اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی و خلاصه کتاب فرایادگیری یا بیش یادگیری

معرفی و خلاصه کتاب فرایادگیری یا بیش یادگیری

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب فرایادگیری اثر اسکات یانگ

فهرست مطالب

یکی از بزرگترین چالش‌هایی که ما در طول زندگی با آن روبرو می‌شویم، یادگیری یک مهارت جدید است. در واقع برای بیشتر ما یاد گرفتن چیزهای جدید، دشوار است. از یادگیری یک زبان جدید گرفته، تا مهارت‌های دیگر مثل ساز زدن، همگی در ابتدای راه برای ما دشوار به نظر می‌رسند. اما اگر عوامل موثر بر یادگیری را بدانیم چه خواهد شد؟ آیا یاد گرفتن مطالب و مهارت‌های جدید باز هم برای ما مثل یک کابوس خواهند بود؟ یا اینکه بدون ناراحتی و با اعتماد به نفس کامل به سراغ آن می‌روید؟ امروز و در این مقاله قرار است به سراغ کتابی برویم که این کار را برای شما ساده‌تر می‌کند. بعد از مطالعه معرفی و خلاصه کتاب فرایادگیری نکاتی را یاد می‌گیرید که آموختن هر مهارتی را برای شما ساده‌تر می‌کنند.


کتاب‌های مرتبط: بی حد و مرز


 

درباره نویسنده

اسکات یانگ

اسکات اچ. یانگ (به انگلیسی Scott H. Young) یک نویسنده، برنامه‌نویس و کارآفرین است که به خودمهارتی و توسعه‌ی شغلی شور و اشتیاق فراوانی نشان می‌دهد. او سال‌های زیادی را به مطالعه‌ی زندگی و کار بیش‌یادگیرندگان گذرانده و در این حین از استراتژی‌های یادگیری فوق‌العاده‌ی این افراد پرده برداشته و از دل آن‌ها اصولی کاربردی که برای بهینه‌سازی فرایند یادگیری طراحی شده‌اند بیرون کشیده است؛ اما یانگ فقط به مطالعه‌ی بیش‌یادگیرندگان نپرداخته، بلکه خودِ او یک بیش‌یادگیرنده است. وی به کمک اصول فرایادگیری، محاسبات چندمتغیره را در سطح آکادمیک فرا گرفته و در زبان اصیل چینی نیز مهارت کسب کرده است. کتاب فرایادگیری در ایران با نام بیش‌یادگیری توسط نشر نوین و نشر میلکان ترجمه و منتشر شده است.

 

فرایادگیری یعنی چه؟

معرفی و خلاصه کتاب فرایادگیری یا بیش یادگیری نوین

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، یادگیری مهارت‌های جدید همواره برای ما یک چالش بوده است. چالشی که برخی از ما از آن فراری هستیم اما برخی دیگر آن را با آغوشی باز می‌پذیریم. خب، به نظر شما تفاوت ما با کسانی که به چند زبان صحبت می‌کنند، چند ساز را می‌نوازند یا حتی چند مهارت مهم زندگی را به خوبی بلدند چیست؟ چرا آن‌ها می‌توانند و ما نمی‌توانیم؟ پاسخ ساده است، این افراد علاوه بر اینکه میل و اشتیاق به یادگیری را در وجودشان داشته باشند، فعل یادگرفتن را هم بلدند! این همان چیزی است که با خواندن کتاب فرایادگیری یا همان بیش یادگیری می‌آموزیم.

در واقع اسکات یانگ راهکارهایی را به ما آموزش می‌دهد که به کمک آن‌ها بتوانیم هر مهارتی را به خوبی بیاموزیم. اتفاقی که باعث می‌شود یادگیری فردی مطالب و مهارت‌ها بدون نیاز به معلم هم برای ما آسان‌تر شود. این نکته مخصوصا حالا که بسیاری از ما به کلاس‌های آنلاین و دوره‌های آموزشی عادت کردیم اهمیت بیشتری دارد. فارغ از موضوع کرونا و تعطیل شدن کلاس‌های حضوری، به طور کلی نحوه آموزش و یادگیری ما تغییر کرده است. این یعنی دیگر مدرسه و آموزشگاه تنها محل یادگیری و آموزش مطالب نیستند. شما حتی می‌توانید بدون یک دقیقه حضور سر یک کلاس آموزشی، مهارت مهمی را یاد بگیرید. دانستن اینکه خودِ فرآیند یادگیری باید چگونه باشد، یاد گرفتن هر مهارتی را برای ما ساده و لذتبخش می‌کند. همین موضوع هم باعث علاقه من به کتاب فرایادگیری و خلاصه و معرفی کردن آن شد.


همچنین بخوانید: چگونه عاشق درس خواندن شویم؟ 


 

این کتاب به درد چه کسانی می‌خورد؟

تقریبا همه! بله، همه ما یا به دنبال یادگیری مهارت‌‌های جدیدی هستیم یا ناچار باید چیزهای تازه‌ای را یاد بگیریم. در چنین شرایطی اگر خود یاد گرفتن را بلد باشیم، شانس بهتری برای موفقیت خواهیم داشت. اما اگر دوست دارید بدانید مخاطبین اصلی کتاب فرایادگیری چه کسانی هستند، به موارد زیر نگاه کنید.

 • محصلین: چون یادگیری مهم است! به عنوان یک محصل شما باید مطالب زیادی را مطالعه و یاد بگیرید. پس اگر یاد گرفتن را بلد باشید، به اهدافتان نزدیکتر خواهید شد.
 • کارمندان: یادگیری مهارت‌های جدید فرصت‌های شغلی بیشتری را برای شما به وجود می‌آورد. پس چرا به آن‌ها بله نگوییم؟
 • مدیران: یک مدیر خوب همواره در حال تاثیرگذاری بر روی دیگران است. پس اگر شما هم مدیر خوبی باشید که یاد گرفتن را بلد است، به مرور خواهید دید که چگونه این فرهنگ به سایر کارمندانتان هم سرایت خواهد کرد.

9 گامی که برای فرایادگیری باید طی کنیم

کتاب اصلی

آنطور که اسکات یانگ در کتاب خود می‌گوید، هر کدام از ما برای تجربه فرایادگیری باید این 9 گام را برداریم. در واقع به عقیده او با گذشتن از این 9 مرحله است که می‌توانیم خود را یک فرایادگیرنده بدانیم. حالا بیایید با این 9 گام بیشتر آشنا شویم. البته، برای اینکه تک تک این مراحل را به ترتیب و با جزئیات یاد بگیرید، پیشنهاد می‌کنم حتما خلاصه کتاب فرایادگیری یا همان بیش یادگیری را از انتهای همین مقاله دانلود و مطالعه کنید. حال بیایید به سراغ این 9 گام برویم:

 • فرایادگیری: یادگیری را یاد بگیرید! به این ترتیب هنگام یاد گرفتن هیچ مطلبی به مشکل برنمی‌خورید.
 • تمرکز: برای یادگیری موفقیت آمیز باید از شر حواش‌پرتی‌ها خلاص و متمرکز باشید.
 • عمل‌گرایی: اگر قصد یادگیری چیزی را دارید، در راه آن قدم بردارید! فکر کردن کافی نیست.
 • تکرار و تمرین: تمرینات نقاط قوت و ضعفتان را نشان شما می‌دهند. آن‌ها را جدی بگیرید.
 • یادآوری: یادگیری یعنی یادآوری، پس تمرینات یادآوری را هیچوقت ترک نکنید.
 • بازخورد: بازخورد و بازتاب یادگیری شما نشانتان می‌دهد که چقدر موفق بوده‌اید.
 • به خاطرسپاری: چگونه آنچه یاد گرفتیم را به حافظه بلند مدتمان انتقال دهیم؟!
 • درک و بینش: وقتی حاصل می‌شود که بتوانید بلافاصله پاسخ سوالاتی که درباره مهارت آموخته شده از شما پرسیده می‌شود را بدهید.
 • تجربه: وقتش رسیده که آنچه یاد گرفته‌اید را به کار بگیرید!

از دست ندهید: روزی چند ساعت درس بخوانیم؟ 


 

بخش هایی از خلاصه کتاب فرایادگیری

معرفی و خلاصه کتاب فرایادگیری یا بیش یادگیری میلکان

فرایادگیری یعنی به دنبال نمای کلی کار گشتن و سپس بهره‌مندی از آن برای طراحی استراتژی بهینه‌ی یادگیری شخصی.

اگر می‌توانید ده ساعت در هفته را به مطالعه‌ی زبان روسی اختصاص دهید، به‌جای اینکه در یک جلسه‌ی ده‌ساعتی آن را انجام دهید به برنامه‌ریزی پنج جلسه‌ی دوساعتی اقدام کرده و در هر جلسه بر مهارت‌های مختلف مثل دستور زبان یا دایره لغات متمرکز شوید.

پرورش و تقویت تمرکز به شما اطمینان می‌دهد که برای تکمیل چالش‌ فرایادگیری از قدرت ذهنی لازم برخوردار هستید.

در حال یادگیری هر چیزی که هستید، میان محتوای یادگیری و محیط هدف خود مسیری سرراست و مستقیم تعبیه کنید.

 اگر بر یک پروژه‌ی خلاقانه‌تر یا پیچیده‌تر کار می‌کنید، احتمالاً واکاوی جزئیات بیشتر از طریق جداسازی مراحل، با چالش بیشتری همراه خواهد بود؛ مثلاً واکاوی نگارش خلاق کار دشواری است.

وقتی با یادآوری چیزی در یک بازه‌ی زمانی کوتاه به مشکل برمی‌خورید معنایش این است که به‌احتمال خیلی زیاد در بازه‌ی زمانی طولانی‌تر بالاخره آن را به خاطر خواهید آورد.

در هر سطحی از تخصص که باشید، اگر خواهان بهبود و پیشرفت هستید باید از روند پیشرفت خود بازخورد دریافت کنید. همچنین باید یاد بگیرید چگونه میان سطوح مختلف بازخورد تمایز قائل شده و برای فراهم‌کردن شرایط بازخورد چه استراتژی‌هایی اتخاذ کنید.

یک روش ساده برای آزمون روش‌های یادگیری، سنجش سرعت یادگیری است؛

کارآمدترین روش ماندگاری اطلاعات در پروژه‌هایی با رویه‌ها و دستورالعمل‌های بیشتر، به‌خاطر سپردن آن‌ها از طریق انجام‌دادن آن‌هاست؛ یعنی رویه‌ای را به‌قدری تکرار کنید که در ذهن شما نهادینه شود.

اگر درکی مبهم از مفاهیم بنیادی یک موضوع پیچیده داشته باشید، پیشرفت در آن امکان‌پذیر نمی‌شود.

وقتی که همه‌چیز به هم ریخته شد، فوراً پرچم خود را به نشانه‌ی تسلیم بالا نبرید.

با ترکیب‌کردن اجزا، تکنیک‌ها یا مهارت‌های کسب‌شده به سرزمین ناشناخته‌ها قدم بگذارید تا بتوانید نیروی فوق بشری پنهان خود را پیدا کنید.

 

سرفصل های خلاصه کتاب فرایادگیری

اصلی

 1. همه‌چیز را درباره‌ی به‌راحتی مسلط شدن بر مهارت‌های سخت فرا بگیرید.
 2. فرایادگیری روشی هوشمندانه و استراتژیک برای توسعه‌‌ی مهارت‌هاست که به رضایت شخصی و کسب مزیت شغلی می‌انجامد.
 3. استراتژی‌های ساده‌ی ذهنی می‌توانند در برابر عوامل حواس پرت‌کن مقاومت کرده و تمرکز شما را بهبود بخشند.
 4. پیمودن کوتاه‌ترین مسیر میان نظریه و عمل به شما اجازه می‌دهد مهارت‌های خود را به‌راحتی و بی‌هیچ زحمتی تقویت کنید.
 5. جزئیات بیشتری را واکاوی کنید تا بتوانید مهارت خود را تا سرحد اعلی تقویت نمایید.
 6. بهترین روش برای بازیابی اطلاعات یاد گرفته‌شده، استفاده از استراتژی‌های چالش‌برانگیز یادآوری است.
 7. آیا در فرایند بازیابی مهارت کسب کرده‌اید؟ حال وقتش رسیده که به دریافت بازخورد، به شکلی دوستانه بنگریم.
 8. جلسات به‌خاطرسپاری هوشمندی که به‌صورت استراتژیک از هم فاصله‌ دارند به شما اطمینان می‌دهد که آنچه یاد گرفته‌اید در ذهنتان خواهد ماند.
 9. پرورش نیروی درک عمیق، مطمئن‌ترین راه برای یافتن نبوغ شهودی شماست.
 10. آزمون‌وخطای استراتژیک زمینه را برای دستیابی به مناسب‌ترین نوآوری‌ها فراهم می‌کند.

حتما بخوانید: نقش متاورس در آینده یادگیری


 

جمع بندی + دانلود خلاصه کتاب فرایادگیری

همانطور که دیدید، یادگیری ما به چیزهای مختلفی بستگی دارد. اما با این حال می‌توانید با تکیه بر مطالبی که در خلاصه کتاب فرایادگیری برای شما قرار دادیم، از این موانع یادگیری به سلامت عبور کنید. کتاب فرایادگیری قدم به قدم به ما اموزش می‌دهد که چگونه می‌توانیم از یاد گرفتن هر مهارت و مطلب جدیدی لذت ببریم. برای همین هم توصیه می‌کنم اگر حتی وقت خواندن کتاب اصلی را ندارید، حتما خلاصه کتاب فرایادگیری را از طریق لینک زیر دانلود و مطالعه کنید. چرا که تقریبا تمام مطالب مهم و مورد نیازتان در این خلاصه کتاب آورده شده است. 

اینجا
معرفی و خلاصه کتاب فرایادگیری یا بیش یادگیری

معرفی و خلاصه کتاب فرایادگیری اثر اسکات یانگ

 

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading…

دیگر خلاصه ها

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

بستن