H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

چگونه یک دانشجوی موفق باشیم

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

چگونه یک دانشجوی موفق باشیم

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

چگونه یک دانشجوی موفق باشیم + 10 نکته و 5 کتاب!

فهرست مطالب

سال‌های دانشجویی بدون شک از مهمترین دوران زندگی ما هستند. آشنا شدن با محیط و فضایی جدید، یادگیری مطالب جدید و ساختن برخی دوستی‌ها که مسیر زندگی ما را برای همیشه تغییر می‌دهند از جمله اتفاقات این دوران به حساب می‌آیند. اما بعضی افراد خیلی دل خوشی از دوره دانشجویی خود ندارند. برای همین هم تصمیم گرفتیم تا در این مقاله تجربیات تمام تیم هوش برتر ایرانیان را با شما به اشتراک بگذاریم. ابتدا با 10 نکته طلایی برای اینکه چگونه یک دانشجوی موفق باشیم پرداختیم و در انتها هم به شما 5 کتاب را معرفی کردیم. دنبال کردن این نکات و مطالعه کتاب‌هایی که پیشنهاد دادیم مسیر توسعه فردی شما را هموار می‌کنند. راستی در دل مقاله هم یک هدیه برای شما گنجاندیم. پس حتما کادوی روز دانشجوی خود را از ما بگیرید! 

چگونه یک دانشجوی موفق و شاد باشیم

در این بخش قصد داریم شما را با 10 نکته آشنا کنیم که زندگی دانشجویی را برای شما آسانتر می‌کنند. در واقع تک تک این نکات برگرفته از تجربیاتی است که خود اعضای تیم هوش برتر ایرانیان داشته‌اند. پس اگر آن‌ها نتایج خوبی گرفتند، چرا شما نتوانید. خب، پر حرفی بس است. بیایید با هم به سراغ این 10 نکته برویم.  

زندگی دانشجویی چالش‌های خودش را دارد!

زندگی دانشجویی
عکس از حمیدرضا رفیعی

اگر شما هم مثل اعضای تیم هوش برتر ایرانیان تمام دوران تحصیل خود در مدرسه را داخل ایران گذرانده باشید، محیط دانشگاه برای شما چالش‌های جدیدی خواهد داشت. در واقع تحصیل در دانشگاه با تحصیل در مدرسه تفاوت‌های بسیاری دارد. از هم کلاس شدن با جنس مخالف گرفته تا تغییر شیوه تدریس در دانشگاه‌ها. علاوه بر این برخی چالش‌های دیگر نیز وجود دارند که در دوران دانشجویی با آن‌ها روبرو می‌شویم.

اولین و شاید مهمترین چالش ما قبل از شروع دوران دانشجویی است. جایی که باید رشته تحصیلی خود را انتخاب کنیم. انتخابی بسیار مهم و حساس که می‌تواند مسیر زندگی ما را برای همیشه تغییر دهد. البته اگر از این مرحله گذشتید نیازی نیست که نگران باشید. در ادامه توصیه‌هایی برای شما هم خواهیم داشت.

یکی دیگر از چالش‌های دوران دانشجویی زندگی در خوابگاه است. شاید خیلی‌ها دوست نداشته باشند که از خانواده خود دور شوند، اما به شما قول می‌دهیم زندگی در خوابگاه یکی از شیرین‌ترین دوره‌های زندگی شما خواهد بود. البته، به شرط اینکه اول از همه هم اتاقی‌های خوبی داشته باشید و مهمتر از آن خودتان را برای این نوع زندگی آماده کرده باشید. آن‌گاه تا عمر دارید خاطرات دوران خوابگاهتان را دوره می‌کنید و از یادآوری آن‌ها لذت خواهید برد. حداقل برای ما که اینطور بوده است!

در ادامه همین مقاله به شما می‌گوییم که چگونه با افراد جدید و مناسب برای خودمان ارتباط برقرار کنیم.

 

مهارت آموزی ؛ راز یک دانشجوی موفق

مهارت چگونه یک دانشجوی موفق باشیم

متاسفانه یک باور بسیار غلط در ذهن بیشتر افراد و مخصوصا دانشجویان وجود دارد. بیشتر ما فکر می‌کنیم که بعد از اتمام دوران دانشجویی یک صندلی مدیریتی در یک ارگان دولتی برای ما رزرو شده است. در حالی که اصلا اینطور نیست. در واقع چنین چیزی در هیچکدام از کشورهای جهان وجود ندارد. دلیلش هم این است که تعداد دانشجویان بسیار بیشتر از فرصت‌های شغلی در ادارات رسمی و دولتی است. خب، پس باید چه کار کنیم؟! از همین حالا به فکر کار کردن در تاکسی‌های آنلاین باشیم یا اجازه دهیم ناامیدی وجودمان را فرا بگیرد؟

نکته مهمی که بیشتر ما از آن غافل هستیم مهارت آموزی است. یادگیری مهارت‌های مختلف در دوره دانشجویی زندگی ما را تغییر می‌دهد. مهمترین مهارت‌هایی که باید یاد بگیریم هم مهارت‌های مطالعه هستند. می‌پرسید چرا؟ چون در تمام طول دوران تحصیل در مدرسه هیچ وقت آن‌ها را یاد نگرفته‌ایم. مهمتر از آن اینکه مهارت‌های مطالعه به ما کمک می‌کنند تا مطالب را سریعتر، دقیق‌تر و بهتر از گذشته یاد بگیریم.

پیشنهاد ما این است که حتما فیلم وبینار بزرگ هرمس را تماشا کنید. در این وبینار که تا به حال تقریبا 5000 نفر در آن ثبت‌نام کرده‌اند و بیش از 2500 نفر در آن شرکت کردند را تماشا کنید. در این وبینار ما به سراغ مهمترین مهارت‌های مطالعه رفتیم و خوشبختانه بازخورد شرکت‌کنندگان به قدری مثبت بود که تصمیم گرفتیم فیلم آن را به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهیم. با کلیک بر روی لینک زیر و تکمیل ثبت نام رایگان می‌توانید فیلم این وبینار را تماشا کنید.

[su_button url=” https://soheilamani.com/study-webinar” target=”blank” style=”flat” background=”#F1901B ” color=”#F4F4F4″ size=”6″ class=”daneshjowebinar” center=”yes” icon=”icon: book” icon_color=”#F4F4F4″ text_shadow=”0px 0px 0px ” “] دریافت رایگان فیلم وبینار هرمس[/su_button]

 

ارتباط ساختن، عامل مهمی در موفقیت دانشجویی

ارتباط

“شما میانگین پنج نفری هستید که بیشترین زمان خود را با آن‌ها می‌گذرانید.” جیم ران

دانشگاه جامعه کوچکی است که از افراد مختلف با سلیقه‌ها و دیدگاه‌های متفاوتی تشکیل شده است. همانطور که شما در محیط بیرون با هرکسی ارتباط برقرار نمی‌کنید، نوع ارتباطات ما در دانشگاه هم بسیار مهم است.

ارتباط با افراد می‌تواند زمینه‌ساز اتفاقات بزرگی در زندگی شما شود. یکی از این اتفاقات ازدواج است! بله، تعجب نکنید. قرار بود با هم رک و پوست کنده صحبت کنیم، پس نمی‌توان انکار کرد که ازدواج هم از دل برخی روابط ما در دانشگاه بیرون می‌آید. اما آیا داستان به اینجا ختم می‌شود؟ البته که نه!

همانطور که گفتیم در دانشگاه‌ها افراد مختلفی وجود دارند. آشنایی با برخی از این افراد می‌تواند مسیر زندگی شما را تغییر دهد. یک مثال خیلی خوب از این موضوع درون مجموعه ما وجود دارد! مدیر مجموعه آقای سهیل امانی و مدیر تیم تولید محتوا، آقای احسان محلاتی هر دو در دوران کارشناسی با هم دوست و هم‌کلاسی بودند. نتیجه این آشنایی همکاری چند ساله و موفق آن‌ها در مجموعه هوش برتر ایرانیان بوده است. همین موضوع می‌تواند در مورد شما هم صدق کند. تنها کافی است که افراد مناسبی را برای برقراری ارتباط انتخاب کنید.

البته، این تنها لطف ارتباط برقرار کردن نیست. یکی دیگر از مزایای دوره دانشجویی و به خصوص دوران خوابگاه گروهی درس خواندن است. شما می‌توانید با تشکیل یک گروه هنگام امتحانات مطالب را بخش بندی کنید. به این ترتیب هر کس روی یک بخش تمرکز کرده و آنچه یاد گرفته است را به دیگران نیز آموزش می‌دهد. به این ترتیب علاوه بر اینکه خودمان آخرین مرحله از هرم یادگیری را پشت سر می‌گذاریم، در وقت و انرژی خود و دیگران نیز صرفه‌جویی کرده‌ایم!

 

ریز نکته هوش برتری

یکی از جاهایی که می‌توانید با افراد مهم تاثیرگذار رشته خود آشنا شوید سمینارها و دوره‌ها هستند. پیشنهاد می‌کنیم در این محافل شرکت کنید و بیشتر با چنین افرادی ارتباط برقرار کنید.

وقت برنامه‌ریزیه!

برنامه ریزی چگونه یک دانشجوی موفق باشیم

همانطور که گفتیم، دوران دانشجویی بخش جدید و متفاوتی از زندگی ما به حساب می‌آید. برای همین هم ما باید به خوبی برای آن آماده شویم. در واقع تجربه به ما می‌گوید که برای قدم گذاشتن در یک مسیر جدید، باید رویکرد خود را به بعضی چیزها تغییر دهیم. خب، به همین دلیل هم دوره دانشجویی نیازمند برنامه‌ریزی جدیدی است. اما چه چیزهایی را باید در برنامه خود قرار دهیم؟

 • ساعت خواب و استراحت: خوابیدن یکی از مهمترین عوامل موفقیت شما به عنوان یک دانشجو است. برای اینکه متوجه تاثیر آن شوید کافی است معرفی و خلاصه کتاب چرا می‌خوابیم را مطالعه کنید.
 • درس خواندن: اگر دوست دارید در دانشگاه بهترین نتایج را بگیرید باید خوب درس بخوانید. پس بهتر است ساعات مطالعه خود را هم برنامه‌ریزی کرده باشید.
 • دخل و خرج: تعجب نکنید، بالاخره دوران دانشجویی هزینه‌های خاص خودش را دارد. مدیریت منابع مالی هم از آن دست نکاتی است که به ما کمک می‌کند تا یاد بگیریم چگونه یک دانشجوی موفق باشیم .

همچنین بخوانید: برای درس خواندن چگونه برنامه ریزی کنیم


 

کار کردن یا نکردن، مسئله این است!

یکی از مهمترین سوالاتی که تقریبا برای همه ما پیش می‌آید کار کردن در طول دوران دانشجویی است. بعضی‌ها اعتقاد دارند که در دوران دانشجویی فرد باید تمام تمرکزش بر روی مطالعه و درس خواندن باشد. اما تقریبا همه اعضای تیم ما در دوران دانشجویی هم مشغول به انجام کارهای پاره وقت بودند. موضوعی که به هیچ وجه اشتباه نیست.

بر اساس تجربه ما، کار کردن در دوران دانشجویی چند فایده مهم دارد که عبارتند از:

 • منظم شدن: برای اینکه بتوانید در کنار درس خواندن کار کنید نیاز به برنامه‌ریزی دارید.
 • کسب تجربه: اگر کاری که انجام می‌دهید همان شغلی است که در آینده قصد دنبال کردن آن را دارید، اینگونه می‌توانید در آن تجربه کسب کنید.
 • درآمد داشتن: تعارف که نداریم، هیچ‌کس از پول بدش نمی‌آید. مخصوصا پولی که در دوره دانشجویی و با زحمت خودتان به دست آمده باشد. درآمد شما می‌تواند کمک خرجتان باشد.

اما سوال اینجاست که چه کارهایی برای دوران دانشجویی مناسبند؟! اگر رشته تحصیلی شما چیزی مثل رشته‌های زبان، کامپیوتر یا حتی حسابداری و از این رشته‌ها است می‌توانید به دنبال کارهایی مانند ترجمه، حسابرسی یا مشاغل مربوط به کامپیوتر باشید. اینگونه مشاغل چون با رشته تحصیلی شما هم ارتباط دارند می‌تواند دوبرابر مفید باشند. این همان تجربه‌ای است که خود ما هم داشتیم و علاوه بر کسب درآمد، مهارت خودمان را هم تقویت کردیم. اما اگر در سایر رشته‌ها تحصیل می‌کنید به دنبال انجام کارهای مولد باشید. سعی کنید سراغ مشاغلی بروید که فضای رشد و پیشرفت در آن‌ها وجود دارد.

با یادگیری مهارت‌های مطالعه می‌توانید در کنار کار کردن و درآمد داشتن به خوبی تمام درس‌های خود را نیز مطالعه کنید. خوشبختانه این فرصت برای شما وجود دارد و می‌توانید با تماشای فیلم وبینار هرمس، با مهمترین مهارت‌های مطالعه آشنا شوید.

[su_button url=” https://soheilamani.com/study-webinar” target=”blank” style=”flat” background=”#F1901B ” color=”#F4F4F4″ size=”6″ class=”daneshjowebinar” center=”yes” icon=”icon: book” icon_color=”#F4F4F4″ text_shadow=”0px 0px 0px ” “] دریافت رایگان فیلم وبینار هرمس[/su_button]

 

 

زبان انگلیسی، مثل هوا برای نفس!

زبان چگونه یک دانشجوی موفق باشیم

خب، خب، خب. رسیدیم به جذابترین بخش ماجرا. اگر بگوییم یادگیری زبان انگلیسی برای دانشجویان امروزی از نان شب هم واجب‌تر است بیراه نگفته‌ایم! بسیاری از ما زبان انگلیسی را مهارتی نه چندان مهم می‌دانیم. در حالی که یادگیری این زبان می‌تواند جهش مهمی در سبک و کیفیت یادگیری ما ایجاد کند. چرا؟ خب بیایید دلایلی را ببینیم که با تجربه به آن‌ها رسیدیم:

 • دسترسی به منابع بیشتر: بسیاری از کتاب‌ها، مقالات و مطالب مهم در هر رشته‌ای به زبان انگلیسی نوشته شده‌اند. به همین دلیل هم تسلط بر این زبان می‌تواند منابع بیشتری برای یادگیری در اختیار ما بگذارد.
 • ایجاد فرصت برای مهاجرت: تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دنیا رویای بسیاری از ما است. تسلط بر زبان انگلیسی به دو نفر از دوستان و همکلاسی‌های ما کمک کرد تا تحصیلاتشان را در بهترین دانشگاه‌های دانمارک و استرالیا ادامه دهند!
 • موقعیت‌های شغلی بهتر: شما قرار نیست تا ابد در دانشگاه بمانید. پس بهتر است که به آینده خود نیز فکر کنید. یادگیری زبان انگلیسی نه تنها موجب بهبود شرایط شما در دانشگاه می‌شود، بلکه پس از اتمام این دوران هم برای شما فرصت‌‌های شغلی بهتر و بیشتری را فراهم می‌کند.
 • ارتباط با سایر دانشجویان: مطمئنا رشته‌ای که شما در آن تحصیل می‌کنید در سرتاسر دنیا نیز تدریس می‌شود. پس چرا با آن‌ها ارتباط برقرار نکنیم؟!

به طور کلی اهمیت یادگیری زبان انگلیسی  روز به روز در حال افزایش است. پس بهتر است از همین حالا برای یادگیری این زبان آستین‌هایتان را بالا بزنید. برای راهنمایی بیشتر می‌توانید به مقالات بخش زبان انگلیسی وبسایت ما مراجعه کنید.

 

پیشنهاد هوش برتری

بهترین مشاغلی که می‌توانید در دوران دانشجویی به سراغ آن‌ها بروید مشاغلی هستند که مولّد هستند و شما می‌توانید به مرور در آن‌ها پیشرفت کنید. البته نکته اصلی این است که اغلب این مشاغل نیاز به یادگیری مهارت‌های جدید دارند. پیشنهاد ما این است که با یادگیری مهارت‌های زیر، پایه‌های زندگی خود را محکم کنید:

تولید محتوا، برنامه نویسی، فتوشاپ و گرافیک، دیجیتال مارکتینگ، تدوین، اکسل و… هر مهارتی که می‌توان به مرور در آن پیشرفت و رشد کرد.
همچنین پیشنهاد می‌کنیم حتما یک حساب LinkedIn برای خود بسازید و از همان ابتدای شروع کسب و کارتان با افراد حاضر در حوزه کاری خود ارتباط برقرار کنید.

سوال پرسیدن، مهارت مهمی که دستکم گرفته می‌شود

سوال کردن چگونه یک دانشجوی موفق باشیم

“من فقط یک چیز می‌دانم، آنکه هیچ چیز نمی‌دانم”

جمله بالا از سقراط است. فیلسوف مشهور یونانی که کلاس‌های درسش به یک چیز مشهور بود: او هیچ چیز تدریس نمی‌کرد، بلکه فقط سوال می‌پرسید! کسی از شما انتظار ندارد که سقراط باشید، اما بدنیست که به دید خود را نسبت به ندانسته‌هایتان تغییر دهید.

مشکلی که بیشتر ما هنگام ورود به دانشگاه با آن مواجه می‌شویم نحوه تدریس مطالب است. البته این مشکل به دانشگاه برنمی‌گردد، بلکه مدارس ما روش اشتباهی را برای تدریس انتخاب می‌کنند. خب اگر بخواهیم بی‌پرده بگوییم، مدارس ما ذهن‌های تنبلی را تربیت می‌کنند. ذهن‌هایی که از فکر کردن بیزارند و به جای سوال پرسیدن ترجیح می‌دهند جواب پرسش‌هایشان مانند لقمه‌ای حاضر و آماده پیش روی آن‌ها قرار داده شود.

اما این اتفاق در دانشگاه و مخصوصا در مقاطع ارشد و دکتری به ندرت می‌افتد. در واقع این شما هستید که باید به دنبال پاسخ سوال‌هایتان بروید. برای اینکه یاد بگیریم چگونه به یک دانشجوی موفق تبدیل شویم باید تفکر انتقادی را بیاموزیم. به شخصه بعد از تمرین و یادگیری تفکر نقاد فهمیدم که گاهی اوقات مسائل و شرایط تفاوت بسیار زیادی با آنچه در ذهن و باورهای من وجود داشته دارند. به همین دلیل تصمیم گرفتم به کمک تفکر انتقادی راه را برای پذیرش و تجزیه و تحلیل اطلاعات جدید باز کنم. نتیجه این بود که دید من نسبت به دنیای اطرافم تا حد بسیاری تغییر کرد.

یادتان باشد، دوران دانشجویی فقط به درس خواندن و گرفتن مدرک محدود نمی‌شود. این دوران بخش مهمی از زندگی شماست که شخصیت شما به عنوان یک بزرگسال را شکل می‌دهد. پس به جای پافشاری بر باورهای از پیش تعیین شده درون ذهنتان، آن‌ها را به چالش بکشید. بگذارید قوی‌ترین‌ها باقی بمانند، نه قدیمی‌ترین‌ها!

شناخت رشته=شناخت مسیر

رشته

به شما قول دادیم که اگر از وقت انتخاب رشته شما گذشته برایتان توصیه‌هایی خواهیم داشت. خب، الوعده وفا! یکی از اتفاقات عجیبی که تقریبا همه ما با آن روبرو شدیم عدم آشنایی افراد با رشته تحصیلی‌شان است. در واقع بعضی از افراد اصلا با فرصت‌های شغلی، آینده، رشته‌های مرتبط و یا مزایا  و معایب رشته تحصیلی خود آشنا نیستند. برای همین هم معمولا دوران تحصیل خود در دانشگاه را به بطالت می‌گذرانند. شما حداقل 4 سال از عمر خود را صرف تحصیل در دانشگاه می‌کنید، پس چرا باید این زمان ارزشمند را هدر بدهید؟!

یکی از بهترین راهکارها این است که حتی اگر از قبل درباره رشته تحصیلیتان اطلاعاتی داشتید، هنگام تحصیل هم در رابط با آن اطلاعات بیشتری کسب کنید. سوال کردن از اساتید یا افراد موفق در رشته تحصیلی شما می‌تواند فرصت‌هایی که پیش روی شما قرار دارد را بهتر برایتان مشخص کند. صحبت کردن با افرادی که سال‌ها وقتشان را در رشته تحصیلی شما صرف کردند می‌تواند دید بازتری به شما هدیه کند.

بعضی از ما هم به دلایل مختلفی مجبور به انتخاب و تحصیل در یک رشته دانشگاهی می‌شویم. مثلا من در بین دوستانم کسانی را می‌شناسم که فقط به خاطر ترس از خدمت سربازی به سراغ دانشگاه رفتند! این کار اگرچه جالب به نظر نمی‌رسد اما به هر حال اتفاقی است که افتاده! مثلا یک یاز دوستان من که دقیقا همین شرایط را داشت و مجبور شد در دانشگاه آزاد حسابداری بخواند، حالا بعد از گذشت 6 سال به یک حسابدار موفق تبدیل شده است. پس بهتر است. گاهی اوقات بهتر است به جای لعنت فرستادن به شرایط، به دنبال این باشید که آن‌ها را به فرصت تبدیل کنید.

خلاقیت، رمز پیروزی در دنیای امروز

خلاقیت چگونه یک دانشجوی موفق باشیم

فرقی ندارد که در چه رشته‌ای تحصیل می‌کنید یا چه آینده‌ای برای خود متصور هستید. تنها چیزی که موجب تمایز ما با دیگران می‌شود خلاقیت داشتن است. برای مثال به تبلیغات تلویزیونی یا بیلبوردهای تبلیغاتی فکر کنید. صادقانه بگویید کدام یک از آن‌ها بیشتر در ذهن شما باقی ماندند؟ تبلیغات خشک و رسمی یا نمونه‌های خلاقانه؟ خلاقیت باعث می‌شود که شما در هر کاری که انجام می‌دهید به یاد ماندنی باشید.

استفاده از قوه خلاقیت به شما کمک می‌کند تا هنگام درس خواندن هم عملکرد بهتری از خود برجای بگذارید. استفاده از سبک های یادگیری مختلف یکی از این روش‌ها است. در واقع همه ما با استفاده از یک سبک و به یک شکل مطالب را یاد نمی‌گیریم. پس بهتر است برای درک و یاد گرفتن یک مطالبی که در دانشگاه می‌آموزیم روش‌های متفاوتی را امتحان کنیم.

اما چگونه می‌توانیم با پرورش خلاقیت بیک دانشجوی موفق باشیم ؟ بهترین راه برای تقویت قوه خلاقیت این است که ذهنتان را آزاد بگذارید. به ذهن پرسشگر خود اجازه دهید که کنجکاو باشد. به این ترتیب با ایده‌ها و نکات جدیدی آشنا می‌شوید که می‌توانند زندگی شما را تغییر دهند. همچنین وقتی با مهارت‌های مطالعه و یادگیری آشنا باشید، می‌توانید زمان بیشتری را صرف افزایش خلاقیت خود کنید. به همین علت هم پیشنهاد می‌کنیم که با تماشای فیلم وبینار هرمس به صورت کاملا رایگان، تا حد زیادی با این مهارت‌های آشنا شوید.

پیشنهاد می‌کنیم حتما معرفی و خلاصه کتاب فریب ایکاروس اثر ست گادین را بخوانید تا با این مفهوم بیشتر آشنا شوید.

[su_button url=” https://soheilamani.com/study-webinar” target=”blank” style=”flat” background=”#F1901B ” color=”#F4F4F4″ size=”6″ class=”daneshjowebinar” center=”yes” icon=”icon: book” icon_color=”#F4F4F4″ text_shadow=”0px 0px 0px ” “] دریافت رایگان فیلم وبینار هرمس[/su_button]

 

حتی یک دانشجوی موفق هم شکست می‌خورد

موفقیت بعد شکست

آخرین موضوعی که به عنوان یک دانشجوی موفق باید بدانید درس گرفتن از شکست‌ها است. شکست‌ها بخشی جدایی ناپذیر در زندگی ما هستند. دوست ندارم به سراغ حرف‌های کلیشه‌ای بروم اما باور کنید شکست‌های کوچک می‌توانند مقدمه پیروزی‌های بزرگی باشند، البته اگر از آن‌ها درس بگیریم! آنطور که برنه براون در خلاصه کتاب با اقتدار برخاستن می‌گوید، رویکرد ما هنگام شکست می‌تواند سرنوشتمان را تغییر دهد. مثلا فکر کنید که به هر دلیلی مثل عدم آشنایی با مهارت‌های مطالعه نتوانستید نمرات خوبی در دانشگاه بگیرید و در نتیجه مشروط شدید. خب، این موضوع خجالت ندارد چرا که در تیم هوش برتر ایرانیان هم چنین تجربه‌ای وجود دارد.

مهمترین نکته واکنشی است که ما نسبت به مشروطی خود داریم! اگرچه این موضوع اتفاقی ناراحت کننده است، اما بهترین رویکرد این است که به جای سرزنش خود و غصه خوردن بیش از حد، به دنبال دلایل مشروطی خود باشیم. بله، باید برگردیم و به این فکر کنیم که چه چیزی باعث شده ما نتوانیم نمرات خوبی در امتحان کسب کنیم؟

مرحله بعد این است که به دنبال راه‌حلی برای مشکل خود باشیم. یادتان باشد هیچ گرهی در جهان نیست که با کمی اندیشه و مشورت با افراد مهم باز نشود. به همین دلیل هم بهتر است با صبر و حوصله کافی به دنبال راه حل مشکلات خود بگردید.

مثلا خود استاد امانی هم وقتی با افت شدید نمرات دانشگاه خود روبرو شد، به دنبال راه‌حلی برای مشکل خود رفت. راه حل مشکل او چیزی نبود جز آشنایی با مهارت‌های مطالعه. او با یادگیری تندخوانی و سپس نقشه‌کشی ذهنی توانست نمرات بد گذشته را در ترم‌های آتی جبران کند. پس چرا شما نتوانید؟ برای اینکه یاد بگیریم چگونه به دانشجوی موفقی تبدیل شویم نباید بعد از هر شکستی دلسرد شویم.

 

5 کتاب برای تبدیل شدن به یک دانشجوی موفق

اما همانطور که قولش را داده بودیم در این بخش قرار است شما را به 5 کتابی که به یاد می‌دهند چگونه یک دانشجوی موفق باشیم آشنا کنیم. خوشبختانه شما می‌توانید خلاصه بیشتر این کتاب‌ها را در بخش خلاصه کتاب‌های سایت ما بخوانید.

1- بی حد و مرز

جیم کوییک در سراسر دنیا به عنوان یکی از بهترین اساتید در زمینه یادگیری شناخته می‌شود. کتاب بی حد و مرز هم که مهمترین اثر اوست به ما برخی از مهمترین مهارت‌های مطالعه و یادگیری را آموزش می‌دهد.

همین حالا بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب بی‌حد و مرز

2- عادت‌های اتمی

برای اینکه بتوانیم عادت‌های جدیدی در خود به وجود بیاوریم، باید ابتدا از شر عادت‌های قدیمی خلاص شویم. جیمز کلیر در این کتاب خود به خوبی راه‌حل این موضوع را به ما آموزش داده است.

از دست ندهید: معرفی و خلاصه کتاب عادت‌های اتمی

3- حافظه نامحدود

یادگیری همان یادآوری است. به کمک این کتاب مشهور کوین هورسلی می‌توانید با تکنیک‌های حافظه آشنا شده و از آن‌ها برای یادگیری و به خاطر سپردن مطالب مختلف استفاده کنید.

همین حالا بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب حافظه نامحدود

4- ذهن حواس جمع

متمرکز ماندن در دنیای امروز کار دشواری است. کتاب ذهن حواس جمع نوشته نیر ایال به شما کمک می‌کند تا بتوانید تمرکز خود را در طول روز به خوبی حفظ کنید.

همین حالا بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب ذهن حواس جمع

5- دوباره فکر کن

هنر دوباره اندیشی چیزی است که بیشتر ما از آن غافل هستیم. آدام گرنت در این کتاب به ما یاد می‌دهد که چگونه دوباره اندیشیدن بتوانیم دیدگاه خود نسبت به چیزهای مختلف را تغییر دهیم.

همین حالا بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب دوباره فکر کن

چگونه یک دانشجوی موفق باشیم ؛ جمع بندی

همانطور که دیدید، برای تبدیل شدن به یک دانشجوی موفق نیاز به قدرت خارق‌العاده‌ای نداریم. تنها کافی است نکاتی که داخل این مقاله گفتیم را دنبال کنید. آنگاه مطمئن باشید که می‌توانید خیلی زودتر از آنچه فکرش را بکنید به یک دانشجوی موفق و کاربلد تبدیل شوید. یادتان باشد که مهارت‌های مطالعه نقش مهمی را در پیشرفت شما ایفا می‌کنند. پس تا فرصت هست از هدیه روز دانشجوی خود استفاده کنید و با کلیک بر روی دکمه زیر به صورت کاملا رایگان فیلم وبینار هرمس را تماشا کنید. 

[su_button url=” https://soheilamani.com/study-webinar” target=”blank” style=”flat” background=”#F1901B ” color=”#F4F4F4″ size=”6″ class=”daneshjowebinar” center=”yes” icon=”icon: book” icon_color=”#F4F4F4″ text_shadow=”0px 0px 0px ” “] دریافت رایگان فیلم وبینار هرمس[/su_button]

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

5 پاسخ

 1. خیلی مقاله خوبی بود ،لحظه ای احساس کردم یه دوست بزرگ تر دارد تجربیاتش را با من در میان می‌گذارد، این مقاله من رو به آیندم امید وار کرد اینکه همه چیز برای همه فراهم نیست و باید تلاش کرد ممنون از شما

 2. خیلی مفید بود این مقاله

  و بسیار خوانا چون به لهنی صمیمی و خودمونی نوشته شده بود و بصورت مناسبی بخش بندی شده بود و لینک های مفیدی برای مطالعه بیشتر قرار داده شده ممنونم از تیم قوی تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *