H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی و خلاصه کتاب هنر شاد زیستن
معرفی و خلاصه کتاب هنر شاد زیستن

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب هنر شاد زیستن اثر دالایی لاما

فهرست مطالب

شاد بودن، شاد زیستن، شما برای اینکه شاد باشید چه کاری انجام می‌دهید؟ در مقاله امروز قصد معرفی کتابی را دارم که در یکی از مهمترین مقاطع زندگی و درست زمانی که در حال غرق شدن در دریای ناامیدی بودم، به داد من رسید. کتاب هنر شاد زیستن اثر دالایی لاما که 6 سال پیش خیلی اتفاقی آن را خریدم و امروز قصد دارم تجربه خودم از این کتاب و خلاصه آن ر ا با شما به اشتراک بگذارم. این کتاب تا حد زیادی به من در مقابله با افکار منفی کمک کرد. اما بگذارید به رسم همیشه، ابتدا کمی با نویسنده آن آشنا شویم.

آشنایی با نویسنده

دالایی لاما برنده جایزه صلح نوبل و رهبر معنوی مردم تبت است. او از زمانی که نیروهای چینی در سال 1959 به تبت حمله کردند و آن را تصرف کردند، به دارمسالا هند تبعید شد و تا زمان بازنشستگی در سال 2011، به عنوان رئیس دولت تبت فعالیت می‌کرد. بسیاری از مردم او را سمبلی از خوبی، مهربانی، سخاوتمندی و عشق می‌دانند. علاوه بر آن او به داشتن حس شوخ طبعی قوی هم مشهور است.

دکتر هاوارد سی. کاتلر  هم یک یک روانپزشک آمریکایی است. او در زمینه پزشکی تبتی تحصیل کرده و چندین بار با دالایی لاما مصاحبه کرده است.

سخن بزرگان
شادی یک عامل آماده و بیرونی نیست، بلکه از اعمال ما سرچشمه می‌گیرد – دالایی لاما

آشنایی من با این کتاب

حدود 5 سال پیش و زمانی که به شدت از لحاظ روحی احساس خستگی و ناراحتی داشتم، در یک مقاله انگلیسی با این کتاب آشنا شدم. قبل از اینکه کتاب را دانلود و مطالعه کنم، کاملا به این شک داشتم که بتواند مشکلی از من حل کند.. در واقع تا آن روز کتاب‌های بعضا معروف زیادی خوانده بودم تا حالم بهتر شود. اما متاسفانه هیچکدام فایده‌ای برای من نداشتند. برای همین هم خیلی به کتاب هنر شاد زیستن اعتماد و باور نداشتم. ولی بعد از مطالعه این کتاب فهمیدم که کاملا در اشتباه بودم. در واقع این کتاب با تمام کتاب‌های مثبت اندیشی که خوانده بودم متفاوت بود و در تغییر افکار منفی به مثبت من را یاری کرد.

 

کتاب هنر شاد زیستن درباره چیست؟

کتاب اصلی

کتاب هنر شاد زیستن (1998) براساس مصاحبه‌های دالایی لاما نوشته شده است. روان‌پزشکی به نام هاوارد سی. کاتلر با او صحبت کرده بود و نتیجه این مصاحبه‌ها را در این کتاب آورده است. ترکیب سنت معنوی بودایی تبتی با دانش دکتر کاتلر و همچنین روش‌های درمانی غربی و مطالعات علمی، این کتاب را به راهنمایی بسیار کاربردی برای شادی روزمره تبدیل کرده است. این کتاب 97 هفته در فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز قرار داشت.


همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب انسان در جستجوی معنا


 

چگونه می‌توان شاد زیستن را آموخت؟

اگر به شما بگویند همین حالا باید در مقابل 1000 نفر صحبت کنید چه واکنشی خواهید داشت؟ احتمالا قلبتان به تپش درمی‌آید و شاید هم دست و پایتان را گم کنید. اما دالایی لاما اینگونه نیست. چرا؟ خب او شاد زیستن را آموخته. در واقع او قبل از یک سخنرانی با آرامش کامل فنجان قهوه‌اش را سر می‌کشد و هنگام سخنرانی هم با متانت و صبر و حوصله و در حالی که لبخندی در تمام مدت بر لبانش هست در مقابل 6000 نفر قرار می‌گیرد و صحبت می‌کند. راز چنین اعتماد به نفسی در نحوه زندگی و نگرش او به دنیاست.

در واقع برای همین هم خود من بعد از خواندن این کتاب آن را به هر کسی که احساس خوبی به زندگی ندارد توصیه کردم. در این مقاله هم قرار شد بعد از معرفی کتاب هنر شاد زیستن خلاصه آن را هم برای دانلود قرار دهیم تا شما بتوانید حس و حال و نگرش خود به دنیا را تغییر دهید. هاوارد کاتلر هم به امید همین اتفاق بود که کتاب هنر شاد زیستن را با کمک دالایی لاما نوشت.

 

بخش‌هایی از خلاصه کتاب هنر شاد زیستن

معرفی و خلاصه کتاب هنر شاد زیستن

“رویدادهای بیرونی می‌توانند در کوتاه‌مدت بر شادی فرد تأثیر بگذارند؛ اما شادی ما پس از پایان آن اتفاق،  به سطح اولیه خود برمی‌گردد.”

“صرف‌نظر از اینکه افراد ثروتمند هستند یا فقیر، دوست نزدیک هستند یا غریبه، افراد مهربان با همه رابطه قوی برقرار می‌کنند.”

” داشتن روابط نزدیک و صمیمانه با دیگران، باعث می‌شود تا جسم و روانی سالم‌تر داشته باشیم.”

” واقعیت این است که روابط پایدار، بر پایه احترام و قدردانی از طرف مقابل است.”

”  فواید یک اعتقاد مذهبی قوی، در مطالعات متعدد به خوبی ثابت شده است که شامل خانواده‌های شادتر و سلامتی بیشتر می‌شود. البته برخلاف آنچه بسیاری از مردم معتقدند، معنویت وابسته به دین خاصی نیست. دالایی لاما معتقد است که هر یک از ادیان بزرگ جهان، می‌توانند فرصتی برای زندگی شادتر را به مردم ارائه دهد.”

” درست است که رنج طبیعی است؛ اما ما اغلب و ناخواسته، خودمان را در معرض رنج‌های غیرضروری قرار می‌دهیم و آن را بزرگتر می‌کنیم.”

“فرآیند رهایی از احساسات و رفتارهای منفی و مخرب و جایگزینی آنها با احساسات مثبت، فرایندی طولانی و تدریجی است.”

” اگر یک ذهن به اصطلاح انعطاف‌پذیر داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید طرزفکرتان را تغییر دهید: یک انعطاف‌پذیری ذهنی جدی.”

“صحیح‌ترین واکنش نسبت به خشم این است که یاد بگیریم در مواجه با آن، از پادزهرهای صبر و بردباری استفاده کنیم.”

” منابع اضطراب بسیار زیاد است؛ اما اقدامات پیشگیرانه‌ای که می‌توان از آنها کمک گرفت هم کم نیست.”

” با خشم و نفرت خود مقابله کنید، آنها را تجزیه و تحلیل کنید و با صبر و تحمل آنها را تغییر دهید.”

” برای اینکه بتوانید هنگام رخ دادن رویدادهای منفی خوبی‌ها را ببینید، به زمان و تلاش نیاز دارید.”

” بارزترین ویژگی یک فرد مهربان این است که محبت او، چقدر شامل حال دیگران می‌شود.”


همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب آسایش


 

سرفصل‌های خلاصه کتاب هنر شاد زیستن

کتاب اصلی

  • چگونه می‌توانیم به شادی پایدار برسیم؟
  • مهربانی به دیگران، روشی برای داشتن یک زندگی سالم‌تر و شادتر است
  • تصور ما از عشق رمانتیک غربی، می‌تواند نادرست باشد و اغلب برای یک رابطه پایدار کافی نیست
  • اگرچه باورهای مذهبی می‌توانند برای شادی مفید باشند؛ اما بدون آنها هم می‌توانید روی معنویت اصلی کار کنید
  • رنج بخشی طبیعی از زندگی است؛ اما ما اغلب آن را بی‌دلیل بیشتر می‌کنیم
  • ما می‌توانیم نگرش‌ها، احساسات و عادات منفی را تنها با تکرار و تداوم حذف کنیم
  • یاد بگیرید که طرزفکرتان را تغییر دهید و همیشه خوبی‌ها را ببینید
  • با خشم و نفرت خود مقابله کنید، آنها را تجزیه و تحلیل کنید و با صبر و تحمل آنها را تغییر دهید
  • با بررسی صادقانه افکار، انگیزه‌ها و توانایی‌های خود، با اضطراب و اعتماد به نفس پایین مقابله کنید

این کتاب به درد چه کسانی می‌خورد؟

اگر از من بپرسید، می‌گویم: همه! در دنیای پر استرس و پرهیاهوی امروز، داشتن آرامش ذهنی و فکر می‌تواند تا حد زیادی به ما کمک کند تا بتوانیم بر برخی مشکلات خود غلبه کنیم. برای مثال همه ما در طول روز رنج و سختی‌هایی را تحمل می‌کنیم. اما آیا رویکرد ما به تحمل رنج و سختی‌ها درست است؟ آنطور که دالایی لاما در کتاب هنر شاد زیستن می‌گوید، شاد زیست بودن فقط به خندیدن نیست، بلکه به درک صحیح مشکلات و رنج‌های روزمره هم برمی‌گردد. برای همین هم او در این کتاب به ما یاد می‌دهد که با تغییر و اصلاح نگرش خود نسبت به دنیای پیرامون، بتوانیم بر عصبانی، اضطراب، احساس گناه یا سایر حالت‌های منفی ذهنی خود غلبه کنیم.

 این نکته بسیار ارزشمند است، چرا که گاهی اوقات همین اضطراب و نگرانی‌های بی مورد می‌توانند تا حد بسیار زیادی زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار دهند. در حالی که با مطالعه خلاصه کتاب هنر شاد زیستن می‌توانیم تا حد زیادی این احساس خود را کنترل کنیم.

گذشته از آن، نکته مثبت دیگری که درباره کتاب هنر شاد زیست وجود دارد این است که این کتاب تلفیقی از علم روز روانشناسی و آموزه‌های سنتی است. در واقع دکتر هاوارد کاتلر هم با همین نیت به سراغ دالایی لاما رفته بود. او تلاش کرده تا بفهمد چگونه می‌تواند با ادغام این دو، راه حلی برای بشر مضطرب، عصبانی و ناراحت امروزی پیدا کند. تلاشی که به نطر می‌رسد مثمر ثمر هم بوده و دلیل پر فروش بودن این کتاب هم چنین نگرشی است.


از دست ندهید: معرفی و خلاصه ایکیگای، راز زندگی طولانی و شاد


معرفی و خلاصه کتاب هنر شاد زیستن

جمع بندی + دانلود خلاصه کتاب هنر شاد زیستن

دالایی لاما از مشهورترین و تاثیرگذارترین رهبران معنوی جهان است. کتاب هنر شاد زیستن هم از دل سال‌ها تجربه و سختی که او در زندگی خود متحمل شده بیرون آمده است. برای همین هم آموزه‌های داخل آن بسیار ارزشمند و کاربردی است. در واقع خواندن این کتاب به ما نشان می‌دهد که چگونه می‌توان در دل مشکلات بود، تبعید شد، اما هنوز لبخند بر لب داشت. ما هم این تجربه ارزشمند که حالا در قالب کتاب هنر شاد زیستن آورده شده می‌تواند تا حد بسیار زیادی نگرش ما به دنیا و مشکلات آن را اصلاح کند. بدین ترتیب قطعا زندگی شادتر و بهتری خواهیم داشت. برای دانلود این خلاصه کتاب کافیست روی لینک زیر کلیک کنید و با عضویت در باشگاه کتابخوانی ما، خلاصه این کتاب و ده ها کتاب دیگر را مطالعه کنید.

اینجا
معرفی و خلاصه کتاب هنر شاد زیستن

معرفی و خلاصه کتاب هنر شاد زیستن اثر دالایی لاما

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] [ratings]

دیگر خلاصه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن