H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

تقویت تلفظ زبان انگلیسی

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

تقویت تلفظ زبان انگلیسی

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

تقویت تلفظ زبان انگلیسی؛ مثل حرفه‌ای‌ها حرف بزن!

فهرست مطالب

حتما شما هم مثل من برای برخی امتحانات تعداد زیادی کلمه حفظ کرده‌اید اما به خاطر اینکه تلفظ آن‌ها را نمی‌دانید در به کار بردن آن کلمات در مکالمه زبان انگلیسی شکست می‌خورید. راستش گاهی اوقات آنقدر زمان خود را به حفظ کردن لغات انگلیسی و یاد گرفتن گرامر اختصاص می‌دهیم که فراموش می‌کنیم تلفظ زبان انگلیسی خود را تقویت کنیم.

اما شما خیلی خوش‌شانس هستید که خیلی زود به فکر یادگیری راه‌های تقویت تلفظ زبان انگلیسی افتاده‌اید. دلیلش این است که یاد می‌گیرید هنگام یادگیری کلمات همزمان مهارت دیگری هم تقویت کنید که البته همین تقویت تلفظ زبان انگلیسی تاثیر مثبتی روی مکالمه انگلیسی شما دارد. در اینجا از اهمیت تلفظ، روش‌ها و منابع آموزش تلفظ زبان انگلیسی صحبت خواهیم کرد. و در پایان به معلمان نکاتی را جهت تدریس تلفظ به عنوان بخشی از آموزش زبان انگلیسی یادآور خواهیم شد.

آموزش تلفظ حروف انگلیسی
گاهی لازم است برای بهتر یاد گرفتن تلفظ زبان انگلیسی جهت شرکت در امتحانات اسپیکینگ بین‌المللی معلم خصوصی بگیرید.

چرا باید تلفظ زبان انگلیسی را خوب بدانیم؟

معمولا زمانی که بچه‌های کوچک دوره‌‌های آموزش زبان انگلیسی را شروع می‌کنند، تمرکز آموزش بر ساختارهای گرامری نیست. اما از اول به آن‌ها آموزش می‌دهند که حروف را درست تلفظ کنند. بنابراین، اگرچه آموزش تلفظ زبان انگلیسی مهم‌ترین جز یادگیری زبان انگلیسی نباشد، از همان ابتدای یادگیری اهمیت زیادی دارد.

من پیشنهادی برای شما دارم و می‌توانید آن را یکبار هم که شده امتحان کنید. موضوعی انتخاب کنید و سعی کنید بارش فکری انجام دهید. سپس نکات خود را مرتب کنید و در یک فایل صوتی هر آنچه درمورد آن موضوع می‌دانید به انگلیسی صحبت کنید. بعد با کمک یکی از سایت های مکالمه زبان  از پارتنر انگلیسی‌زبان و یا معلمتان بخواهید مطالبی که گفتید را اصلاح کنند و به شما بگویند تلفظ شما چطور است.

با این روش شما هم از میزان تسلط بر انتخاب درست کلمات و گرامر مطمئن خواهید شد هم متوجه می‌شوید هر چه قدر هم که تلفظ تمرین کنید باز نیاز است به فکر تقویت تلفظ خود باشید. هیچ فرقی ندارد که زبان‌آموز مبتدی هستید یا سطح پیشرفته، باید در هر زمان بیشتر روی تلفظ خود تمرکز کنید. همانطور که قبلا هم در مقاله انواع دوره زبان انگلیسی اشاره کردیم، دانستن تلفظ در Fluency یا روان صحبت کردن مکالمه انگلیسی شما تاثیرگذار است.

نکته جالب اینجا است که یادگیری این مهارت خیلی هم پیچیده نیست. به عبارتی، منابع آموزشی و روش‌های ساده‌ای برای تقویت تلفظ زبان انگلیسی وجود دارند که در ادامه به انواع آن اشاره می‌کنیم.

تقویت تلفظ زبان انگلیسی با داستان
از کتاب‌های داستان خود برای یادگیری تلفظ و تقویت املا انگلیسی استفاده کنید.

چگونه تلفظ زبان انگلیسی را یاد بگیریم؟

تمرین مستمر و ارتباط با مطالب انگلیسی به طور منظم باعث می‌شود در انگلیسی صحبت کردن روان شوید زیرا تمامی مطالبی که یاد می‌گیرید به حافظه بلند مدت شما منتقل خواهند شد. اصلا لازم نیست که همیشه تلفظ را جدای دیگر مهارت‌ها یاد بگیرید، بلکه می‌توانید آن را بعد از یادگیری یک تمرین مانند مهارت خواندن قرار دهید. به ۳ روش زیر دقت کنید:

۱- روخوانی

معمولا کتاب‌های درک مطلب یا کتاب‌های درسی آموزشگاه‌ها با سی‌دی ارائه می‌شوند. این فایل‌های صوتی به طور چشم‌گیری رو تقویت تلفظ زبان انگلیسی شما تاثیرگذار هستند زیرا یک انگلیسی‌زبان با تسلط کامل بر تلفظ از روی متن می‌خواند. راهکار چیست؟

  • ابتدا به روشی که برای مهارت درک مطلب در مقاله بهترین روش یادگیری زبان آموزش داده‌ایم، یک متن را بخوانید
  • سپس فایل صوتی را پخش کنید و هر چند خط یکبار یا هر چند پاراگراف یکبار به صدای فایل صوتی گوش دهید
  • فایل را متوقف کنید و سعی کنید مانند گوینده در ادای کلمات تقلید کنید
  • در پایان متن سعی کنید جهت تقویت تلفظ زبان انگلیسی خود کل متن را به سبک گوینده متن بلند بخوانید. اگر در تلفظ برخی کلمات دچار مشکل شدید حتما از دیکشنری صوتی Longman استفاده کنید. 

[sc name=”paligelot_banner”][/sc]

۲- کارائوکه

می‌دانستید که گوش کردن به موسیقی بر تلفظ زبان انگلیسی شما تاثیر دارد؟ تاثیر موسیقی بر یادگیری از لحاظ روانشناسی تایید شده است و در آموزش زبان انگلیسی هم کم قابل توجه قرار نگرفته است. در واقع، این‌که در تفریحات خود به آهنگ انگلیسی مورد علاقه‌تان گوش کنید و از آن به عنوان منبع آموزش تلفظ زبان انگلیسی استفاده کنید فوق‌العاده است.

برای تمرین تلفظ به روش کارائوکه یا همان تقلید آهنگ باید آهنگ آرام انتخاب کنید و متن آن را هم از سایت  lyrics.com دریافت کنید. بعد سعی کنید لب‌خوانی کنید و در مرتبه‌های بعدی همراه با خواننده تن و لحن خواننده را تقلید کنید. این روش هم خیلی هیجان‌انگیز است هم ترکیبی از تفریح و تقویت تلفظ زبان انگلیسی است.

قواعد تلفظ زبان انگلیسی
برای یادگیری تلفظ هر کلمه جدید، مراحل بالا را دنبال کنید.

۳- تقلید

نتایج یک پژوهش آموزش تلفظ زبان که در سال ۲۰۱۸ صورت گرفته نشان می‌دهد به طور غیرمستقیم تقلید کردن در یادگیری قواعد تلفظ زبان انگلیسی تاثیر دارد. برای مثال، برای دانستن شکل کوتاه و بلند حروف در کلمات مختلف اگر ویدیوهای آموزش تلفظ مثلPronunciation with Emma یا Rachel’s English channel  استفاده کنید ساده‌تر تلفظ کلمات را به خاطر خواهید سپرد.

در این ویدیوها، مدرس نیتیو به شما آموزش استانداردهای تلفظ زبان انگلیسی را همراه با چند مثال خواهد داد. سپس شما فرصت دارید از او تقلید کنید و با کلمات بیشتری آشنا شوید. لطفا سعی کنید از نوشتن تلفظ فارسی کلمات انگلیسی خودداری کنید و به قواعد تلفظ زبان انگلیسی که در ادامه به شما آموزش خواهیم داد دقت کنید.


همچنین بخوانید: آموزش زبان انگلیسی در خواب!


[sc name=”gelat504″][/sc]

چگونه قواعد تلفظ زبان انگلیسی را یاد بگیریم؟

همانطور که اشاره کردیم، یادگیری قواعد تلفظ زبان انگلیسی از ابتدای آموزش زبان انگلیسی اهمیت دارد. بنابراین، در اینجا پایه‌ای‌ترین قواعد تلفظ زبان انگلیسی را با مثال به شما آموزش می‌دهیم. سعی کنید حتما در دفترچه آن را یادداشت کنید و هنگام خواندن مجلات انگلیسی به آن‌ها دقت کنید. گفتیم مجلات، زیرا مطالب کوتاهی دارند و تقریبا با کلمات و موضوعات روزمره روبرو خواهید شد.

جدولی که در زیر آمده بخش‌های مهمی از آواشناسی زبان انگلیسی است که باید بدانید. اولین نکته، تفاوت بین حروف صدادار و حروف بی‌صدا است. نکته بعدی ترکیب حروف صدادار و بی‌صدا است و در آخر باید بدانید هجا و تکیه کلمات چگونه هستند. در این جدول به طور خلاصه این قواعد را بخوانید.

مثال حروف و توضیحات تعریف
Cake b, c, d, f, g, h, j, k, l, m, n, p, q, r, s, t, v, x, z حروف بی صدا انگلیسی Consonants
Chair

Psychology

Shoes

Ch, Kh, Ph, Sh ,Th, wh, Zh, Ps, Pt, Kn حروف ترکیبی  Diagraph
Open

Yacht

a, e, I, o, u, y حروف صدا دار انگلیسی Vowels
Ear

Air

Poor

Pray

Eye

Coin

Go

Owl

Ai, ea, ay, ey, oo, ou, oi ترکیب دو حرف صدادار Diphthongs
Pen, cake
Hotel, object
Camera, vitamin
January, American
تک سیلابی، دو، سه و چهار سیلابی هجا Syllables
Climate

Decide

Geographic

Radiology

روی سیلاب اول، سیلاب آخر، سیلاب دوم، یا سیلاب سوم تکیه Stresses

 

چگونه تلفظ زبان انگلیسی خود را تقویت کنیم؟

اگر دقت کرده ‌باشید تلفظ درست آنچه شما می‌شنوید است اما هنگام تلفظ کردن ممکن است به اصطلاح زبانتان نچرخد. گاهی دلیل این موضوع تنوع در لهجه و تلفظ کلمات در کشورهای مختلف است. دو لهجه معروف آن بریتیش و امریکن است. به همین دلیل، منابعی که تلفظ زبان انگلیسی را به دو لهجه ذکر شده آموزش می‌دهند معرفی می‌کنیم.

اغلب کتاب‌های آموزشی زبان انگلیسی در آموزشگاه‌ها مطابق استانداردهای تلفظ آمریکایی هستند. اما بعضی از کتاب‌ها و سطوح پیشرفته از زبان‌آموز می‌خواهند که روی هر دو تلفظ اشراف داشته باشند. بنابراین، مناسب اهداف شما برای آشنایی با هر دو تلفظ منابع مجازی، صوتی و کتب را معرفی‌ می‌کنیم.

بهترین برنامه تلفظ کلمات انگلیسی
به برخی حروف مثل b یا p دقت کنید که با لب تلفظ می‌شوند و برخی مثل حرف t پشت دندان‌ها.

کتاب‌های آموزشی تقویت تلفظ زبان انگلیسی

لهجه آمریکایی: کتاب‌های  American Accent Training و American Accent Training از منابع پرطرفدار بین فراگیران زبان انگلیسی در تمام کشورها هستند که با مثال تلفظ را آموزش می‌دهند.

لهجه بریتیش: مجموعه کتاب‌های  How Now Brown Cowو English Pronunciation In Use تلفظ بریتیش را از ابتدا به شما آموزش خواهند داد. همچنین برای آشنایی با تلفظ بریتیش کتاب English Pronunciation Illustrated برای بزرگسالان و کتاب Super Safrari British برای کودکان مناسب هستند.

پادکست‌های آموزش تلفظ زبان انگلیسی

لهجه آمریکایی: کانال یوتیوب Amy Walker و پادکستAll Ears English Podcast منابع خوبی برای تقویت تلفظ زبان انگلیسی هستند.

لهجه بریتیش: پادکست BBC Podcast Directory و کانال یوتیوب English with Lucy  از منابع پرطرفدار خوبی آموزش تمرین تلفظ در لهجه بریتیش هستند.

چگونه تلفظ زبان انگلیسی را تقویت کنیم
به جای تمرکز روی لهجه بر تلفظ درست تمرکز کنید.

سایت‌ها و اپلیکیشن‌های آموزش تلفظ انگلیسی

لهجه آمریکایی:  اپلیکیشن Saundz و سایت pronunciation.com بهترین منابع آموزش مجازی تلفط زبان انگلیسی هستند که به مرور در تقویت تلفظ شما تاثیرگذارند.

لهجه بریتیش: اپلیکیشن British Accent Training و  سایت BBC Learning English برای اینکه قواعد تلفظ را بخاطر بسپارید منابع خوبی هستند.


بیشتر بخوانید: آموزش زبان انگلیسی با بازی


 

آموزش تلفظ زبان انگلیسی در قالب بازی

همانقدر که دانستن کلمات و تلفظ صحیح آن‌ها در مکالمه زبان انگلیسی تاثیرگذارند، دانستن املای زبان انگلیسی در تلفظ صحیح کلمات موثرند. بنابراین، بازی‌هایی که برای تمرین تلفظ در مقاله چگونه املا زبان را یاد بگیریم اشاره کردیم در تقویت تلفظ زبان انگلیسی قابل اجرا هستند. اما یک بازی اینجا به شما معرفی می‌کنیم که به تنهایی هم قابل اجرا باشد. البته باید ابتدا با یکی از منابع آموزش دیده باشید بعد تمرین کنید.  بازی Odd One Out برای یادگیری و تمرین کلمات مشابه است.

  • روی فلش کارت‌های سفید کلمات مشابه را بنوبسید.
  • فلش کارت‌ها را ترکیب کنید
  • سعی کنید از روی آن‌ها بخوانید و ۳ کلمه مشابه پیدا کنید و ۱ کلمه متفاوت. (مثل صدای کوتاه یا بلند)

حتی می‌توانید در کلاس یا با دوستانتان هنگام خواندن درک مطلب کلمات هم‌آوا را پیدا کنید و در جستجوی کلمات با هم رقابت کنید. فضای فعال و تعاملی در یادگیری تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد پس از این فرصت استفاده کنید.

بازی برای تقویت تلفظ زبان انگلیسی
از بازی‌های گروهی برای تمرین ساختارهای گرامری و تقویت تلفظ زبان انگلیسی استفاده کنید.

نکاتی برای معلمان

برای آموزش تلفظ زبان انگلیسی ابتدا لیسنینگ را آموزش دهید. سپس الفبای فونتیک را به طور خلاصه و با تمرین بیشتر با زبان آموزانتان تمرین کنید. حتما به آن‌ها آموزش دهید چگونه و از کدام قسمت دهان حروف و کلمات ادا می‌شوند. و از آن‌ها بخواهید تکرار کنند. سپس با استفاده از بازی‌های کلاسی تمرین بیشتری انجام دهید تا با تمرین و تکرار تلفظ کلمات پر تکرار برای زبان‌آموزان جا بیفتد.

تلفظ مهم است، اما هم آموزش و هم یادگیری آن دشوار است. شاید به همین دلیل است که هر معلم باید بخشی از آموزش را به تلفظ زبان انگلیسی اختصاص دهد. امیدوارم ایده‌های این مقاله به زبان‌اموزانتان کمک کنند تا ببینند تقویت تلفظ زبان انگلیسی به اندازه‌ای که تصور می‌کنند ترسناک نیست.

یادگیری واقعی و اصولی زبان انگلیسی

اگر میخوای انگلیسی واقعی رو بر اساس مهارت های یادگیری و نوروساینس و به کمک ابزار هایی مثل نقشه کشی ذهنی یاد بگیری، همین حالا روی لینک زیر کلیک کن. ایمپکت بر اساس متد علمی و معروف تاپ ناچ طراحی شده و همه مهارت های زبان رو با کمک فیلم، سریال و داستان بهتون آموزش میده.
برای دریافت دوره + اطلاعات تکمیلی در دکمه روبرو استفاده نمایید.
به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *