H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی و خلاصه کتاب گاو بنفش
معرفی و خلاصه کتاب گاو بنفش

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب گاو بنفش اثر ست گادین

فهرست مطالب

بازاریابی مرده است، این جمله‌ای است که ست گادین در کتاب گاو بنفش می‌گوید. اما چرا؟ به نظرتان چرا بازاریابی مرده است؟ شاید هم باید جوابش را در جمله مشهور نیچه یعنی “خدا مرده است” جستجو کنیم! دلیلش هرچه که باشد بی ربط به اسم کتاب نیست. همه ما هر روز در معرض تبلیغات کوچک و بزرگ محصولات و خدماتی هستیم که دیگران قصد دارند به ما عرضه کنند. حتی خودمان هم مدام در حال رقابت با دیگران برای نگه داشتن یا کسب جایگاه شغلی بهتری هستیم. در چنین شرایطی چه چیزی ما را از دیگران جدا می‌کند؟ چه چیزی باعث می‌شود که به یاد ماندنی و همیشگی باشیم؟ پاسخ این سوالات را امروز در مقاله معرفی و خلاصه کتاب گاو بنفش پیدا می‌کنیم. استفاده از راهکارهای موجود در این کتاب می‌تواند موجب توسعه فردی و شغلی ما شود.

آشنایی با ست گادین، نویسنده کتاب گاو بنفش

ست گادین

ست گادین یک کارآفرین، نویسنده و استاد بازاریابی است. او صاحب وبسایت‌های محبوبی مانند Yoyodyne و Squidoo است. گادین یکی از پیشروان عرصه بازاریابی در سراسر جهان است. کتاب‌های او در سرتاسر جهان از شهرت بسیار زیادی برخوردارند و خود او نیز تاکنون بسیاری از کسب و کارهای مختلف را راهنمایی کرده است. همچنین او دو‌ کتاب برجسته دیگر با نام‌های شیب و فریب ایکاروس نوشته که خلاصه هر دوی آن‌ها را می‌توانید در بخش خلاصه کتاب‌های سایت ما پیدا کنید. اما گاو بنفش در ایران بارها و بارها ترجمه شده است. برای مثال نشر آموخته این کتاب را با ترجمه شایان تقی نژاد به چاپ رسانده است.


از ست گادین بخوانید:

خلاصه کتاب فریب ایکاروس

خلاصه کتاب شیب


 

 گاو بنفش به چه معناست؟

ترجمه کتاب

 

حدس می‌زنید اگر به یک مزرعه گاو نگاه کنید، چه خواهید دید؟ احتمالا بیشتر رنگ سیاه و سفید به چشم‌تان خواهد آمد و اگر خوش شانس باشید، شاید چند لکه قهوه‌ای هم ببینید. خب، احتمالا هیچ یک از این گاوها آنقدرها هم توجه شما را جلب نخواهد کرد. حالا تصور کنید که برخلاف شرایط عادی، یک گاو بنفش را در مزرعه ببینید! چنین گاوی بدون شک توجه شما را جلب می‌کند؛ زیرا گاو بنفش واقعا چیز عجیبی است! در این مثال درسی برای تمام شرکت‌ها وجود دارد: اگر محصولات شما مانند گاوهای معمولی سیاه و سفید یا حتی قهوه‌ای باشد، نمی‌توانید امیدوار باشید که توجه کسی را به خود جلب کنید. درعوض باید یک چیز منحصربه‌فرد ایجاد کنید: یک گاو بنفش.

در واقع گاو بنفش همان مزیت رقابتی است که باعث می‌شود توجه افراد به کسب و کار شما جلب شود. در نتیجه شما رشد بیشتر و سریعتری را تجربه می‌کنید و سودتان هم چند برابر خواهد شد. البته گاو بنفش چیزی فراتر از یک تغییر رنگ و شکل است، برای هم توصیه می‌کنم حتما بعد از مطالعه ادامه این مقاله، به سراغ خلاصه کتاب گاو بنفش بروید و با این اثر ست گادین بیشتر آشنا شوید.

 

 

از کتاب گاو بنفش چه چیزی یاد می‌گیریم؟

حرف حساب کتاب گاو بنفش این است: اگر تغییر نکنید، محکوم به فنا هستید! فرقی ندارد که شما یک کارمندید یا کارآفرین، در هر صورت تا زمانی که مزیتی نسبت به سایرین نداشته باشید، محکوم به فنایید. برای درک بهتر آن به مثال مزرعه گاوها برمی‌گردیم. اگر از یک مزرعه گاو معمولی برگردید، احتمال اینکه یکی از آن گاوهای سیاه و سفید را به خاطر بسپارید چقدر است؟ مسلما خیلی کم، اما اگر یک گاو بنفش را در آنجا ببینید چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا تا آخر عمرتان این گاو را فراموش می‌کنید؟ معلوم است که نه. تمرکز ست گادین هم دقیقا بر روی همین موضوع است. او به دنبال این است که به ما یاد بدهد چگونه به کمک افزایش خلاقیت و نوآوری خود به‌یادماندنی و قابل توجه باشیم.

گاو بنفش

این کتاب مناسب چه کسانی است؟

همه! بله، کاملا درست دیدید، همه. فرقی ندارد که شما کارمندید یا کارفرما، رئیسید یا مرئوس، در هر صورت برخی ویژگی‌ها باعث پیشی گرفتن شما از رقیبان شود. در واقع ست گادین در کتاب گاو بنفش به ما نشان داده که چگونه می‌توانیم با بازاریابی و تبلیغات درست و اصولی تجربه‌ای ابدی در ذهن مشتریان و مخاطبانمان بسازیم. این امر باعث می‌شود نه تنها بتوانیم در نگاه اول توجه دیگران را به خود جلب کنیم، بلکه بتوانیم برای همیشه در ذهنشان باقی بمانیم.

حتی اگر کارمندی هستید که با کارفرمای خود همکاری می‌کنید، باز هم این کتاب برای شما مفید خواهد بود. دلیل؟ خب، وقتی شما بتوانید درست مانند یک فروشنده تاثیرتان را بر کارفرمای خود بگذارید، آنگاه توجه وی را به خود جلب کرده‌اید. به همین دلیلی هم او به این راحتی‌ها شما و خصوصیاتتان را از یاد نمی‌برد. برای همین می‌گویم این کتاب برای تمام افراد مناسب و مفید است.

البته قرار نیست کل مجموعه ما حتما به یک گاو بنفش تبدیل شود. شما می‌توانید هر یک از محصولات یا خدمات خود را به گاو بنفشی تبدیل کنید که دوشیدن آن به جای شیر برایتان اسکناس به ارمغان می‌آورد.


همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب هفت عادت مردمان موثر


کتاب اصلی

6 درس مهمی که از این کتاب می‌گیریم

همانطور که گفتم این کتاب به درد همه‌ی ما می‌خورد. اما خود من از بین صفحات کتاب گاو بنفش 6 درس مهم یاد گرفتم که در ادامه آن‌ها را با شما به اشتراک می‌گذارم.
1- سعی نکنید تمام بازار را به دست بگیرید. تمرکزتان را بر روی یک گروه خاص بگذارید و به مرور سراغ سایر متقاصیان بازار بروید.
2- بیخیال روش‌های قدیمی بازاریابی مانند تلویزیون و روزنامه شوید. به جای آن پول و سرمایه خود را صرف روش‌های نوین تبلیغاتی کنید.
3- سعی کنید ابتدا پیشتازان و پذیرندگان اولیه را هدف قرار دهید. به این ترتیب می‌توانید روی تبلیغات دهان به دهان این دو گروه از افراد هم حساب باز کنید.
4- به جای اینکه حوصله مخاطب را سر ببرید و او را خسته کنید تلاش کنید تاثیرگذار باشید.
5- متفاوت بودن را امتحان کنید و از مسخره شدن نترسید.
6- وقتی گاو بنفش خود را ساختید، صرفا مشغول دوشیدن آن نشوید. بلکه تلاش کنید گاو بنفش بعدی را بسازید.

 

بخش‌هایی از خلاصه کتاب گاو بنفش

معرفی و خلاصه کتاب گاو بنفش 6

امروزه محصولاتی بی‌شمار، به روش‌هایی بی‌شمار تبلیغ می‌شوند؛ بنابراین مصرف‌کننده غرق در تبلیغات است. این امر جلب‌توجه مصرف‌کننده را تقریبا غیرممکن کرده است.
«گاو بنفش راه میانبر و آسان نیست؛ بلکه بهترین (یا تنها) راه شما برای رشد است.»
«قوانین قدیمی دیگر به خوبی جواب نمی‌دهد. بازاریابی مرده است. زنده باد بازاریابی!»
«سعی نکنید محصولی را تولید کنید که برای همه باشد؛ زیرا چنین محصولی برای هیچکس نیست.»
بازاریابی به معنای یافتن یک جنبه رقابتی (یک مزیت) است که شما را از رقبا متمایز می‌کند.
دلیل این امر آن است که بازاریابان گذشته می‌توانستند انتخاب کنند به چه کسی می‌خواهند دسترسی پیدا کنند. درحالیکه این روزها تبلیغات به این معنی است که مشتریان باید انتخاب کنند به شما گوش دهند یا خیر.
از این گذشته، هنگامی که فهمیدید چه چیزی شما را قابل توجه می‌کند، باید هر کاری که لازم است برای رسیدن به این هدف انجام دهید. خب، این اغلب به معنای تغییرات بزرگ است.
البته انتقاد به معنای شکست نیست. درواقع اگر هیچ انتقادی را به خود جلب نمی‌کنید، باید نگران باشید؛ زیرا به این معنی است که در منطقه امن خود قرار دارید.
در گذشته تصور می‌شد که بازاریابی به معنای انتقال ارزش محصولات و خدمات پس از تولید است؛ اما درواقع این فقط تبلیغات است. بازاریابی شامل موارد بسیار بیشتری است.


همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب اثر مرکب


سرفصل‌های این خلاصه کتاب

  • که چرا منحصر به فرد نبودن، به معنای مرگ یک شرکت است.
  •  تبلیغات با اشباع شدن، دارد قدرت خود را از دست می‌دهد.
  • برای اینکه محصول یا خدمات خود را در دنیای مدرن متمایز کنید، باید توجه‌ها را به خود جلب کنید.
  • امروزه ریسک کردن، از ریسک نکردن مطمئن‌تر است.
  •  روی مشتریانی تمرکز کنید که تمایل دارند هم چیزهای جدید را امتحان کنند و هم آنها را معرفی کنند.
  • بازاریابی درمورد خلق یک محصول است؛ نه فقط فروش آن پس از تولید.
  •  افرادی که به دنبال راه‌حل شما برای رفع نیازشان هستند را بازار هدف خود قرار دهید و نتیجه این نوع از بازاریابی را بسنجید.
  • بسیاری از شرکت‌ها از انتقاد، تمسخر و تغییری که قابل توجه بودن را به همراه خواهد داشت می‌ترسند.

 

چرا باید خلاصه کتاب گاو بنفش را بخوانیم؟

معرفی و خلاصه کتاب گاو بنفش 3

دنیای امروز دنیای رسانه و تبلیغات است. برای همین هم احتمال اینکه افراد زیادی توانایی‌ها و خدمات و محصولات مشابه شما را داشته باشند بسیار زیاد است. پس در چنین شرایطی بهتر است چیزی متفاوت برای عرضه داشته باشیم. البته مسلما رقبای ما هم بیکار نمی‌نشینند و آن ها هم به دنبال ربودن گوی رقابت از ما هستند. برای همین هم ست گادین تاکید می‌کند کسی که نتواند با تکنیک‌ها و روش‌های روز بازاریابی پیش برود، محکوم به فنا خواهد بود.
اما چرا خلاصه کتاب؟ چرا خود کتاب نه؟! یکی از انتقادات بزرگی که به ست گادین و مخصوصا این کتاب می‌شود تکرار مکررات است. بیشتر مردم اعتقاد دارند که او بارها و بارها مطالب را در این کتاب تکرار کرده است. برای همین هم ما تصمیم گرفتیم با خلاصه کردن این کتاب به زمان و انرژی شما احترام بیشتری بگذاریم. به این ترتیب می‌توانید همان مطالب مفید را در مدت زمان بسیار کمتری مطالعه کنید و در کسب و کار و زندگی روزمره خود به کار بگیرید.

جمع بندی+ دانلود خلاصه کتاب گاو بنفش

از بنفش بودن نهراسید! و البته نیازی هم نیست که از همین حالا رنگ سازمانی خود را به بنفش تغییر دهید. گاو بنفش کتابی مختصر و مفید است که اگر فلسفه موجود در آن را دنبال کنید، می‌توانید نسبت به آینده شغل و کسب و کاری که دارید امیدوار باشید. این کتاب هم مانند سایر آثاری که از ست گادین در مجموعه هوش برتر ایرانیان منتشر کردیم پر از نکات کاربردی و مناسب است. به همین دلیل هم پیشنهاد می‌کنم با کلیک بر روی لینک زیر حتما این خلاصه کتاب را دانلود و مطالعه کنید. شاید گاو بنفشی که به دنبالش هستید زندگی شما را متحول کند.

اینجا
معرفی و خلاصه کتاب گاو بنفش

معرفی و خلاصه کتاب گاو بنفش اثر ست گادین

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] [ratings]

دیگر خلاصه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن