H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی و خلاصه کتاب برتری خفیف
معرفی و خلاصه کتاب برتری خفیف

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب برتری خفیف اثر جف اولسون

فهرست مطالب


کتاب برتری خفیف یکی از قدرتمندترین، کاربردی‌ترین و مهمترین اصول موفقیت را به شما یاد می‌دهد. این کتاب زندگی شما را متحول می‌کند.


برایان تریسی
نویسنده کتاب راه ثروت


موفقیت حقیقی از پیشرفت های کچک و ناچیز حاصل می‌شود، نه پیشرفت‌های بزرگ. جف اولسون در این کتاب از فلسفه‌هایی پرده برمی‌دارد که موفقیت حقیقی را برایتان به ارمغان می‌آورند.


دارن هاردی
نویسنده کتاب اثر مرکب


کتاب برتری خفیف از قانون نانوشته‌ای سخن می‌گوید که همه ما بر طبق آن عمل می‌کنیم. اما از وجود آن بی خبریم. نویسنده این فلسفه را به خوبی و سادگی توضیح داده و باعث شده که انتخاب‌های کوچک و به ظاهر ساده‌ی روزانه خود را دوباره بررسی کنید.


کن بلانچارد
از نویسندگان کتاب مدیر یک دقیقه‌ای

اگر یک نفر به شما بگوید تنها با نخوردن نوشابه می‌توانید به یک میلیونر تبدیل شوید، چه عکس العملی خواهید داشت؟ احتمالا در بهترین حالت به او می‌خندید. اگر هم خیلی اعصابتان قوی نباشد شاید چند فحش آبدار نثارش کنید! اما یک لحظه صبر کنید. اگر همچنین چیزی واقعیت داشته باشد چه؟ کتاب برتری خفیف را حدود 3 سال پیش خواندم. کتابی فوق‌العاده که معمولا دستکم گرفته می‌شود. دلیلش هم معرفی فلسفه‌ای است که ساده به نظر می‌رسد، اما در عین حال بسیار کاربردی و مفید است. برتری خفیف از چند جهت به کتاب اثر مرکب شبیه است. اما بیایید کمی بیشتر با این کتاب و نویسنده آن آشنا شویم. راستی، شما می‌توانید خلاصه کتاب برتری خفیف را هم از انتهای همین مقاله دانلود کنید. 

آشنایی با جف اولسون

چف اولسون

جف اولسون (به انگلیسی Jeff Olson) موفق شده سازمان‌هایی با فروش مولتی میلیاردری ایجاد کند و میزبان سمینارهایی در شهرهای بزرگ آمریکا نیز هست. همچنین او بالغ بر 900 برنامه‌ی تلویزیونی با حضور شخصیت‌های معروفی در زمینه‌ی رشد و پیشرفت شخصی مثل لِس براون، جیم ران و برایان تریسی تولید کرده است. نشر ققنوس در ایران این کتاب را با ترجمه لطف احمدپور و میلاد حیدری منتشر کرده است. 

کتاب برتری خفیف درباره چیست؟

معرفی و خلاصه کتاب برتری خفیف 4

قبل از هر چیز باید بگویم که اگر در این کتاب به دنبال رمز و جادوی موفقیت هستید، آن را پیدا نمی‌کنید! در واقع کتاب برتری خفیف حاوی نکته خارق‌العاده‌ای نیست که دانستن آن شما را شگفت زده کند. اتفاقا برعکس، این کتاب حاوی نکات بسیار ساده‌ای است. آن قدر ساده که بیشتر ما معمولا از آن‌ها غافل هستیم. برای همین هم نمی‌توانیم از برتری خفیفی که جف اولسون از آن صحبت می‌کند در زندگی خود بهره‌مند شویم! اما اگر این کتاب حاوی نکته جدید و عجیبی نیست، پس اصلا چرا باید برای مطالعه آن وقت بگذاریم؟! خب، گاهی اوقات ساده‌ترین نکات و تصمیمات می‌توانند ما را به بزرگترین دستاوردها برسانند.

بین موفقیت و شکست فاصله خیلی کمی وجود دارد. آنقدر کم که بیشتر ما آن را اصلا جدی نمی‌گیریم. برای همین هم به جای حرکت در مسیر خوشبختی و موفقیت، گام در مسیر اشتباهی می‌گذاریم. البته، درک این موضوع کار یک روز و دو روز نیست، بلکه به ماه‌ها و شاید سال‌ها زمان نیاز دارد. جف اولسون هم به همین علت اسم کتابش را “برتری خفیف: استفاده از راهکارهای ساده برای رسیدن به موفقیت و شادی” نامگذاری کرده است.

کتاب برتری خفیف به ما نشان می‌دهد که چگونه با انجام دادن راهکارهای ساده و پیروی از عادت‌های نه چندان دشوار، زندگی خود را قدم به قدم بهتر کنیم. در واقع اصرار این کتاب بر پله پله طی کردن مراحل موفقیت است. پس اگر به دنبال آسانسور آمده‌اید، قطعا از خواندن آن پشیمان می‌شوید. اما اگر دوست دارید مثل تمام افراد موفق دنیا قدم به قدم مسیر موفقیت را کاملا اصولی طی کنید، این همان کتابی است که به آن نیاز دارید.

 


همچنین بخوانید: مراحل تغییر رفتار


چرا این کتاب محبوب و پرفروش شد؟

به نظر من مهمترین نکته‌ای که باعث محبوبیت و فروش بالای کتاب برتری خفیف شده، ساده بودن انجام پیروی از راهکارهای درون آن است. همه ما به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه تصمیمات کوچک زیادی در زندگی می‌گیریم. از خوردن یک لیوان نوشابه با غذا گرفته، تا استفاده از تاکسی به جای مترو و اتوبوس. این‌ها تصمیماتی هستند که ما در بیشتر مواقع حتی درباره آن‌ها فکر هم نمی‌کنیم. چرا؟! چون از قبل درون مغزمان برایشان پاسخی در نظر گرفتیم. اما همین تصمیمات کوچک و به ظاهر کم اهمیت می‌توانند زندگی ما را به طور کلی تغییر دهند.

مثلا شاید از همین امروز تصمیم بگیرید که روزانه 10 صفحه از یک کتاب خودیاری مانند 12 قانون زندگی را بخوانید. خب، اگرچه این تصمیم کار خیلی دشواری را بر روی دوش شما قرار نمی‌دهد، اما تاثیری که خواندن این کتاب بر زندگی شما دارد بسیار بیشتر و ارزشمندتر از زمانی است که صرف خواندن آن کردید.

اما بگذارید به طرف دیگر قضیه هم نگاه کنیم. مثلا شاید شما تصمیم بگیرید با تمام وعده‌های غذایی خود یک لیوان نوشابه بخورید. انجام دادن این کار هم بدون شک زحمت زیادی ندارد. اما تا به حال به اثرات منفی و دراز مدت چنین تصمیمی فکر کردید؟ به خطری که دندان‌هایتان را تهدید می‌کند، به امکان ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، به چاقی و کلی مشکلات جسمی دیگر که ممکن است به آن‌ها دچار شوید.

فرقی ندارد که تصمیم گرفتید روزی 10 صفحه کتاب بخوانید و عادت به مطالعه را در خود بسازید یا قصد دارید روزی یک لیوان نوشابه بخورید. هر دوی این تصمیمات ساده و قابل اجرا هستند، در حالی که در بلند مدت نتایج آن‌ها با یکدیگر کاملا متفاوت است!

کتاب اصلی

از ولگردی در ساحل تا تبدیل شدن به یک میلیونر!

جف اولسون برای نوشتن کتاب برتری خفیف از تجربیات زندگی خود استفاده کرده است. همانطور که در خلاصه کتاب برتری خفیف می‌‌خوانیم او در دوران جوانی بیشتر زمانش را به گشت و گذار و ولگردی در ساحل می‌گذرانده است. اما جف اولسون رفته رفته شروع به رشد کرد. او با درک تاثیر انجام کارهای کوچک در بلند مدت، مسیر دستیابی به موفقیت را پیدا می‌کند. البته داستان زندگی او آنقدرها هم گل و بلبل نیست! اولسون دو بار در زندگی خود به نقطه اوج رشد و پیشرفت می‌رسد. اما هر دوبار سقوط آزاد را تجربه می‌کند! بله، او تقریبا دو مرتبه تمام آنچه داشته را از دست می‌دهد. یکی از تاثیرگذارترین بخش‌های کتاب برای من همان جایی است که او با چشمان خود می‌بیند که چگونه حتی ماشین زیر پایش را هم به خاطر بدهی بانکی از او می‌گیرند! 

نکته قابل تاملی که اولسون به آن اشاره می‌کند این است که بیشتر ما تمام تلاش و انرژی خود را صرف رسیدن به یک نقطه رشد و موفقیت می‌کنیم. برای همین هم به محض رسیدن به ساحل امن خود، از حرکت کردن باز می‌ایستیم! این همان اشتباه بزرگی است که دو بار باعث زمین خوردن اولسون شد. این عملکرد موجی (سینوسی) و بی‌ثبات همان چیزی است که ما را از تبدیل شدن به یک فرد موفق باز می‌دارد. در حالی که داشتن ثبات یکی از ویژگی های رفتاری افراد الگو و پیشرو است.

اما سوال این است که برای رسیدن به موفقیت دائمی و همیشگی، چکار باید بکنیم؟! پاسخ ساده است، به جای سینوسی و بی‌ثبات حرکت کردن، قدم‌های کوچک، آهسته و پیوسته‌ای بردارید. اینگونه حتی موقع دستیابی به موفقیت هم ذره‌ای از انگیزه شما کم نخواهد شد. اولسون در کتاب برتری خفیف چگونگی استفاده از این ذهنیت را به ما آموزش داده است.


همچنین بخوانید: راهنمای جامع برنامه توسعه فردی 


معرفی و دانلود خلاصه کتاب برتری خفیف

بخش‌هایی از خلاصه کتاب برتری خفیف

وقتی به افراد موفق نگاه می‌کنیم، به راحتی خود را گول می‌زنیم و با خود فکر می‌کنیم که این افراد نوابغی استثنایی هستند و یا از توانایی‌هایی برخوردارند که ما نداریم. اما در بیشتر موارد، موضوع اصلاً از این قرار نیست.

برتری خفیف صرفاً سبکی از زندگی نیست که بخواهیم انتخابش کنیم. برتری خفیف همیشه وجود دارد و در پس‌زمینه‌ی زندگی ما به فعالیت خود ادامه می‌دهد. اگر برای نفع خود از آن سود نبریم به ضرر ما کار خواهد کرد.

به عنوان نمونه، هر روز ذخیره‌ کردن مقداری کمی پول کار بسیار راحتی است اما ذخیره‌ نکردنش هم به همان راحتی است. هر روز انجام‌دادن تمرینات ورزشی که قلب را تقویت می‌کنند اصلاً زحمتی ندارد اما چشم‌ پوشی از انجام آن نیز بسیار ساده است.

شاید افراد ناموفق خود خبر نداشته نباشند اما آن‌ها با این فلسفه زندگی می‌کنند: کاری که الان انجام می‌دهم هیچ اهمیتی ندارد. اتفاقاً خیلی هم اهمیت دارد! افراد موفق از این امر آگاهند و از آن برای حفظ سلامتی، خوشبختی، رضایت، روابط و آینده‌ی خود بهره می‌برند.

ضمیر خودآگاه بسیار نیرومند است اما در هر لحظه فقط بر یک چیز تمرکز دارد و به آسانی توجهش منحرف می‌شود. از سوی دیگر، ضمیر ناخودآگاه تقریباً تمام فرآیندهای ذهنی را در بر می‌گیرد. در واقع 99/99 درصد هر آنچه انجام می‌دهیم به شکل خودکار و ناخودآگاه صورت می‌گیرد.

مانند کودکی که راه‌رفتن را یاد می‌گیرد، هر بار به یک وظیفه رسیدگی کنید تا به زودی احساس رضایتی را که با تکمیل کارهایتان همراه است تجربه کنید.

هفت عادت کلیدی می‌توانند به ما در ادامه‌ی مسیر موفقیت یاری رسانند که عبارتند از: انجام کار، ثابت‌قدمی، نگرش مثبت، تعهد بلند مدت، شور و اشتیاقی که از ایمان تغذیه می‌شود، پذیرش پیامدهای ممکن و پایبندی اخلاقی.

 

این کتاب مناسب چه کسانی است؟!

در یک کلام، همه!
بله، تقریبا همه ما در مقطعی از زندگی به دنبال پیشرفت‌های ناگهانی و انقلابی بوده‌ایم. اما حداقل خود من تا حال کسی را ندیدم که توانسته باشد به این موفقیت‌های یک شبه دست پیدا کند! خب، اصل رشد و پیشرفت هم بر همین پایه است. هیچ کدام از ما تا به حال گیاهی را دیده‌ایم که یک شبه از یک بذر به درختی با میوه‌های بسیار تبدیل شود؟ البته که نه. رشد و پیشرفت ما هم درست مانند همان گیاه نیاز به زمان دارد. برای همین هم به نظر من مطالعه خلاصه کتاب برتری خفیف به هرکسی کمک می‌کند تا با ایجاد تغییرات کوچک در زندگی خود، مسیر خوشبختی و موفقیت را پیدا کند.


از دست ندهید: مدیریت ذهن و کنترل افکار با 6 راهکار کاربردی


 

سرفصل‌های خلاصه کتاب برتری خفیف

کتاب اصلی

  • یاد بگیرید که چرا درست انجام‌دادن مسائل کوچک و جزئی برای شما در زندگی موفقیت به ارمغان می‌آورد.
  • برای رسیدن به یک برتری خفیف، باید فلسفه‌ی زندگی خود را توسعه دهیم و در کارهای روزمره و جزئی مهارت کسب کنیم.
  • در بلند مدت، تصمیماتی که هر روز می‌گیریم یا به نفعمان می‌شوند یا به ضرر ما.
  • مردم کارهای روزمره‌ی خود را نادیده می‌گیرند، به این دلیل که ساده و بی‌ارزش به نظر می‌رسند و آثار و نتایج قابل مشاهده‌ و ملموسی ندارند.
  • تمرین و یادگیری هر روزه و مداوم به شما کمک می‌کند تا از برتری خفیف بهره ببرید.
  • پویایی، تکمیل کار، بازاندیشی و تحسین خود چهار متحد برتری خفیف هستند.
  • عادت‌های مثبت و سازنده را در خود پرورش دهید تا بتوانید با هر شرایطی کنار آمده و به آرزوهای خود برسید.
  • در راه رسیدن به آرزوهایمان باید سه قدم برداریم: آرزوها را بنویسیم، هر روز به آن‌ها نگاه کنیم و برای رسیدن به آن‌ها نقشه‌ی راهی بچینیم.

 

 

جمع بندی و دانلود خلاصه کتاب برتری خفیف

برتری خفیف از آن دست کتاب‌هایی است که بیش از حد دست کم گرفته شده است. این کتاب نکات ساده و در عین حال کاربردی‌ای را به ما آموزش می‌دهد که به کارگیری آن‌ها تاثیر بزرگی بر روی زندگی ما می‌گذارد. البته برتری خفیف از زندگی ما جدا نیست. در واقع این فاکتور همیشه در اطراف ما وجود داشته است. هرچند که بیشترمان از آن غافل هستیم. درست به همان میزان که پیروی از این فلسفه موجب رشد و پیشرفت ما می‌شود، عدم توجه به آن می‌تواند پیامدهای منفی زیادی برای ما داشته باشد. پس بهتر است با ذهن آگاهی و توجه به برتری خفیف، از این فاکتور در جهت رشد و پیشرفت خودمان استفاده کنیم. پیشنهاد من این است که حتما خلاصه این کتاب را دانلود و مطالعه کنید.  آن گاه به مرور زمان می‌بینید که برخی تغییرات کوچک تا چه اندازه می‌توانند بر روی زندگی شما تاثیرگذار باشند.

اینجا
معرفی و خلاصه کتاب برتری خفیف

معرفی و خلاصه کتاب برتری خفیف اثر جف اولسون

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] [ratings]

دیگر خلاصه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن