H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

»عرفی و خلاصه کتاب شرکت خلاقیت
»عرفی و خلاصه کتاب شرکت خلاقیت

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب شرکت خلاقیت ؛تولد و رشد پیکسار

فهرست مطالب

خلاقیت، کلمه‌ای آشنا و در عین حال غریب برای بسیاری از کسب و کارها. اما داستان خلاقیت وقتی جالب‌تر می‌شود که آن را از زبان یکی از مراکز خلاقیت در دنیا بشنویم! استودیو پیکسار، جایی که تقریبا همه ما از دیدن انیمیشن‌ها آن لذت برده‌ایم و برخی از ما حتی با دیدن این آثار بزرگ شده‌ایم. در این مقاله قصد معرفی و خلاصه کتاب شرکت خلاقیت اثر اد کتمال و اِیمی والاس را داریم. این کتاب به خوبی چالش‌ها و دردسرهای شیرینی که یک مدیر باید برای افزایش خلاقیت بین کارکنانش پشت سر بگذارد را نشان می‌دهد. برای همین هم می‌تواند تا حد زیادی به ما در افزایش خلاقیت بین خود و کارکنان مجموعه‌مان هم کمک کند.

 

آشنایی با نویسنده

ادوين کتمال به عنوان رئيس فعلي استوديوهاي انيميشن‌سازي پيکسار و ديزني فعاليت مي‌کند. او به عنوان يکي از بنيانگذاران استوديو پيکسار در کنار استیو جابز، تمام عمر خود را با انواع چالش‌هاي مديريتي سپري کرده است. کتاب شرکت خلاقيت در ايران با ترجمه شورش بشيری در نشر ميلکان به چاپ رسيده است.


همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب استیو جابز


پیکسار

داستان پیدایش پیکسار

در واقع این استیو جابز و کتمال نبودند که پیکسار را خلق کردند. بلکه جابز در سال 1986 و با پرداخت مبلغ 5 میلیون دلار این شرکت را خریداری کرد. مدتی بعد کتمال هم به او پیوست و به عنوان مدیر و ناظر مجموعه شروع به کار کرد. طولی نکشید که با تکیه بر تیم متخصص و فوق حرفه‌ای خود، این دو نفر توانستند آثاری ماندگار خلق کنند که تا ابد در ذهن تمام عاشقان انیمیشن و باقی می‌ماند. از حمله اثار ماندگار و دیدنی پیکسار می‌توان به انیمیشن‌های داستان اسباب بازی، در جستجوی نمو، کارخانه هیولاها، موش سرآشپز، وال ئی و ماشین‌ها اشاره کرد.

اما نکته مهم انجاست. اگرچه ما از دیدن این آثار لذت بردیم و بسیاری از آن‌ها در خاطرمان ثبت شده‌اند، ولی تعداد خیلی کمی از ما به خلاقیت و تلاشی که برای ساخت آن‌ها نیاز بوده توجه داشتیم. کتمال هم در کتاب شرکت خلاقیت دقیقا همین چالش‌ها را بررسی کرده و به ما آموزش می‌دهد که چگونه ذهنی خلاق داشته باشیم تا بتوانیم محصولات بهتری به مخاطبینمان عرضه کنیم.

 

کتاب شرکت خلاقیت مناسب چه کسانی است؟

»عرفی و خلاصه کتاب شرکت خلاقیت

فرض کنید مدیر یک شرکت یا مجموعه هستید که گویی به بن بست رسیده و فروش و استقبال از آن بسیار کاهش یافته است. در چنین شرایطی شما چه تصمیمی می‌گیرید؟ آیا به همین شکل رویه را ادامه می‌دهید یا تصمیم می‌گیرید با راه‌حلی خلاقانه ازاین مخمصه بیرون بیایید؟

کتاب شرکت خلاقیت مناسب تمام مدیرانی است که به دنبال اصیل بودن هستند. این کتاب برگرفته از تجربیات شرکتی است که تقریبا 20 سال است بر دنیای انیمیشن سیطره دارد. انیمیشن‌هایی که چه از لحاظ داستان، چه از لحاظ پیام و چه از لحاظ ساخت همگی در نوع خود بی‌نظیر و خلاقانه هستند. کتاب شرکت خلاقیت ایده‌ها و نکاتی را به ما یاد می‌دهد که بتوانید به کمک آن‌ها موانع خلاقیت را از سر راه کسب و کارمان برداریم و به آنچه که آرزو داریم برسیم. می‌پرسید چگونه؟ خب از زبان خود کتمال بشنوید.

پیکسار و کتمال

رویای کتمال در جوانی شروع شد. رویای او این بود: ساخت اولین انیمیشن کامپیوتری. البته او برای رسیدن به این رویا تا پایان دوره دکترای خود صبر کرد و آنجا بود که توانست به کمک جرج لوکاس و بعد از او استیو جابز به این رویا جامه عمل بپوشاند. 9 سال بعد از این خریداری شرکت پیکسار توسط استیو جابز، اولین انیمیشن سری اسباب بازی‌ها منتشر شد. اتفاقی که برای همیشه صنعت انیمیشن سازی را متحول کرد. اما دلیل موفقیت داستان اسباب بازی و تمام انیمیشن‌های ساخت کمپانی پیکسار یک چیز بود: خلاقیت! این همان چیزی است که در کتاب شرکت خلاقیت درباره آن می‌خوانیم.

 

6 اصل برای افزایش خلاقیت در سازمان‌ها

»عرفی و خلاصه کتاب شرکت خلاقیت

اما همانطور که در کتاب شرکت خلاقیت می‌خوانیم، کتمال 6 اصل را برای افزایش خلاقیت در سازمان‌ها ضروری می‌داند:

 • اگر یک ایده خوب ر به تیمی ضعیف بدهید، آنگاه خواهید دید که آن‌ها چگونه این ایده را خراب می‌کنند. اما اگر یک ایده ضعیف را به یک تیم عالی بدهید، می‌بینید که آن‌ها چگونه باعث بهتر شدن ایده شما می‌شوند.
 • تا زمانی که به دنبال کشف نادیده‌ها و ندانسته‌ها باشید، برای رهبری کردن آماده نیستید.
 • وظیفه یک مدیر این نیست که دیگران را از ریسک کردن باز دارد. بلکه او وظیفه دارد ریسک کردن را برای آن‌ها ساده‌تر کند.
 • معمولا هزینه‌ای که برای پرهیز از اشتباه می‌پردازیم از هزینه‌ای که صرف درست کردن اوضاع می‌کنیم بیشتر است.
 • ساختار ارتباطی افراد یک شرکت نباید متناسب با ساختار مسئولیتی آن باشد. همه افراد باید فرصت و اجازه صحبت کردن با یکدیگر را داشته باشند.
 • تصور نکنید که توافق کلی بر روی یک موضوع برابر است با ایجاد تغییر. یادتان باشد حتی وقتی تمام گروه هم با شما موافق باشند، باز هم تغییر کردن بسیار دشوار و سخت است.

همچنین بخوانید: ویژگی های افراد خلاق


 

آیا کتاب شرکت خلاقیت ارزش خواندن را دارد؟

البته که دارد! بسیاری از ما در طول روز از چیزهای مختلفی استفاده می‌کنیم، آن‌هم بی آنکه به خلاقیت صرف شده برای آن‌ها توجه داشته باشیم. مثلا همین انیمیشن داستان اسباب بازی. تقریبا تک تک ما این انیمیشن را دیده‌ایم. اما چند بار به خلاقیتی که برای ساخت آن صرف شده توجه داشتیم؟ نکته اصلی همینجاست. تک تک ما چه کارفرما و چه کارمند از خلاقیت می‌ترسیم زیرا آن را مساوی با ریسک می‌دانیم. در حالی که به گفته کتمال خلاقیت برگ برنده، یا گاو بنفش ما در رقابت با سایرین است.  

 

بخش‌هایی از خلاصه کتاب شرکت خلاقیت

»عرفی و خلاصه کتاب شرکت خلاقیت میلکان

مردم از تغییر خوششان نمی‌آید؛ زیرا احساس می‌کنند چیزهای جدید و ناآشنا باعث می‌شود اشتباهات بیشتری مرتکب شوند. علاوه‌براین ما از اشتباه کردن متنفریم؛ زیرا می‌ترسیم شکست خورده به نظر برسیم.

همه ما تمایل داریم که تایید شویم و این منجر به اشتباه می‌شود.

علاوه‌بر‌این وقتی کارکنان بدانند که تاثیر مهمی در نتیجه دارند، سخت‌تر کار می‌کنند و بر موانع بهتر غلبه می‌کنند.

به عنوان مثال تقریبا هر چیزی که می‌خرید (از آیفون گرفته تا یک شام در رستورانی لوکس) نتیجه یک ایده نیست؛ بلکه مجموع تلاش‌های مشترک بسیاری از افراد است.

یک شیوه بهتر این است که به آنها آزادی دهیم تا خودشان تصمیمات لازم را بگیرند. کارمندان در کاری که انجام می‌دهند متخصص هستند؛ بنابراین در حل مشکلات خاص نسبت به مدیرانشان بهتر عمل می‌کنند. درواقع به همین خاطر هم است که استخدام می‌شوند!

علاوه‌براین اگر در مراحل اولیه پروژه به کارکنان اجازه دهیم که شکست بخورند، این فرصت به آنها داده می‌شود که از اشتباهات خود درس بگیرند و بعدا بهتر عمل کنند. در واقع پیکسار شکست را بخش مهمی از فرآیند کاری خود می‌داند.

معماری و طراحی داخلی فضای کاری شرکت شما باید موجب خلاقیت شود، نه خستگی. درواقع با تعویض یک میز، به سادگی می‌توان جو را تغییر داد.

درنهایت کارمندان نباید هر روز مجبور به پیروی از یک روال سفت و سخت و یکسان شوند. در عوض آنها باید آزاد باشند تا بر اساس سبک شخصی خود کار کنند.

 

سرفصل‌های خلاصه کتاب شرکت خلاقیت

کتاب اصلی

 • چگونه از پتانسیل کامل خلاقیت تیم خود استفاده کنید.
 • رتبه‌بندی کردن مدیران و کارمندان در شرکت‌ها، مانع از بازخورد صادقانه کارکنان می‌شود.
 • ترس از شکست باعث می‌شود افراد به جای ریسک کردن و تغییر، مسیرهای ساده را انتخاب کنند.
 • رهبران باید ضعف‌های خود را بپذیرند و به نظرات کارکنان خود گوش دهند.
 • اگر کارمندان احساس کنند که در تلاش شرکت برای پیشرفت سهیم هستند، سخت‌تر کار می‌کنند.
 • انسان‌ها از ایده‌ها یا روش‌ها مهم‌تر هستند؛ بنابراین جمع‌آوری یک تیم کامل بسیار مهم است.
 • مدیران باید به افرادی که استخدام می‌کنند اعتماد کنند و به آنها قدرت تصمیم‌گیری دهند.
 • وظیفه یک مدیر اجتناب از ریسک و شکست نیست؛ بلکه این است که شرکت را قادر سازد دوباره روی پای خود بایستد.
 • شرکت‌ها باید محیط کاری خود را به عنوان ابزاری برای پرورش خلاقیت درنظر بگیرند.

از دست ندهید: کتاب برای افزایش خلاقیت


 

سخن پایانی + دانلود خلاصه کتاب شرکت خلاقیت

تغییر و به همراه آن بی‌ثباتی و عدم اطمینان، نه تنها برای محیط‌های خلاق ضروری است؛ بلکه اجتناب‌ناپذیر نیز می‌باشد. فرهنگ شرکت تنها زمانی می‌تواند واقعا خلاقانه باشد که متمرکز بر تشکیل یک تیم کارآمد، ایجاد اعتماد و پرورش یک محیط مناسب باشد.

پس از این به بعد:  

برنامه‌های خود را خیلی سفت و سخت نچینید.

اگر برنامه شما به صورت دقیق تنظیم شده باشد، در صورتیکه همه چیز آنطور که پیش‌بینی می‌کنید پیش نرود، فرصتی برای تغییر آن نخواهید داشت.

در محل کارتان تغییر ایجاد کنید.

اگر فضای کاری شما کسل‌کننده و غیردوستانه باشد، به راحتی باعث خستگی و بی‌علاقگی در کار می‌شود؛ بنابراین با شخصی‌سازی، مانع از این اتفاق شوید.

برای اینکه خلاصه کامل این کتاب را بخوانید، کافیست روی لینک زیر کلیک کرده و با دانلود این خلاصه کتاب خلاقیت خود و شرکت خود را افزایش دهید.

اینجا
»عرفی و خلاصه کتاب شرکت خلاقیت

معرفی و خلاصه کتاب شرکت خلاقیت ؛تولد و رشد پیکسار

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] [ratings]

دیگر خلاصه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن