H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی و خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن
معرفی و خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن

فهرست مطالب

اگر به صورت تصادفی از 10 نفر بپرسید آیا آدم منطقی هستند یا نه، احتمالا 9 نفر آن‌ها به شما جواب مثبت می‌دهند. در واقع این چیزی است که تقریبا همه ما به آن دچار هستیم: بزرگنمایی درباره توانایی‌های خودمان! کتاب هنر شفاف اندیشیدن اثر رولف دوبلی دقیقا به همین موضوع می‌پردازد و تلاش می‌کند ذهنیت و طرز تفکر ما راجع به خودمان را اصلاح کند.

برای همین هم در این بخش از خلاصه کتاب ها قصد داریم به معرفی و خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن بپردازیم. کتابی که اتفاقا به لطف مترجم مشهورش در ایران پرطرفدار است. حالا نوبت به آن می‌رسد که کمی بیشتر با نویسنده آشنا شویم.

 

آشنایی با رولف دوبلی؛ نویسنده کتاب هنر شفاف اندیشیدن

رولف دوبلی

رولف دوبلی یک نویسنده و کارآفرین است که مدرک دکترای فلسفه هم دارد. وی یکی از هم بنیان‌گذاران زوریخ مایندز هم به شمار می‌رود که اجتماعی است برای متفکران بالا رده از سراسر دنیا. او همچنین به طور مداوم با نشریاتی همچون Die Zeit و FAZ همکاری دارد و تا به حال 6 رمان هم نوشته است. کتاب هنر شفاف اندیشیدن او در ایران توسط عادل فردوسی‌پور، بهزاد توکلی نیشابوری و علی شهروز ستوده ترجمه و در نشر چشمه منتشر شده است.

ترجمه و خوانش صوتی این کتاب توسط عادل فردوسی پور، نقش مهمی در محبوبیت آن در ایران داشته است.


همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب ذهنیت سرندیپیتی


 

کتاب هنر شفاف اندیشیدن درباره چیست؟

ما انسان‌ها به طور ذاتی عادت داریم درباره خودمان بزرگنمایی کنیم. مثلا اگر نمره خوبی در دبیرستان کسب کنیم، آن را به پای درس خواندن و هوش بالای خودمان می‌گذاریم. اما اگر برعکس آن اتفاق بیفتد چطور؟ آیا آن موقع هم این اتفاق را به پای درس نخواندمان می‌گذاریم؟ یا زمین و زمان را برای استاندارد نبودن امتحان و سوالات سخت آن نفرین می‌کنیم؟

کتاب هنر شفاف اندیشیدن به ما یاد می‌دهد که چرا در طول روز ما مدام دچار چنین تصوراتی می‌شویم. تصوراتی که در نهایت تصویری غلط از ما در ذهن خودمان می‌سازند. البته این تمام اجرا نیست. با مطالعه خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن در می‌یابیم که چرا ما آنقدرها هم که فکر می‌کنیم در تصمیم‌گیری‌های خود مستقل نیستیم.

این کتاب توانسته در سال 2013 عنوان پرفروش‌ترین کتاب آلمان را به خودش اختصاص دهد. دلیل اصلی آن هم این است رولف دوبلی، به دور از کلمات قلمبه سلمبه و تعاریف انتزاعی، نکاتی را درباره زندگی روزمره به ما آموزش می‌دهد که پیروی کردن از آن‌ها می‌تواند از بسیاری خطاهای ذهنی جلوگیری کند.

شاید این کتاب از برخی جهات شبیه به کتاب قوی سیاه باشد، اما به هر حال حاوی نکات و داستان‌های جالبی است که خواندن آن را برای مخاطب جذاب می‌کند.

آیا می‌دانستید؟

رولف دوبلی این کتاب را در 100 بخش نوشته است!
ولی ما در خلاصه کتاب سعی کردیم تمام نکات موجود در آن را در تنها 70 صفحه جمع بندی کنیم.
آن هم بدون آنکه حتی یک نکته مهم آن از قلم بیفتد!

 

بخش‌هایی از خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن

معرفی و خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن

تحقیقات نشان می‌دهند که ما در بسیاری از بخش‌های زندگی بیش از حد اعتماد به نفس داریم.

علاوه بر این، توهم مدیریت به ما امید هم می‌دهد. ما تصور می‌کنیم اگر بتوانیم به نحوی موقعیت خود را مدیریت کنیم، آنگاه در شرایط سخت و حساس زندگی هم از پس مشکلات برمی‌آییم.

در واقع ثبات اجتماعی از گذشته درون ژن‌های نیاکان ما وجود داشته است. حتی آن‌ها هم برای اینکه خیالشان از زنده ماندن راحت شود، رفتارهای دیگران را کپی می‌کردند.

ما معمولا شاهد جوامع و اجتماعات کوچک و بزرگی هستیم که از افراد شبیه به هم تشکیل شده‌اند. جایی که همان باورها و اعتقادات سابق ما صرفا تقویت می‌شوند.

اینطور که به نظر می‌رسد، ما در قضاوت فرد به فرد دیگران خیلی خوب عمل نمی‌کنیم؛ در عوض روی قدرت مقایسه کردن خودمان تمرکز می‌کنیم.

ما برای به خاطر سپردن اطلاعات، به داستانی با معنا نیاز داریم. برای همین هم جزئیات انتزاعی را نمی‌توانیم به خاطر بسپاریم.

اگر صدای سم حیوانی را شنیدی، انتظار دیدن یک گورخر را نداشته باش. حتی اگر درون ذهنت دیدن یک گورخر جذاب‌تر از یک اسب باشد.

اگر چند هفته پیش به یک سخنرانی گوش داده باشید، نکات پایانی آن را بهتر است برداشت آغازین خود از آن به یاد می‌آورید.

در واقع هرچه انتخاب‌های ما بیشتر باشد، تصمیم‌گیری برایمان سخت‌تر خواهد شد. برای همین هم برخی از مردم وقتی با این شرایط مواجه می‌شوند، به نشانه تسلیم دستشان را بالا می‌برند.

اگر مدیرعامل شرکت شما یک خانم زیبا و جذاب باشد، احتمالا خیلی سریع درون ذهنتان به این فکر می‌کنید که او به دلیل چهره زیبایی که دارید این موقعیت شغلی را از آن خود کرده است.

بر خلاف آنچه ما تصور می‌کنیم، تصمیماتمان چندان بر اساس منطق و تفکر نیستند.

 

سرفصل‌های خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن

زبان اصلی

 1. وقتش رسیده بفهمید در طول روز تا چه اندازه غیر منطقی هستید!
 2. ما به طور کاملا خودکار برخی از توانایی‌های خود در زندگی را بزرگنمایی می‌کنیم.
 3. توانایی ما در مدیریت و پیش‌بینی کردن شرایط بسیار کمتر از چیزی است که تصور می‌کنیم.
 4. ما معمولا از آنچه “تصمیم جمع” می‌خوانیم طبعیت می‌کنیم و دوست نداریم خودمان را از بقیه جدا کنیم.
 5. ما اطلاعات مختلف را آنطور تفسیر می‌کنیم که با تصویر فردی و باورهای گذشته‌مان همخوانی داشته باشد.
 6. ما ارزش هر چیز را بر مبنای در دسترس بودن آن و با مقایسه با سایر چیزها تعیین می‌کنیم.
 7. ما عاشق چیزهای جالب هستیم. چه داستان‌های واقعی باشند و چه توصیفات عجیب و غریب.
 8. توجه ما بسیار محدود و گزینشی است.
 9. تصمیم‌گیری ممکن است برای شما دشوار باشد. مخصوصا اگر با انتخاب‌های زیادی مواجه باشید.
 10. ما وقتی از دیگران خوشمان می‌آید که یا جذاب باشند، یا از ما چاپلوسی کنند و یا ما را به یاد خودمان بیندازند.
 11. احساسات بسیار بیشتر از چیزی که فکر می‌کنیم روی تصمیمات ما تاثیرگذارند.

همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب اضطراب موقعیت


 

خواندن این کتاب چه فایده‌ای برای من دارد؟

توانایی انتخاب و تصمیم‌گیری شاید بزرگترین ویژگی‌ای است که ما را از حیوانات جدا می‌کند. اما آیا واقعا ما به اندازه کافی از این توانایی استفاده می‌کنیم؟ یا اصلا بهتر بگویم، آیا ما بلد هستیم از آن چگونه استفاده کنیم؟

کتاب هنر شفاف اندیشیدن دقیقا همین کار را برای ما ساده‌تر می‌کند. این کتاب پر است از آزمایشات علمی جالب و مثال‌های خودمانی که به ما کمک می‌کنند تا به خوبی متوجه حرف نویسنده شویم. به این ترتیب دفعه بعدی که قرار بود تصمیم بزرگی در زندگی بگیریم، خیالمان از درستی آن راحت‌تر خواهد بود.

نکته جالب دیگری که از این کتاب یاد می‌گیریم این است که اگر تعداد زیادی از افراد درباره یک چیز نظر یکسانی داشته باشند، این به آن معنا نیست که حرفشان درست است. برای همین هم نام یکی از فصل‌های آن این است: اگر پنجاه میلیون نفر چیز احمقانه‌ای بگویند، آن چیز کماکان احمقانه است!

کتاب زبان اصلی

جمع بندی و دانلود خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن

زندگی پر است از چالش‎ها و اتفاقات ریز و درشتی که ما مجبوریم پشت سر بگذاریم. توانایی تصمیم‌گیری صحیح و به موقع می‌تواند به ما کمک کند تا به دور از سو تفاهمات موجود بتوانیم این چالش‌ها را پشت سر بگذاریم و از آن‌ها سربلند بیرون بیاییم. حال وقتش رسیده تا با کلیک بر روی دکمه زیر، این خلاصه کتاب را دانلود و مطالعه کنید.

اینجا
معرفی و خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن

معرفی و خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] [ratings]

دیگر خلاصه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن