H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی و خلاصه کتاب ذهن حواس جمع
معرفی و خلاصه کتاب ذهن حواس جمع

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب ذهن حواس جمع اثر نیر ایال

فایل کم حجم شده:دانلود ویدیو معرفی

فایل اصلی:دانلود ویدیو معرفی
فهرست مطالب

تا به حال تجربه این را داشته‌‎اید که وسط انجام یک پروژه کاری مهم، یک پیام روی گوشی تلفن همراهتان تمرکز شما را برهم بزند؟ یا اینکه در حال مطالعه برای یک آزمون مهم باشید اما صدای تلویزیون یا اعضای خانواده‌تان موجب از دست رفتن تمرکز شما شود؟ داشتن تمرکز یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت در دنیای امروز است. اما برای اینکه متمرکز شویم، باید یاد بگیریم که با خنثی کردن اثر عوامل حواس پرت کن، یک ذهن حواس جمع پرورش دهیم. در این مقاله قرار است شما را با یکی از بهترین کتاب های تقویت تمرکز یعنی کتاب ذهن حواس جمع نوشته نیز ایال آشنا کنیم. این کتاب در 4 گام به شما می‌آموزد که چگونه تمرکزتان را افزایش دهید. در انتهای مقاله هم شما می‌توانید خلاصه کتاب ذهن حواس جمع را دانلود کنید. حال بیایید ببینیم این کتاب درباره چیست و نویسنده آن کیست.

نیر ایال؛ نویسنده کتاب

سهیل امانی و نیر ایال

نیر ایال نویسنده آمریکایی کتاب ذهن حواس جمع است. او بیشتر عمر خود را صرف یادگیری و آموزش تکنیک‌هایی کرده است که باعث افزایش تمرکز و بازدهی افراد می‌شوند. برای همین هم دو کتاب در هم زمینه نوشته که یکی از آن‌ها همین کتاب ذهن حواس جمع و دیگری کتاب “قلاب شده” است. نیر تجربه همکاری با بسیاری از سازمان‌ها را نیز داشته است و خودش هم یک سرمایه‌گذار به حساب می‌آید. او تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد رشته MBA کامل کرده است. برای آشنایی بیشتر با این نویسنده می‌توانید گفتگوی سهیل امانی با نیر ایال را مشاهده کنید. کتاب ذهن حواس جمع در ایران توسط فاطمه علی‌پور تنگسیری ترجمه و در نشر آموخته به چاپ رسیده است. 

کتاب ذهن حواس جمع درباره چیست؟

دنیای امروز پر است از چیزهای جذابی که هر لحظه می‌توانند تمرکز و توجه ما را بربایند. از تلویزیون و رسانه‌ها گرفته تا ابزارهای دیجیتالی مانند کامپیوتر و گوشی تلفن همراه، همگی جذابیت‌هایی دارند که موجب حواس‌پرتی ما می‌شوند. پس می‌توان نتیجه گرفت که در قرن 21ام، متمرکز باقی ماندن سخت‌ترین کار ممکن است. اما تمرکز هم یک مهارت است. مهارتی که با تمرین مداوم و پرهیز از برخی رفتارها، درون ما تقویت شده و رشد می‌کند. نیر ایال در کتاب ذهن حواس جمع نکاتی را به ما آموزش می‌دهد که استفاده از آنها باعث مدیریت توجه و در نتیجه کنترل زندگی شخصیمان می‌شود. 

این کتاب به طور کلی به 7 بخش تقسیم‌بندی می‌شود. نویسنده سعی کرده تا در 4 بخش ابتدایی این کتاب راهکارهایی را آموزش دهد که به کمک آن‌ها بتوانیم تمرکز خود را در شرایط مختلف حفظ کنیم. این 4 راهکار اصلی عبارتند از:

 1. کنترل محرک‌های درونی
 2. زمان‌بندی برای حواس جمع بودن
 3. کنترل محرک‌های بیرونی
 4. استفاده از توافق‌های شخصی برای کنترل حواس‌پرتی

هرکدام از این بخش‌ها حاوی راهکارهای بسیار کاربردی و مهمی هستند که موجب متمرکز شدن افراد می‌شوند. در ادامه کتاب هم راهکارهایی را برای افزایش تمرکز در محیط کار، تربیت فرزندان متمرکز و تجربه یک رابطه حواس جمع را به ما آموزش می‌دهد. 

حواس جمع بودن به چه معناست؟

عنوان

آنطور که نیر ایال در معرفی این کتاب در وبسایتش (nirandfar.com)می‌گوید، ما زمانی می‌توانیم ادعای حواس جمعی بکنیم، که عوامل بیرونی و درونی نتوانند تمرکز ما را بر هم بزنند. در واقع شرط اصلی حواس جمعی حفظ تمرکز است. مهمترین عامل خارجی که موجب عدم تمرکز و حواس‌پرتی ما می‌شود، ابزارهای دیجیتال هستند. اما باید چه کار کرد؟ آیا باید استفاده از گوشی تلفن همراه و کامپیوتر را برای همیشه فراموش کنیم؟ ابدا اینطور نیست. همانطور که نیر ایال می‌گوید، اگر ما برای استفاده از گوشی خود و گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی از قبل برنامه‌ریزی کرده باشیم، این عمل ما دیگر حواس‌پرتی به حساب نمی‌آید. پس نتیجه می‌گیریم که برای داشتن یک ذهن حواس جمع باید استفاده از هرچیزی را برنامه‌ریزی و زمان‌بندی کنیم. 


بیشتر بخوانید: تاثیرات شبکه های اجتماعی بر تمرکز


 

 کتاب ذهن حواس جمع به درد چه کسانی می‌خورد؟

معرفی و خلاصه کتاب ذهن حواس جمع 32

تقریبا هیچ کس در دنیای امروز از مشکل عدم تمرکز در امان نیست. دلیل اصلی آن بمباران اطلاعاتی است که هر ثانیه بر سر ما می‌بارد. از پیشرفت‌های جدید تکنولوژی گرفته تا اخبار غم انگیز نقاط مختلف جهان، از بیماری‌های ناشناخته تا سرنوشت نا معلوم زمین، همه این‌ها مواردی هستند که نه تنها باعث به وجود آمدن یک وسواس فکری درون ذهن ما می‌شوند، بلکه تمرکز ما را هم در طول روز به هم می‌ریزند. اما متمرکز باقی ماندن در این جهان شلوغ برای برخی از افراد بیشتر از سایرین اهمیت دارد. مثلا دانش آموزانی که به تمرکز حواس برای درس خواندن احتیاج دارند. پس اگر به دنبال افزایش تمرکز خود هستید و دوست دارید که از تمام ظرفیت مغز خود استفاده کنید، این کتاب برای شما مفید خواهد بود. 

 

چرا باید حواس جمع باشیم؟

متمرکز بودن در دنیای امروز می‌تواند شما را از رقبایتان پیش‌ بیندازد. همانطور که گفتیم بیشتر مردم از ضعف حافظه رنج می‌برند. عدم تمرکز در بزرگسالان و نوجوانان باعث شده آن‌ها موقعیت‌های تحصیلی و شغلی زیادی را از دست بدهند. راهکارهایی که در کتاب ذهن حواس جمع به شما آموزش داده می‌شوند، کمک خواهند کرد که شما تمرکز خود را افزایش دهید. مثلا یک دانش آموز یا دانشجو با درمان عدم تمرکز هنگام درس خواندن نمرات خود را بهبود ببخشد. یا اینکه اگر متقاضی یک شغل باشید در مصاحبه عملکرد بهتری خواهید داشت. علاوه بر این تمرکز در محیط کار و خانواده هم باعث بهبود سلامت جسمی و روانی شما خواهد شد. همه این موارد به ما نشان می‌دهند که حواس جمع بودن در دنیای امروز کاملا ضروری است!

جملات مهم کتاب ذهن حواس جمع

” کنجکاوی درمان بی‌حوصلگی و دلزدگی است، اما برای خود کنجکاوی درمانی وجود ندارد.”

“بیشتر مردم از این حقیقت فرار می‌کنند که حواس‌پرتی در واقع روشی اشتباه برای فرار از واقعیت‌هاست.”

“ناراحتی و نارضایتی معمولا موجب ضعف عملکرد مغز ما می‌شوند. در حالی که ما می‌توانیم از این دور برای افزایش انگیزه خودمان استفاده کنیم.”

“تنها با درک درد و رنج‌هایمان است که می‌توانیم آن‌ها را کنترل کرده و راهی برای مقابله با فشارهای درونمان پیدا کنیم.”

“هرچه بهتر متوجه یک رفتار شویم، به مرور زمان می‌توانیم آن را بیشتر تغییر دهیم.”

“حواس‌پرتی و عوامل آن به تنهایی اهمیت زیادی ندارند، بلکه این نوع واکنش ما به آن است که اهمیت دارد.”

“ما نمی‌توانیم افکاری که در ذهنمان شکل می‌گیرند را کنترل کنیم. اما می‌توانیم رویکرد خود به آن‌ها را کنترل کنیم.”

“انگیزه یعنی انرژی‌ای که ما برای انجام یک عمل نیاز داریم.”

کتاب اصلی

جمع بندی و دانلود خلاصه کتاب ذهن حواس جمع

تمام نکات گفته شده در این مقاله در خلاصه کتاب ذهن حواس جمع گنجانده شده‌اند. این خلاصه کتاب یکی از کامل‌ترین خلاصه‌هایی است که تاکنون در وبسایت هوش برتر ایرانیان منتشر کرده‌ایم. پس پیشنهاد می‌کنیم حتما این خلاصه کتاب را دانلود و مطالعه کنید. البته یادتان باشد، مثل همیشه تنها مطالعه این کتاب‌ها به شما کمک نخواهد کرد. شما برای درمان عدم تمرکز و حواس پرتی باید نکات مهم موجود در آن را یادداشت کرده و به آن‌ها عمل کنید. 

اینجا
معرفی و خلاصه کتاب ذهن حواس جمع

معرفی و خلاصه کتاب ذهن حواس جمع اثر نیر ایال

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] [ratings]

دیگر خلاصه ها

4 پاسخ

 1. بسیار لایو مفیدی بود
  بشدت علاقه مند شدم به انجام تکنیک هایی که گفته شد مخصوصاً توافق نامه پولیش فکر کنم برام خیلی کار ساز باشه.

  خوشحالم از دیدن این لایو
  کار زیبا و ارزش مندی بود

  1. درود بر شما فرشته خانم
   خوشحالیم که تونستیم رضایتتون رو جلب کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن