اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی و خلاصه کتاب مینیمالیسم دیجیتال

معرفی و خلاصه کتاب مینیمالیسم دیجیتال

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب مینیمالیسم دیجیتال

فهرست مطالب

شما روزانه چند ساعت از زمان خود صرف گشت و گذار در فضای مجازی می‌کنید؟ 1 ساعت، 2 ساعت، 5 ساعت، یا بیشتر از این‌ها؟ رشد تکنولوژی و به خصوص دنیای اینترنت مدتها است که باعث شده ما بخش مهمی از زندگی خود را به آن‌ها اختصاص دهیم. شبکه‌های اجتماعی و ابزارهای پیامرسان به قدری در زندگی ما ریشه کرده‌اند که زندگی بدون آن‌ها تقریبا برایمان غیرممکن است. به همین دلیل هم نمی‌توانیم حتی یک روز از تلفن همراه خود دل بکنیم. اما صبر کنید، بالاخره باید راهی برای مقابله با این مشکل همگانی وجود داشته باشد. امروز قصد داریم در این مقاله به معرفی و خلاصه کتاب مینیمالیسم دیجیتال اثر کال نیوپورت بپردازیم. این کتاب فلسفه مینیمالیسم دیجیتال و نحوه به کارگیری از آن را به خوبی نشان ما می‌دهد. پس بیایید با کتاب و نویسنده آن بیشتر آشنا شویم.

کال نیوپورت کیست؟

کال نیوپورت

کال نیوپورت استاد دانشگاه جورج تاون است و علوم کامپیوتر را تدریس می‌کند. او دائما درباره تأثیر تکنولوژی بر زندگی روزمره ما می‌نویسد. یکی دیگر از کتاب‌های او در سال 2016 چاپ شد که «کار عمیق: قوانینی برای موفقیت متمرکز در دنیای پریشان» نام دارد. نیوپورت سال‌ها است که بر روی مینیمالیسم دیجیتال و نحوه به کارگیری آن توسط افراد تحقیق می‌کند. همین هم باعث شده است که خود وی تا به امروز در هیچ یک از شبکه‌های اجتماعی عضویت نداشته باشد. تنها راه ارتباطی نیوپورت با جهان بیرون وبسایت شخصی او به حساب می‌آید. نشر میلکان این کتاب را با ترجمه سمانه پرهیزکاری به چاپ رسانده است.


از دست ندهید: معرفی و خلاصه کتاب کار عمیق


 

مینیمالیسم دیجیتال به چه معناست؟

معرفی و خلاصه کتاب مینیمالیسم دیجیتال

به نظر شما زندگی بدون فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی امکان پذیر است؟ خب بدیهی است که شما هم مانند بسیاری از افراد تصور کنید زندگی کردن بدون شبکه‌های اجتماعی، پیامرسان‌ها و به طور کلی گوشی‌های هوشمند غیر ممکن است. اما کال نیوپورت تا حد زیادی این غیرممکن را به ممکن تبدیل کرده است.

بیشتر ما فکر می‌کنیم که عمل کردن بر پایه مینیمالیسم دیجیتال کار بسیار دشواری است. غافل از اینکه برخی افرادی که در کنار ما زندگی می‌کنند، دانسته یا ندانسته همین فلسفه را در زندگی خود پیش گرفته‌اند. اما این افراد چه شکلی هستند؟

خب، راستش را بخواهید چنین افرادی از یک گفتگوی طولانی لذت می‌برند و معمولا تمایلی ندارند که مدام موبایلشان را چک کنند. آن‌ها می‌توانند درون قصه یک کتاب غرق شوند. یا حتی از دویدن و ورزش کردن صبحگاهی حسابی لذت ببرند. مهمتر از همه اینکه وقتی در حال خوش گذراندن با دوستان یا خانواده خود هستند، مدام به فکر ثبت لحظات به وسیله فیلم و عکس نیستند. به بیان دیگر آن‌ها در لحظه زندگی می‌کنند. البته، لحظه یا لحظاتی که به ابزارهای دیجیتال وابسته نیستند.

البته این به معنای دوری کامل از ابزارهای پیام‌رسان یا شبکه‌های اجتماعی نیست. بلکه این افراد آموخته‌اند تا با کاهش منابع اطلاعات، خود را در معرض چیزهای غیرضروری قرار ندهند. مثلا به جای آنکه 10 کانال خبری داشته باشند یا تمامی بخش‌های خبری را تماشا کنند، ترجیح می‌دهند که خبر اصلی را از فرد قابل اطمینانی بشنوند.

پس به طور خلاصه می‌توان گفت که:
مینیمالیسم دیجیتال فقط به دنبال کاهش و محدود کردن استفاده از ابزارهای دیجیتال نیست. بلکه به دنبال مدیریت توجه شما هنگام استفاده از این ابزارها است. به این ترتیب می‌توان به کاهش میزان استفاده از ابزارهای دیجیتال امیدوار بود.

کتاب مینیمالیسم دیجیتال به ما چه می‌آموزد؟

کتاب اصلی

نیوپورت اسم این رفتارها و چهارچوب فکری را مینیمالیسم دیجیتال می‌گذارد. به باور نیوپورت، یادگیری این مهارت مخصوصا در دنیا امروز می‌تواند زندگی شما را متحول کند. شاید باور نکنید اما کاهش زمان استفاده از ابزارهای دیجیتال فرصت بیشتری برای مطالعه، یادگیری و کارهای از این دست در اختیار شما می‌گذارد.

دنیای اطراف ما به سرعت در حال گردش است. این یعنی در هر ثانیه از عمر ما تکنولوژی با سرعت سرسام آوری در حال پیشرفت است. اگرچه بیشتر این تحقیقات و دستاوردها به نفع زندگی ما بوده است، اما متاسفانه باعث وابستگی بیش از حد ما به شبکه‌های اجتماعی شده است. اما خوشبختانه نیوپورت تلاش کرده تا در این کتاب مطالب را در غالب داستان‌های واقعی بیان کند. وی مدام به شما هشدار می‌دهد که مهندسان و برنامه‌نویسان دره سیلیکون خواب‌های زیادی برای جلب توجه شما دیده‌اند. پس سعی کنید تا با مطالعه خلاصه کتاب مینیمالیسم دیجیتال از شر این جذابیت‌ها در امان باشید. او همچنین پیشنهاد‌‌هایی مانند 30 روز دوری از ابزارهای دیجیتال را به ما توصیه می‌کند. عملی که اگر انجام شود می‌تواند به طرز چشمگیری استفاده از ابزارهای دیجیتال را مدیریت کند.


همچنین بخوانید: تاثیرات شبکه های اجتماعی بر تمرکز و ۴ روش برای خنثی کردن آن‌ها


 

اهمیت مینیمالیسم دیجیتال در چیست؟

معرفی و خلاصه کتاب مینیمالیسم دیجیتال

میزان استفاده و وابستگی ما به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی روز به روز در حال افزایش است. تقریبا همه ما وقتی صبح از خواب بیدار می‌شویم اولین کاری که می‌کنیم چک کردن گوشیمان است. در طول روز هم هرگاه فرصتی پیدا کنیم، به گوشی موبایلمان خیره می‌شویم. برای همین هم به ندرت می‌توان شاهد آن بود که مردم در مترو و اتوبوس در حال مطالعه کتاب باشند. در واقع آن‌ها ترجیح می‌دهند کانال‌‌های خبری را چک کنند یا از اخبار زرد سلبریتی‌ها مطلع شوند. نتیجه این اتفاق کاهش چشمگیر سرانه مطالعه در ایران است. 

البته این تنها ضرر وابستگی بیش از حد به اینترنت و تکنولوژی نیست. شبکه‌های اجتماعی اگرچه در ابتدا عامل نزدیک شدن ما به دوستانمان بودند. اما رفته رفته به قدری این نزدیک بودن را افزایش داده‌اند که حالا تقریبا تنهایی برای بیشتر ما به یک آرزو تبدیل شده است. راستش را بگویید، آیا خود شما دلتان برای یک خلوت چند ساعته به دور از تلفن همراه و دنیای دیجیتال تنگ نشده است؟ همه ما چنین وضعیتی داریم. خوشبختانه با مطالعه و به کارگیری نکات گفته شده در خلاصه کتاب مینیمالیسم دیجیتال می‌توانید به این رویا جامه عمل بپوشانید. البته یادتان باشد، تکنولوژی به تنهایی خوب یا بد محسوب نمی‌شود. بلکه این استفاده ما از آن است که تعیین می‌کند تا چه اندازه برایمان مفید و چقدر برایمان مضر است. 

 

بخش‌هایی از خلاصه کتاب مینیمالیسم دیجیتال

“مینیمالیسم دیجیتال از شما می‌خواهد طوری از تکنولوژی استفاده کنید که بیشترین فایده را داشته باشد؛ اما در عین حال هزینه، زمان و انرژی خود را هم کاهش دهید. “

“از مهم‌ترین پیشرفت‌هایی که در سال 2009 رخ داد، معرفی شدن دکمه لایک توسط فیسبوک بود. لایک ابتدا در برنامه «FriendFeed» وجود داشت و سپس در فیسبوک هم ظاهر شد. از آن زمان به بعد، وقتی کسی می‌خواهد چیزی را به اشتراک بگذارد، عمیقا درباره آن فکر می‌کند. چند نفر از فالوورهایم چیزی که پست کردم را دوست دارند؟ ما مدام درگیر این هستیم که تعداد لایک‌هایمان را چک کنیم و کاملا به صدای نوتیفیکیشن لایک عادت کرده‌ایم.”

“شاید به نظر برسد که اینستاگرام، از ارزش برقراری ارتباط با اقوام دور حمایت کند. با این حال اگر هر یکشنبه با آنها در اسکایپ تماس بگیرید، ارتباط بسیار معنادارتری را تجربه خواهید کرد. این روزها اکثر مردم متوجه شده‌اند که شبکه‌های اجتماعی، این قابلیت مثبت را ندارد.”

“اگر قبل از اواسط دهه هشتاد میلادی به دنیا آمده باشید، احتمالا به خوبی یادتان هست که زندگی قبل از گوشی هوشمند به شکل بوده است. با این حال افرادی که بین سال‌های 1995 تا 2012 متولد شده‌اند، اساسا با گوشی‌های هوشمند بزرگ شده‌اند و در حال حاضر، به طور متوسط 9 ساعت در روز را با این دستگاه‌ها سپری می‌کنند. “

“به یاد داشته باشید که اگر به ملاقات یک دوست بروید و با او غذا بخورید، ارزش آن از صد لایک بیشتر خواهد بود. واقعیت این است که شبکه اجتماعی کمتر، مساوی است با زندگی اجتماعی بهتر. دلیلش هم این است که شما بیشتر درمعرض ملاقات و گفتگو با مردم قرار خواهید گرفت.”

کتاب زبان اصلی

این کتاب مناسب چه کسانی است؟

شاید اگر این سوال را برعکس می‌پرسیدید پاسخ بهتری برای آن داشتیم. در واقع گسترش استفاده از فضای مجازی و دنیای دیجیتال به قدری زیاد بوده است که تقریبا کمتر کسی را می‌توان دید که به شبکه‌های اجتماعی معتاد نشده باشد. اما خوشبختانه افراد می‌توانند به کمک مطالعه خلاصه کتاب مینیمالیسم دیجیتال تا حد زیادی با این مشکل مقابله کنند. در واقع آنچه در این خلاصه کتاب یاد می‌گیریم باعث افزایش تمرکز ما در انجام کارهای روزمره هم خواهد شد.  اما اگر شما جزو یکی از 3 گروه زیر هستید، حتما این خلاصه کتاب را مطالعه کنید:

 • احساس می‌کنید در فضای مجازی و دنیای دیجیتال غرق شده‌اید و بیش از حد به آن وابسته‌اید. 
 • به دنبال افزایش بهره‌وری و بازدهی خود در انجام کارهای روزانه هستید. 
 • و یا به اخبار اعتیاد پیدا کردید و سعی دارید ذهنتان را تا حد زیادی پاکسازی کنید. 

سرفصل‌های این خلاصه کتاب

 1. این روزها دستگاه‌هایی که برای تماس تلفنی و گوش دادن به موسیقی از آنها استفاده می‌کنیم، به ابزارهایی اعتیادآور و خطرناک تبدیل شده‌اند.
 2. مینیمالیسم دیجیتال بر اساس یک فلسفه است: «هر چه کمتر، بهتر».
 3. اصول مینیمالیسم دیجیتال بر پایه دو چیز است: ویژگی‌های اقتصادی و دانش فرقه مسیحی آمیش.
 4. پاکسازی دیجیتالی با یک دوره سی روزه آغاز می‌شود و سپس با معرفی چند برنامه مطمئن ادامه پیدا می‌کند.
 5. برای اینکه از بروز حس تنهایی و فقدان جلوگیری کنید، تلفن را در خانه بگذارید و بیشتر قدم بزنید. 
 6. برای اینکه کمتر احساس تنهایی کنید، دست از کلنجار رفتن با گوشی بردارید. در عوض برای ارسال پیام و تماس‌های تلفنی، زمان مقرر تعیین کنید.
 7. برای داشتن اوقات فراغت پربارتر، به سراغ سرگرمی‌های هیجان‌انگیز و مفید بروید و فعالیت‌های بی‌کیفیت را محدود کنید.
 8. مقاومت توجه توصیه می‌کند که از یک تلفن همراه مدل پایین و دستگاه‌های تک منظوره استفاده کنید.

پیشنهاد ویژه: معرفی و خلاصه کتاب اصل گرایی اثر گرگ مک‌کیون


 

جمع بندی؛ دانلود خلاصه کتاب مینیمالیسم دیجیتال

اگر فکر می‌کنید زندگی شما بیش از حد به فضای مجازی و دنیای دیجیتال گره خورده، خیلی نگران نباشید. خوشبختانه آنچه کال نیوپورت در این کتاب به ما آموزش می‌دهد می‌تواند به شکل قابل توجهی میزان استفاده ما از ابزارهای دیجیتال را کاهش دهد. توصیه ما این است که حتما این خلاصه کتاب را مطالعه کنید. چرا که تقریبا تمام ایده‌ها و نکات اصلی خود کتاب در آن آورده شده است. همچنین پیشنهاد می‌کنیم پاکسازی دیجیتالی را بلافاصله پس از اتمام خلاصه کتاب شروع کنید. آنگاه می‌بینید که این کار تا چه اندازه موجب بهبود عملکرد فردی شما در زندگی خواهد شد. 

اینجا
معرفی و خلاصه کتاب مینیمالیسم دیجیتال

معرفی و خلاصه کتاب مینیمالیسم دیجیتال

 

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] [ratings]

دیگر خلاصه ها

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

مینی دوره تندخوانی

هدیه ویژه سهیل امانی به شما

کافیه اطلاعاتت رو وارد کنی تا لینک این مینی دوره رو برات بفرستیم.