تفکر شما را بهبود می­بخشد.
  • کسب دانش و تمرین مهارت­های جدید، مانند یادگیری زبان انگلیسی، به شما کمک می­کند تا ارتباطات عصبی بیشتری ایجاد کنید، که برای حفظ سلامت شناختی مهم است.

پس با توجه به این موارد، اهمیت چندانی ندارد که بهترین سن یادگیری زبان از چه زمانی خواهد بود و شما بهتر است برای این کار وقت صرف کرده و از مزایای آن استفاده کنید.

غلبه بر چالش­های یادگیری زبان دوم در هر سنی

فرقی ندارد که شما برای فرزند خود به­دنبال آموزش زبان باشید یا قصد دارید خودتان برای این کار اقدام کنید، در هر صورت باید اصولی را مد نظر قرار دهید که در این مسیر کمک ­کننده هستند.

بهانه­ تراشی را کنار بگذارید

ممکن است فکر کنید یادگیری زبان انگلیسی خیلی سخت است یا وقت کافی برای آن ندارید اما اگر می­خواهید یک زبان خارجی یاد بگیرید، از بهانه تراشی برای خود دست بردارید.

یکی از دلایلی که بزرگ­سالان درک می­کنند این است که فراگیری زبان دوم دشوارتر است و این موضوع می­تواند باعث شود تا میل خود را به آموزش از دست بدهند.

وقتی بزرگ می‌شویم، مقداری از انگیزه یادگیری را از دست می‌دهیم، این در حالی است که بچه­ ها همیشه سوال می­پرسند و می­خواهند دنیای اطراف خود را کشف کنند.

بر همین اساس بیشتر افراد اعتقاد دارند که بهترین سن یادگیری زبان از زمان کودکی و نوجوانی است که افراد آمادگی بهتری برای کشف مهارت های جدید دارند.

به خود اجازه اشتباه­ کردن بدهید

بزرگ­سالان اغلب در هنگام آموزش مردد هستند، زیرا نمی‌خواهند فرآیند اشتباه­کردن به­منظور یادگیری را به­درستی قبول کنند.

در واقع باید این را بدانید که هیچ کس از شما انتظار ندارد تا برای اولین بار و با گذراندن دوره­های اولیه همه چیز را به­طور کامل و صحیح انجام دهید.

شما علاوه ­بر یادگیری لغات یک زبان دیگر، باید تلفظ آن را نیز یاد بگیرید پس در نظر داشته باشید که تسلط بر صداهای حروف منحصر به­فرد در یک زبان مانند انگلیسی به زمان و تمرین نیاز دارد.

یک ساختار مناسب پیدا کنید

وقتی روشی را بیابید که برای شما کارآمد باشد، بهتر می­توانید مهارت جدید را یاد بگیرید پس در صورتی که زبان انگلیسی را برای آموزش انتخاب می­کنید باید با نحوه مطالعه زبان انگلیسی نیز آشنا شوید

برخی افراد با گوش­ دادن به کلماتی که با صدای بلند گفته می­شود، بهتر می­توانند آنها را درک کنند، پس مهم نیست که چگونه به بهترین شکل یاد می­گیرید، موضوع مهم این است که کلاس یا درسی را پیدا کنید که متناسب با نیازهای شما باشد. ‌

برای آموزش خود زمان مناسب و باکیفیتی را صرف کنید

شما یک شبه زبان جدیدی را یاد نخواهید گرفت، پس باید این را در نظر بگیرید که دستیابی به تسلط در سطح بالا، به زمان کافی نیاز دارد.

در مواردی امکان دارد تسلط بر یک زبان، ماه­ها یا سال­ها طول بکشد، با این حال، لازم نیست هر روز وقت زیادی را برای آموزش اختصاص دهید، در واقع ثبات و کیفیت کار مهم­تر از مدت‌زمانی است که برای مطالعه صرف می­کنید. ‌

تمرین­ های موثر را انجام دهید

برای اینکه بتوانید تسلط بهتری بر یادگیری یک زبان جدید داشته باشید، بهتر است از تمرین ­های اصولی و درست در این مسیر استفاده کنید.

تفاوتی ندارد که بهترین سن یادگیری زبان برای شما چه موقع باشد، گوش ­دادن به یک زبان خارجی، نوشتن کلمات و صحبت­ کردن با صدای بلند تمرین ­های بسیار خوبی است که می­توانید از آنها بهره ببرید.

برای خود هدف تعیین کنید

اگر بدانید که می­خواهید به چه چیزی برسید، احتمالا فرایند یادگیری برای شما آسان­تر می­شود و یک زبان خارجی را بهتر یاد می­گیرید.

در صورتی که روند یادگیری بیش از آنچه انتظار دارید طول بکشد، ممکن است از ادامه مسیر دلسرد شوید. در عوض، دنبال­ کردن اهداف زیر می­تواند به شما کمک کند:

  • هر روز 30 دقیقه تمرین کنید
  • هفته­ای یک­بار با فردی که زبان مادری مورد نظر شما را دارد گفتگو کنید
  • یادگیری 100 کلمه جدید در ماه را به ­عنوان یک هدف در نظر بگیرید.

جمع­ بندی

تعیین بهترین سن یادگیری زبان به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و معمولا بسیاری از والدین برای مشخص­ کردن این موضوع با چالش ­هایی مواجه می­شوند.

در واقع می­توان گفت که عقاید متفاوتی درباره سن مناسب برای آموزش زبان وجود دارد. برخی بر این باور هستند که تا قبل از 7 سالگی کودک می­تواند سریع­تر یک مهارت جدید را یاد بگیرد.

برخی نیز اعتقاد دارند بین 7 تا 10 سالگی و بعد از آن، برای اینکه کودک تمام مهارت­های مربوط به زبان مادری خود را یاد گرفته برای پذیرش زبان جدید آماده­تر است.

به­طور کلی یادگیری یک زبان جدید در هر سنی مزایای خاص خود را دارد تنها کافی است از روش­های اصولی و درست برای آموزش استفاده کرد.

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *