اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی و خلاصه کتاب عادت های خرد

معرفی و خلاصه کتاب عادت های خرد

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب عادت های خرد اثر بی جی فاگ

فهرست مطالب

“ترک عادت موجب مرضه!” این جمله رو همه ما بارها و بارها شنیدیم؛ اما آیا شده تا حالا از خودمان بپرسیم ادامه دادن یک عادت غلط چی؟ آیا این کار بیشتر به ما آسب نمی‌رساند؟ موضوعی که امروز قصد داریم درباره‌اش صحبت کنیم هم همین است، عادات! همه ما عادت‌های کوچک و بزرگی داریم که مدام تکرارشان می‌کنیم. اما تقریبا بیشترمان به اینکه این عادت‌ها چه تاثیری بر زندگی ما دارند توجهی نداریم. برای همین هم تصمیم گرفتیم در این مقاله به سراغ معرفی و خلاصه کتاب عادت های خرد اثر بی جی  فاگ برویم. کتابی که به ما نشان می‌دهد چگونه به کمک برخی عادت‌های به ظاهر ساده و کوچک می‌توانیم تغییرات بزرگی در زندگی خود به وجود بیاوریم.


خلاصه کتاب مرتبط:

عادت های اتمی اثر جیمز کلیر


 

آشنایی با نویسنده

فاگ

برایان جفری فاگ یا بی جی فاگ متخصصي است که بر روی تاثير تکنولوژی‌ها و ابزارهاي وسوسه انگيز تکنولوژی بر روي رفتارما کار مي‌کند. او همچنين بنيان‌گذار آزمايشگاه طراحی رفتار در دانشگاه استنفورد است. فاگ دکترای خود در رشته ارتباطات را هم از همین دانشگاه گرفته است.  او از دانشش براي کمک به کارخانه‌جات در جهت اصلاح رفتارهاي کارکنانشان استفاده مي‌کند. عادت های خرد کتابی است که بر اساس تجربیات 20 ساله فاگ و بازخوردی که از 40 فرد مختلف داشته است. مهسا صمدی و مهديه مدنی مترجمين کتاب عادت های خرد بودند و نشر ميلکان آن را به چاپ رسانده است.

 

کتاب عادت های خرد درباره چیست؟

معرفی و خلاصه کتاب عادت های خرد

وقتی به عنوان این کتاب نگاه می‌کنیم، حدس زدن درباره محتوای آن چندان سخت به نظر نمی‌رسد. کتاب عادت های خرد به ما یاد می‌دهد که چگونه با ایجاد تغییرات و شکل دادن عادت‌های کوچک، تغییرات بسیار بزرگی را در زندگی خودمان رقم بزنیم. تقریبا همه ما یک بار هم که شده تصمیم گرفتیم برخی عادت‌های خودمان را کنار بگذاریم، یا آن‌ها را تغییر دهیم. اما به نظرتان چه چیزی باعث شده که تقریبا هر بار شکست بخوریم؟

ابتدای مقاله را با یک ضرب المثل شروع کردیم، پس بگذارید جواب این سوالتان را هم با یک ضرب المثل دیگر بدهم: سنگ بزرگ، علامت نزدنه!. بله، بیشتر ما وقتی تصمیم می‌گیریم عادت‌های جدیدی برای خودمان شکل دهیم یا اینکه عادات قدیمی خود را کنار بگذاریم، به سراغ آن‌هایی می‌رویم که سال‌هاست انجامشان می‌دادیم. مثلا اگر 10 سال است که سیگار می‌کشیم، یک مرتبه تصمیم می‌گیریم که آن را کنار بگذاریم! برای همین هم معمولا چند روزی سختی می‌کشیم و بالاخره طاقتمان تمام شده و دوباره سیگار کشیدن را شروع می‌کنیم.

اما اگر به جای اینکه به یکباره سیگار کشیدن را متوقف کنیم، با کاهش دادن آن به اندازه روزی یک نخ شروع می‌کردیم چه می‌شد؟ حرف حساب کتاب عادت های خرد هم همین است. بی جی فاگ به ما نشان می‌دهد که بهتر است به جای حرکت‌های انقلابی و یکباره، به سراغ قدم‌ها کوتاه ولی ادامه دار برویم. به این ترتیب شانس بیشتری برای کنار گذاشتن عادت‌های غلط و جایگزینی آن‌ها با عادت‌های صحیح خواهیم داشت.


از دست ندهید: چگونه به درس خواندن عادت کنیم؟


 

6 گام برای شکل دادن عادات

اما فاگ برای اینکه مسیر ساخت عادات را برای ما بهتر ترسیم کند، 6 مرحله را پیش روی ما گذاشته که عبارتند از:

 • اهدافتان را مشخص کنید: پشت هر تصمیم و تغییری که در ذهن ما وجود دارد، یک هدف وجود دارد. وقتی پیش از تلاش برای شروع تغییر، هدف خود را از آن مشخص کنید، تغییر برایتان ساده‌تر می‌شود.
 • گزینه‌های رفتاری مناسب را بررسی کنید: چه رفتارهایی وجود دارند که می‌توانند به شما در شکل دادن این عادت کمک کنند؟
 • رفتارها را تکرار کنید: رفتارهایی را که پیدا کردید در اولویت خود قرار دهید. تکرار این رفتارها به شما کمک می‌کند تا آن‌‎ها به عادت تبدیل شوند.
 • با قدم‌های کوچک شروع کنید: یادتان باشد که انتخاب‌های بزرگ همیشه هم به نفع شما نخواهند بود. پس سعی کنید در راه رسیدن به اهدافتان به سراغ عادت های خرد و کوچک بروید.
 • سریع شروع کنید: وقتی شرایط محیا بود، به سرعت اولین گام را برای رسیدن به اهداف مورد نظرتان بردارید.
 • موفقیت‌هایتان را جشن بگیرید: اگر توانستید ظرف یک ماه مصرف سیگارتان را نصف کنید، بهتر است این موفقیت را جشن بگیرید. برای این‌کار کافی است خود را به یک فعالیتی که دوست دارید (به جز سیگار کشیدن!) مهمان کنید.

 

ریزنکته

اگر شما روزی 10 نخ سیگار می‌کشید و بتوانید هر 3 روز یک بار یک نخ آن را کاهش دهید، در کمتر از 3 ماه و به صورت کاملا تدریجی سیگار کشیدن را کاملا کنار می‌گذارید. این کار نه تنها از جنبه اقتصادی و خرج و مخارج اهمیت زیادی دارد، بلکه تاثیر بسیار خوبی بر روی سلامتی شما نیز خواهد داشت. 

لزوم تغییر عادات در چیست؟

اما شاید بپرسید اصلا چه لزومی دارد که من عادت‌های خودم را تغییر دهم یا کنار بگذارم؟ جواب ساده است، چون برخی از این عادات به ما ضربه می‌زنند. نکته جالب درباره عادت‌ها این است که ما اغلب خودمان متوجه ضرر یا فایده آن‌ها نیستیم. چرا که آن‌ها به بخشی از وجود ما تبدیل شده‌اند. در واقع این همان استراتژی است که در کتاب عادت های خرد از آن استفاده شده است. فاگ سعی می‌کند تا به ما آموزش دهد که بتوانیم عادت‌های کوچکی را در خود شکل دهیم. عادت‌‎های کوچکی که مانند اثر مرکب، به مرور باعث تحولات بزرگی در زندگی ما می‌شوند.

 برای درک بهتر این موضوع کسانی را به یاد بیاورید که عادت به سحرخیزی دارند. این افراد بدون آنکه بدانند از فواید سحرخیزی بهره مند می‌شوند. در حالی که همین سحرخیزی بدون شک تاثیر بسیار مثبتی بر روی سلامت جسمی و ذهنی آن‌ها گذاشته است.

اما همین سحرخیزی هم ساده به دست نمی‌آید. برای سحرخیز شدن ما باید دقیقه به دقیقه و به مرور زمان ساعت خواب خود را تغییر دهیم. به این ترتیب بدون آنکه خودمان متوجه شویم یا اینکه سختی بکشیم، به ساعت خواب جدید و سحرخیزی عادت می‌کنیم. این همان مدلی است که در کتاب عادت های خرد هم به آن اشاره شده است.

تعییر عادات

سه متغیر رفتار انسان به بیان بی جی فاگ

بی جی فاگ نویسنده این کتاب که سال‌ها بر روی رفتارهای انسانی تحقیقات انجام داده، باور دارد که رفتار ما انسان‌ها معمولا از سه چیز سرچشمه می‌گیرد. به بیان او این 3 متغیر هستند که رفتار ما را دستخوش تغییر می‌کنند. برای درک بهتر آن، این قسمت از خلاصه کتاب را بخوانید:

“وقتی فکرش را کنید، می‌بینید که همه رفتارها تقریبا مشابه هستند. چه قهوه درست کردن باشد یا دوش گرفتن یا مسواک زدن دندان‌هایتان، همه از سه عامل مشابه نشات می‌گیرند. اول انگیزه است که به معنای تمایل شما برای انجام کاری می‌باشد. دوم توانایی یا ظرفیت شما برای انجام آن کار است. سوم محرک‌ها هستند که شما را برای انجام کار تحریک می‌کنند.”

بخش هایی از خلاصه کتاب عادت های خرد

کتاب اصلی

کارشناسان معتقدند میان کاری که می‌خواهیم انجام دهیم و کاری که واقعا انجام می‌دهیم، فاصله قابل توجهی وجود دارد.

پس چه چیزی باعث تغییر رفتار می‌شود؟ بی جی فوگ در تحقیقات خود درباره شکل‌گیری عادت، به سه پاسخ دست پیدا کرده است: تغییرات ناگهانی، تغییرات محیطی و کمک گرفتن از عادات موجود.

اگر فقط انگیزه وجود داشته باشد، افراد به انجام کارهای عجیب ترغیب می‌شوند؛ مانند مادرانی که ماشین‌ها را برای نجات فرزندانشان بلند می‌کنند.

هر چه یک رفتار ساده‌تر باشد، احتمال انجام آن بیشتر است.

رفتار چیزی است که شکاف بین لحظه حال و نتیجه مطلوب آینده را پر می‌کند.

به عبارت دیگر رفتارها باعث تغییر می‌شوند؛ زیرا شما می‌توانید آنها را انجام دهید.

ساده کردن رفتارهای خوب، یک روش عالی برای ایجاد عادت‌های خرد است.

انگیزه‌های ناگهانی و بزرگ برای تکمیل کارهای دشوار و یک‌باره خوب است؛ اما برای تکرار رفتارها به‌طور مداوم مؤثر نیست.

مؤثرترین نوع محرک، دستورعمل است. آنها ساده‌ترین دستورات برای عملی کردن هستند؛ به همین دلیل ابزاری ارزشمند برای ایجاد عادت‌های خرد محسوب می‌شوند.

محرک‌های اکشن همانند لنگر، مانع از حرکت بی‌هدف شما می‌شوند؛ اما باید مراقب باشید که آن‌ها را کجا می‌اندازید.

اگر عادت خرد شما چیزی است که می‌خواهید یک بار در روز انجام دهید، پس کاری را انتخاب کنید که یک بار در روز اتفاق می‌افتد.

هرچه بیشتر با عادات خود بازی کنید، اصولی که در این خلاصه کتاب بررسی کرده‌ایم را بهتر به کار خواهید برد.


همچنین بخوانید: مراحل تغییر رفتار


 

سرفصل‌های این خلاصه کتاب

سرفصل های معرفی و خلاصه کتاب عادت های خرد

 • زندگی خود را با عادت‌های خرد متحول کنید.
 • ایجاد تغییرات مثبت می‌تواند آسان باشد؛ اما به رویکردی جدید نیاز دارد.
 • اگر می‌خواهید تغییرات بلندمدت و موثر داشته باشید، از کم شروع کنید.
 • سه متغیر اصلی رفتار انسان را هدایت می‌کنند: انگیزه، توانایی و محرک
 • انگیزه ممکن است برای کارهای عجیب و ناگهانی کافی باشد؛ اما برای تغییر پایدار کافی نیست.
 • هرچه یک عادت ساده‌تر باشد، احتمال اینکه آن را بپذیرید بیشتر است.
 • شما می‌توانید محرک‌ها را طوری طراحی کنید تا رفتارهای دلخواهتان بروز پیدا کند.
 • هنگام طراحی محرک‌های اکشن خود، مکان، فرکانس و موضوع را در نظر بگیرید.

 

جمع بندی + دانلود خلاصه کتاب عادت های خرد

همانطور که دیدیم، گاهی اوقات برای ایجاد تغییرات بزرگ باید عادت‌های کوچکی را در خود بپرورانیم. این عادت‌ها به دلیل کوچک و ساده بودن، به راحتی قابل انجامند. برای همین هم خبری از خستگی و ناامیدی در اجرای آن‌ها نخواهد بود. البته آنچه در این مقاله گفتیم تنها خلاصه کوتاهی از خود کتاب عادت های خرد بود. برای اینکه خلاصه کامل این کتاب را دریافت کنید، می‌توانید با کلیک بر روی لینک زیر آن را دانلود کنید و با خواندنش به مرور شرایط زندگی خودتان را تغییر دهید.

اینجا
معرفی و خلاصه کتاب عادت های خرد

معرفی و خلاصه کتاب عادت های خرد اثر بی جی فاگ

 

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading…

دیگر خلاصه ها

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

بستن