H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی و خلاصه کتاب دوازده قانون زندگی
معرفی و خلاصه کتاب دوازده قانون زندگی

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب 12 قانون زندگی از جردن پیترسون

فهرست مطالب

مهمترین چیزهایی که هرکس باید بداند کدامند؟! همه ما در زندگی به دنبال پاسخ سوالات مختلفی هستیم. برخی قصد داریم معنای زندگی را درک کنیم. بعضی دیگر می‌خواهیم هدف مشخصی را در زندگی خود دنبال کنیم. شاید هم در مورد رسالتی که این دنیا بر روی دوشمان قرار داده کنجکاو باشیم. پاسخ به این سوالات تنها یک چیز را می‌طلبد، داشتن یک زندگی هدفمند و قانونمند. خب، جردن پیترسون هم با همین ایده به فکر افتاد که کتابی بنویسد. کتاب 12 قانون زندگی که در این مقاله قصد معرفی و خلاصه کردن آن را داریم در واقع به ما نشان می‌دهد که چگونه می‌توانیم در دل دنیای شلوغ و پرهیاهوی اطرافمان آرام بمانیم و قدم در مسیر توسعه فردی بگذاریم. حال بیایید کمی بیشتر با این نویسنده و کتاب آشنا شویم.

 

جردن پیترسون کیست؟

جردن پیترسون

جردن پیترسون روانشناس و استاد روانشناسی و یکی از شخصیت‌های مشهور یوتیوب است که اهل کانادا است. عمده شهرت او به خاطر نظرات گاها جنجالی او درباره سیاست، جنسیت و مسائل اجتماعی است. او همچنین بارها در یوتیوب ویدیوهایی درباره برابری‌های اجتماعی منتشر کرده است. کتاب 12 قانون زندگی خیلی زود در برخی از کشورها مانند آمریکا، کانادا و بریتانیا به کتابی پرفروش تبدیل شد. در ایران اما این کتاب توسط حامد رحمانیان و هادی بهمنی ترجمه و با همت نشر نوین منتشر شده است.

 

کتاب 12 قانون درباره چیست؟

معرفی و خلاصه کتاب 12 قانون زندگی جلد

شاید خنده‌دار به نظر بیاید اما پیترسون در کتاب خود به ما نشان می‌دهد که چیزهای پیش پا افتاده و ساده‌ای مانند اسکیت بازی کردن جوانان یا نوازش یک گربه در خیابان می‌توانند به شما در زندگی کردن کمک کنند. علاوه بر این پیترسون با استفاده از بسیاری حکایات و داستان‌های مذهبی و سنتی به ما 12 قانون مد نظرش را می‌آموزد.

آنچه برای او اهمیت زیادی دارد عبارت است از: نظم، مسئولیت‌پذیری، آزادی و ماجراجویی. او با توجه به این ویژگی 12 قانون خود را برای زندگی وضع کرده و به ما نشان می‌دهد که چگونه با پیروی از آن‌ها می‌توانیم به آرامش برسیم. در واقع خلاصه کتاب 12 قانون زندگی به شما کمک می‌کند تا نه تنها وضع زندگی و خانه خود را تغییر دهید، بلکه به فردی تبدیل شوید که با مدیریت توجه خود، توانایی ایجاد تغییرات بزرگی در دنیا دارد. 

 

چرا باید از این 12 قانون پیروی کرد؟!

هیچ اجباری برای پیروی از این 12 قانون وجود ندارد. در واقع هیچ تضمینی هم نیست که شما حتما بعد از دنبال کردن این 12 قانون بتوانید به موفقیت برسید. البته توصیه‌های پیترسون آنچنان عجیب هم نیست. آن‌ها تقریبا همان چیزهایی هستند که همه ما می‌دانیم. اما با مطالعه خلاصه کتاب 12 قانون زندگی متوجه می‌شوید همین نکاتی که ما از آن‌ها غافل بودیم تا چه اندازه می‌توانند در زندگی ما تاثیرگذار باشند. در واقع او از زاویه دیگری به این نکات نگاه می‌کند. اتفاقی که باعث می‌شود با جدی گرفتن این 12 قانون، ما هم زندگی بهتری را تجربه کنیم. خب، به نظرم وقت آشنایی با این این 12 قانون فرارسیده است!


همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب دوباره فکر کن


توضیحات و معرفی و خلاصه کتاب 12 قانون زندگی

12 قانون زندگی کدامند؟

 • شانه‌هایتان به عقب ببرید و استوار بایستید.
 • همانطور با خودتان رفتار کنید که با کسانی که دوستشان دارید رفتار می‌کنید.
 • با کسانی دوست شوید که بهترین‌ها را برای شما می‌خواهند.
 • خودتان را تنها با گذشته خویش مقایسه کنید، نه با فرد دیگری.
 • اجازه ندهید کودکانتان کاری را انجام دهند که بر خلاف میل آنهاست.
 • قبل از اینکه اوضاع جهان را به باد انتقاد بگیرید، ابتدا خانه خودتان را کنترل و مدیریت کنید.
 • چیزی را دنبال کنید که پر معناست، نه چیزی که سودمند است.
 • راست بگویید، یا حداقل دروغ نگویید.
 • همیشه تصور کنید کسی که به صحبت‌هایش گوش می‌دهید شاید چیزی بداند که شما نمی‌دانید.
 • در صحبت کردن دقیق باشید.
 • وقتی کودکان در حال اسکیت بازی کردن هستند، مزاحمشان نشوید.
 • هر وقت در خیابان با یک گربه روبرو شدید، او را نوازش کنید!

البته برخی از این قوانین شاید عجیب به نظر برسند. مثلا اگر کسی قانون 11 و 12 را ببیند، شاید به درستی متوجه معنا و مفهوم پشت آن نشود. به همین دلیل هم توصیه ما این است که حتما خلاصه کتاب 121 قانون زندگی را بخوانید تا درک صحیحی از این قوانین پیدا کنید.

تصویر انگلیسی

قانون مورد علاقه ما!

از بین تمام 12 قانونی که پیترسون به ما پیشنهاد می‌کند، ما طرفدار چهارمی هستیم! بله، مقایسه همان چیزی است که همه ما از آن وحشت داریم یا متنفریم. دلیلش هم این است که تقریبا همه ما از این موضوع به اشتباه استفاده می‌کردیم. در حال که اگر یاد بگیریم خود را با چه کسی مقایسه کنیم، می‌توانیم از این کار لذت هم ببریم!

باورتان نمی‌شود؟ خب بیایید امتحان کنیم. اول از همه به این فکر کنید که نسبت به 5 سال پیش، چه تعداد آدم‌های بیشتری را می‌شناسید؟ این افراد در زندگی شما چه نقشی داشته‌اند؟ مهمتر از همه اینکه چه چیزهایی از این افراد یاد گرفته‌اید؟ می‌بینید؟ همین موضوع به ظاهر ساده تا به حال توانسته نقش مهمی در پیشرفت شما ایفا کند. اما صبر کنید، اصلا خود شما چه پیشرفت‌هایی در زندگی داشته‌اید؟ با پیشرفت‌های فردی شروع کنید و به این بیندیشید که چه مهارت‌هایی را امروز بلد هستید که 5 سال پیش با آن‌ها آشنا نبودید؟ زبان انگلیسی شما چقدر بهبود پیدا کرده؟ اصلا از لحاظ منطق و فکر تا چه اندازه رشد کردید و توانایی حل مشکلات بزرگتر را دارید؟!

وقتی خوب و با دقت زندگی خودمان را بررسی می‌کنیم و به جای مقایسه با دیگران، خود را با آنچه در گذشته بودیم مقایسه می‌کنیم، متوجه پیشرفت‌هایی که در این مدت کردیم می‌شویم. این تنها یکی از 12 قانون زندگی است که پیترسون در کتاب خود آورده است. پیشنهاد می‌کنیم با مطالعه خلاصه این کتاب، آرامش را در این دنیای پر هیاهو به خود هدیه دهید.


همچنین بخوانید: تمرین های افزایش تمرکز و آرامش


 

بخش‌هایی از خلاصه کتاب 12 قانون زندگی

معرفی و خلاصه کتاب 12 قانون زندگی ترجمه

برعکس آن‌هایی که برنده شدن را دوست دارند، اغلب با اعتماد به نفس هستند و زبان بدن قوی دارند. همین امر به آنها کمک می‌کند تا در هر شرایطی برنده باشند.

ما همیشه به معایب خود توجه می‌کنیم و از خودمان متنفر هستیم. همین مسئله می‌تواند باعث شود که بی‌دلیل، خودمان را تنبیه کنیم و تصور کنیم که لیاقت احساس خوب را نداریم. بنابراین بیشتر از خودمان، مراقب دیگران هستیم.

با افرادی دوست شوید که بهترین‌ها را برایتان می‌خواهند؛ زیرا دوستی‌ها تغییرات مثبتی ایجاد خواهند کرد.

از طرفی مقایسه باعث می‌شود دید کلی خود را از دست بدهیم. درواقع ما روی یک بخش از زندگی تمرکز می‌کنیم و آن را نابود می‌سازیم.

تربیت کودکان واقعا به والدین بستگی دارد. آنها باید به فرزند پرخاشگر خود یاد بدهند که چگونه در بزرگسالی، معقولانه رفتار کنند.

بازی با کلمات فایده‌ای ندارد؛ چه بخواهیم چه نخواهیم، جهان پر از چالش و رنج است؛ اما دلیل نمی‌شود که ناامید شویم.

اگر بخواهید زندگی را سخت بگیرید، بیشتر از همه خودتان ضرر خواهید کرد. مثلا برای اینکه زندگی را قابل تحمل تر کنید، به دنبال خوشی‌های فوری و مضر می‌گردید. درواقع خود را بدین شکل قانع می‌کنید که اگر چیزی حالتان را خوب می‌کند، پس نمی‌تواند آنقدرها هم ضرر داشته باشد.

این نوع توهمات اغلب دست به دست هم می‌دهند تا بتوانیم خود را فریب دهیم و فکر کنیم تمام چیزهایی که باید بدانیم را از قبل می‌دانیم. این دیدگاه احمقانه است؛ زیرا میل طبیعی ما به یادگیری و رشد را از بین می‌برد.

گاهی اوقات حقیقت تلخ است و دریافت اطلاعات دردناک است؛ زیرا باید ایده‌ها و باورهای خود را تغییر دهید. خب، این بهایی است که شما به عنوان بخشی از فرآیند زیبای یادگیری و رشد می‌پردازید.


از دست ندهید: معرفی و خلاصه کتاب تفکر سریع و کند


 

سرفصل‌های خلاصه کتاب

کتاب اصلی

 • احتمالا اصطلاح «سلسله مراتب حیوانات» را شنیده‌اید؛ درست است؟ اما آیا می‌دانید منشا آن کجاست؟
 • همان رفتار خوبی که با عزیزانتان دارید را با خودتان هم داشته باشید.
 • همراهان اشتباه می‌توانند شما را پایین بکشند؛ پس دوستان خود را عاقلانه انتخاب کنید.
 • پیشرفت از مقایسه خود با دستاوردهای قبلی خودتان حاصل می‌شود، نه با دیگران.
 • این وظیفه والدین است که فرزندی مسئولیت پذیر و مهربان تربیت کنند.
 • دنیا پر از بی عدالتی است؛ اما ما نباید دیگران را مقصر سرنوشت خود بدانیم.
 • قربانی بودن می‌تواند بامعنا باشد و ما باید در لذت‌های کوچک به دنبال معنا باشیم.
 • ما از دروغ استفاده می‌کنیم تا خودمان را گول بزنیم؛ در صورتی که باید سعی کنیم زندگی صادقانه‌ای داشته باشیم.
 • گفتگو فرصتی برای یادگیری و رشد است، نه رقابت.
 • پیچیدگی زندگی را باید با گفتار دقیق حل کرد.
 • مردان بد و ستمگر وجود دارند؛ اما نباید فطرت انسان را سرکوب کنیم.
 • زندگی سخت و مملو از غم است؛ بنابراین باید شادی‌های کوچک زندگی را جشن بگیرید.

 

سخن پایانی + دانلود خلاصه کتاب 12 قانون زندگی

همانطور که دیدید قوانینی که پیترسون از آن‌ها صحبت می‌کند چندان سخت و دشوار نیستند. تنها چیزی که ما باید بدانیم، نحوه استفاده و به کارگیری آن‌ها است. برای همین هم حتما توصیه می‌کنیم که خلاصه کتاب 12 قانون زندگی را از طریق لینک زیر دانلود کنید و با مطالعه آن نحوه به کارگیری این قوانین را هم بیاموزید. یادتان باشد تا وقتی که نحوه کار کردن با یک ابزار را ندانید، کاربردی بودن آن اهمیتی نخواهد داشت. پس برای اینکه این 12 قانون را به خوبی در زندگی خود به کار بگیرید، بد نیست از کسی که خودش آن‌ها نوشته کمک بخواهید!

اینجا
معرفی و خلاصه کتاب دوازده قانون زندگی

معرفی و خلاصه کتاب 12 قانون زندگی از جردن پیترسون

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] [ratings]

دیگر خلاصه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن