H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی و خلاصه کتاب فریب ایکاروس
معرفی و خلاصه کتاب فریب ایکاروس

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب فریب ایکاروس اثر ست گادین

فهرست مطالب

تا به حال به سرعت پیشرفت و تغییر جهان دقت کرده‌اید؟! در زمان نگارش این مقاله یعنی ماه پایانی سال 2021، دانشمندان موفق به اختراع ربات‌هایی شدند که توانایی تولید مثل دارند! عجیب است، نه؟! اما این تکنولوژی تا کجا بر روی زندگی ما تاثیر می‌گذارد. ست گادین این غول دنیای بازاریابی و فروش این بار در یکی از تاثیرگذارترین آثار خود به سراغ انسان امروز و اقتصاد دیجیتالی رفته است. امروز در این مقاله قصد معرفی و خلاصه کتاب فریب ایکاروس را داریم. کتابی که به نشان می‌دهد چگونه می‌توانیم ذهنی خلاق داشته باشیم. اما قبل از ادامه، بیایید کمی بیشتر با ست گادین آشنا شویم.

 

آشنایی با ست گادین

ست گادین

سِث گودین یا ست گادین نویسنده آمریکایی تا به حال چند کتاب پرفروش از جمله گاو بنفش، قبایل و با جعبه بازی کن را به نگارش درآورده و همچنین به عنوان یک وبلاگ‌نویس محبوب در زمینه‌های کسب‌وکار و خودآموزی، وب‌سایت Squidoo را راه‌اندازی کرد. بستری که در آنجا افرادی با آرزوی نوشتن و به اشتراک گذاری اشتیاق و علاقه‌مندی‌هایشان دور هم جمع می‌شوند. البته این مجموعه بعدها به شرکت HubPages فروخته شد. پیشتر و در مقاله معرفی و خلاصه کتاب شیب هم با ست گادین آشنا شده بودیم. کتاب فریب ایکاروس در ایران توسط سعید یاراحمدی ترجمه شده و نشر آموخته نیز این کتاب را منتشر کرده است.

کوتاه درباره کتاب

کتاب فریب ایکاروس که در سال 2012 منتشر شده، افسانه‌ای کهن از یونان باستان را شرح می‌دهد؛ افسانه‌ای که از پایان تلخ و غم انگیزش نمی‌توان روی برگرداند. اما چرا بازگویی چنین افسانه‌ای از اهمیت برخوردار است؟ ما در شرایط اقتصادی نوظهوری زندگی می‌کنیم که در آن پرواز در ارتفاعات با سرعت و قدرتی پایدار با موفقیت امکان‌پذیر نیست. این اقتصاد نوین کل جهان را فراگرفته و همه را به هم مرتبط کرده است؛ شغل‌هایی که زمانی امنیت و آسایش را تضمین می‌کردند اکنون به ماشین‌های خودکار سپرده می‌شوند. کسانی که به دنبال رشد و توسعه فردی هستند سقف اهداف و آرزوهای خود را بالاتر می‌برند و این موضوع تنها یک مفهوم را به ما القا می‌کند: زندگی کردن و کار کردن به شکلی خلاقانه.

سقوط ایکاروس
نقاشی سقوط ایکاروس اثر پیتر بروگل

داستان ایکاروس چیست؟

ایکاروس یکی از اساطیر یونان باستان است که قصه او بارها و بارها به تعابیر مختلفی بررسی شده است. ایکاروس پسر دایدالوس بود. زمانی که شاه مینوس آن دو را به زندان انداخت، وی همراه با پدرش تصمیم گرفت تا از زندان فرار کند. برای همین هم پدر او دو بال از جنس موم برای وی ساخت تا بتواند با پرواز کردن از زندان بگریزد. البته قبل از پریدن او چند بار به ایکاروس یادآوری کرد که مبادا بیش از حد اوج بگیرد و به خورشید نزدیک شود. توصیه‌ای که ایکاروس چندان جدی نگرفت. در نهایت او آنقدر اوج گرفت که حرارت خورشید بال‌هایش را آب کرد و سقوط آزاد ایکاروس مرگ وی را در پی داشت.

خلاقیت و هنری که سرکوب شده است

معرفی و خلاصه کتاب فریب ایکاروس

اما شاید بپرسید این داستان چه ربطی به خلاقیت و رشد فردی دارد؟ مدت‌هاست که ما را با داستان ایکاروس فریب می‌دهند. همیشه ما را به احتیاط توصیه می‌کنند و به ما می‌گویند که زیادی اوج نگیریم. اما متاسفانه یک نکته را هیچوقت به ما نگفته‌اند، اینکه دایدالوس به پسرش توصیه کرد علاوه بر اینکه زیاد اوج نگیرد، نباید به زمین هم زیاد نزدیک شود. این همان چیزی است که ست گادین در کتاب خود با نام فریب ایکاروس به آن می‌پردازد.

ست گادین عقیده دارد این فریب و طرز فکر باعث شده که ما تقریبا از هرگونه ریسکی بپرهیزیم. به بیان دیگر فریب ایکاروس در واقع به یکی از موانع خلاقیت برای ما تبدیل شده است. برای همین او تلاش می‌کند تا دوباره حس خلاقیت را در ما برانگیزد و از آن مهمتر ما را به بیان خودش به یک هنرمند تبدیل کند. آنطور که ست گادین در کتاب فریب ایکاروس نوشته است، هنرِ یک اثر هنری باید علاوه بر زیبا بودن، افراد را نیز به هم مرتبط کند. برای همین هم وبسایت خود را تاسیس کرد تا مردم بتوانند نوشته‌هایشان را در آن با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

گاهی اوقات برای پیشرفت باید از منطقه امن خود بیرون بیایید، ریسک کنید و از محافظه‌کار بودن دست بردارید. به مقدمه مقاله برگردید و آن را دوباره بخوانید. به نظرتان اگر نتوانید قدرت تخیل و خلاقیت خود را به کار بگیرید، جایی در دنیای ماشینی و رباتیک آینده خواهید داشت؟ یا اینکه به سادگی با یک ربات تعویض می‌شوید؟


همچنین بخوانید: افزایش خلاقیت رازی برای بهبود زندگی


 

درسی که از کتاب فریب ایکاروس می‌گیریم

راحت طلبی، راحتی را به همراه نمی‌آورد! این مهمترین درسی است که می‌تواند از مطالعه این کتاب گرفت. برای موفقیت در اقتصاد دیجیتالی آینده باید هنرمند بودن را بیاموزیم و هنرمند بودن هم تنها با به کارگیری قوه خلاقیت ما به دست می‌آید. این هنر شما است که کمکتان می‌کند تا با دیگر افراد ارتباط داشته باشید، بر روی آن‌ها تاثیر بگذارید و به رشد و توسعه فردی برسید. فرقی ندارد که یک معلم، مهندس، دکتر، کارمند یا هر چیز دیگری هستید. مهمترین نکته‌ای که نباید فراموش کنید این است که همیشه و در همه حال با بهبود عملکرد خود می‌توانید پیشرفت زیادی را تجربه کنید.

اگر تمامی این مطالب برای شما جذاب هستند، پیشنهادمان این است که حتما به سراغ خلاصه کتاب فریب ایکاروس بروید که از انتهای همین مقاله قابل دانلود است. آنگاه متوجه اهمیت و نحوه تبدیل شدن به یک هنرمند چیزهای زیادی یاد می‌گیرید.

کتاب اصلی

بخش‌هایی از خلاصه کتاب فریب ایکاروس

امروزه شغل‌های ثابت فقط برای افراد خلاقی تضمین‌شده است که از فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های پر ریسک ترسی ندارند.

به کمک بسترهایی چون YouTube و iTunes، هر کسی می‌تواند مستقیماً با مخاطب هدف خود ارتباط برقرار کند و خلاقیت و ابتکار خود را با او به اشتراک بگذارد.

هنر فقط نقاشی کشیدن یا آهنگ‌سازی نیست. هر فعالیتی را که شما با خلاقیت و ابتکار و با هدف تهیه‌ی چیزی جدید برای مردم جهان، به پیش می‌برید می‌توان هنر خطابش کرد.

جامعه هم ما را در راه دنبال کردن امیدها و آرزوهایمان و رهایی از بند اسارت به عقب پس می‌زند و شرم را با تلقین مفاهیمی چون حماقت و نادانی در وجودمان فرو می‌کند.

خلاق بودن یعنی اینکه با جهان تعامل داشته باشید نه اینکه مدام فکر خود را مشغول نگه دارید.

هنر، بیشتر با دل‌مشغولی در ارتباط است تا استعداد.

برای هنرمند شدن همیشه قرار نیست از کلیشه‌های معمول و رایج تبعیت کنیم.

حرف زدن به اندازه‌ای برای انسان‌ها طبیعی است که عدم توانایی در به زبان آوردن کلمات به ذهن کسی خطور نمی‌کند.

همه‌ی تقصیرها بر گردن فریب ایکاروس است. ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که در آن به کم راضی هستیم. ما افسانه‌ی یونانی ایکاروس را در قلب خود حک کرده‌ایم اما نتوانسته‌ایم آنطور که باید آن را بفهمیم.

تمرین کردن می‌تواند مهارت نوشتن شما را بهبود بخشد. پس برای خود قانونی وضع کنید تا روزی یک بار قلم به دست گرفته و درباره‌ی چیزی که برایتان معنا و مفهومی دارد چند خطی بنویسید.

شرم، خیلی زود سد راه تلاش و تکاپوی شما می شود. تنها راهی که پیش رویتان قرار دارد این است که در برابر گفته‌های دیگران که قصدشان منحرف کردن شما از هدفتان است، مقاومت کنید.

تواضع، پیش‌شرط تعهد کامل به هنر شماست و تعهد، کلید موفقیت شما.


همچنین بخوانید: بهترین کتاب‌ها برای افزایش خلاقیت


 

چرا باید کتاب فریب ایکاروس را بخوانیم

معرفی و خلاصه کتاب فریب ایکاروس

یکی از مهمترین دغدغه‌های ما در دنیای امروز این است که بتوانیم خودمان را با سرعت پیشرفت تکنولوژی هماهنگ کنیم. برای همین هم شاید شبانه روز زندگی خود را وقف این کار کنیم. غافل از آنکه برخی چیزها وجود دارند که ما کاملا از آن‌ها غافل هستیم. نکاتی مانند افزایش خلاقیت برگ برنده ما در دنیای امروز و فردا هستند. این همان نکته‌ای است که ست گادین در تمام طول کتاب فریب ایکاروس به آن اشاره دارد.

او به ما توصیه می‌کند که به یک هنرمند تبدیل شویم. البته همانطور که گفتیم تعریف او از هنرمند با چیزی که در ذهن ما وجود دارد متفاوت است. همچنین او باور دارد که در راه هنرمند شدن باید یاد بگیریم که لازم نیست همه را راضی نگه داریم. تداوم و داشتن عزمی جزم از دیگر نکاتی است که به ما در این مسیر کمک می‌کنند.

اگر دوست ندارید جای شما در شرکت به سرعت با یک ربات پیشرفته پر شود، بهتر است که از همین حالا با مطالعه خلاصه کتاب فریب ایکاروس برای تبدیل شدن به یک هنرمند خلاق در زمینه شغلی خود آماده شوید.

 

سرفصل‌های این خلاصه کتاب

  • فریب ایکاروس ما را به شدت محتاط می‌کند، اما باید سر از لاک خود بیرون بیاوریم.
  • در اقتصاد به هم پیوسته‌ی نوین، مسئولین کمتر و فرصت‌های بیشتری موجود است.
  • ما باید تواضع و فروتنی را از نو تعریف کنیم و کاملاً به هنرمان متعهد باشیم.
  • برای هنرمند شدن، باید از وابستگی‌های خود دست بکشید و عزم خود را جزم کنید.
  • بزرگ‌ترین دشمن هنرمندان، شرم است. پس بهتر است که بر ارتباطات تمرکز کرده و انتقادات را نادیده بگیرید.
  • یاد بگیرید با مشاهده‌ی بیشتر، فرصت‌ها را شناسایی کنید تا بتوانید به موفقیت بیشتری دست یابید.
  • هنرمندان را با دل‌مشغولی‌هایی که به هنر خود دارند توصیف می‌کنند، نه با جایگاه اجتماعی‌شان.
  • هر روز نوشتن، شما را خلاق‌تر می‌کند. با این حال یادتان باشد که برای خود رئیسی مهربان باشید.

جمع بندی + دانلود خلاصه کتاب فریب ایکاروس

برای پرواز کردن باید قفس محافظه کاری را بشکنیم و به آسمان پر بکشیم. کتاب فریب ایکاروس به خوبی شما را با مفاهیمی همچون خلاقیت و هنرمند شدن آشنا می‌کند. با مطالعه این کتاب به درک درستی از اهمیت خلاق بودن می‌رسید و می‌توانید در اقتصاد دیجیتالی امروز گلیمتان را از آب بیرون بکشید. پیشنهاد می‌کنیم حتما خلاصه این کتاب را که از طریق لینک زیر در دسترس شما است دانلود کنید و با مطالعه آن زندگی فرد و شغلی خود را متحول سازید.

اینجا
معرفی و خلاصه کتاب فریب ایکاروس

معرفی و خلاصه کتاب فریب ایکاروس اثر ست گادین

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] [ratings]

دیگر خلاصه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن