H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی و خلاصه کتاب هفت عادت مردمان موثر
معرفی و خلاصه کتاب هفت عادت مردمان موثر

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب هفت عادت مردمان موثر

فهرست مطالب

زندگی ما کوتاهتر از آن است که بخواهیم همه چیز را خودمان تجربه کنیم. بله، می‌دانم بارها شنیده‌اید که ما باید بارها شکست بخوریم و از جای خود بلند شویم. در واقع بسیاری از پیشرفت‌های ما از دل همین شکست‌ها بیرون می‌آیند. دلیلش این است که در هر شکست ما درس‌های زیادی نهفته است. اما بهتر نبود اگر از تجربیات دیگران استفاده می‌کردیم و از درس‌هایی که آن‌ها در زندگی آموختند بهره می‌بردیم؟ خب، موضوع این مقاله هم درست همین است. امروز در این مقاله قرار است که معرفی و خلاصه کتاب هفت عادت مردمان موثر اثر استیون کاوی را داشته باشیم. این کتاب به عنوان یکی از برترین کتاب های روانشناسی و موفقیت به حساب می‌آید و توسط افراد زیادی به دیگران توصیه شده است. اما قبل از اینکه بخواهیم به سراغ خود کتاب برویم، بیایید کمی با نویسنده آن آشنا شویم.

 

استیون کاوی کیست؟

استیون کاوی

«استیون کاوی» یک تاجر آمریکایی است. او مدرس و نویسنده کتاب‌های پرفروشی مانند «رهبر درون من» و «هفت عادت مردمان موثر» است که بیش از بیست میلیون نسخه فروش داشته است. اعتبار او باعث شد تا در سال 1996، به عنوان یکی از 25 آمریکایی بانفوذ در مجله تایم معرفی شود. او به شدت تحت تاثیر پیتر دراکر و کارل راجرز بود. همچنین از آن‌جا که او برای تز دکترای خود به سراغ کتاب‌های خودیاری آمریکایی رفته بود، کم کم به این فضا علاقه‌مند شد. کاوی همچنین در مدرسه تجارت جان هانتسمن به عنوان یک استاد تدریس می‌کرد. وی در سال 2012 و در سن 79 سالگی دیده از جهان فرو بست. کتاب هفت عادت مردمان موثر در ایران توسط گیتی خوشدل ترجمه و به یاری نشر پیکان به چاپ رسیده است.


همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب 7 قانون برای رسیدن به ثروت و شادی


 

کتاب هفت عادت مردمان موثر درباره چیست؟

کتاب کتاب هفت عادت مردمان موثر

سال‌ها تدریس و معاشرت با افراد موفق در مدارس و آموزشگاه‌های کسب و کار باعث شده بود که کاوی نکته مهمی را درک کند. او متوجه شده بود که تقریبا تمام افراد موفق، بعد از رسیدن به موفقیت و پیشرفت زیاد درون خود احساس پوچی می‌کنند. این احساس پوچی حتی برای برخی از آن‌ها خطرآفرین شده بود. اما استیون کاوی تصمیم گرفت به دنبال ریشه این احساس پوچی برود. بعد از سال‌ها مطالعه کتاب‌های مختلف در زمینه روانشناسی، استیون کاوی به این نتیجه رسید که تفاوت مهمی بین دو نوع مختلف موفقیت وجود دارد.

تا قبل از جنگ جهانی اول، موفقیت در داشتن خصوصیات و ویژگی‌هایی همچون فروتنی، وفاداری، شجاعت و عدالت خلاصه می‌شد. اما بعد از جنگ جهانی تغییر بزرگی در این ارزش‌ها به وجود آمد. در این دوران موفقیت به خصوصیاتی چون شخصیت، تصویر اجتماعی، رفتارها و مهارت‌های افراد گره خورد. نکته مهم این بود که با وجود این تغییر، همچنان تمام این ویژگی‌ها سطحی تر از آن بودند که بتوان روی آن‌ها به عنوان تعریف قطعی موفقیت حساب کرد.

اما در کتاب هفت عادت مردمان موثر استیون کاوی هر دوی این طرز فکرها را به چالش می‌کشد. در واقع آنطور که کاوی می‌گوید، موفقیت شما به آنچه خودتان هستید بستگی دارد، نه کارهایی که انجام می‌دهد. تمام ارزش‌هایی که روزگاری تعیین کننده موفقیت یا عدم موفقیت افراد بودند توسط خود انسان‌ها، دین و مکاتب فکری تعیین شده بودند. اما استیون کاوی اعتقاد دارد پیروی از 7 عادت یا هفت ارزشی که او بیان می‌کند به افراد کمک خواهد کرد تا بتوانند روند صحیح زندگی را از سر بگیرند. او تمام این هفت عادت مردمان موثر را در کتاب خود آورده که ما در خلاصه کتاب آن‌ها را قرار داده‌ایم.

 

هفت عادت مردمان موثر کدامند؟

اما نوبت به آن می‌رسد که این 7 عادت را معرفی کنیم. آنطور که کاوی می‌گوید پیروی از این 7 ارزش به شما کمک می‌کند تا قدم جای پای افراد بزرگ بگذارید و زندگی خود را متحول کنید. این هفت عادت عبارتند از:

عادت اول- پویشگر باشید: برای این کار کافی است درک کنید کنترل همه چیز در دست شما نیست. پس به جای تلاش برای کنترل سایر عوامل، کنترل خود را به دست بگیرید.

عادت دوم- در ذهن خود از آخر به اول شروع کنید: در نظر گرفتن نتیجه نهایی یک عامل مهم برای سازماندهی زندگی‌ شما است. به همین خاطر است که مردمان موثر عادت دارند به نتایج فکر کنند.

عادت سوم- اول اولویت‌ها را قرار دهید: با استفاده از ماتریس مدیریت زمان که در خلاصه کتاب 7 عادت مردمان موثر آورده شده است، کارهای خود را الویت بندی کنید.

عادت چهارم- همیشه ذهنیت برد/برد داشته باشید: یعنی حتما نباید یک تیم پیروز شود و بقیه شکست بخورند. در حقیقت اگر با دید همکاری به آن نگاه کنیم، اکثر مواقع می‌تواند به نفع هر دو طرف تمام شود.

عادت پنجم- دیگران را درک کنید تا آن‌ها هم شما را درک کنند: برای برقراری ارتباط با یک نفر، باید درک کنید و برای درک واقعی او، باید گوش دادن را بیاموزید.

عادت ششم- با دیگران به تبادل نظر بپردازید: وقتی به صورت گروهی کار می‌کنید، در واقع می‌توانید ویژگی‌های مثبت یکدیگر را تقویت کرده و در عین حال ویژگی‌های منفی خود را هم کاهش دهید.

عادت هفتم- ارّه خود را تیز کنید: آماده کردن و استفاده از ابزارهای مناسب به شما کمک خواهد کرد تا سریعتر به اهداف خود برسید.


همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب کار عمیق


کتاب اصلی

این کتاب به درد چه کسانی می‌خورد؟

همانطور که دیدید کتاب هفت عادت مردمان موثر می‌تواند برای تمام افراد مفید باشد. در واقع از آنجایی که راهکارهای موجود در این کتاب برگرفته از سال‌ها تجربه و ارتباط استیون کاوی با افراد مشهور و موفق است، به کارگیری آن‌ها می‌تواند به شما نیز کمک بسیاری کند. همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، بهره بردن از تجربیات افراد موفق به ما کمک می‌کند تا بسیاری از اشتباهات آن‌ها را تکرار نکنید و مسیر رشد و توسعه فردی را با سرعت بسیار بیشتری طی کنیم. اما به طور کلی این کتاب به شما کمک خواهد کرد تا:

  • از توانایی‌ها و قابلیت‌های خود به نحو احسن استفاده کنید.
  • روابط بهتر و قوی‌تری با دیگران ایجاد کنید.
  • مفهوم کلاسیک خودیاری را درک کنید.

بخش هایی از کتاب 7 عادت مردمان موثر

کتاب ترجمه کتاب هفت عادت مردمان موثر

” با در دست داشتن یک تصویر دقیق از دنیای اطراف خود، می‌توانید بارها و بارها راه خود را پیدا کنید.”

” اما مردم موثر عادت دارند به گونه‌ای متفاوت کنترل جهان را در دست بگیرند. آنها متوجه شده‌اند با اینکه ما نمی‌توانیم همه چیز را کنترل کنیم؛ اما خودمان را می‌توانیم کنترل کنیم.”

” اگر به طور واضح بدانید که مقصدتان چیست، آسان‌تر می‌توانید در مسیر درست باقی بمانید.”

” گاهی اوقات برای اینکه اول اولویت‌ها را قرار دهید، باید کارهایی که نیازی به حضور فیزیکی شما ندارد را به دیگران واگذار کنید. فقط مطمئن شوید بیش از حد آنها را کنترل و مدیریت نمی‌کنید. به جای اینکه برای دیگران تعیین و تکلیف کنید، از آنها یک سری نتایج مشخص را درخواست کنید.”

” اگر درک کنید که از هر ارزش به مقدار فروان وجود دارد، راحت‌تر می‌توانید با دیگران همکاری کنید تا به آنها دست یابید.”

” برای گوش دادن از طریق همدلی، باید از صمیم قلب دیگران را دوست داشته باشید. زمان، تلاش و تمرین نیاز است تا این کار را صحیح انجام دهید؛ اما اگر آن را امتحان کنید، مردم توجه شما را درک کرده و از آن قدردانی می‌کنند.”

” برای افزایش نیروی جمعی، باید محیطی ایجاد کنید که در آن همه احساس امنیت و احترام کنند. این امر مستلزم استفاده از عادات دیگر مانند تفکر برد/برد و گوش دادن به روش همدلی است. اگر این عادات اجرا شوند، به احتمال افراد ایده‌های خود را به اشتراک می‌گذارند، با یکدیگر مشارکت می‌کنند و برای مهارت‌های مختلف دیگران ارزش قائل می‌شوند.”

” پرورش خود به معنای حفظ کردن یک سری میانبرها و ترفندها نیست که فقط در بعضی مواقع خاص جواب دهد. بلکه بهترین راه برای بهبود زندگی و موثرتر شدن، ایجاد عادات قوی بر اساس یک دستورالعمل درست است. “

جمع بندی + دانلود خلاصه کتاب هفت عادت مردمان موثر

کتاب هفت عادت مردان موثر سال‌هاست که در سراسر جهان توانسته به افراد کمک کند تا زنندگی خود را متحول کنند. شما هم می‌توانید با مطالعه خلاصه این کتاب، به خوبی با نکات مهم موجود در آن آشنا شده و با به کارگیری این 7 عادت سرعت پیشرفتتان را افزایش دهید. اما بد نیست نگاهی به نکات زیر بیندازیم و ببینیم که این عادت‌ها هرکدام چگونه به ما کمک می‌کنند؟

  • عادت‌های شماره 1، 2 و 3 بر روی توانایی‌های فردی تمرکز دارند. این عادت‌ها به شما کمک می‌کنند تا بتوانید به یک فرد مستقل تبدیل شوید.
  • عادت‌های شماره 4، 5 و 6 بر روی توانایی شما در انجام کارهای گروهی و دسته جمعی متمرکز شده‌اند. توانایی‌های ارتباطی، همبستگی و همکاری از جمله مهارت‌هایی هستند که به کمک این عادت‌ها تقویت می‌شوند.
  • عادت هفتم هم در برگیرنده تمام 6 عادت قبلی است. این عادت به شما کمک می‌کند تا همیشه در حال رشد و پیشرفت باشید.

 

اینجا
معرفی و خلاصه کتاب هفت عادت مردمان موثر

معرفی و خلاصه کتاب هفت عادت مردمان موثر

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] [ratings]

دیگر خلاصه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن