اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی و خلاصه کتاب شیب

معرفی و خلاصه کتاب شیب

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب شیب اثر ست گادین

فهرست مطالب

در نومیدی بسی امید است. همه ما این ضرب‌المثل را شنیده‌ایم و حتی بارها پیش آمده که همین ضرب‌المثل برای ما صدق کند. اما آیا همیشه همینطور است؟ آیا در زمان‌هایی که کسب و کار ما هم دچار مشکلات می‌شود و رو به سقوط است، بازهم باید امیدوار به تغییر باشیم؟! خب، بله. سخت‌ها و مشکلات مانند شیبی هستند که ما را پایین می‌برند، اما هرگز رها نمی‌کنند. این همان چیزی است که ست گادین در کتاب شیب به ما می‌آموزد. در این مقاله قصد معرفی و خلاصه کتاب شیب اثر ست گادین را داریم که خواندن آن می‌تواند موفقیت و توسعه فردی ما را آسان‌تر کند. اما قبل از خود کتاب بگذارید با ست گادین، نویسنده آن بیشتر آشنا شویم.

ست گادین کیست؟

ست گادین
“در زندگی هر چیزی که ارزش به دست آوردن را داشته باشد، یک شیب دارد.”– ست گادین

سِث گودین یا ست گادین نویسنده، کارآفرین و معلم است. او وبلاگ سث را خلق کرده؛ تارنمایی پر از توصیه‌هایی در باب بازاریابی، ارزش‌های شغلی و تیم سازی. این وبلاگ به قدری مشهور شد که در سال 2009 به انتخاب مجله تایمز در فهرست 25 وبلاگ برتر سال جهان قرار گرفت.  او کتاب‌های پرفروش بسیاری مثل مهره‌ی حیاتی: آیا غیر قابل جایگزین هستید؟ (2010)، قبایل: برای رهبری به تو محتاجیم (2008) و گاو بنفش: تحول کسب و کار از طریق فوق‌العاده‌بودن (2003) به نگارش درآورده است. گادین همچنین مدت‌ها به عنوان یکی از مدیران بخش بازاریابی یاهو در حال فعالیت بود. گادین تا به حال توانسته با آموزش‌های خود کس و کارها و افراد زیادی را از خطر ورشکستگی و افول نجات دهد.

در بین تمام کتاب‌های او کتاب شیب و کتاب گاو بنفش از شهرت و محبوبیت بسیار بالایی برخوردارند. در ایران نشر آموخته کتاب شیب را با ترجمه امیر انصاری منتشر کرده است. 


همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب با اقتدار برخاستن


 

کتاب شیب درباره چیست؟

معرفی و خلاصه کتاب شیب

وینس لومباردی، مربی بزرگ فوتبال آمریکایی جمله معروفی دارد که ست گادین هم کتابش را با همین جمله شروع می‌کند. “کسانی که جا می‌زنند هیچگاه برنده نخواهند شد و آن‌هایی که پیروز می‌شوند هیچ‌گاه جا نمی‌زنند.” البته رویکرد گادین در قبال این جمله کمی متفاوت است. ست گادین می‌گوید، “افراد موفق و پیروز هم جا می‌زنند. تفاوتش این است که آن‌ها می‌دانند چه زمانی برای جا زدن مناسب است.” بله، این جمله در واقع خلاصه کل این کتاب است. ست گادین در این کتاب به ما آموزش می‌دهد که چه زمانی باید با قدرت به مسیر خود ادامه دهیم و چه زمانی بهتر است از تلاش بیهوده دست برداریم.

از کسب و کار گرفته تا زندگی شخصی، تمام ما در طول دوران حیات خود گاهی اوقات به شدت تحت فشار قرار می‌گیریم. این فشار گرچه ناخوشایند است، اما تحمل آن به ما درس‌های زیادی می‌آموزد. درس‌هایی که به رشد و پیشرفت ما کمک خواهند کرد. این دوران همان شیب نام دارد. برای اینکه بتوانیم از شیبی که در آن افتاده‌ایم سربلند بیرون بیاییم، به زمان، تمرکز و کوشش بسیار نیاز داریم. افرادی که می‌توانند با موفقیت این شیب یا درّه را پشت سر بگذارند می‌توانند به موفقیت‌های بسیاری دست پیدا کنند. اما کسانی که نمی‌توانند این سختی را تحمل کرده و با آن روبرو شوند، هیچگاه به رشد و پیشرفت چشمگیری دست نمی‌یابند.

با این حال، منظور ما این نیست که همیشه باید به دنبال ادامه دادن باشیم. بلکه آنطور که ست گادین می‌گوید، گاهی اوقات پا پس کشیدن حتی از ادامه دادن هم مهمتر است. با مطالعه خلاصه کتاب شیب متوجه خواهید شد که کجا باید نهایت تلاش خود را برای گذشتن از یک شیب به کار گیرید و کجا بهتر است که عقب بنشینید و انرژی خود را ذخیره کنید.

چرا گاهی باید پا پس بکشیم؟!

همه ما از بچگی شنیده‌ایم که برای موفق شدن باید ثابت قدم باشیم و اجازه ندهیم چیزی در مسیر متوقفمان کند. اما پرسش اصلی اینجا است، اگر مسیر اشتباه را انتخاب کرده باشیم چه؟! تصور کنید که در حال سفر هستید. بعد از مدتی رانندگی سر یک دو راهی قرار می‌گیرید. یکی از این دو راه شما را به مقصد می‌رساند و دیگری شما را به ته یک دره مخوف خواهد برد. اگر راه درست را انتخاب کنید، هرچقدر هم که در مسیر سختی بکشید باز هم ارزش ادامه دادن را دارد، چرا که در نهایت می‌توانید از مقصد خود لذت ببرید. اما اگر راه دوم را انتخاب کنید چطور؟ به نظر شما افتادن ته دره ارزش تلاش بیهوده را دارد؟!

زندگی ما هم درست مانند همین سفر است. در دوراهی‌های زندگی ما تصمیمات و انتخاب‌های مختلفی داریم. اگر تصمیم و راهی که انتخاب کردیم درست نباشد، هرچقدر هم که تلاش کنیم در نهایت به موفقیت نخواهیم رسید. برای همین هم با مطالعه خلاصه کتاب شیب می‌توانیم بفهمیم که در چه مواقعی پا پس کشیدن از ادامه دادن بهتر است.


بیشتر بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب اثر مرکب


ورژن اصلی کتاب

چرا باید بهترین باشیم؟!

اما در طرف مقابل پا پس کشیدن نکته دیگری وجود دارد. گاهی اوقات ما تصمیمات و انتخاب‌های درستی داریم. اما به محض مواجه شدن با چالش‌های موجود در راه خسته می‌شویم و از ادامه دادن دست می‌کشیم. این اتفاق معمولا زمانی می‌افتد که ما به یک موفقیت کوچک دست پیدا کرده‌ایم و حالا با چند چالش مهم مواجه شدیم. در این مواقع بیشتر ما تصور می‌کنیم که به اندازه کافی دستاورد داشته‌ایم. برای همین هم دست از تلاش کردن می‌کشیم. این همان چیزی که در داستان 90 سانتی‌متری طلا می‌خوانیم!

سال‌ها پیش مردی که به دنبال طلا بود با حفر زمین موفق شد به رگه‌هایی از طلا دست پیدا کند. او خیلی زود به نزد دوستانش بازگشت و با بازگو کردن این داستان برای آن‌ها، از ایشان برای خرید یک دستگاه حفاری وام گرفت. او باز هم به محل قبلی برگشت و این بار با دستگاه پیشرفته خود توانست طلای بسیاری را استخراج کند. اوضاع بر وفق مراد او پیش می‌رفت تا اینکه یک روز دیگر اثری از طلا پیدا نشد! این اتفاق به قدری برای او شوکه کننده بود که باعث شد وی خیلی زود دستگاه حفاری و تجهیزات خود را بفروشد. اما آیا جوینده طلای قصه ما تصمیم درستی گرفته بود؟ ابدا! فردی که زمین و تجهیزات را از وی خریده بود دوباره شرع به حفر کرد و با حفر تنها 90 سانتی‌متر بیشتر به منشا طلا رسید. جایی که صدها برابر طلا منتظر حفاری بودند.

با مقایسه داستان بالا و آنچه ست گادین درباره تلاش برای گذار از شیب می‌گوید، متوجه می‌شویم که چرا باید تمام توان خود را برای غلبه بر چنین چالش‌هایی به کار بگیریم.

بخش‌هایی از خلاصه کتاب شیب

معرفی و خلاصه کتاب شیب

“خواسته‌ی شما از زندگی هرچه که باشد، احتمال اینکه در مسیر خود به ناهمواری‌هایی برخورد کنید که در آن‌ها هیچ‌چیز طبق برنامه نبوده و پیشروی به سختی صورت می‌گیرد، زیاد است.”

“تصور کنید در شهری غریب هستید و دنبال جایی مناسب برای غذا خوردن می‌گردید. اگر از مردم شهر پرس‌وجو کنید، احتمالاً به سمت محبوب‌ترین رستوران هدایت خواهید شد. بنابراین اگر شما صاحب آن رستوران باشید، بدون هیچ دستمزدی و به کمک تبلیغات دهان به دهان، حضور تمامی مسافرین گرسنه‌ی شهر در رستوران را تضمین‌شده بدانید.”

“مسئله‌ی مهم در امر تخصص گرایی این است که یاد بگیرید چگونه به شکلی راهبردی چیزهایی را که بر سر راه بهترین بودن در کارتان قرار می‌گیرند، کنار بگذارید. با این حال، بسیاری از افراد اینگونه آموخته‌اند که دست کشیدن از کار اشتباه بوده و باید به هر پروژه‌ای که شروع کرده‌اند چسبیده و هرگز بی‌خیالش نشوند.”

“به کار خود ادامه دادن و در افتادن با چالش‌های شیب فایده‌ی دیگری هم دارد و آن مقابله با راضی بودن به حد معمول است.”

” 80 درصد از مشتریان پس از هفت بار شنیدن صحبت‌های فروشنده به خرید علاقه‌مند می‌شدند. بنابراین اکثر کارمندان فروش خیلی زود از تلاش خود دست می‌کشیدند. اگر فقط کمی عزمشان را بیشتر جزم کرده و صبر بیشتری به خرج می‌دادند، معامله را جوش داده بودند.”

“به یاد داشته باشید، زمانی که خود را در شیب گرفتار دیدید، به خود و به مسئولیت‌پذیری و توانایی‌های خود شک نکنید. در عوض، دستی بر شانه‌ی شیب گذاشته و آن را نه یک دشمن بلکه یک دوست بدانید. سرانجام خود را به خاطر عملکرد چشمگیری که به نمایش گذاشته‌اید، نیرومندتر و در جایگاهی بالاتری خواهید یافت. “

 

کتاب شیب به درد چه کسانی می‌خورد؟

کتاب انگلیسی

به طور کلی همه ما در زندگی خود در دام شیب می‌افتیم. گاه از این گذرگاه مهم سربلند بیرون می‌آییم و گاه خیر. اما در این بین دانلود و مطالعه خلاصه کتاب شیب را به 3 دسته حتما توصیه می‌کنیم:

  • کارآفرینان: به عنوان یک کارآفرین شما باید همیشه بیشترین تلاش خود را برای رشد کسب و کار خود انجام دهید. کتاب شیب به شما کمک خواهد کرد تا با حفظ تمرکز در محیط کار، از شیب‌هایی که پیش پای شما قرار دارند به سلامت عبور کنید.
  • افراد جاه طلب: جاه طلبی بدون شک نیازمند تلاش و دقت زیادی است. با مطالعه خلاصه کتاب شیب می‌توانید درک کنید که چه زمانی باید عقب بنشینید و چه زمانی با قدرت به مسیر خود ادامه دهید.
  • افرادی که در به اتمام رساندن کارها مشکل دارند: استفاده از استراتژی‌های موجود در خلاصه کتاب شیب به شما کمک می‌کند تا کارهای خود را به اتمام برسانید.

 

جمع بندی + دانلود خلاصه کتاب شیب

باید در مسیر زندگی برای بهترین بودن در کارتان به سختی تلاش کنید و برای تحقق بخشیدن به آن، مهم است که زمان و انرژی خود را بر چیزی که در آن مهارت داشته و به آن دل بسته‌اید، متمرکز کنید و پروژه‌ها و طرح‌هایی که حواستان را پرت می‌کنند، کنار بگذارید. درگیر هر پروژه‌ای که باشید، در نهایت با یک شیب مواجه خواهید شد؛ دورانی پر از تلاش و کوشش که کمتر نتیجه‌ای در پی دارد. برای گذر از این دوران، باید عزم و صبر خود را به‌کار بگیرید. زمانی که از شیب گذر کنید خواهید فهمید که توانایی‌هایتان رشد کرده و حالا نسبت به رقبای خود در جایگاه بهتری قرار گرفته‌اید. بنابراین شیب، راهی است به سوی موفقیت. پیشنهاد می‌کنیم که حتما خلاصه کتاب شیب را دانلود کنید و به کمک نکات موجود در آن زندگی خود را متحول سازید.

اینجا
معرفی و خلاصه کتاب شیب

معرفی و خلاصه کتاب شیب اثر ست گادین

 

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading…

دیگر خلاصه ها

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

بستن