H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

کتاب هایی که قبل از ۲۰ سالگی باید خواند

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

کتاب هایی که قبل از ۲۰ سالگی باید خواند

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

کتاب هایی که قبل از ۲۰ سالگی باید خواند

فهرست مطالب

دوره قبل از 20 سالگی یکی از مهمترین دوران در زندگی ما به شما می‌رود. دلیل اصلی آن هم این است که ما در شرف ورود به یک بخش جدید در زندگی خود هستیم. به همین علت هم مطالعه کردن می‌تواند ذهن ما را تا حد زیادی آماده تغییر کند. در این مقاله تعدادی از بهترین کتاب هایی که قبل از ۲۰ سالگی باید خواند را به شما معرفی کردیم. آثاری که عموما از فهرست کتاب هایی که باید خواند گلچین شده‌اند و می‌تواند تا حد بسیار زیادی به شما کمک کنند. پس امیدوارم که از خواندن آن‌ها لذت ببرید. 

کتاب هایی که قبل از ۲۰ سالگی باید خواند : داستانی‌ها

1- کیمیاگر

کیمیاگر کتاب هایی که قبل از ۲۰ سالگی باید خواند

 “تپه های شنی با وزش باد جابجا می شوند، ولی صحرا همیشه صحرا باقی می ماند. این است، افسانه عشق.”

این یکی را کمی دیرتر خواندم. همان ترم اول دانشگاه یعنی در آستانه نوزده سالگی، یکی از استادها کیمیاگر را به ما معرفی کرد. من هم از سر کنجکاوی تصمیم گرفتم هرچه زودتر این کتاب را تهیه کنم. حتی به خاطر اینکه خودم را هم محکی بزنم، چاپ انگلیسی این کتاب را تهیه کردم. البته خوش شانس بودم که متن کتاب خیلی سنگین نبود، وگرنه شاید هیچوقت انقدر از کیمیاگر خوشم نمی‌آمد!

کیمیاگر قصه سانتیاگو است. جوانی اهل آندلس که از قضا چوپان هم هست. روزی درویشی به او وعده گنجی را می‌دهد و از او در عوض تمام گله گوسفندش را می‌خواهد. بیشتر از این را نمی‌گویم تا خوتان از خواندن این داستان فوق‌العاده لذت ببرید. 

برای انتخاب ترجمه اما پیشنهاد من به شما ترجمه یولاند گوهریان از نشر نگاه و حسین نعیمی از نشر ثالث است.

خرید کتاب از کتاب ایران

2- ماهی سیاه کوچولو

ماهی سیاه کوچولو

“درد من حصار برکه نیست. درد من زیستن با ماهیانی است که فکر دریا به ذهنشان خطور نکرده است.”

یادم می‌آید استادی داشتیم که در اولین جلسه دانشگاه با ما درباره کتابخانه کوچکی که در بچگی داشته صحبت کرد. اولین کتابی هم که در کتابخانه‌اش گذاشته بود همین اثر بود: ماهی سیاه کوچولو. همین موضوع هم انگیزه‌ای برای من شد تا این کتاب را بخوانم. بدون شک این کتاب یکی از بهترین رمان های ایرانی است که تا به حال نوشته شده است. صمد بهرنگی، نویسنده کتاب، با ظرافت خاصی داستان ماهی سیاهی را روایت می‌کند که برا کشف دنیای اطرافش دل را به دریا می‌زند و در این مسیر با چلش‌هایی روبرو می‌شود. ماهی سیاه کوچولو اگرچه از بهترین آثار ادبیات کودک به شمار می‌رود، اما در عین حالا کتابی عمیق و پر معنا و مفهوم برای تمام سنین هم هست. برای همین پیشنهاد می‌کنم حتما حداقل یک بار قبل از 20 سالگی آن را بخوانید.

خرید کتاب از کتاب ایران

3- دنیای سوفی

دنیای سوفی

“نمی‌شود زندگی را بدون مرگ تجربه کرد. درعین‌حال فکر کردن به مرگ بدون فکر کردن هم زمان به این موضوع که زندگی به‌طرز عجیبی خارق‌العاده است، غیرممکن است.”

یادم هست چند سال پیش به دلیل یک اتفاق تلخ، تا مدت‌ها نام این کتاب سر زبان‌ها بود. اما من دنیای سوفی را طور دیگه‌ای می‌شناسم. برای منِ نوجوان، مطالعه دنیای سوفی اولین مواجهه‌ام با فلسفه بود. البته قبلا درباره فلسفه چیزهایی شنیده بودم اما هیچ وقت انقدر دقیق و در عین حال ساده، تاریخ فلسفه را مرور نکرده بودم. دنیای سوفی در واقع رمانی است که به شکل داستانی، تاریخ فلسفه غرب را با متنی ساده و قابل فهم برای ما به تصویر می‌کشد. برای همین هم خواندن آن نه تنها تقریبا برای همه جذاب است، بلکه نیاز به دانش یا پیش نیاز هم ندارد.  

این کتاب در ایران بارها و بارها ترجمه شده، پیشنهاد من اما ترجمه حسن کامشاد، یکی از بهترین مترجم های کتاب در ایران است.

خرید کتاب از کتاب ایران

4- شازده کوچولو

شزدخ کتاب هایی که قبل از ۲۰ سالگی باید خواند

“شازده کوچولو پرسید: کی اوضاع بهتر میشه؟

روباه گفت : از وقتی که بفهمی همه چیز به خودت بستگی داره”

داستان دوست داشتنی اگزوپری که تا به امروز به بیش از 280 زبان و گویش مختلف ترجمه شده است. شازده کوچولو اگرچه به نظر یک کتاب کودک است، اما خواندن برای بزرگسالان هم حاوی درس‌های بسیار مهمی است. این اثر جاودانه همچنین یکی از پرفروش ترین کتاب های جهان هم به حساب می‌آید. اگزوپری سعی کرده سوالات فلسفی خودش درباره جهان و انسان‌ها را در قالب شخصیت شازده کوچولو بپرسد.

مهمترین نکته‌ای که ما موقع خواندن کتاب حس می‌کنیم، همذات پنداری با شخصیت اصلی داستان است. آن هم در حالی که شازده کوچولو اهل زمین نیست و از سیاره‌ای دیگر آمده. اما ما انسان‌ها انگار به اندازه او با خودمان غریبه‌ام. پیشنهاد من برای مطالعه ترجمه این کتاب، ترجمه ابولحسن نجفی است که نشر نیلوفر منتشر کرده است.

 

5- جاناتان مرغ دریایی

جاناتان

“بهشت مکان نیست، زمان هم نیست. بهشت رسیدن به کمال است.”

فکر کنم جاناتان مرغ دریایی اولین کتاب صوتی بود که گوش دادم. آن هم کجا؟ در اتوبوسی که مرا به سمت تهران برمی‌گشتم. جاناتان مرغ دریایی یکی از بهترین کتاب‌هایی است که در کل عمرم خواندم. کتابی پر از امید که تنها بر روی یک مفهوم پافشاری می‌کند: آزادی! ریچارد باخ در این کتاب داستان یک مرغ دریایی را بیان می‌کند که چندان هم از مرغ دریایی بودنش خوشحال نیست. در واقع مشکل اصلی او خودش نیست، بلکه دیگرانند. او اعتقاد دارد پیروی کردن از کارهای غریزی و بدون اراده ارزش زیادی ندارد. برای همین هم با سایر مرغان دریایی متفاوت است. ما هم به همین علت آن را در فهرست کتاب هایی که قبل از ۲۰ سالگی باید خواند قرار دادیم. .

این کتاب بارها و باها در ایران ترجمه شده است. اما پیشنهاد من ترجمه نشرهای ثالث، نگاه و نشر نی از این کتاب است که هر سه از بهترین ناشران ایرانی هستند.

خرید کتاب از کتاب ایران

 

6-مزایای منزوی بودن

مزایا

“به گمونم ما بنا به دلایل زیادی چیزی هستیم که هستیم و شاید هیچ وقت بیش‌تر اونا رو ندونیم، ولی حتا اگه ما قدرت انتخاب اینو نداشته باشیم که از کجا اومدیم، باز می‌تونیم انتخاب کنیم که به کجا بریم. می‌تونیم باز کارهایی بکنیم و حتا سعی کنیم احساسی خوبی به شون داشته باشیم.”

اگر لیست بهترین کتاب برای نوجوانان را گشته باشید، این کتاب تقریبا در تمام سایت‌ها پیشنهاد شده است. داستان این کتاب اما شاید داستان بسیاری از ما باشد. مخصوصا در دوران نوجوانی! استیون شباسکی نویسنده این کتاب داستان نوجوانی گوشه گیر و منزوی را برای ما روایت می‌کند. پسری به نام چارلی که علیرغم میلش، بسیار منزوی است و همین موضوع باعث شده که به دوستی خیالی نامه بنویسد. اتفاقا به نظر من بخش مهمی از جذابیت‌های این رمان به همین نامه‌ها برمی‌گردد.

درونگرایی و منزول بودن در بسیاری از نوجوانان دیده می‌شود. برای همین هم می‌توان کتاب مزایای منزول بودن را از آن دست آثاری دانست که اگر قبل از 20 سالگی بخوانیم، برای ما فایده زیادی خواهد داشت.البته یک فیلم هم از روی این کتاب ساخته شده است. هرچند پیشنهاد من مطالعه خود کتاب است. 

خرید کتاب از کتاب ایران


بیشتر بخوانید: کتاب هایی که فیلم شدند


 

کتاب هایی که قبل از ۲۰ سالگی باید خواند : داستانی‌ها

7- اثر مرکب

اثر مرکب کتاب هایی که قبل از ۲۰ سالگی باید خواند

“اندازه نهایی یک فرد در لحظات آرام و راحت زندگی اش نیست ، بلکه در چالش هایی است که او با آن‌ها روبرو است.”

تا به حال یک قطره جوهر درون آب انداخته‌اید؟ دقت کردید که این قطره به آن کوچکی، چقدر سرریع رشد می‌کند و تمام آب را به رنگ خودش درمی‌آورد؟ خب، این همان اثر مرکب است. اثر مرکب یکی از بهترین و مهمترین کتاب های انگیزشی سراسر جهان است. این کتاب به خوبی توضیح می‌دهد عادت‌ها و رفتارهای کوچک و بزرگ ما چگونه با گذر زمان تاثیری چند برابری ایجاد می‌کنند.

در واقع با گذشت زمان اثر اعمال ما مانند همان جوهر مرکب زیاد شده و تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت. البته قرار نیست این موضوع همیشه منفی باشد. اثر مرکب مصداق‌های مثبت زیادی هم دارد. مثلا عادت‌های خوبی مثل مطالعه قبل از خواب که می‌تواند به مرور مشکل کم‌خوابی ما را حل کند. پوریا امامی این کتاب را برای نشر میلکان و اکبر عباسی و شاهین بیات آن را در نسل نواندیش ترجمه و چاپ کرده‌اند.

خرید کتاب از کتاب ایران

 

8- درباره معنی زندگی

درباره معنی زندگی

“اما هرکاری می‌کنی، از فلسفه نمیر!”

وقتی اسم ویل دورانت می‌آید، تقریبا تمام کسانی که او را می‌شناسند به یاد شاهکار وی یعنی تاریخ تمدن می‌افتند. اما کتاب مورد علاقه من که قبل از بیست سالگی توصیه‌اش می‌کنم درباره معنی زندگی است. بخش زیادی از شخصیت و جهان‌بینی ما قبل و بخش مهمتر آن در دهه 20 سالگی رخ می‌دهد. خود من هم 22 ساله بودم که این کتاب را خواندم. اما به نظرم هر جوان و نوجوانی باید این کتاب را بخواند.

درباره معنی زندگی یک کتاب داستانی نیست. ویل دورانت پس از مواجهه با فردی که قصد خودکشی داشت و از او درباره معنا و مفهوم این زندگی سوال کرده بود نوشت. در واقع او برای نوشتن این اثر از 100 چهره مشهور آن دوران کمک گرفت. افرادی همچون گاندی، برتراند راسل و جرج برنارد شاو که همگی آن‌ها پاسخ‌های خود را به نامه و سوالات دورانت نوشته‌اند. او هم این پاسخ‌ها را جمع آوری و تبدیل به یک اثر ارزشمند کرده است.

شهاب الدین عباسی این اثر فوق‌العاده را به فارسی ترجمه کرده است. پیشنهادم این است که بعد از مطالعه این کتاب، حتما سری هم به مطلب تحلیل و بررسی کتاب درباره معنی زندگی بزنید.

خرید کتاب از کتاب ایران

9- سه شنبه ها با موری

موری کتاب هایی که قبل از ۲۰ سالگی باید خواند

“حقیقت این است که اگر چه گونه مردن را یاد بگیری، چگونه زیستن را نیز فرا خواهی گرفت.”

سه شنبه‌ها با موری را از کتابفروشی جیحون در خیابان انقلاب خریدم. کتابی دل انگیز و به شدت خواندنی که واقعا خواندنش برایم لذتبخش بود و بدون شک از کتاب هایی که قبل از ۲۰ سالگی باید خواند به حساب می‌آید. سه‌شنبه‌ها با موری قصه خود میچ البوم، نویسنده کتاب است. میچ پس از سال‌ها استاد پیر خود، موری را پیدا کرده و حالا تصمیم گرفته تا زمان بیشتری را با او بگذراند. چرا؟ چون موری دارد می‌میرد!

شاید خود این داستان که کاملا هم واقعی است برای شما جذاب نباشد، اما بدون شک دیالوگ‌هایی که بین این دو رد و بدل می‌شود و به بازی گرفتن موضوع مرگ بسیار جذابند. نکته جالب درباره این کتاب نگاه موری به موضوع مرگ است. موری نه تنها از مرگ که در یک قدمی اوست نمی‌هراسد، بلکه با شجاعت کم نظیری چشم در چشم مرگ ایستاده است. بالاخره مرگ هم بخشی از زندگی ماست، پس چه بهتر که از همان جوانی برای آن آماده باشیم. پیشنهاد من ترجمه مائده قهرمانلو است که نشر قطره چاپ کرده است.

خرید کتاب از کتاب ایران

 

10 چگونه با هر آدمی ارتباط برقرار کنیم

ارتباط

“وقتی تظاهر می‌کنید از کسی خوشتان می‌آید، به مرور زمان از او خوشتان خواهد آمد.”

یکی از مهم‌ترین اصولی که هر کس باید در این دوران یاد بگیرد ارتباط برقرار کردن است. متاسفانه مدارس و حتی خود خانواده‌ها هم خیلی به این موضوع اهمیتی نمی‌دهند. در حالی که ارتباط موثر می‌تواند مسیر زندگی ما را تغییر بدهد. لیز لوندز در این کتاب به سراغ 92 راهکاری رفته است که به ما کمک می‌کنند تا ارتباطات بهتری با دیگران داشته باشیم. این موضوع حتی باعث می‌شود که شما بتوانید تاثیرگذاری بیشتری هم داشته باشید.

جالب اینکه من این کتاب را کاملا اتفاقی پیدا کردم. در واقع یکی از دوستانم این کتاب را در خوابگاه جا گذاشته بود و من فقط برای گذراندن وقت به سراغش رفتم. توفیقی اجباری که باعث شد یکی از بهترین کتاب های عمرم تا آن روز را بخوانم! این کتاب در ایران با ترجمه فرخ بافنده در انتشارات آزدهای طلایی ترجمه شده است.

خرید کتاب از کتاب ایران

 

11- روانشناسی پول

روانشناسی پول

“مهمترین ارزشی که پول در زندگی شما ایجاد می‌کند، توانایی کنترل زمانتان است.”

جمله بالا احتمالا بزرگترین درسی است که از کتاب روانشناسی پول گرفتم. بگذارید یک اعترافی کنم. من به شدت آدم ولخرجی بودم (هنوز هم کمی اینجوری هستم). برای همین هم همیشه در حساب کتاب کردن مشکل داشتم. اما کتاب روانشناسی پول دید من به پول و سرمایه را تا حد بسیار زیادی تغییر داد. البته این کتاب نسبتا جدید است و بدیهی است که من آن را قبل از بیست سالگی نخواندم. اما دوست دارم آن را به شما پیشنهاد کنم. چرا که تقویت هوش مالی از همان سنین می‌تواند تا حد بسیار زیادی آینده شما را دستخوش تغییر کند.

مورگان هاوزل نویسنده این کتاب 19 داستان را برای آموزش 19 نکته فوق‌العاده درباره تصمیم‌های مالی و اقتصادی آورده است. برای همین هم اگرچه این کتاب غیرداستانی است، اما همچنان آنقدر جذاب هست که ما از خواندنش لذت ببریم و خسته نشویم.  

خرید کتاب از کتاب ایران


از دست ندهید: خلاصه کتاب روانشناسی پول


 

12- هنر ظریف بی خیالی

هنر ظریف بیخیالی کتاب هایی که قبل از ۲۰ سالگی باید خواند

“بلوغ واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که یک فرد بفهمد چه چیزی ارزش اهمیت و توجه او را دارد.”

راستش را بگویید، چقدر از خواندن جمله بالا کیف کردید؟ حالا مهمتر از آن، آیا می‌توانید به چیزی که اینجا گفته شده عمل کنید؟ متاسفانه این مشکل همگی ما است. تقریبا همه ما به چیزهایی توجه می‌کنیم و اتفاقاتی را زیر نظر می‌گیریم که در واقع اهمیت زیادی ندارند. مارک منسون، نویسنده این کتاب سعی دارد به ما نشان دهد کدام اتفاقات را خودمان انجام داده‌ایم و چه اتفاقاتی دست ما نبوده‌اند؟ این نوع طرز فکر ما را به مدیریت توجه می‌رساند.

 نشر میلکان این کتاب را با ترجمه میلاد بشیری و با نام هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها منتشر کرده است. البته شما می‌توانید به خلاصه کتاب هنر ظریف بیخیالی را هم در باشگاه کتابخوانی ما مطالعه کنید.

خرید کتاب از کتاب ایران

 

کتاب هایی که قبل از ۲۰ سالگی باید خواند + جمع بندی

البته که کتاب و مطالعه کاملا سلیقه‌ای است. اما پیشنهاد می‌کنم اگر خودتان زیر 20 سال هستید یا یکی از اطرافیانتان، حتما این کتاب ها را مطالعه کنید. تک تک این کتاب‌‌ها کمکتان می‌کنند تا بتوانید با ذهن و دید بهتری وارد دانشگاه شوید. 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *