معرفی و خلاصه کتاب مثل یک دانشمند موشکی فکر کن

معرفی و خلاصه کتاب مثل یک دانشمند موشکی فکر کن

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب مثل یک دانشمند موشکی فکر کن

فهرست مطالب

حرف زدن با یک دانشمند موشکی که سال‌ها عمر خود را در ناسا سپری کرده و تقریبا در بیشتر پروژه‌های ناسا حضور فعالی داشته برای شما چه حسی خواهد داشت؟ خب، اگر نظر من را بخواهید چنین چیزی فوق‌العاده است. اوزان وارول دانشمند سابق و نویسنده پرفروش امروز ترکیه‌ای در کتاب مثل یک دانشمند موشکی فکر کن به ما برخی از نکاتی را که دانشمندان هنگام فکر کردن رعایت می‌کنند را آموزش می‌دهد. در واقع با خواندن این کتاب می‌فهمیم برای اینکه مثل دانشمندان فکر کنید نباید لزوما یک دانشمند باشیم. کتاب مثل یک دانشمند موشکی فکر کن توسط بسیاری از افراد به شدت تحسین شده است. برای مثال آدام گرنت نویسنده کتاب دوباره فکر کن این اثر را کتابی می‌داند که می‌تواند به شما کمک کند تا در رویکرد متفاوتی را در قبال مشکلاتتان اتخاذ کنید. حال بیایید با این کتاب و نویسنده آن بیشتر آشنا شویم.

 

با اوزان وارول آشنا شوید

اوزان وارول

اوزان وارول (به انگلیسی Ozan Varol) در چند زمینه مختلف کار می‌کند که شامل علوم موشکی، حقوق و تألیف کتاب‌های غیرداستانی است. او همچنین در سال 2003، عضو سابق تیم مریخ نوردان در کاوش مریخ بود. وارول کتاب مثل یک دانشمند موشکی فکر کن را نوشت تا به غیر دانشمندان کمک کند به پتانسیل کامل خود دست یابند. مقالات او برنده جوایز متعددی شده است که در مدارس و دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. همچنین آثار او به طور گسترده در رسانه‌های بین‌المللی و آمریکا منتشر شده است. حمید هاشمی این کتاب را در ایران ترجمه کرده است و نشر میلکان نیز آن را منتشر کرده است.

 

کتاب مثل یک دانشمند موشکی فکر کن درباره چیست؟

معرفی و خلاصه کتاب مثل یک دانشمند موشکی فکر کن

هاروکی موراکامی نویسنده مشهور ژاپنی جمله‌ای دارد که من خیلی آن را دوست دارم. او می‌گوید:

اگر فقط کتاب‌هایی را بخوانی که همه می‌خوانند، فکرت هم می‌شود مثل آن‌ها. این دنیای آدم‌های هردمبیل است. آدم‌های درست و حسابی از این کارها خجالت می‌کشند.

خوشبختانه اوزان وارول پایش را یک قدم جلوتر گذاشته و این ایده را کامل‌تر  کرده است. وارول اعتقاد دارد که ما از بچگی توسط رسانه و محیط جامعه و هرچیز دیگری شستشوی مغزی می‌شویم. به اعتقاد او بیشتر ما محکوم به این هستیم که استانداردهای مشخصی را دنبال کنیم. این ویژگی تا حد زیادی خلاقیت را درون ما می‌کشد. در حالی که به گفته وارول برای جدا کردن خود از “گله‌ی انسان‌ها” باید متفاوت باشیم. او این تفاوت را در تغییر نحوه تفکر و ذهنیت ما خلاصه می‌کند.

برای همین هم او به سراغ همکاران خودش رفته است. کسانی که در نگاه اغلب افراد به عنوان نوابغی بزرگ شناخته می‌شوند. تقریبا کسی نیست که به دانش دانشمندان موشکی شک داشته باشد. اما یک لحظه صبر کنید. اوزان وارول اصلا مثل من و شما فکر نمی‌کند. آنطور که در کتاب مثل یک دانشمند موشکی فکر کن می‌خوانیم حتی بزرگترین و بهترین دانشمندان موشکی هم دچار مشکل و اشتباه می‌شوند. این همان نکته مهمی است که وارول در این کتاب به آن اشاره می‌کند.


از موراکامی بخوانید: خلاصه کتاب از دو که حرف می‌زنم از چه حرف می‌‍زنم


 

چگونه می‌توان مثل یک دانشمند موشکی فکر کرد؟

کتاب اصلی

خب همانطور که گفتیم بیشتر افراد (از جمله خود من) همیشه تصور می‌کردیم که تبدیل شدن به یک دانشمند موشکی نقطه اوج علم و دانش است. احتمالا دلیلمان برای این طرز فکر هم سر و کار داشتن این افراد با فضا و سایر سیارات بوده. اما نکته جالب اینجاست. برای اینکه مثل یک دانشمند موشکی فکر کنید لازم نیست که حتما عضوی از ناسا باشید!

احتمالا همه شما نیل آرمسترانگ را می‌شناسید. اولین انسانی که قدم بر روی کره ماه گذاشت. سال‌ها پیش از دنیای متاورسی امروز او تصمیم گرفت که چنین قدم بزرگی را بردارد. جسارت آرمسترانگ پایه‌گذار بسیاری از پیشرفت‌های امروز حوزه فضانوردی بود. این همان تغییری است که اوزان وازول از آن صبحت می‌کند.

برای اینکه ما هم چنین مسیری را طی کنیم، وارول در کتاب مثل یک دانشمند موشکی فکر کن 9 استراتژی فوق‌العاده را در اختیارمان گذاشته است. هنگام مطالعه این کتاب به این درک رسیدم که تک تک این استراتژی‌ها تا چه اندازه مهم و کاربردی هستند. فرقی ندارد که در زندگی خود دنبال تغییر شغل هستید، می‌خواهید یک مهارت جدید یاد بگیرید یا حتی به دنبال گسترش کسب و کارتان هستید. در هر حال نکات موجود در این خلاصه کتاب به شما کمک می‌کنند تا بتوانید چنین تغییرات بزرگی را رقم بزنید. دلیل این موضوع هم آن است که تقریبا تمام نکات و راهکارهای موجود در این کتاب از دل اتفاقات واقعی و تجربیات خود نویسنده بیرون آمده‌اند.

 

چرا باید چنین ذهنیتی را در خود پرورش دهیم؟

در دنیای امروز ما هر لحظه با مشکلات و اتفاقات جدیدی روبرو می‌شویم. به همین دلیل هم باید یاد بگیریم که چگونه تصمیمات مهمی اتخاذ کنیم. در واقع این همان چیزی است که دانشمندان موشکی به آن دست یافتند. آن‌ها راه مقابله با مشکلاتشان را یاد گرفتند. دلیلش هم این است که هر اشتباه آن‌ها هزینه بسیار زیادی در بردارد.

البته دست پیدا کردن به چنین فرمولی چندان هم کم هزینه نبوده است. در واقع خود این دانشمندان هم در مقاطعی از زندگی زیاد از خودشان راضی بودند. برای مثال فاجعه فضایی چلنجر و کلمبیا نمونه‌ای است که نشان می‌دهد دست کم گرفتن آمار و اطلاعات زیادی به خود مطمئن بودن تا چه اندازه می‌تواند مخرب باشد.


همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب تو همانی که می‌اندیشی


معرفی و خلاصه کتاب مثل یک دانشمند موشکی فکر کن 2

بخش‌هایی از خلاصه کتاب مثل یک دانشمند موشکی فکر کن

” ترس از عدم اطمینان به اجدادمان کمک کرد تا از ببرهای وحشی در امان بمانند. با این حال اگر به طور کامل از عدم اطمینان دوری کنیم، درب فرصت‌های جدید را روی خود می‌بندیم.”

” زندگی مملو از قواعد و روتین‌هایی است که ما چشم بسته از آنها پیروی می‌کنیم  ما به جای اینکه بپرسیم آیا راه بهتری برای انجام کاری وجود دارد یا خیر، در دام عاداتی می‌افتیم که چشممان را روی ایده‌های درست می‌بندند.”

” خلاقیت به زمان و مکان احتیاج دارد. به همین خاطر است که بسیاری از دفاتر کاری مدرن، کاملا غیر خلاقانه ساخته شده‌اند.”

” وقتی به ذهن اجازه حرکت داده می‌شود، بخش‌هایی از مغز که مسئول خلاقیت هستند زنده می‌شوند. به همین دلیل است که بسیاری از نویسندگان مانند جی کی رولینگ، بیکار بودن را دوست دارند.”

“اجبار و خلاقیت، دو نقطه مقابل یکدیگر هستند. اگر استعداد درونی خود را کاملا شکوفا نکنید، نمی‌توانید پیشرفت چشمگیری داشته باشید.”

” بسیاری از ما فکر می‌کنیم که موفقیت تنها متعلق به نخبگان است، نه افراد معمولی. به همین خاطر به خودمان زحمت نمی‌دهیم.”

“اینبار که با مشکل روبه رو شدید، به جای یافتن راه‌حل سعی کنید مشکل را پیدا کنید.”

” حتی در مواجهه با اطلاعات درست، مغز ما به دنبال اطلاعاتی است که باب میلمان باشد و هر چیزی به غیر از این را نادیده می‌گیرد.”

” در کل باید سعی کنید که به جای اثبات فرضیه‌های خود، آنها را رد کنید.”

” ما معمولا برای تایید باورهای خود، فقط آنها را امتحان می‌کنیم و از به چالش کشیدن آنها خودداری می‌کنیم.”

“اعتماد به نفس ناشی از موفقیت‌های گذشته، می‌تواند چشم شما را روی واقعیت ببندد.”

” اگر شما هدف بزرگی دارید، باید بدانید که شکست هم وجود خواهد داشت. اگر به دنبال یک راه‌حل واقعی باشید، ایده‌های زیادی خلق خواهید کرد.”

سرفصل‌های خلاصه کتاب مثل یک دانشمند موشکی فکر کن

 • شما می‌توانید استراتژی‌های قدرتمند علمی را بیاموزید تا رویاهای خود را به واقعیت تبدیل کنید.
 • دید خود را نسبت به عدم اطمینان تغییر دهید تا در مسیر پیشرفت قرار گیرید.
 • بهترین راه برای نوآوری این است که به خودتان تکیه کنید.
 • ابتکار دشمن طرز فکر ابتدایی است.
 • ذهن شما بزرگترین مانع بین شما و هدفتان است.
 • برای رسیدن به بهترین راه‌حل، باید درست سوال بپرسید.
 • برای دستیابی به حقیقت، باید آگاهانه بر نقاط ضعف خود غلبه کنید.
 • بهترین راه برای اطمینان از موفقیت، آزمایش دقیق است.
 • ما باید شکست‌های خود را با دقت بررسی کنیم، حتی اگر در دل موفقیت قرار داریم.

همچنین بخوانید: ویژگی‌های افراد خلاق


شاتل فضایی کلمبیا

این کتاب به درد چه کسانی می‌خورد؟

همانطور که دیدید این کتاب برخلاف نامش تقریبا به درد همه ما می‌خورد. در واقع نکاتی که در این خلاصه کتاب یاد می‌گیرید به شما کمک می‌کنند تا بتوانید در تصمیم‌گیری‌های خود خلاقانه عمل کنید. اما به طور کلی اگر یکی از این سه دسته هستید، حتما خلاصه کتاب مثل یک دانشمند موشکی فکر کن را بخوانید:

 • اگر به دنبال افکار و راه حل‌های خلاقانه برای مشکلات و مسائل زندگی خود هستید.
 • یا اینکه مدیر کسب و کاری هستید و قصد رشد و پیشرفت آن را دارید.
 • و یا حتی همیشه به خاطر ترس‌های موجود در وجودتان جرات انجام برخی کارها را نداشته‌اید.

البته پیشنهاد حتمی من این است که حتما این خلاصه کتاب را بخوانید. چرا که بدون شک از مطالب موجود در آن لذت خواهید برد و احتمالا از آن‌ها برای بهبود زندگی و توسعه فردی استفاده می‌کنید.

دانلود خلاصه کتاب مثل یک دانشمند موشکی فکر کن

به طور کلی از خواندن این کتاب لذت بردم. نکاتی که اوزان وارول از دل تجربیات خود به ما آموزش داده کمک می‌کند تا از توانایی و قدرت مغز و تصمیم‌گیری خود به بهترین شکل استفاده کنید. به این ترتیب دید شما نسبت به مغزتان تغییر می‌کند و می‌توانید از همان طریقی که نخبگان موشک ساز توانسته‌اند به موفقیت برسند، زندگی خود را تغییر دهید.

اینجا
معرفی و خلاصه کتاب مثل یک دانشمند موشکی فکر کن

معرفی و خلاصه کتاب مثل یک دانشمند موشکی فکر کن

 

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading…

دیگر خلاصه ها

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

بستن