H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

بهترین کتاب های مدیریت و رهبری

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

بهترین کتاب های مدیریت و رهبری

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

بهترین کتاب های مدیریت و رهبری ؛ 9 کتاب تاثیرگذار

فهرست مطالب

رهبری و مدیریت، دو واژه آشنا برای کسانی هستند که در دنیای امروز وارد بازار کسب و کار شدند. پس بی دلیل نیست اگر عده زیادی را ببینیم که به دنبال پرورش این ویژگی‌ها در خودشان باشند. به همین دلیل هم ما تصمیم گرفتیم در این مقاله 9 مورد از بهترین کتاب های مدیریت و رهبری را به شما معرفی کنیم. 

یادتان باشد که برای رشد و توسعه فردی، تنها مطالعه این کتاب‌ها کافی نیستند. زندگی حرفه‌ای، صبور بودن و پشتکار داشتن سه عاملی هستند که رسیدن به موفقیت را برای شما ساده‌تر می‌کنند. پس اگر هر رویایی در سر دارید، بهتر است از قبل برای رسیدن به آن آماده باشید. با این توضیح به سراغ تعدادی از بهترین کتاب های مدیریت و رهبری می‌رویم.

 

1- اصل گرایی – گرِگ مک کیون

اصل گرایی

یکی از مهمترین ویژگی‌های یک مدیر موفق، استفاده بهینه از زمان است. اما کیست که منکر هدر رفتن زمانش در طول روز شود؟ خب، تقریبا هیچکس! همه ما در طول روز زمان‌های زیادی را صرف انجام دادن کارهایی می‌کنیم که اهمیت زیادی ندارند. برای همین هم اگر دوست داریم به یک مدیر موفق یا یک رهبر تبدیل شویم، باید اول نحوه استفاده صحیح از زمان را یاد بگیریم.

کتاب اصل‌گرایی به ما یاد می‌دهد که کدام دسته از کارهای روزانه ما اهمیت بیشتری دارند. به این ترتیب و با افزایش تمرکز بر روی این کارها، ما بازدهی و دستاوردهای بیشتری خواهیم داشت. البته اصل گرایی به معنای کم کار کردن یا از زیر کار رد رفتن نیست. یک فرد اصل گرا به جای آن که زمانش را صرف انجام کارهای بیهوده کند، مستقیم به سراغ موارد مهم و ضروری می‌رود.

نشر آموخته این کتاب را با ترجمه دکتر بهنام شاهنگیان و مهدی مصلحی منتشر کرده است. شما هم می‌توانید با کلیک بر روی لینک زیر، خلاصه کتاب اصل گرایی را دانلود و مطالعه کنید.


بیشتر بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب اصل گرایی


 

2- مدیران بزرگ ساخته می شوند – جولی ژو

مدیران بزرگ ساخته می شوند

اگر در سن 25 سالگی به عنوان مدیر یک مجموعه انتخاب شوید چه حسی خواهید داشت؟ احتمالا تمام اینترنت را به دنبال راه و روش‌های مدیریت یا راهکارهای استخدام و اخراج کارمندان می‌گشتید. شاید هم سری به همین مقاله می‌زدید و سعی می‌کردید از بهترین کتاب های مدیریت و رهبری کمک بگیرید. این دقیقا وضعیتی است که جولی ژو در 25 سالگی داشت. او پس از انتصاب به عنوان مدیر یک شرکت کوچک دقیقا همین حس و حال داشت. اما حالا حاصل تجربیات چندین ساله خود را در قالب کتاب مدیران بزرگ ساخته می‌شوند برای دیگران عرضه کرده است.

مهمترین درسی که از خواندن این کتاب می‌گیرید همان عنوان کتاب است: مدیران بزرگ ساخته می‌شوند. بله، هیچ مدیری از ابتدا مدیر به دنیا نمی‌آید. همین موضوع درباره رهبران هم وجود دارد. همانطور که پیشتر در معرفی و خلاصه کتاب افسانه کاریزما هم گفتیم، برخی خصوصیات رهبران و مدیران بزرگ مانند توانایی رهبری و مدیریت و کاریزما به مرور در افراد شکل می‌گیرند. برای همین هم پیشنهاد می‌کنم اگر دوست دارید از یک مدیر مبتدی به یک مدیر موفق و کارکشته تبدیل شوید، حتما این کتاب را بخوانید.

کتاب مدیران بزرگ ساخته می‌شود با چند ترجمه موجود است که می‌توانید از بین نشرهای هورمزد و نوین یکی را انتخاب کنید

 

3- هفت عادت مردمان موثر – استیون کاوی

استیون کاوی

مگر می‌شود حرف از بهترین و پرفروش ترین کتاب های مدیریت و رهبری باشد اما یادی از شاهکار جاودانه استیون کاوی نکنیم؟ کتاب 7 عادت مردمان موثر به عادات و رفتارهایی مدیران موفق می‌پردازد. استیون کاوی نویسنده این کتاب راز موفقیت این افراد را پیروی از 7 عادت می‌داند. او این 7 عادت را به شکل زیر دسته بندی می‌کند:

 • پویشگر باشید
 • از آخر به اول شروع کنید
 • اول اولویت‌ها را قرار دهید
 • همیشه ذهنیت برد/برد داشته باشید
 • دیگران را درک کنید تا آن‌ها هم شما را درک کنند.
 • با دیگران به تبادل نظر بپردازید
 • ارّه خود را تیز کنید!

به گفته کاوی، هرکسی که خود یا مجموعه‌اش را بر پایه این 7 عادت بنا کند، احتمالا به موفقیت‌های بزرگی هم می‌رسد. اگرچه این کتاب بارها و بارها در ایران ترجمه و منتشر شده است. اما پیشنهاد من این است که حتما با کلیک بر روی لینک زیر معرفی و خلاصه کتاب هفت عادت مردمان موثر را بخوانید.


بیشتر بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب هفت عادت مردمان موثر


 

4- رهبری – سرالکس فرگوسن

رهبری بهترین کتاب های مدیریت و رهبری

بیش از 25 سال ماندن در سمتی مثل مربیگری منچستریونایتد، بدون شک کار دشواری است. از سر الکس فرگوسن حرف می‌زنیم، مردی که بسیاری او را بهترین مربی تاریخ فوتبال می‌دانند. او پس از بازنشستگی خود کتاب را تحت عنوان رهبری منتشر کرد. او در این کتاب تمامی نکات و تجربیات دوران مربیگری خود را آورده است. کتابی که شاید در بین بهترین کتاب های توسعه فردی قرار نگیرد، اما برای تسلط بر مدیریت و رهبری فوق‌العاده است.

اما سوال اینجاست که چگونه می‌توان اینهمه سال روی اوج بود؟ اصلا چگونه ممکن است رختکنی که پر از ستارگان مشهور است را کنترل کرد و با آن‌ها به قله فوتبال انگلیس و قهرمانی اروپا رسید؟ الکس فرگوسن حاصل سال‌ها تجربه خودش را در کتاب رهبری آورده است. برای همین هم این کتاب در لیست بهترین کتاب های رهبری و مدیریت ما قرار دارد. شایان سادات این کتاب را ترجمه و نشر میلکان آن را منتشر کرده است.  

 

5- شجاعانه رهبری کن – برنه براون

شجاعانه رهبری کن

برای اینکه یک رهبر خوب و توانمند باشیم، باید شجاعانه رهبری کردن را هم یاد بگیریم. البته شجاعانه برهبری کردن فقط به معنای نترسیدن از چیزی نیست. برنه براون، نویسنده سرشناس فرانسوی، در کتاب شجاعانه رهبری کن به ما آموزش می‌دهد که شجاعانه و بدون استرس رهبری کردن فقط به معنای نترسیدن نیست. بلکه مهمتر از آن ما باید بدانیم اگر جایی پاسخ سوالی را نمی‌دانستیم، نیازی نیست خودمان را بسازیم. به این ترتیب می‌توانیم افق‌های روشنی را برای مجموعه خود ببینیم.

برای اینکه به یک مدیر یا رهبر شجاع تبدیل شوید، باید ابتدا یاد بگیرید که چگونه با چالش‌های پیش رویتان روبرو شوید. کتاب شجاعانه رهبری کن همچنین به ما یاد می‌دهد که چگونه با تاثیرگذاری بر روی دیگران، باعث پیشرفت عملکرد آن‌ها شویم. برنه براون اعتقاد دارد که ما برای تجربه رهبری با شهامت به 4 مهارت نیاز داریم که عبارتند از:

 • غرش آسیب پذیری
 • زندگی بر اساس ارزش‌ها
 • اعتماد شجاعانه
 • یادگیری با اقتدار برخواستن

مرجان فرجی این کتاب را در ایران ترجمه کرده است. شما همچنین می‌توانید با کلیک بر روی لینک زیر حتما معرفی و خلاصه کتاب شجاعانه رهبری کن را دانلود و مطالعه کنید.


بیشتر بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب شجاعانه رهبری کن


 

6- خوب به عالی – جیم کالینز

از خوب به عالی از بهترین کتاب های مدیریت و رهبری

الگو قرار دادن و توجه به روند رشد و پیشرفت دیگران، همیشه عامل مهمی برای رشد و پیشرفت خود ما هم محسوب می‌شود. برای همین هم جیم کالینز همراه با تیم خود 11 کمپانی را در نظر گرفتند که از خوب بودن به سمت عالی شدن قدم برداشتند و در این راه هم موفق بودند. او در کتاب خوب به عالی نشان می‌دهد که مدیران این کمپانی‌ها جه میزان تلاش و پشتکار داشتند تا در نهایت توانستند چیزی بسازند که خودشان از ساختن آن لذت می‌برند.

در بین بهترین کتاب های مدیریت و رهبری هیچکدام به اندازه کتاب خوب به عالی، کمپانی‌ها و شرکت‌های بزرگ را زیر ذره بین نگرفته است. به همین دلیل هم مطالعه این کتاب می‌تواند به شما کمک کند تا انتخاب دقیق‌تری داشته باشید. این کتاب چندین بار در ایران ترجمه و چاپ شده است که در بین آن‌ها می‌توان به ترجمه فاطمه باغستانی در نشر نسل نواندیش اشاره کرد.

 

7- شرکت خلاقیت – اد کتمال

شرکت خلاقیت

خلاقیت، همان چیزی که به جز مدیر، تک تک کارکنان شرکت شما هم به آن نیاز دارند. حال تصور کنید فردی که کمپانی پیکسار را در کنار استیو جابز از صفر ساخته است، چه ایده‌ها و حرف‌هایی برای گفتن به شما دارد. کتاب شرکت خلاقیت، به نوعی خاطرات یا زندگینامه اد کتمال، هم بنیان گذار استودیو پیکسار است. جایی که تعداد زیادی از انیمیشن‌های مورد علاقه ما مانند داستان اسبا‌ب بازی‌ ساخته شدند.

کتمال از همان دوران کودکی رویای ساختن یک انیمیشن کامپیوتری را در سر داشت. تا اینکه در جوانی توانست به آن جامه عمل بپوشاند. او سپس توانست خلاقیت خود را درون سازمان یا همان مجموعه پیکسار به دیگران هم تزریق کند. کتاب شرکت خلاقیت هم به دلیل همین نکات و تجربیات در لیست بهترین کتاب های مدیریت و رهبری ما قرار گرفته است. چرا که هر مدیر یا رهبری می‌تواند با استفاده از تجربیات او، خلاقیت را در میان افراد مجموعه‌اش افزایش دهد. این کتاب از جمله بهترین کتاب ها برای افزایش خلاقیت هم به حساب می‌آید. خلاقیتی که بدون شک برگ برنده شما در رقابت با سایرین است.

شورش بشیری این کتاب را در ایران ترجمه و نشر میلکان آن را منتشر کرده است. البته می‌توانید با کلیک بر روی لینک زیر خلاصه آن را هم مطالعه کنید.


بیشتر بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب شرکت خلاقیت


 

8- هنر جنگ – سون تزو

هنر رزم از بهترین کتاب های مدیریت و رهبری

یکی از قدیمی‌ترین رساله‌ها جهان که قدمتش به قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. هنر جنگ، نوشته سون تزو از مشهورترین کتاب‌هایی است که من به هر مدیری توصیه می‌کنم. اگرچه همانطور که از نامش پیداست، این کتاب برای جنگ و استراتژی‌های جنگی نوشته شده است. اما از زمان نگارش تا به امروز، هنر جنگ نه تنها در زمینه نظامی، بلکه در سایر زمینه‌ها مانند تاکتیک‌های فروش، راهکارهای قانونی و چیزهایی از این دست هم مورد استفاده قرار گرفته است.

این کتاب در 13 فصل نوشته شده است. اما شاید مهمترین نکته‌ای که می‌توان از آن یاد گرفت این است که چطور از رقبای خود پیشی بگیریم. این کتاب بارها و بارها در ایران و سایر کشورهای جهان ترجمه شده است. پیشنهاد ما ترجمه نادر سعیدی است که انتشارات قطره منتشر کرده است.

 

9- با چرا شروع کنید – سیمون سینک

با چرا شروع کنید از بهترین کتاب های مدیریت و رهبری

یکی از مهمترین چالش‌هایی که همه مدیران و صاحبان کسب و کار با آن مواجه هستند، قانع کردن افراد به انجام دادن کاری است که آن‌ها می‌خواهند. برای همین هم معمولا آنچه ما در سر داریم با آنچه انجام می‌شود متفاوت است. خب، چاره چیست؟ بهترین راه برای مقابله با چنین چالشی این است که به آن چرایی خواسته‌ها و تصمیماتتان را توضیح دهید!

این چیزی است که همه ما دوست داریم بشنویم. در واقع دانستن دلیل و چرایی انجام یک کار، آن را برای ما ساده‌تر می‌کند. این همان حرف حساب کتاب با چرا شروع کنید است. سایمون سینک در این کتاب با استفاده از تجربیات شخصی خودش نکاتی را به ما آموزش می‌دهد که به کمک آن‌ها می‌توانیم بازدهی کارمندانمان را افزایش دهیم.

آخرین کتاب لیست بهترین کتاب های مدیریت و رهبری را علیرضا خاکساران ترجمه و نشر آموخته آن را به چاپ رسانده است.

 

بهترین کتاب های مدیریت و رهبری ؛ جمع بندی

همانطور که دیدید رهبری و مدیریت یک مجموعه نیازمند ویژگی‌های متعددی است. برای پرورش این ویژگی‌ها می‌توانید افراد دیگر را نیز الگوی خود قرار دهید. پیشنهاد من این است که علاوه بر نکات و کتاب‌های معرفی شده، سری هم به مقاله بهترین کتاب های زندگینامه بزنید و با مطالعه این کتاب‌ها زمینه را برای پیشرفت خودتان در کار و زندگی فراهم کنید.  

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *